"המתים המהלכים" מואשמת ב"פורנו עינויים"

הפרק הראשון בעונה השביעית של הסדרה, ששודר השבוע, עורר תגובות קשות בקרב הצופים בשל מוות אכזרי של דמויות בו. זהירות ספוילרים!

חן חדד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המתים המהלכים
חן חדד

בפרק סיום העונה השישית של "המתים המהלכים", ששודר באפריל, נחשפה לראשונה דמותו של ניגן (ג'פרי דין מורגן), הנבל המסתורי ששמו ליווה את העונה. "כבר התחלתם להשתין במכנסיים?", שאל ניגן, ספק את גיבורי הסדרה, ספק את הצופים שליוו את המתרחש בעצבים מרוטים. "יש לי הרגשה שתיכף תתחילו". פרק הסיום נחתם בסצינה שבה ניגן רוצח את אחד מגיבורי הסדרה באמצעות אלת עץ מכוסה בתיל (המכונה בחיבה "לוסיל"). זהות הקורבן לא נחשפה עד יום ראשון השבוע, שבו עלה הפרק הראשון בעונה השביעית של הדרמה הפוסט־אפוקליפטית המצליחה (המשודרת בסמוך ב"יס"). זהירות, ספוילרים!

בפרק, שהיה קשה לצפייה יותר מהרגיל, מתו שתי דמויות. אברהם היה הראשון להירצח באופן אכזרי, אטי והופך קרביים. מי שחשב שהחלק הנורא בפרק מאחוריו, גילה שטעה. דריל, שניסה להתנגד לניגן, הוביל לרציחתו של קורבן נוסף, גלן, שנענש במקומו. בהמשך, בסצינה שמהדהדת את סיפור עקידת יצחק, ריק נאלץ לבחור בין כריתת ידו של בנו, קרל, ובין צפייה בבנו וביתר חבריו השבויים, נורים בראשם. רק כאשר הוא נשבר לבסוף, ניגן מסכים לשחרר אותם בתנאי שיעבדו עבורו. כדי להבטיח שלא יחשבו אפילו על נקמה, הוא חוטף את דריל.

אף שרבים ניחשו מראש את זהות הנרצחים, ולמרות שעברה מעל חצי שנה מאז אותו סימן שאלה מהדהד, הפרק זיעזע את הצופים. רבים הציפו את טוויטר בביטויי אבל ותדהמה בכמות שלא נראתה מאז ימי החתונה האדומה ב"משחקי הכס", והתקשו להתאושש מהפרידה הטראומתית מגיבורי הסדרה האהובים. "הודעתי לבוס שלי שלא אוכל להגיע מחר לעבודה", כתב אחד הגולשים. "הסברתי לו שהיה מוות במשפחה".

על אף האפקטיביות של הפרק, רבים האשימו אותה בהתענגות על הסבל הפיזי והנפשי של גיבוריה ושל הצופים, וכינו את פרק הבכורה "פורנו עינויים". "קשה להימלט מהתחושה שהסדרה מתענגת על עינוי הצופים", כתבו ב"וריאיטי". ב"ניו יורק מגזין" הכריזו שהם מפסיקים לעקוב אחר הסדרה וזעמו על סף האלימות והאכזריות בפרק. "הברוטליות זוכה לממד כמעט אירוטי", נכתב. "המצלמה מתמקדת בפנים הדומעות והמפוחדות של הגיבורים, וזווית הצילום גורמת לניגן להיראות כגיבור עשוי ללא חת"'. ב"The Verge" פורסם מאמר ששמו "מועדון נוטשי 'המתים המהלכים'", המתאר את הסלידה מהמניפולציות הציניות שיוצרי הדרמה מפעילים בהנאה רבה על הצופים וקורא לגולשים להפסיק לצפות בסדרה.

מנגד, המנהל האמנותי, סקוט גימפל, הסביר ש"שבירת" דמותו של ריק הייתה מוכרחה להישזר בשבירתם של הצופים, כדי לגרום לקהל להאמין בשינוי שהתחולל בריק בעקבות הטראומה, ובעובדה שיעשה כל מה שניגן ידרוש ממנו. גם האפקטיביות של הפרק ראויה להערכה, הן ביכולתה של הסדרה הוותיקה לשמור על הקשר הרגשי בין הצופים ובין גיבוריה, והן בהקשר הרחב של העולם המוצג ב"המתים המהלכים", שמעונה לעונה הפחיתה את גודל האיום מצד הזומבים והגדילה את האיום מצד בני האדם ששרדו את האפוקליפסה.

צילום: Gene Page / AMC / אי־פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ