יעקב אילון: "מעבר שלי לפוליטיקה נראה לי ממש לא לעניין"

אחרי 20 שנות קריירה והגשת חדשות, יעקב אילון מוכן ליעד הבא: הפיכת הערוץ הראשון לשחקן משמעותי בתקשורת הישראלית. ראיון

נגה גילעם, עכבר העיר | צילום: מנחה נופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נגה גילעם, עכבר העיר | צילום: מנחה נופה

יעקב אילון (53), האיש שעושה חדשות כבר למעלה מ-20 שנה, מתרגש. הוא הולך מכאן – לשם, באולפנים בירושלים, בין חדרי הקונטרול, מתיישב, נעמד, הולך שוב, חסר שקט. הערב הזה חשוב לו. "זה חדש", הוא מדגיש. "את זה אני לא עושה אפילו דקה". ב-"זה" הוא מתכוון למהדורת החדשות המרכזית של הערוץ הראשון שעלתה אמש בהגשתו. "כל התחלה היא קשה. וזה מסובך, וזה דורש תיאומים של המוני אנשים. מכל התחומים. הכל צריך להיות מתוזמר ביחד. אם אני לא ארוץ עכשיו זה לא יגיע לשידור".» "מבט" עם יעקב אילון: עוד מוקדם להכריז על מהפך

בחירתו של אילון לתפקיד מגיש המהדורה היא רק חלק מהשינויים הצפויים במערכת החדשות של הערוץ הראשון, ובכלל, בערוץ. סגירה? פירוק? חוק שידור ציבורי? קשה להרגיש את הסכנה, שלא לומר את הסוף, כשמסתובבים במסדרונות, רק כמה שעות לפני אותה מהדורה מדוברת. הזוהר הצליח לגעת גם במבנים האפרוריים, נראה שאילון מביא איתו תקווה."תמיד הייתי מעורב וכך אני מתכוון להיות עכשיו" מאוחר יותר, כשהטירוף נגמר ואילון פינה את המסך לטובת ליגת העל בכדורגל, הוא מרשה לעצמו לנשום. "בסופו של דבר הלך חלק ובסדר", הוא מסכם, אחרי שצבר וותק של 40 דקות ב"זה". אילון של עכשיו כבר די נינוח, כמעט רגוע, האדרנלין עוד שם, ובמובן המצוין של המילה."זו עבודת צוות" הוא מצטנע. "מעורבים בזה בעקיפין מאות אנשים. יותר מאשר קבוצת כדורגל, זו עבודת צוות. בלעדיהם לא יכול לקרות כלום. אני תלוי לגמרי בהם".

איך התחושה מיד אחרי המהדורה הראשונה?"אני מרגיש סחוט ואפוף. זה מאוד אינטנסיבי כי זה חדש ולחוץ, וכל הדברים צריכים לדפוק, וזה עסק לוגיסטי סבוך טלוויזיה, עם הרבה שידורים חיים. אני יודע איך אני דמיינתי שזה יראה, אבל תוך כדי אני אפילו לא מצליח להבין איך זה בדיוק נראה בחוץ".איך דמיינת שזה יראה?"דמיינתי שזה יראה קצבי, קיוויתי שיהיו לנו ידיעות בלעדיות. והיו".ההתרגשות שלפני. יעקב אילון (צילום: מנחה נופה)

איך ההיערכות כאן שונה מההיערכות למהדורות שהגשת בערוצים שונים?"יש שונה ויש דומה. קודם כל זה מוסד אחר, כל אחד, כל מקום, עם האפיונים שלו. ערוץ 2, ערוץ 10, זה הכל גם היה בטיימינג אחר, קשה אפילו להשוות. המדיה כל כך משתנה וגם הטלוויזיה בישראל התפתחה מאד. מה שהיה בתחילת ערוץ 2 הגיע אחרי תקופה ארוכה מאוד שכמעט לא הייתה טלוויזיה בישראל. בערוץ 10 זה היה משהו אחר לגמרי, ועכשיו, בערוץ הראשון, זה משהו אחר לגמרי. נערכנו בשני מישורים עיקריים: קודם כל, בצד הטכני-טכנולוגי-ויזואלי, שזה חלק חשוב מאוד בטלוויזיה, ואי אפשר להזניח אותו. הצד השני הוא הצד העיתונאי. עשיתי את המאמץ וההשקעה בראיון הזוגי הראשון ששודר הערב (עם הרצוג ולבני)".מה התכנונים לעתיד בכל הנוגע למהדורה?"כמה שיותר עיתונות. אנחנו רוצים תחקירים, דברים בלעדיים, אנחנו רוצים שאנשים יפתחו את מהדורת מבט בשמונה בערב וישמעו מלא דברים שהם לא שמעו קודם ולא ראו קודם במקומות אחרים, ולא כבר הגיע אליהם בפושים בטלפון. דברים חדשים שרק אנחנו יכולים לספר להם. זו השאיפה. וזה לא קל ויש תחרות ואנחנו נשתדל לעמוד בזה". אתה מעורב גם בתחקירים?"תמיד הייתי מעורב, תמיד הייתי ואני מתכוון להיות. ככל האפשר. לעשות דברים כמו הראיון (הזוגי עם הרצוג ולבני נ.ג) ששודר במהדורה. עכשיו זו תקופה פוליטית, אני מתכנן לעשות עוד שורה ארוכה של ראיונות מהסוג הזה עם המועמדים".

מבחינה טכנולוגית - אתם מתכננים אולפן חדש או שכלול כלשהו לקראת הבחירות?"יהיה אולפן חדש ומיוחד שיחנך לבחירות, אבל נמתין קצת עם השיח על זה, נשמור משהו לעתיד". "נערכנו קודם כל בצד הטכני". חדר הקונטרול, הערוץ הראשון (צילום: מנחה נופה)"השידור הציבורי חייב דין וחשבון לציבור, לא לממשלה" הדרך הארוכה שעשה אילון בתקשורת לא גרמה לו לאבד את התשוקה וההתלהבות מהמקצוע. על אף הקשיים בהם מתנהל הערוץ הראשון, הנמצא במה שמסתמן כמו הליך פירוק, אילון מאמין במהדורה החדשה, וביכולת שלה לטפס את דרכה מעלה. "בוודאי שיש חששות כי יש אי וודאות גדולה. אבל אני מאוד מעריך את הנהלת הערוץ, יונה ויזנטל שהוא מנכ"ל רשות השידור, ואיילה חסון שהיא מנהלת החדשות. בסופו של דבר אמרתי שיש פה אולי סיכוי לעשות משהו  - ובואו נעשה". אתה מאמין שאתם הולכים לתת פייט לשתי המהדורות המרכזיות?"זו הכוונה. באנו להתקדם. המטרה היא שהשידור הציבורי בישראל, דהיינו הערוץ הראשון ומהדורת "מבט" יגיעו למקומם הטבעי, ומקומם הטבעי הוא להיות שחקן משמעותי מאוד בתקשורת הישראלית".

יש גם יתרונות למצב הזה של תהליך הפירוק של הערוץ?"זה עסק מאוד מאוד סבוך, שלא הייתי אפילו מתחיל עכשיו להכנס אליו. אני לא עוסק בזה, אני עוסק בלעשות יום יום חדשות. זה מספיק עבודה עד מעל לראש".איזה עתיד אתה צופה לתקשורת הישראלית, במיוחד עכשיו, בכל הנוגע לחוק השידור הציבורי, המאבק המתמשך של ערוץ 10?"את שואלת אותי באמת שאלות קשות. הכל בערפל בשידור המסחרי וגם בציבורי. נראה לי שצריך לחכות שהבחירות יעברו ואחר כך אולי יתחילו לטפל בצורה כזו או אחרת בדברים, וגם זה לא בטוח". "יש אי ודאות גדולה סביב הערוץ". יעקב אילון (צילום: מנחה נופה)

אתה משדר בגוף תקשורת ממלכתי, כזה שגם נשען בין השאר על השלטון. האם אתה משוחרר מספיק בכדי להעביר ביקורת על אותו שלטון? בפרט בתקופת הבחירות."כן, בהחלט. תראי, השידור הציבורי חייב דין וחשבון לציבור, לא לממשלה. מי שמשלם את החשבון ומי שמקבל את הסחורה זה הציבור והמחויבות שלנו לציבור. העידן הזה בהנהלה הנוכחית של רשות השידור והחדשות -  יש לי ביטחון מלא שזו תהיה עבודה עצמאית לחלוטין מכל הבחינות".

אפרופו פוליטיקה, מה דעתך על טרנד המעבר מהתקשורת לפוליטיקה? ירון מגל ושרון גל לא עושים לך חשק?"אני לא בטרנד. באופן אישי אני ממש לא בעניין. כל אחד שיעשה מה שנראה לו אבל זה מעולם לא עניין אותי, זה נראה לי ממש לא לעניין. אני בצד של העיתונות. מאז ומתמיד הייתי".

אם אתה משרטט מטרה אישית כרגע, מבחינת התפקיד החדש והשליחות שהוא מביא איתו, מה היא תהיה?"המטרה שלי עכשיו היא לעזור ככל היותר בקידום מהדורת החדשות של הערוץ הראשון. זה דבר חשוב בהמון מובנים: חשוב מבחינה ציבורית, חשוב מבחינת מקצוע הטלוויזיה בישראל. וגם חשוב שיהיה עוד ערוץ יציב ובעל משמעות בנוף כדי שתהיה יותר תחרות בשוק החדשות בטלוויזיה. אנחנו באמת חבורה של אנשים יוצאים מהכלל".

עם יד הלב, יש לך כח שוב לכל האינטנסיביות הזו? "כנראה אני, אין ברירה, אני מכור. זו הבעיה."

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ