מערכון על "נשות דאעש" בבי־בי־סי עורר ביקורת על דעות קדומות ואיסלאמופוביה

במערכון מוצגות אשה המתלבטת מה ללבוש לפיגוע של דאעש ואשה המודדת חגורת נפץ שקיבלה מבעלה. חרף ביקורת על היחס הגזעני לנשים מוסלמיות, הסרטון נהפך לוויראלי ועורר קריאות להגנה על חופש הסאטירה

חן חדד
חן חדד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
חן חדד
חן חדד

"נותרו שלושה ימים בלבד עד עריפת הראש ועדיין אין לי מושג מה ללבוש", אומרת אשה מוסלמית לבושה חיג'אב במערכון של רשת בי־בי־סי על נשותיהם של חברי דאעש. המערכון, שעלה בבריטניה תחת השם "נשות דאעש האמיתיות" (סאטירה על מותג הריאליטי האמריקאי "עקרות בית אמיתיות"), מציג גם אשה המודדת חגורת נפץ שקיבלה מתנה מבעלה, ואשה נוספת המתארת את עצמה כמי שהתאלמנה חמש פעמים. לאחר שפיצוץ נשמע מאחוריה, היא מחייכת ואומרת "שש פעמים".

המערכון, ששודר בתוכנית הסאטירה "Revolting", גרם לתגובות חלוקות ועורר סערה גדולה ברשת. רבים טענו שהוא מלבה איסלאמופוביה, משמר סטריאוטיפים גזעניים על נשים מוסלמיות וחוצה את גבולות הטעם הטוב. צופה מלונדון כתב בטוויטר: "המערכון נקרא 'נשות דאעש האמיתיות' אבל במציאות, נשות חברי הארגון סובלות מהתעללות ונאנסות מדי יום". בעמוד הפייסבוק של בי־בי־סי 2 מגיבים רבים טענו שהם אינם יכולים להצטרף למאמץ לצחוק על חשבון נשים ונערות צעירות המגויסות כשפחות מין ונורות או מעונות אם הן מנסות להתנגד.

ב"ניו יורק טיימס" דווח ביום חמישי שהביקורת הקשה נגד המערכון ונגד הבי־בי־סי זכתה לתגובת נגד מהדהדת: אוהדי המערכון, שזכה ל–130 אלף סימוני "לייק" ולכ–400 אלף שיתופים בפייסבוק, טוענים שהיוצאים נגדו מפרים את חופש הדיבור ושסאטירה מוכיחה את עצמה זה שנים ככתב ההגנה הטוב ביותר נגד קיצוניים.

עם אלפי המגיבים נמנים גולשים מוסלמים שסיפרו על הנאתם מהמערכון. "אהבתי את הסאטירה. הם לועגים לדאעש שזה כבר דבר טוב", כתב בפייסבוק אירפן מנסור, שהזדהה כמוסלמי. "אם אתה מסוגל לצחוק, אתה לא מפחד, ואנחנו לא נפחד מדאעש. לא ניתן להם את התענוג". תגובות דומות הגיעו גם מחוקרים של ארגונים קיצוניים. "אנחנו לא רואים תגובות שליליות לפארודיות על הקו־קלוקס־קלאן או על הנאצים", אמר שירז מאהר, מנהל המרכז הבינלאומי לחקר ארגונים קיצוניים בקינגס קולג' שבלונדון. לדבריו, "חברי דאעש רוצים שיקחו אותם ברצינות, ומערכון מסוג זה הוא נשק נגד ארגון הטרור שמונע מחבריו את האישור וההכרה שהם נואשים אליהם".

המערכון נכתב על ידי הקומיקאים ג'וליון רובינשטיין והיידון פרוואז, הידועים בסאטירות הפוליטיות שיצרו. בעקבות הסערה הגנו השניים על המערכון ואמרו שפונדמנטליסטים דתיים הם חומר לגיטימי לסאטירה. רובינשטיין הוסיף שהמערכון מסיט את אור הזרקורים למקרים אמיתיים, בהם סיפורה של "האלמנה הלבנה". הכינוי הוענק לסמנתה לותווייט הבריטית, שהתאסלמה ונישאה לג'רמיין לינדזי, אחד מארבעת המחבלים שביצעו את מתקפת הטרור בלונדון ב–2005 שבה נהרגו 52 אזרחים. ב–2013 הוציא האינטרפול צו מעצר נגד לותוויט בחשד לקשירת קשר לביצוע פיגועים בקניה.

לפני כשלוש שנים עוררו רובינשטיין ופרוואז ביקורת בעקבות מערכון שלהם שעסק בסכסוך הישראלי־פלסטיני. במערכון השניים מתחזים לקבלני בניין ואומרים למנהלי חנויות בלונדון כי האדמה שעליה שוכנת החנות תילקח כדי להרחיב את בניין השגרירות הישראלית. "לפני שזו היתה האדמה שלכם, היא היתה שלנו אז אנחנו הולכים לקחת בחזרה את מה ששייך לנו", הם אומרים. "זו האדמה שניתנה לנו על ידי אלוהים".

יו"ר הפדרציה הציונית התרעם בזמנו על המערכון ותיאר אותו בראיון ל"Jewish Chronicle" כ"ביטוי אנטישמי מגוחך בימים שבהם יחס אנטי־יהודי נמצא בשיאו". הוא טען שהקומיקאים "חושבים שהם שנונים מאוד בלעג שלהם לישראל, אבל הם בעצם מונחים על ידי אותן הדעות הקדומות של אלה המאמינים שפחות מ–1% מהמזרח התיכון, המוקדש להגדרה העצמית של לאומיות יהודית, הוא עדיין יותר מדי". הקומיקאים מיהרו להסביר שלא היתה בכוונתם ללעוג לקונפליקט במזרח התיכון אלא להסב את תשומת הלב אליו.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ