"האח הגדול": רציתם אלימות? קבלו שיימינג!

נראה שתכנית הריאליטי חרטה על דגלה את האלימות כמצע המרכזי של העונה, כאשר מתמודדים שלא מנבלים את הפה, נעלמים מעין המצלמה. פלא שמודחי התכנית פותחים פה גם על "האח הגדול" עצמו? דעה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עונת הצעקות. דודו, פלורי ושי חי (צילום מסך)

ביום שלישי האחרון העלה גילי כהן, כוכב רשתות חברתיות וממודחי העונה הנוכחית של "האח הגדול", פוסט בו הוא שוטח את הצד שלו לאירועים שקרו בבית "האח הגדול". כהן יצא בפוסט כנגד עורך התכנית, יורם זק, וכנגד קו העלילה שהוביל, המטפח את שי-חי כזוכה של העונה. "בעריכה נכונה יכולת לגרום לכך שהברווז הצהוב והלוויתן הכחול שנמצאים בג'קוזי היו מגיעים לגמר", הוא כותב.

» "האח הגדול 7" - כל הפרטים» "הישרדות": כך תמשכו זמן עד הגמר » "אחותי ג'קי": מאחורי הריאליטי מסתתרים חיים» "ויניל": סדרה שמגדירה מחדש טלוויזיה ומוזיקה» מדור טלוויזיה - כל הביקורות, הראיונות והכתבות

הפוסט המרשים באורכו (2740 מילה) והטענה לכך שמדובר בעונה עם זוכה ידוע מראש, הם ציון דרך מעניין לבחינת קו העונה הנוכחית של "האח הגדול". מקובל להתייחס לתכנית הזו בזלזול, לומר שהיא מרדדת את השיח, משטיחה דמויות ועוד דברים שאומרים בחוג לתקשורת, אבל האמת היא שלאח הגדול יש גם כוח לא מבוטל בהעלאת דיונים חשובים לסדר היום. יחסי אשכנזים-מזרחים, טבעונות, הקהילה הגאה ועוד היו רק חלק מהמצעים של עונות התכנית לאורך השנים, כאשר כל נושא נידון מן הסתם מראש בישיבות ההפקה (כי הרי לא תכניסו לבית מזרחי עובד כפיים, מבלי להציב מולו אשכנזי שבע כקונטרה, למשל). אלא שהעונה הזו, כך נראה, ההפקה בחרה להעלות על נס ולקדש נושא אחד - האלימות. לא לצאת כנגדה חלילה, אלא להתפאר בה, להלל אותה ולפמפמם בפרומואים, כאילו הייתה השחור החדש.

יוצא נגד הפקת "האח הגדול". הפוסט של גילי כהן:

חברים שלייייייכשהודחתי מבית האח הגדול והבנתי שהייתי ניצב בתוכנית, כתבתי לכם שיש לי הרבה מה לומר, הייתי טעון ברמה שאי א...

‎Posted by ‎גילי כהן‎ on‎ יום שלישי 16 פברואר 2016

זה החל עם ליהוקו של שי-חי מדריך הקארטה, שיומיים לתוך התכנית מיתג את עצמו כ"באד גאי" של העונה. הוא אמנם דיבר גם על נושאים מהותיים ולא חשש לעורר דיונים, אבל נראה שאלו היו רק כר לקידום המטרה האמיתית של העונה – צעקות, אלימות מילולית (שגלשה מספר פעמים למקומות פיזיים) ושיח שנשען על "למי יש את הקול הכי גדול". זה המשיך עם פלורי שהחליטה לעזוב את בית "האח הגדול" מיוזמתה לפני כשבועיים (אם כי ברשת התרוצצו שמועות לפיהן הטריגר לעזיבה היה אירוע בו נקטה באלימות פיזית נגד מתמודד אחר), לא לפני שהייתה אחראית לכמה ריבים והתפרצויות זעם שהיוו נתח נכבד מפרקי התכנית. יש גם את דודו, שברגע אחד נתפס כמאמי הלאומי, אבל ברגע אחר כבר פתח פה שגרם לאיש שאחראי על כפתור ה"ביייפ" לעבוד שעות נוספות. גם מתמודדים בולטים אחרים בבית דוגמת אור, ברק ומייקל (שכבר הודח), זכו לזמן המסך שלהם רק אחרי שהרימו את הקול.

כמובן שאין חידוש באמירה שישנה אלימות ב"אח הגדול" – מספיק רק להיזכר בדמויות שנויות במחלוקת כמו מעיין חודדה או רוני מיילי. גם דמויות אחרות שזכורות באופן חיובי יותר, כמו טהוניה רובל וטל גלבוע נקטו באלימות כפרקטיקה לגיטימית להעברת המסרים שלהן ולהתקדמות בתכנית. במילים אחרות: אלימות קיימת בבית האח הגדול ומאז ומתמיד ולמעשה אפילו למדנו להשלים איתה, ואפילו לחבב אותה מספיק כדי להעניק לכמה מהנוקטים בה את המקום הראשון. הבעיה של העונה הזו היא במינון המוגזם. נראה היה שאין תכנית שבה לא התרחש ריב כלשהו, כאילו הפרק של השבוע לא יהיה שלם בלי שמישהו יסיים את היום בדמעות. טלוויזיה היא אמנם מדיום אגרסיבי וכוחני שרק הולך ומקצין עם השנים, אבל בסופו של יום אף אחד לא רוצה שהטלוויזיה שלו תצעק עליו בלי הפסקה ובלי טעם.

רגע שגרתי בבית. מתוך "האח הגדול":

"יזמתי דיונים נחמדים ומעניינים (ערבים, הומואים, הימורים, ספורט, סלקציה)", כתב גילי כהן על עורך התכנית זק בפוסט שהעלה. "שאנשים יחשבו שיש גם אנשים עם ראש על הכתפיים בבית המטורלל הזה, אבל את מי זה מעניין? אתה רוצה רייטינג, ורייטינג זה צעקות, מריבות, קללות". כעת נראה שהאלימות הפכה לחרב פיפיות בידיו של זק – מתמודד בתכנית שלו יוצא נגדו חודש בלבד אחרי שהודח (ולא כמקובל בז'אנר בחלוף זמן ובראיון "מיוחד" בו הוא "חושף את הכל"), כשגם הפרקטיקה במקרה של הפוסט הזה – שיימינג – היא אלימה (גם אם מנוסחת ומבוארת היטב). בתחילת השבוע פרש מהבית מתמודד נוסף, שחר, שהספיק לשהות בו תשעה ימים בלבד (לדבריו בשל חוסר יכול לחיות עם הצביעות שבבית), ולפי דיווחים בבלוג של עומרי חיון הספיק "לזרוק פצצה" ולספר לדיירים מה קורה מחוץ לבית. אם להשתמש באנלוגיה הידועה של "האח הגדול" ל"חוות החיות" של ג'ורג' אורוול, נראה שזהו השלב שבו החיות מתמרדות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ