"מאסטר שף": השופטים אוכלים את מה שבישלו

יכול להיות שהביקורות נגד כוכבי עולם הקולינריה אכן קשות מדי, אבל מה שבטוח – הם היו אלה שירו את הירייה הראשונה. רגע לפני סיום העונה החמישית של "מאסטר שף", הגיע הזמן שגם השופטים יעשו חשבון נפש. דעה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"אי אפשר להגיש פילה בלי בורדו!", הזדעקה עידית לינוביץ' (גילת אנקורי) באחד הקאצ'-פרייזים הזכורים בטלנובלה המיתולוגית "רמת אביב ג'", במהלך ויכוח סוער על טיבה של ארוחת ערב. עוצמת הרגשות של לינוביץ' בהתפרצות ההיא על מייק בעלה, לא מצליחה לגרד את השטח בהשוואה לתחושות העזות שהפגין השף יונתן רושפלד כלפי מנת הפילה של למא שחאדה, מתמודדת שהעפילה לשלישיית הגמר של "מאסטר שף" בעונה הנוכחית. בתכנית ששודרה בשבוע שעבר, נדרשו המתמודדים לבשל מנה אישית לכל אחד מהשופטים. שחאדה הגרילה את מיכל אנסקי, ובחרה להוציא תחת ידיה מנה של פילה בקר, נתח שעליו ספגה ביקורת בתכניות קודמות בשל שימוש חוזר.

» מאסטר שף: הסיפורים שלא תראו על המסך»  מה קרה להרברט סמואל מאז שרושפלד עזב?» האם המסעדה של מיכל אנסקי מצדיקה את ההייפ?

אנסקי מצידה תהתה: "את כאן כבר שלושה חודשים, מבשלת לי פעמיים בשבוע ועדיין לא יודעת מה אני אוהבת לאכול?". אכן תחושות קשות, בייחוד בהתחשב בעובדה שכשאנסקי ניצבת בעמדת השיפוט, נדמה שהידע הקולינרי שלה מסתכם לרוב ב"אויש, זה נורא טעים".

המונולוג קורע הלב של אנסקי היה רק המתאבן לביקורת של רושפלד, שכנראה לא יכול היה עוד להחזיק את העלבון. השף התפרץ על שחאדה, פלט קללה וגער בה עד שעזבה בבכי אל מאחורי הקלעים. זה הקטע של רושפלד בסטריאוטיפיזציה של ארבעת שופטי "מאסטר שף", הוא האנטיתזה של חיים כהן – המחבק הלאומי. הוא העברי לידר, האביב גפן, השבלונה שמעדיפה מילים ישירות וכנות, ומפצה על היעדר הרגש בהפגנת ידע. השופט ממנו כולם מפחדים ואותו כולם רוצים להרשים.

מה שפחות עובר מסך, היא העובדה שבחיים המקצועיים שלו עצמו, רושפלד הוא הרבה פעמים המתמודד שבורח בדמעות לאחורי הקלעים של הקולינריה הישראלית. אתמול התבשרנו שהשף סוגר את "ארוחת ערב" שלו, לטענתו בעקבות ביקורות נוקבות בעניין מחירי המנות שהוא מנהיג. את ההכרזה הזו, הקדימה אחת דרמטית יותר שיצאה לפני שבועיים, אותה פרסם רושפלד בעמוד האינסטגרם שלו ובה הכריז כי החליט "לסיים 25 שנות טבחות בהם נהנתי מכל רגע. הארץ שלנו השתגעה בכל התחומים. פוליטיקה טרור שחיתויות ועכשיו גם בעוצמות שלא היו מבישות שום תאור של עברין עושים את זה גם לטבחים" (הטעויות במקור). ההודעה הוסרה אמנם מהפרופיל תוך זמן קצר, אבל זמן קצר לאחר מכן נודע כי רושפלד תובע את מערכת תכנית הטלוויזיה "צינור לילה" ב-150 אלף שקלים, לאחר שפורסמה בה, ניחשתם נכון, ביקורת על מחירה של מנת ניוקי צמחוני.

גם אנסקי ספגה לאחרונה ביקורות צוננות בלשון המעטה על המסעדה החדשה "אחד העם אחד" שבבעלותה, בהן גם אחת מתוקשרת של זוכת "האח הגדול" טל גלבוע. האקטיביסטית הטבעונית כינתה את המסעדה "מקום מוות", בעקבות פוסט של אנסקי שמבקש רעיונות למתכונים טבעוניים ולאור ההתבטאויות המתוקשרות שלה נגד טבעונים.

המקרה של שחאדה הוא רק דוגמה מייצגת, שמעידה יותר על מצוקת הרייטינג שבה נמצאת "מאסטר שף" בעונתה הנוכחית מאשר על אופיים של השופטים. נדמה כי לאורך כל העונה חלה עליית מדרגה מסוימת ביחס האכזרי כלפי מתמודדים – כשהדוגמה הבולטת באמת היא זו של איב, שכמו במשחק נשיקה-סטירה התקדם בשלבים כשהוא מלוטף מכל עבר, רק כדי להיות מודח על "מנה מכוערת". אותו מתמודד שמוציא תחת ידו את המנות המוקפדות והאסתטיות ביותר, נאלץ לעמוד בפרץ כשהשופטים מבקרים אותו בצורה כמעט אינפנטילית.

כנגד אותה עליית מדרגה אפשר כמובן להזכיר שהמתמודדים ב"מאסטר שף" האמריקאי נאלצים להתייצב מול לא אחר מאשר השף גורדון רמזי, שידוע בהטחת צלחות שלמות לתוך הפח ובניבולי פה שגורמים לביקורות של רושפלד להישמע כמו ברכה לבת-מצווה. בעיבודים הישראלים לפורמטים מוכרים נמנעו עד כה מליהוק דמויות בסגנון של רמזי או של סיימון קאוול לשולחנות השיפוט. כאן במולדת ה"אחי", מעדיפים לפרוט על נימי הרגש ולגרד סיפורי סינדרלה. אלא שלכל תכנית ריאליטי מצליחה יש תאריך תפוגה, וככל שהעונות מתקדמות ואוזלים החידושים, טבלאות הרייטינג נשענות יותר ויותר על שולחן השופטים.

זה נכון שמי שמצפה מתכנית ריאליטי להציג שמץ אותנטי של אמת צריך לעבור סדרת חינוך קלה (או לפחות לצפות ב-"Unreal" המשובחת), אבל לא מופרך לצפות מהפרסונות שניצבות בגאון בעמדת השיפוט, שידעו לאכול בדיוק את מה שהם בישלו. גם אם מדובר בנתח של פילה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ