יוצר "פאודה": "חשבנו שיקראו לנו שמאלנים, שיקללו אותנו"

איך השפיעה "פאודה" על צה"ל? איפה תקועה העונה השנייה? וכיצד הפכה רונה-לי שמעון לחיה רעה? אתם בחרתם את "פאודה" לסדרת השנה, אנחנו דיברנו עם האנשים שלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"שיעורי ההתנדבות ליחידת 'דובדבן' ולימ"ס עלו בשנה האחרונה", מספר אבי יששכרוף, עיתונאי ואחד מיוצרי סדרת הלהיט "פאודה". "זה אמנם לא נתון רשמי של דובר צה"ל, אבל קיבלנו הדלפות מהמקומות הנכונים. הסדרה פעלה על אנשים. בהתחלה חשבנו שיקראו לנו 'חבורה של שמאלנים', שיקללו אותנו, אבל בפועל הסדרה פשוט הפכה לקאלט".

» כל הזוכים בפרסי עכבר העיר 2015 » הקרב הוויראלי של דניז והחינוכית» דודו טסה על מזרחיות והזכיה באלבום השנה» מסע מאחורי הקלעים של הצגת השנה» מה הופך את טל פרידמן לאינסטגרמר שלנו?» מופע המחול המפתיע של השנה» תוצאות קרב הדיוות הגדול של הרשת

אחד הדברים שייחדו את הסדרה שלכם היא העובדה שהצגתם גם את הצד הישראלי וגם את הצד הפלשתיני כדמויות עם עולם רגשי, מחשבות ורצונות. כיצד אנשים הגיבו לזה?"קיבלנו תגובות נלהבות בעיקר על האקשן. הסיפור של הסכסוך הישראלי-פלשתיני פחות מדבר לאנשים. לנו היה ברור כבר מהשלב הראשון שיש שני צדדים למטבע ושכך הסדרה תכתב. למשל, חלקים נרחבים ב'פאודה' הם בשפה הערבית".

יצא לך לדבר עם בני נוער על הסדרה? אולי כאלה שלפני גיוס וראו את הצד השני באור אחר?"לא שמעתי מבני נוער דיונים על זהותו של האויב. אני לא חושב שלטלוויזיה יש כוח כזה וגם לא התיימרנו לעשות את זה. קיווינו לעשו סדרה טובה. כעיתונאי אני רואה כבר שנים רואה שאי אפשר באמת לעשות שינוי - יש כוחות גדולים ממך. גם כשאתה מצליח לעורר דיבור וזה נראה כאילו אתה מזיז מישהו, בסוף ליד שאוחזת בסכין יש הרבה יותר כוח ממך".

מספרים מהשטח

זו הייתה שנה מוצלחת בטלוויזיה הישראלית, לפחות בכל הקשור לתכנים שעלו לשידור: סדרות כמו "זגורי אימפריה", "משפחה טובה" וכמובן "פאודה" הציגו אלטרנטיבה ראויה של ממש לתכניות הריאליטי, שנראה שלא הצליחו לשחזר את העניין של השנים הקודמות. מעל כולן, התבלטה סדרת המסתערבים של yes, שהצליחה גם לקטוף את המקום הראשון בתחרות "פרסי עכבר העיר 2015".

הזכייה תפסה את אנשי הסדרה במהלכו של סכסוך משפטי מול חברת ההפקה שלה - דבר שמעכב כעת את תחילת העבודה על העונה השנייה. אפשר להניח שהידיעה ש"פאודה" נבחרה לסדרת השנה, ודאי הצליחה להעלות אצלם לחיוך. יששכרוף מציג תחזית אופטימית: "שנה וחצי מהיום אני מאמין שנהיה באוויר".

"פאודה", לאלה מכם שכבר שכחו, הביאה למסך את סיפורו של דורון קביליו (ליאור רז, שיצר יחד עם יששכרוף את הסדרה), מסתערב בדימוס שחוזר לעניינים כדי לחסל את "הפנתר", בכיר בחמאס שנחשב למת וצץ לפתע מעל לפני השטח. בין לבין הציגה הסדרה שלל דמויות מרעננות ומעניינות בנוף הטלוויזיה המקומי - למשל איש השב"כ שרגע אחד מאיים על שייח פלסטיני ובמשנהו זז הצידה ומזכיר לילד שהשניצלים ממתינים לו במקרר.

קיבלנו תשובות שליליות. אבי יששכרוף (צילום מסך)

"בפועל כמי שהכיר יותר מרכז שב"כ אחד בחייו, זאת הסיטואציה", מסביר יששכרוף, "ככה הם חיים. לפעמים מדובר בהורים גרושים וכמובן שקפטן איוב (שאת דמותו גילם איציק כהן - ד.ש.) לא ידבר על הילדים שלו ליד אנשים מסוכנים. אגב, הדמות שלו מבוססת על אדם אמיתי שאוחז באותו שם".

איך נוצר החיבור בינך לבין ליאור רז? כמה זמן גלגלתם את הרעיון לסדרה?"גדלנו יחד בירושלים של פעם, אז אנחנו מכירים מגיל תיכון. היינו נפגשים מפעם לפעם בשטחים. באחת ההזדמנויות התחלנו לגלגל רעיון לסדרה והוא הוביל לפגישה עם אנשים בתעשייה, חיברו אלינו את התסריטאי משנה זונדר והתחלנו לכתוב פרק ראשון ותקציר של עונה שלמה. התחלנו לכתוב באוקטובר 2010 וביוני 2014 התחלנו לצלם - תהליך לא פשוט".

למה בעצם זה לקח כל כך הרבה זמן?"קיבלנו לא מעט תשובות שליליות. פנינו לקשת, רשת, ערוץ 10 ועם כולם זה לא התקדם. האמת? אני יכול להבין אותם. אנחנו שני חבר'ה 'שכונה' שבחיים לא כתבו תסריט, באים לאבי ניר ואבי צבי (מנכ"ל "קשת ו"רשת" - ד.ש.) עם רעיון לכתוב סדרה על הסכסוך הישראלי-פלסטיני - מה הם צריכים את זה על הראש שלהם? רק הנושא גורם לך לרצות להתאבד. עושים איזה ריאליטי ומקבלים רייטינג מובטח. נדמה לי שזו גם לא סדרה שהייתה מתאימה לערוץ 2. עכשיו אפשר כבר לומר שיש גם נסיונות למכור אותה לחו"ל".

היו לך רפרנסים בכתיבה מסדרות אחרות? מה אתה אוהב לראות?"אלג'זירה (צוחק). האמת שלפני ש'פאודה' עלתה לא ראיתי 'חטופים', לא ראיתי 'הומלנד' - אני כמעט לא רואה סדרות. אחרי שהסדרה עלתה אמרתי לעצמי שאני חייב לראות מה עושים האחרים אז צפיתי קצת".

יש מן טרנד של תסריטאים לא לפחד להרוג דמויות מרכזיות וגם אתם עשיתם את זה. אפשר להגיד שגם דורון קביליו לא חסין בעונה השנייה?"הייתי אומר שידו הארוכה של צה"ל תפגע בזמן ובמקום המתאימים. להוריד את דורון אמנם לא על הפרק, אבל כמו שהצעתי כבר בעבר - אל תקשרו לאף דמות".

עונה שנייה בהולד. קאסט הסדרה "פאודה" (צילום: באדיבות yes)

לא מתאימה לכל ערוץ. "פאודה":

"גם לגברים קשה"

אחת הדמויות המסקרנות והבולטות ב"פאודה" הייתה זו של נורית, האישה היחידה ביחידת המסתערבים שמתחילה את דרכה בסדרה כ"חנונית מחשבים", אבל מוצאת את עצמה בשטח בנסיבות מפתיעות, מתמודדת עם קושי ואכזריות וגם מתפרקת. מי שגילמה את דמותה היא השחקנית רונה-לי שמעון שזכתה לפריצה של ממש השנה ובימים אלה עסוקה בחזרות למחזמר "סיפור הפרברים" בקאמרי.

שמעון, שגם קיבלה את תעודת הזכייה מטעם הסדרה, מחדדת את ההבדל בין גברים לנשים בהקשר הזה: "לנו כנשים יש כביכול איזושהי פריבילגיה להיות רגישות יותר ואני שמחה שהקול הזה הושמע, אבל אני חושבת שזה לא קל גם לגברים - גם הם חווים שם רגעים לא קלים ופחות יכולים לפרוק אותם".

איזה הכנות עשית לקראת התפקיד עצמו?"אח שלי הוא מדריך ירי וקצין בלוט"ר, אז ביקשתי ממנו שיעשה איתי מטווח ויהפוך אותי לחיה רעה. היה מאוד קשוח איתי, התעכב על דקויות, הסביר לי איך לפרוק ולהרכיב את הנשק. גם קראתי המון חומר בנושא, למשל על המסתערבת הראשונה שהייתה ביחידה כזו".

אספה את התעודה. רונה לי שמעון מ"פאודה" (צילום: מנחה נופה)איזה תגובות קיבלת בעקבות הסדרה? או שאנשים לא זיהו אותך תחת הרעלה?"היו תגובות נורא רגשיות כי אני חושבת שבסופו של דבר הסדרה הזו כתובה באופן נורא אנושי. אנשים לא ששו לפתח שיחות פוליטיות, אבל בסוף אין טוב או רע - רק אנשים שמפסידים במלחמה".

עד כמה התעניינת בסכסוך הישראלי-פלסטיני לפני הסדרה?"צילמנו אותה בתקופת המלחמה האחרונה וזה הפך את הנושא לרלוונטי מאוד. במובן מסוים, הסדרה הזו פתחה לי את העיניים. זה יישמע קיטש, אבל אני מאמינה שהחתירה האנושית של כולם היא לשלום ולא להכחדה. לפעמים אני מרגישה יותר אופטימית ולפעמים פחות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ