האח המתעלל: הרייטינג עולה כשמשפילים נשים בפריים טיים

עונת ה-VIP של "האח הגדול" ממשיכה בקו של העונות הקודמות ושוב חושפת אותנו למערכת יחסים מתעללת, הפעם בין איציק לנטלי. הגיע הזמן ללמד את האח שביזוי נשים בתכנית הכי מצליחה במדינה זה לא משהו שנעבור עליו בשתיקה. אז התחילו להתנהג בהתאם והעבירו ערוץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דנה נפתלי, עכבר העיר

אהבה כמו שלימדו אותנו באקסימו לימון. נטלי עטייה, דנית גרינברג ואיילה רשף (צילום: יח"צ)

כמעט בכל עונה של "האח הגדול" מתפתח רומן או אם יש לזכיינית מזל ממש גדול - משולש רומנטי. זה התחיל בעונה הראשונה עם שפרה וצבר, המשיך עם סער ואיילה בעונה השנייה, עד למשולש הרומנטי האולטימטיבי שקיבלנו בעונה הקודמת עם אליאב-דנית-נופר. השנה הכניסו לבית את איציק זוהר, גבר אלפא טיפוסי שהתביית על האקסית הידועה שנמצאת איתו בבית – נטלי עטיה. אירועי הפרק ששודר אתמול עוררו תחושה של דז'ה וו כאילו כבר היינו בסרט הזה, לפחות לפי תחושת הקבס המוכרת בגרון. כמעט בכל עונה אנו נאלצים לראות אישה שעוברת מסכת התעללות על ידי בן זוגה בבית האח, כאשר מלבד הרומן של ליהיא גרינר ועתי שולברג בעונה השלישית, זה לרוב נראה כמו דפוס התנהגות קבוע: הגבר מתעלל, מאשים את האישה ואז מתנצל וזוחל בחזרה, כשהיא מאפשרת. ההתנהגות הזו מזכירה דפוס של גבר מכה ואישה עם נטיות להרס עצמי.

» מה חשבנו על פרק הפתיחה של האח הגדול VIP?» האח הגדול VIP - לכל הפרטים

המדריך הכולל לגבר המתעלל

בעונות הראשונה עוד הזדעזענו כשיוסי בובליל דיבר על איך כמה מחבריו ביצעו מה שהיה נשמע כמו אונס קבוצתי בבחורה, באחת המסיבות של החבר'ה שלו. בעונה השנייה עמיר גולדברג, שהיה אחד מבעלי מועדון לילה בתל אביב, חשף כיצד גברים רבים אורבים לנשים על הבר, מחכים עד שיהיו ממש שיכורות ואז "תוקפים" כדי להשכיב אותן בשירותים של המקום. הארגונים הפמיניסטים התרעמו, אך אנו, כצופים הצבענו בשלט והרייטינג של התכנית שנתנה במה לאנשים כאלה, רק עלה ועלה. בעונה הקודמת, עם המשולש הרומנטי הכי לא רומנטי בטלוויזיה, התחושה הייתה שמשהו כאן כבר עבר מזמן את גבול הטעם הטוב. הרומן בין דנית לאליאב התחיל כמו כל רומן בבית האח, היא שיחקה אותה כוסית קשה להשגה ופלרטטנית והוא הגיב. ברגע שהרומן בין השניים המתממש אליאב החל לאבד עניין ושיחק עם דנית את המשחק האהוב על כל דוש תל אביבי "לא הבטחתי לך". הוא התנהג אליה בצורה מגעילה, השפיל אותה, אך גם דאג מדי פעם לתחזק את היחסים על ידי איזה חיבוק מדי פעם או מילה טובה, כדי שתמשיך את האובססיה כלפיו וכך לשמור עליה קרובה-רחוקה. ואז נופר נכנסה לבית ואליאב התחיל להסתבך ברשת שטווה לעצמו, כשניסה לרקוד על שתי החתונות. הבנות בתמורה המשיכו להחזיק במחשבה שהוא מתת האל לנשים, התעלמו ממחלות המין שודאי הביא עימו וסיפקו את הסחורה הטלוויזיונית שגרמה לנו לומר שמדובר באחת העונות הטובות.

אל תחפרי לי. מתוך "הרומן של איציק ונטלי (צילום מסך)

השנה, במעין המשך ישיר, הכניסו אותנו שוב היישר לתוך מערכת יחסים המתעללת בין איציק לנטלי. איציק מרשה לעצמו לדבר אליה בצורה מזעזעת, להעיף אותה מעליו כשלא בא לו על "החפירות" שלה, לפלרטט עם כל נשות הבית הצעירות, ואפילו עם גבר נשי אחד (היוש סתיו) והלכה למעשה להיכנס למיטה של דיירת אחרת, כל זה בזמן שהוא "אוהב" אותה. אחרי הריב של הזוג, שנוצר בעקבות היחס המשפיל שלו אליה במשימת "משחקי האח", הייתי בטוחה שהיא תעיף אותו קיבינימט. לרגע קט אף היה נראה שזה מה שהיא הולכת לעשות, אך כמה דרמות קטנות אחרי היא שבה לזרועותיו כשהוא מלמל "אני לא פוגע בך, אני אוהב אותך". אה, תודה לך איציק, כי ככה נראית אהבה.

די לשנאת נשים והאשמת הקורבן

הנטייה התרבותית שלנו כחברה היא לשפוט את האישה על ידי אמירות כמו "מגיע לה כי היא נשארת איתו", לכנות אותה בכינויים כמו סמרטוט ובגדול לזלזל בה. מיותר ואף לא הוגן להאשים את הקורבן, כי הרי ברור שנשים שנמצאות במקום שבו כולם מסביב רואים שמשהו לא בריא קורה להן והן מתעקשות להישאר, משחזרות דפוסים קורבניים. כל מי שרואה את התנהלותה של נטלי בתכנית מזהה מישהי שצמאה לאהבה וחיבוק ומוכנה לעשות הרבה כדי להשיג אותו, גם במחיר של הקרבה נפשית. הבעיה טמונה בנו כחברה שמאפשרת ניצול ציני כזה על במסך שלנו לצורכי רייטינג. בעונה הקודמת דנית ישבה בוכיה במיטה במשך ימים, כשמדי פעם אליאב נכנס לחדר כדי לתחזק את ההתעללות וביקשה לצאת מהבית. האח הגדול שיכנע אותה שהיא צריכה להישאר דווקא בגלל שהיא אומללה והיא צייתה. הכוח היה בידיים שלנו, כקהל להוציא אותה משם, על ידי כך שלא נסמס לה ובמקום בחרנו להשאיר אותה שם ולהמשיך לצפות בהתעללות בחדווה ועם פופקורן ביד ולהמשיך להאכיל את מכונת הרייטינג.

דפוסים קורבניים. נטלי מתדווה על אהבתה אחרי שאיציק ישן עם רתם (צילום מסך)

מה יש בצפייה בהתעללות של גבר באישה בשידור חי שמשאיר אותנו מרותקים למסך עם חוסר יכולת להעביר ערוץ ולומר עד כאן? בדיוק כפי שרתם אבחנה לפני מספר פרקים, אנחנו תמיד נוטים להאשים את האישה שהיא מפתה, שרמוטה או סמרטוט, אבל לעולם לא נפנה את האצבע המאשימה כלפי הגבר שמרשה לעצמו לשחק בנפשן של נשים משל היו המסרק לגבות של מושיק, כלומר חסרות משמעות. אולי הגיע הזמן שנפסיק לספק רייטינג לתכנית שמקדמת שנאת נשים והאשמת הקורבן ולא נוקפת אצבע בזמן שעונה אחרי נשים מוצאות את עצמן מושפלות ומבוזות לצד גברים מתעללים. אם לא נעשה מעשה ונלמד את האנשים האלה שהתעללות בנשים, פיזית או נפשית, אינה מקובלת עלינו בשום צורה שום דבר הרי לא ישתנה. הרי כל מה שאנחנו צריכים לעשות זה בסך הכל להחליף ערוץ בשלט, כדי ללמד אותם אחת ולתמיד מה המשמעות האמתית של להתנהג בהתאם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ