חשבון נפש ושופינג: חג המולד בטלוויזיה האמריקאית

מארוחת החג המשונה של של ג'ורג' קוסטנזה ב"סיינפלד" עד סנטה קלאוס הבוגדני ב"סופרנוס" - כך מתייחסות סדרות הטלוויזיה הגדולות לחג הכי שמח בלוח השנה האמריקאי

חן חדד, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סצנת חג המולד בסופרנוס
חן חדד, עכבר העיר

מדי שנה, עם הגעתו של חג המולד, עוטות הסדרות האמריקאיות אווירת חג ומביאות אל המסך את הספיישלים המסורתיים שפותחים את החגיגות. העובדה שהסדרות המצליחות בארצות הברית מקדישות בכל שנה פרק מיוחד עבור החג, הופכת את הטלוויזיה ל"מדורת שבט" חגיגית שלוקחת חלק משמעותי בהפצת אווירת חג המולד בכל בית. בכל עונה מתאמצות הסדרות להעניק טוויסט קטן לחגיגות ולייצר פרק דרמטי ובלתי נשכח, אך תמיד שבות שוב אל אותם מוטיבים מוכרים. בין אם מדובר בדמות שנכנסת לנעלי הגרינץ' ומנסה לגנוב את החג ובין אם בחשבון נפש רומנטי, בכל פרק כריסמס מסורתי יש כמה אלמנטים שחוזרים על עצמם. » "מסובך": רן שריג האמיתי» "מראה שחורה": סדרה חכמה לאנשים טיפשים» "גירושים": געגועים לקארי בראדשו» איך פרק הפתיחה של "מחשב מסלול מחדש"?» האכזבה הגדולה של וודי אלןאו או או. "הסופרנוס" (צילום מסך)אחד המוטיבים הקלאסים בספיישלים של חג המולד הם הנסיון לעשות חג מולד אלטרנטיבי. בראש רשימת הפרקים הבלתי נשכחים בז'אנר, ניצבות חגיגות הפסטיבוס של "סיינפלד", שהומצאו על ידי אביו של ג'ורג' קוסטנזה כחלופה לחג המולד הממוסחר. במסגרת החג שנחגג ב-23 בדצמבר, מוט אלומיניום חשוף מחליף את עץ האשוח, ובמהלך ארוחת החג כל אחד אומר לחברו כיצד החבר אכזב אותו בשנה האחרונה. החג מסתיים רק כאשר ראש המשפחה מפסיד בקרב היאבקות, מוטל על הרצפה ואינו יכול לקום. הטקס החילוני והפרוע זכה במהלך השנים למעמד פולחני, ומעריצי "סיינפלד" רבים ברחבי העולם אימצו את הרעיון, וחוגגים מדי שנה את הפסטיבוס תחת המוטו "Festivus to the rest of us!".

פרנק קוסטנזה אולי מצא דרך להתמודד עם ההתמסחרות העצומה של חג המולד, אך גיבורי סדרות אחרות נאלצו להתמודד עם היסטריית קנייית המתנות העומדות במרכזו של החג. בעונה השנייה של "המשרד", החליטו החברים לשחק "סיקרט סנטה" (גרסת הכריסמס של 'גמד ענק'), שבמהלכו על כל אחד מעובדי המשרד להעניק מתנה לקולגה שנבחר בהגרלה. כדי למונע מהקניות לצאת משליטה, מחליטים העובדים ששווי המתנות לא יעלה על 20 דולרים. מייקל שקיבל את שמו של ריאן, מתעלם כמובן מההחלטה וקונה לו אייפוד בסך 400 דולר. לאחר שהוא מתאכזב מהמתנה שפיליס הכינה לו, מחליט מייקל לשנות את המשחק ולאפשר לכל אחד לגנוב את המתנה של מישהו אחר. כדי לפצות על כל הדרמה עורך מייקל מסיבה עם שפע של אלכוהול, שמוביל את מרידית' להתפשט מולו ומול עדשת מצלמתו.

גם ב"מפץ הגדול" נאלצים הפיזיקאים להדגים את כישוריהם החברתיים באמצעות החלפת מתנות. במהלך הספיישל של העונה השנייה, מפתיעה פני את שלדון כשהיא קונה לו ולחברים מתנות לחג המולד. שלדון ההמום מתעקש שלא מדובר בנדיבות אלא באקט של יצירת מחוייבות,המאלצת אותו לקנות לה מתנה בחזרה. בחיפושו אחר מתנת חג המולד המושלמת לפני, יוצא שלדון אל הקניון, אך כמעט ולא משתכנע שנשים היו רוצות מוצרי אמבט, נרות וסבונים ריחניים. תוכניתו של שלדון היא להעריך את שווי המתנה של פני ורק אז להעניק לה מתנה בשווי זהה, אך יכולת החישוב שלו מתערערת כשהוא מגלה כי המתנה היא מפית הנושאת את ה-DNA ואת חתימתו של לנארד נימוי (ספוק מ"מסע בין כוכבים").

אלמנט נוסף שמאפיין את פרקי חג המולד הוא הפיכתו של החג ליום של חשבון נפש משפחתי ואישי. בספיישל הכריסמס בעונה השלישית של ה"סופרנוס", חווה טוני פלאשבק לחג המולד של 95' בו חשד לראשונה שפוסי מתנהג מוזר. טוני, שנאלץ לחסל את פוסי כשגילה על שיתוף הפעולה שלו עם האפ.בי.איי, מבין שלא הייתה לו ברירה אלא להוביל את פוסי ללב ים ולהוציאו להורג. למרות אשמתו המוכחת של פוסי, זכרו לא מפסיק לרדוף את טוני שמרגיש אשם הן על הרצח והן על כך שלא שם לב לסימנים לבגידה. טוני נזכר שפוסי גילם בחג שעבר את סנטה קלאוס, ומבין לפתע שתחת התחפושת היו מכשירי ציתות. בחג המולד הנוכחי מחליט טוני לעזור לאחותו שהותקפה על ידי המאפיונר הרוסי, ומוסיף לרשימת "המתנות" שלו את "הרוסי של ג'ניס".

תקופת החגים היא גם זמן לחשבון נפש רומנטי, וסדרות רבות משתמשות באווירה הטעונה של החג כדי להקצין את המתח המיני והרגשי בין הגיבורים. בין אם מדובר בדן וסרינה ב"אחת שיודעת" או האוס וקאדי ב"האוס", בטלוויזיה אף אחד לא נשאר לבד בחג המולד. הניצוצות הרומנטים שמלווים את החג עמדו במרכזו של ספיישל הכריסמס בעונה השנייה של "צ'אק". הדינמיקה האמוציונלית שהלכה ונבנתה בין צ'אק ושרה במהלך העונות מגיעה לשיאה כשצ'אק מחליט להעניק לשרה צמיד ששייך לאמו, ושרה מצידה מחסלת סוכן של פולקרום כדי להגן על צ'אק.

חג המולד של המסך הקטן מלווה תמיד במכשולים שכמעט מובילים לביטולם של החגיגות. רעיון גניבת חג המולד התקבע על המסך הקטן בהשראת דמותו של הגרינץ', גיבור ספרו של דוקטור סוס שניסה למנוע את קיומן של החגיגות. בהשראת הסיפור נוצרו אינספור ספיישלים לחג, וביניהם ספיישל הכריסמס של “glee”. במהלך הפרק גנבה סו סילבסטר את קופסת הפתקים של ה"סיקרט סנטה", והחליפה אותה בקופסה ובה פתקים עם השם שלה בלבד. כשהקולגות מגלים על התרמית הם מנסים לקחת חזרה את המתנות שהעניקו לה. בהשראת דמות הגרינץ', מחליטה סו לעטות את הגוון הירקרק של הגרינץ' ולהרוס את אווירת החג.

גם בקומדיה זוכת האמי "משפחה מודרנית" כמעט וביטלו את חג המולד. במהלך ספיישל העונה הראשונה, ההורים לבית משפחת דאנפי האמינו שאחד מהילדים עישן בבית. השניים החליטו שאם אף אחד מהילדים לא יתוודה, שלושתם ייענשו. פיל, שנוהג לזרוק לחלל האוויר איומים ריקים מתוכן שהוא לא מסוגל לממש, מאיים הפעם לבטל את חג המולד. בסופו של דבר מתברר שהילדים אמרו את האמת, וכתוצאה מכך החגיגות שבות אל הבית והסדר שב על כנו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ