מ"בנות גילמור" ל"מדריך לרוצח": האבולוציה של לייזה וייל

לייזה וייל מ"המדריך לרוצח" חושפת מה צפוי לנו בעונה החדשה, מי לדעתה הכי מצחיק בקאסט, ומתרגשת מהקאמבק ההיסטורי שלה ל"בנות גילמור". ראיון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מרשים לראות מקרוב את מכונות היח״צ האמריקאית בפעולה, במיוחד כשזה נוגע לקידום העונה השלישית של הסדרה ״המדריך לרוצח״, המופקת על ידי שונדה ריימס ("האנטומיה של גריי", "סקנדל") ונחשבת לכיפית וממכרת בזכות שתי עונותיה הקודמות. לייזה וייל, שמוכרת בעיקר בזכות תפקידה האייקוני כפריס גלר, החברה-יריבה של רורי גילמור בסדרה "בנות גילמור", מגלמת בסדרה את בוני ווינטרבוטום, שותפתה למשרד של הדמות הראשית אנאליס קיטינג (ויולה דייויס). וייל גם זכורה לטובה מהסדרה "סקנדל", ואף התגלתה כמרואיינת שלהגדיר אותה "חביבה" יהיה אנדרסטיימנט.» הסדרות האידיאליות לצפייה בבינג' » וודי אלן עולה על המסך הקטן» מתי חוזרות הסדרות הגדולות?» הפושעים הטלוויזיונים שהכי עושים לנו את זה

במהלך הראיון וייל שיתפה פעולה גם עם שאלות שאחרים פשוט היו מדלגים עליהם מטעמי חשאיות. כיוון שיצא לי לצפות מבעוד מועד בפרק הפתיחה של העונה החדשה, התוודתי בפניה שחיבבתי את סיומו, אבל החלק האהוב עליי בפרק היה דווקא סצנת השיחה מלב אל לב שלה ושל ויולה. "הקשר בין בוני לבין אנאליס ימשיך להיות מסובך, כשצרות נוספות יתרחשו בגלל ההיעלמות של פרנק", חושפת וויל. "זה יהיה זרז להרבה בלבולים אצל בוני, ויערער קצת את אנאליס. מבחינת עבודה יכול להיות שיהיה לבוני יותר משעמם, עכשיו כשאנאליס נאלצת לצאת לדרך עצמאית, אז אולי נראה פחות מהצד המקצועי של בוני. יכול להיות שהיא תרגיש קצת מקופחת, אבל גם תבין כמה עמוק הקשר ביניהן. המניע של הדמות העונה יהיה להחזיר דברים לקדמותם לפני כל התקריות הנוראיות, ונראה לי שזה יביא עמו מצב שבו היא תצטרך לבחור צד, מה שלא יהיה פשוט בשבילה״, היא מסבירה.צרות נוספות יגיעו. לייזה ווייל (צילום: יח"צ הוט)

קורה לפעמים שאת קוראת את התסריט וחושבת שאולי בוני הייתה נוהגת אחרת ממה שנכתב עבורה באותו פרק?״לקח קצת זמן עד שהתחלתי להרגיש בנוח לעשות את זה. הנוכחות של בוני בפרק הפיילוט הייתה מועטה, אז הייתי צריכה להבין בעצמי מיהי, וגם לכותבים לקח זמן לדעת לאן לקחת את הדמות מנקודת הפתיחה שלה. אני אסירת תודה על כך שזה נעשה ביחד עם השחקנים, בזמן שהכותבים צפו בנו מגלמים את הדמויות ושאבו משם רעיונות וכיוונים שאולי לא היו נלקחים מראש. בנוסף יש פתיחות גדולה לדעה שלנו, כבר משלב התסריט של כל פרק. זה תהליך יצירתי משותף ומלבב - מי שיצר את הדמויות מכיר אותן הכי טוב בעיניו, אבל מעוניין בפרספקטיבה של מי שמגלם אותן״.

את מרגישה מחוברת לבוני? יש דברים שהיא עושה שגורמים לך לחבב אותה יותר או פחות?״תמיד התחברתי אליה מאוד. ככל שאני מגלמת אותה יותר זמן, כך קל לי יותר כשחקנית לבצע את הרגעים הקשים יותר שיש בסדרה. זאת אומרת שככל שהסיפור מתקדם כך הוא נעשה ברור יותר, כל הבחירות של הדמות מתבהרות לי, ואני מבינה למה בוני פועלת כפי שהיא פועלת. אני חושבת שכל הדמויות בסדרה עושות את מה שהן חושבות לנכון, ובוני היא דמות שזקוקה ליצירת משפחה סביבה, גם בגלל האופן שבו היא גדלה. אנאליס וסם הם פחות או יותר החברים הלכאורה נורמליים שיש לה, וכמובן שהיחידה הזאת הופכת למשפחה בלתי מתפקדת. בכל זאת יש בה תקווה שהמצב יחזור לקדמותו, ואני לחלוטין מבינה את זה. היא מאוד נאמנה והייתי רוצה לחשוב שגם אני כזאת - כלומר שחלקים מהאופי של בוני הם הקצנה של תכונות שיש בי״.מזדהה עם בוני. לייזה וויל (צילום: יח"צ הוט)

הכל נשאר במשפחה המשפחה הביולוגית הפרטית של וייל העניקה לה ילדות מאוד לא שגרתית. השחקנית נולדה ב-1977 בניו ג׳רזי למשפחה יהודית-רפורמית. הוריה היו חברים בקבוצה הקומית ״The Mad House״, שנוסדה בלונדון ושמה הלך לפניה באירופה ובעולם כאחד, מה שהוביל ללא מעט נדודים ברחבי תבל. רק כשהייתה בת 7 משפחתה בחרה לקנן במדינת פנסילבניה, ונמשכה באופן טבעי אל עולם המשחק והתיאטרון. ״היה לי מזל גדול להיוולד למשפחה שמעריכה אמנות", מספרת וייל. הייתי מוקפת בשאיפות אמנותיות מגיל מאוד צעיר, ספגתי את האווירה סביב הוריי עוד כתינוקת, וכילדה זכורה לי אווירה בוהמיינית שהקיפה אותי. ברגע שהבעתי עניין באמנויות, המזל שלי היה ההורים שלי שתמכו בזה מיד ברגע שהם ראו שאני רצינית לגבי עניין המשחק. לא הייתי תלמידה טובה, ואני מודה להם על שהבינו שאולי לא נועדתי ללכת בדרך המקובלת״ היא מוסיפה.

את מרגישה שהוריך הורישו לך גם את הכישורים הדרושים לשחקנית שהיא חלק מלהקה?״למדתי מהם להתקרב לאנשים שאני עובדת איתם, כי האנשים האלה הופכים לסוג של משפחה. אני חושבת שהיכולת שלי ליצור קשרים קרובים עם אנשים שרק עכשיו הכרתי נובעת משם. אלה קשרים שבתקווה גם ימשיכו לאורך כל החיים ולא רק עד סוף העבודה המשותפת, למרות שזה לא תמיד ככה. תחושת המשפחתיות בסדרה שלנו גורמת לי להרגיש שזה המקרה״.

קראתי שכל השחקנים של ״המדריך לרוצח״ צופים בפרקים יחד, ועושים ערבי לייב-טוויטר תוך כדי. זה עדיין קורה?״אנחנו עדיין משתדלים לראות את הפרקים יחד, וההפקה מעודדת אותנו לצייץ ולהיות בקשר עם המעריצים. גם אני חושבת שזה חשוב. אלפי, שמשחק את ווס (אלפרד אינוך, שהחל את הקריירה כדין תומאס בסרטי ״הארי פוטר״ - א.ש.), התחיל יוזמה של התכנסויות משותפות בהן כולנו יושבים וקוראים מחזות של שייקספיר יחד. זה משהו שאנחנו אוהבים לעשות כצוות, וזה פשוט נפלא להיות מיודד עם השחקנים שאתה עובד איתם גם מחוץ לשעות העבודה. זאת סדרה מאוד אינטנסיבית, אז אנחנו משתדלים לסמוך ולתמוך אחד בשנייה. כשחווים כל כך הרבה רגשות ביחד ומהר, לומדים להכיר את הפרטנרים שלך בזריזות וגם לעומק״.

אם כבר מדברים על אינטנסיביות וקצב עבודה מטורף - האם לצוות יש שיטות לשמור אתכם רעננים? הם משאירים אתכם במתח תמידי או דווקא מעוניינים שתפרקו?״כל מי שעובד על הסדרה בכל המחלקות נמצא בשיאו המקצועי. הכל קורה מהר, אבל כשאנחנו צריכים לצלם סצנה יותר כבדת משקל, יש גם רגישות קולקטיבית וסוג אחר של פוקוס מצד כולם, והמון התחשבות הדדית. אבל יש גם רגעים של קלות ראש, יש הרבה צחוקים על הסט. אני חושבת שזה עוזר גם לסצנות הקשות יותר״.

מי הכי מצחיק או מצחיקה? בתקווה שלבחור רק שם אחד לא יסבך אותך עם משפחת השחקנים.״אני אעיז ואומר שהכי מצחיקה היא ויולה. היא מסוגלת לצחוק על הכל, ואז בשבריר של רגע להרצין ולבצע סצנה מאוד מאתגרת. זה פשוט פלא לצפות בה עובדת״."יש תחושה של משפחתיות בסדרה". לייזה וויל (צילום: יח"צ הוט)

לנצח פריס גלר ״המדריך לרוצח״ היא לא רק סדרה המציגה גיבורה נשית ודמויות משנה רבות ממין נקבה, אלא כאמור גם מופקת בידי אחת הנשים הבולטות בטלוויזיה האמריקאית, שונדה ריימס. הסדרה היא חלק ממגמה מבורכת של נשים יוצרות בקולנוע או בטלוויזיה, ויש שיגידו שגם הדמויות הנשיות של העת האחרונה זוכות לגיוון וחסד רבים יותר. תהיתי באזניה של וייל האם זה משפיע עליה כשחקנית לגלם דמות נשית שגם נכתבה בידי אישה. ״אני חושבת שזה יותר תלוי כישרון. פיטר נווק, מיוצרי הסדרה, הוא בעל כשרון אדיר לכתיבת מיני סוגים של אנשים והבנתם, וגם בעל יכולת למלא את חדר הכתיבה ביוצרים משני המינים", אומרת וייל. "יש לנו כותבות ובמאיות רבות, אבל מה שחשוב הוא האיזון. אני אישית לא חשה בהבדל, אבל ב'שונדהלנד' (חברת ההפקה של שונדה ריימס – א.ש.) יותר מחוייבים בעיני עצמם לשיוויון מגדרי בצוות ההפקה״ היא מצהירה.

בשלב הזה של השיחה נדמה שהזמן שלנו עומד להיגמר, ולי נותרה רק שאלה אחרונה. אני נאלץ להיות מעט חצוף בידיעה שהיחצ"נית מטעם ״המדריך לרוצח״ עדיין על הקו, ולשאול את וייל (לנצח פריס גלר בשבילי) על האיחוד המתקרב של ״בנות גילמור״. למזלי שתיהן דווקא שמחו על היוזמה, גם אם בזהירות. ״יש מעטה סודיות שאופף את האיחוד של בנות גילמור, אבל אני יכולה להגיד שהשתתפתי בשניים מתוך ארבעת הפרקים החדשים. כל כך שמחתי והתרגשתי לחזור לעולם הזה, לדמות הזאת. זה פשוט מדהים מה שאיימי ודן (הזוג שרמן-פלדינו, יוצרי הסדרה – א.ש.) הגו בשביל האיחוד הזה, ואני מאמינה המעריצים יהיו מרוצים", מספרת וייל. "מבחינתי זה כל מה שהיה חסר באופן בו הסדרה הסתיימה במקור, וזה יהיה פשוט מרגש לראות את כל הדמויות מבוגרות יותר. זה היה קסום להיות חלק מהדבר הזה. אני בעצמי מתרגשת כבר ולא יכולה לחכות כבר עד הצפייה״ היא מוסיפה. עד ש"בנות גילמור" תחזור, אפשר להתנחם בנוכחותה של וייל בעונה השלישית של ״המדריך לרוצח״, שיוצריה מבטיחים ששוב תטרוף את כל הקלפים.תמיד תהיה לנו את פריס. לייזה וויל "בבנות גילמור" (צילום מסך מתוך היוטיוב של gilmor gag)

״המדריך לרוצח״, החל מה-26 בספטמבר, ימי שני ב-20:45, ב-HOT3 וב-HOT VOD

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ