מייקל שין: "רצינו להראות סקס שקשור למציאות"

הוא כמעט הפך לשחקן כדורגל, יצא עם כמה מהנשים היפות של הוליווד ולא חושש לחקור את הגבריות שלו מול המצלמה - מייקל שין, המגלם את חוקר המיניות המפורסם בסדרה "הסקס של מאסטרס", חושב שהיום אנחנו יודעים קצת יותר מדי על מין

טל לוין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בפרק הפותח את העונה השלישית של "הסקס של מאסטרס" עומד ד"ר ביל מאסטרס בבית האגם שלו, כשבנו הבכור משתולל מולו. החזות השקטה והאדישה של הגניקולוג מתחלפת באחת זועמת או לפחות כזו שמאיימת לזעום בכל הכוח על הילד הקטן. "זה רגע מאוד משמעותי עבור ביל", מסביר מייקל שין, השחקן המגלם את הדמות, בראיון טלפוני שנערך עמו מלוס אנג'לס. "הילד הוא בערך בגיל שבו היה ביל כשאביו החל להתעלל בו, וכל הסיטואציה היא מאוד נפיצה. זה מישהו שהתבגר עם פחד גדול שיש בו משהו מורעל, שהוא יכול בכל רגע לאבד שליטה. וככה, מתוך החרדה שהוא יהפוך להיות אב מתעלל בעצמו הוא מתנכר לילד שלו, מזניח אותו. ועכשיו, כשהוא מצליח לנצח את הפחד הזה, מעניין לראות מה יהיה איתו בהמשך. כלומר, מה קורה לבן אדם שניצח את הפחד הכי גדול שלו בחיים? זה סימן שאלה מאוד גדול".» הסקס של מאסטרס - לכל הכתבות» מי מפחד ממיניות? ביקורת הפרק הראשוןואכן ביל מאסטרס, הדמות המבוססת על חוקר המיניות המפורסם, היא סימן שאלה אחד גדול. הסדרה, שעלתה לאוויר לפני כשנתיים, מגוללת את סיפורם של מאסטרס וג'ונסון (שמגלמת ליזי קפלן), שמחקרם פורץ הדרך שינה לגמרי את האופן שבו תופסים מיניות בכלל וקשיים בתפקוד מיני בפרט. העלילה עוסקת לא רק במהלך המחקרי ובאופן שבו התגבשו מסקנותיו אלא גם באחורי הקלעים הסוערים שלו, ובעיקר במערכת היחסים הסבוכה והמורכבת בין השניים. מבלי לקלקל עם יותר מדי ספויילרים, נאמר רק שמאסטרס וג'ונסון מכניסים את עצמם הלכה למעשה לתוך המחקר. "כשביל התחיל את המחקר הוא הרגיש שיש לו יכולת להפריד את כל הסיפור הזה מחייו האמיתיים", מספר שין, "אבל בלא מודע מה שמשך אותו למחקר היה ההבנה האינטואיטיבית שיש אזורים בעצמו שהוא חייב לבדוק. אמנם ההפרדה הזאת היא מה שאפשר לו לשרוד כילד, אך עכשיו הוא חייב להתמודד עם כל השדים. המחקר הזה משך אותו כמו מגנט, ויצר מערבולות בכל מערכות היחסים בחייו. זה מה שמרתק בדמות הזאת – הוא כל הזמן חוקר את עצמו"."המחקר הזה משך אותו כמו מגנט". הסקס של מאסטרס (צילום יח"צ)

ביל מאסטרס הוא דווקא דמות שמעוררת הרבה אנטגוניזם – מרוכז בעצמו, תקוע, קשה לסביבה, חסר רגישות – איך התחברת אליו?"מה שמשך אותי בביל היא העובדה שמדובר באדם שבעצם משתנה כל הזמן, מתחילת הסיפור. הוא גבר שיש לו קושי להיות פגיע ובעיקר להראות פגיעות, ובהתחלה הוא ממש נמצא בכלא – מבחוץ חיים נפלאים ובפנים הוא מסוגר וחנוק. עניין אותי לחקור איך אדם מתמודד עם דברים קשים ומכאיבים בחייו, כשיש לו מעט מקום לנווט רגשית. אבל לא נכון לומר שהוא לא מראה רגשות - למשל בעונה הראשונה רואים אותו ממש מתפרק בבכי. החיבור שלי לדמות התחיל מהרגע שבו החיים מציגים לביל דברים שקשה לו להתמודד איתם, ומכריחים אותו להתעמת עם עצמו. כמובן שהדבר העיקרי הוא וירג'יניה שהגיעה לחייו, ומפרקת אותו לגמרי מהשליטה שלו. הוא מנסה להתכחש לרגשות שהיא מעוררת בו, ונקלע לפרדוקס לגבי אהבה – משום שאי אפשר לשלוט בה, וככל שמנסים זה כואב יותר. אני דווקא לא חושב שהוא תקוע אלא מתחיל לשחרר שליטה לאט לאט, ובעונה הזאת גם מראה צדדים אחרים שלו. בפרקים הבאים ממש מתחילים לראות את הגרסה האותנטית שלו מבצבצת מבין הסדקים".

זאת החלטה לא פשוטה להשתתף בסדרה שיש בה כל כך הרבה סצנות סקס, איך ניגשים לזה?"כשהתחלנו לדבר על התכנית ראינו הרבה ייצוגים של סקס בטלוויזיה ובקולנוע. רצינו שכל דבר יהיה ריאליסטי, ולא ליצור רק גרסה אידיאלית של סקס. זה יהיה כישלון אם ננסה לעשות תכנית על סקס שלא תהיה קשורה למציאות. הבעיה היא שהאופן שבו זה מוצג בטלוויזיה או בסרטים יוצר אפקט מנכר לצופה, זה מוביל לבושה, פחד או סודיות – בדיוק מה שמאסטרס וג'ונסון ניסו לחשוף. היה לנו חשוב לנסות להימנע מסצנות סקס שמוצגות רק לשם הסקס, אלא כאלה שחושפות מערכות יחסים וקשרים בין דמויות. בד בבד לא להדחיק את המציאות שבסיטואציה. כמובן שהבנו שבסוף היום אנחנו צריכים ליצור משהו שאנשים יכולים ליהנות ממנו".

קושי להראות פגיעות. שין ב"סקס של מאסטרס" (צילום יח"צ)

חולה על כדורגל

הוא נולד בסוף שנות ה-60 בניופורט שבוולש, האח הבכור לג'ואנה. רגע לפני כיתה א' עבר עם משפחתו לליברפול, מה שהצית אצלו את חיידק הכדורגל. ואכן בגיל 8 החל לשחק בקבוצת הכדורגל המקומית, לאחר שהמשפחה שבה לוולש. הכישרון שלו בלט במהרה, וכשבגר אף קיבל הצעה לשחק עבור קבוצת "ארסנל". אלא ששין רצה לשחק יותר על הבמה מאשר על המגרש, אהבה שפיתח במקביל לספורט כבר מגיל צעיר. לאחר סיום התיכון התקבל לאקדמיה המלכותית לאמנות הדרמה בלונדון, ובהמשך גילם את מוצארט בהצגה "אמדאוס", והתחיל לקבל תפקידים בטלוויזיה ובקולנוע. אבל למרות שורה של תפקידי משנה בשוברי קופות, הפריצה הגדולה התרחשה רק ב-2003, כשגילם את לוסיאן, מנהיג אנשי הזאב ב"מלחמת האופל". בסרט זה שיחק שין לצד אשתו ואם בתו, השחקנית קייט בקינסייל, אך באותה שנה נפרדו בני הזוג. הרזומה הרומנטי של שין מרשים לא פחות מהמשחק שלו, והוא ניהל מערכות יחסים ארוכות עם השחקנית רייצ'ל מקאדמס, ועם הבלרינה הבריטית לוריין סטיוארט. בשנה וחצי האחרונות הוא בן זוגה של הקומיקאית והשחקנית שרה סילברמן, שאף משתתפת בתפקיד אורח ב"סקס של מאסטרס". "שרה משחקת את הלן, דמות שהופיעה בעונה השנייה", מספר שין. "היא מגלמת את בת הזוג של בטי, המזכירה של ביל, שהייתה בעברה זונה. הייתה לנו הרבה מחשבה לגבי מי תהיה בת הזוג של בטי כי מדובר בדמות מורכבת. ידענו שנצטרך מישהי שתאיר את בטי, שתהיה שונה ממנה ותוכל לעמוד בפני עצמה. לשרה יש הרבה נוכחות וכריזמה, אבל גם הרבה מתיקות ותמימות שלא כולם מכירים". "יש בה תמימות ומתיקות שלא כולם מכירים". שין וסילברמן (צילום AP)

לא פשוט להביא את בת הזוג שלך לסט כזה"אני שמח שתהיה לי הזדמנות לשחק לצד שרה. מבלי לחשוף יותר מדי אגיד שבטי והלן צריכות להחליט איך הן רוצות להמשיך את מערכת היחסים שלהן, וייתכן שיצטרכו עזרה. זה לא משהו שביל מרגיש נוח לגביו, ולכן יכול להיות שזה יהיה מאחורי גבו – מה שייצור עוד כל מיני תסבוכות".

אגב חוסר נוחות, הדמות של ביל היא הצצה לא נוחה בהכרח למושג הגבריות "בהחלט, ואני מרגיש בר מזל שאני יכול לחקור את העניין הזה דרכו, במשך כמה וכמה פרקים. כגבר אני מרותק ממערכת היחסים עם הגבריות, מה מבנה גבריות להבדיל מנשיות? מה מאיים על גבר בכל הקשור לגבריות? הרעיון של חולשה, של היכולת להראות פגיעות ולא לראות בכך כישלון אלא אומץ ועוצמה אמיתית. אני מוצא את זה מרתק – לבחון איך לחלוק משהו בעצמך עם מישהו קרוב אליך, משהו שאתה מפחד שידחה אותו. זו הרי המהות של אינטימיות, ונדיר שאנשים זוכים לחקור את זה ככה".נדיר שאנשים זוכים לחקור את עצמם ככה. "הסקס של מאסטרס" (צילום יח"צ)

מאסטרס וג'ונסון עסקו לא מעט בשינוי דעות קדומות לגבי יחסי מין, ובעיקר רצו לספק עוד מידע בתקופה שבה הוא היה חלקי ביותר. בימינו, כשיש כל כך הרבה מידע, האם המצב השתפר?"זה היה די מזעזע לגלות שעד אמצע שנות ה-50 הייתה כל כך מעט אינפורמציה על סקס. אפשר היה לחשוב שאחרי אלפי שנים של אנושות, משהו בסיסי כמו סקס ורבייה והמכניקה שלה יהיה מידע נגיש ונפוץ. אני עדיין חושב שזה די מטלטל ומדהים כמה הכל היה מבוסס על אנקדוטות או מידע שעובר מדור לדור. וכמה פחד ובלבול היו! אני חושב שאם פעם הייתה סכנה שלא תהיה מספיק אינפורמציה, היום הסכנה היא שיש קצת יותר מדי, בנוסף להרבה דיס-אינפורמציה. יתרה מכך, בתקופה שלנו המין הפך לכלי שיווקי ודרך מניפולטיבית לרווח. ההפצה של דימויים וכתיבה על סקס כיום לא פחות מזיקה מאשר מחסור במידע. לראות איך סקס ממותג, ואיך זה מקושר לדימויי נשים ולאובייקטיפקציה של הגוף שלהן – כל זה גרם לי להרגיש שיש עליי הרבה אחריות".

העזרה מתחילה בתוכי כאמור, העונה השלישית נפתחת כמה שנים לאחר סיום השנייה, כשהמחקר של מאסטרס וג'ונסון, שעסק אז בקשיים בתפקוד המיני, מגיע לסיומו. כעת הדרמה מתרכזת בפרסום המסקנות, וההתמודדות עם התגובות הן של הקהילה המדעית והן של הסביבה הקרובה. עבור שין, המשמש גם כאחד מהמפיקים של הסדרה, ההחלטה להריץ את העלילה כמה שנים קדימה הייתה הכרחית. "וירג'יניה וביל הכירו בשנות ה-50 אבל עבדו יחד עד סוף שנות ה-80", הוא מסביר. "מה שעניין אותי היה עד כמה התרבות סביבם, במובן של היחס שלה למין ומיניות, השתנתה גם כתוצאה מהמחקר שלהם. אני יודע שהם הרגישו, בטח בשנות ה-70, נוכח העלייה בכמות הדימויים הפורנוגרפיים שהופצו – הם הרגישו אחריות. תמיד קיוויתי שנגיע לשם, שהסדרה תחזיק עד שנוכל לראות איך שתי דמויות בשנות ה-70 וה-80 חיות בתרבות שהן עצמן היו חלק בעיצוב שלה. כך הם גם יכולים להסתכל אחורה ולחשוב על מה הם עשו שני עשורים קודם לכם. מה שמשך אותי לסיפור הזה מראש היה הפוטנציאל לעשות הרבה עונות באופן רלוונטי. יש כל מיני אספקטים מאוחרים בעבודה שלהם על מיניות שהם מאוד מעניינים - תחילת מגפת האיידס, הפורנוגרפיה וכן הלאה. גם מערכת היחסים ביניהם עברה הרבה שינויים לאורך השנים, ולא הייתה 'ישרה' בשום מקרה". חיים בתרבות שהיה להם חלק בעיצובה. "הסקס של מאסטרס":

אז מה בסוף מניע אותו לחקור? העניין המדעי או הרגשי?"חלק גדול מהמחקר היה אכן איסוף מידע, אבל בשלב מסוים הם הרגישו שיש מספיק אינפורמציה והתחילו לחפש מכנה משותף בין הנחקרים. כך עבר הפוקוס מהנורמלי או הממוצע למה שנמצא בשוליים, שנתפס כמיניות לא-מתפקדת. בסיפור שלהם, בסדרה, ביל עובר תקופה שבה יש לו קושי בתקפוד המיני, והוא לא מסוגל לעשות סקס. הוא גם עובר מלהיות אדם שעורך מחקר וטוען שהכל מדעי, שצריך להסתכל רק על הנתונים בלי רעשים מסביב, למישהו שהסיפור האישי שלו מכניס פנימה גם את הפסיכולוגי והרגשי. הוא צריך לעבור את המסע האישי שלו, להתעמת עם חוסר התפקוד שלו עצמו. בשלב הזה הוא ווירג'יניה מרגישים שיש להם מה להציע לאנשים עם מיניות לא-מתפקדת, והם עוברים לעבוד עם זוגות אחרים. אני חושב שבעיקר הם הבינו שיש להם איך לעזור". הסקס של מאסטרס משודרת בסלקום tv, והחל מה-16.7, ימי חמישי, 22:00, ב-HOT Plus וחינם ב-HOT VOD, וב-22:50 ב-yes OH וב-yes VOD

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ