"מקווה שאין בי שום דבר שדומה לסבתא מזגורי"

חוה אורטמן נמצאת על בימות התיאטרון כבר שנים, אבל רק עכשיו, בזכות תפקיד שעוד יהפוך לקאלט ב"זגורי אימפריה" אנשים מזהים אותה ברחוב ומצפים מהשחקנית הפולניה להיות הדוברת של העדה המרוקאית. ראיון על פמיניזם ועדות

אור בר שלום, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור בר שלום, עכבר העיר

מי שנתקל בחוה אורטמן ברחוב צריך להשתהות רגע על פניה הצחות, השיער השחור הארוך והמבט החודר כדי להבין מאיפה הוא מזהה את האישה בעלת המראה האירופאי הזה. רק כשמחליק לה חיוך ממזרי מבעד לשפתיים חשוקות נופל אסימון הזיהוי והחיבור לסדרת הדרמה המדוברת ביותר בישראל - "זגורי אימפריה", מתקבל. היא משחקת את הסבתא אלגריה - כנראה הדמות המצחיקה ביותר על מסך הטלוויזיה שלכם כרגע.

» מי מצא אהבה על הסט של זגורי?» מי מפחד מהשד העדתי? זגורי פותחת עונה שנייה

בעונה השניה של הסדרה, דמותה של הסבתא קיבלה נופך גדול יותר והיא ללא ספק עוזרות לנווט את דרכה של "זגורי אימפריה" היישר למחוזות הקאלט, מהסוג שיהדהד פה בשידורים חוזרים במשך שנים ויהווה מאגר בלתי נדלה לסמינריונים בנושא ייצוג מזרחיות בתקשורת. "היום כבר לא מבקשים חתימות ברחוב, זה פאסה", מבהירה אורטמן כשאני שואלת אותה על התגובות של הרחוב הישראלי. "למרות שעדיין יש את אלה שמתעלפים כשרואים מישהו מהטלוויזיה, ואם נודה באמת, כולנו מבקשים סלפי. יש לי המון סלפי חדשים".את נהנית מזה שיש דור חדש שמגלה אותך? "בהחלט. אני נהנית שאנשים רואים את העבודה שלי וזה לא ממש משנה לי אם זה מהטלוויזיה או מהתיאטרון, העיקר שנהנים".פמיניסטית בעל כורחה. חוה אורטמן כאלגריה ב"זגורי אימפריה" (צילום מתוך הסדרה)סלפי-שמלפי, אורטמן היא שחקנית רצינית שמסרבת להתרגש מתהילה עונתית או השקות חגיגיות ולא אוהבת לחשוף דבר מחייה האישיים ("את מי זה מעניין? זה לא קשור לעבודה שלי"). היא תמיד מחפשת תכנים שילהיבו אותה ויהוו אתגר מקצועי, בין אם מדובר בדרמה עדתית על משפחה באר שבעית או מחזות של סמואל בקט. בימים אלו היא מתחזקת לו"ז צפוף במיוחד שכולל לימודי תאטרון בסמינר הקיבוצים וחזרות להצגת ליצנות תיאטרלית, שעליה היא עובדת עם צוות חברים בשנים האחרונות. "זה פרויקט שלי עם עוד כמה אנשים" היא מקמצת במידע. "אני עדיין לא יודעת מתי המופע יעלה, כנראה לקראת מאי או יוני, אבל אני לא בטוחה. מתישהו לקראת תחילת הקיץ".זו תהיה הצגה לילדים? "מה פתאום, זו הצגה למבוגרים. אנשים בתיאטרון לא כל כך מכירים את עולם הליצנות, זה עולם מאד ממדור וחבל. אני אוהבת לעשות דברים שמעניינים אותי, שיש בהם חומר טוב והליצנות היא אחד מהם".

סדרה שמעמידה סטריאוטיפים למבחן

היא בת 63, ילידת פולין ובוגרת החוג לתיאטרון וספרות כללית באוניברסיטת תל אביב, שמנהלת קריירה יציבה ועקבית על הבמות בארץ. בקולנוע היא שיחקה תפקידי משנה ב"התחלפות" "שבלולים בגשם" ו"צדק מוחלט", ולפני שנחתה בתפקיד המהולל של הסבתא ב"זגורי אימפריה" היא עשתה מספר תפקידי אורח קטנים אך שובי לב בטלוויזיה, בין היתר ב"רמזור" ו"עניין של זמן". ל"זגורי אימפריה" היא הגיעה בעקבות פניה של יוצר הסדרה והתסריטאי מאור זגורי, שהכיר אותה מהלימודים בסמינר הקיבוצים. "הוא אמר שהוא כותב משהו בהשראת המשפחה שלו, הציג את הסדרה, וביקש ממני לקרוא את התפקיד של הסבתא" היא נזכרת. "דווקא כשהוא הביא אותי לבמאי (רני סער. א.ב.ש) הייתה התלבטות, הבמאי פקפק בהתאמה שלי לתפקיד, כי לא נראיתי לו כל כך הטייפקאסט. כנראה שהוא ציפה לדמות אחרת".אז איך בכל זאת שיכנעת אותו? "כמו ששחקנים משכנעים. עשיתי אודישן מולו, הוא התלהב ואישר את הבחירה של מאור".

בראיונות עם מאור, הוא מציין שדמותה של סבתא אלגריה מאד יקרה ללבו. זה בא לידי ביטוי גם בהדרכת השחקנים? על הסט? "הבנתי את החשיבות שלה, אבל זה לא התבטא בנוכחות של מאור. הוא נתן לי יד חופשית להפוך את אלגריה למה שאני רוצה. הקשר שלו איתה התבטא בכתיבה, בצורה שבה הוא מתאר אותה, אבל משם יכולתי לקחת את זה למקום שלי".מייד אין פולניה. חוה אורטמן בחגיגות סיום העונה הקודמת (צילום: אור גפן)את מוצאת קווי אופי או דמיון משיקים בינך לבין אלגריה? "לא (צוחקת). אני מקווה שאין שום דבר דומה. החיים המשפחתיים שלנו מאד שונים. אפשר אולי  להגיד שגם אני אימפולסיבית, ישירה ועצבנית כמוה. אלה התכונות שלי שהבאתי לתפקיד".איך מתכוננים לתפקיד הזה? "אי אפשר להגיד שלא הכרתי נשים כאלו קודם לכן. אני מכירה את כל האוכלוסיות בארץ, ראיתי ונפגשתי איתן בכל מיני פרקים בחיי. אבל עדיין עשיתי הכנה לתפקיד ופגשתי נשים שעלו ממרוקו. דיברתי איתן, למדתי את עולמן, איך הן מדברות, על מה הן מדברות וניסיתי להכיר את המציאות שלהן".לימדו אתכם מרוקאית לכבוד התפקיד? "איזה. זו שפה קשה והיה לי מאד קשה איתה. לימדו אותנו רק את המילים שצריך וכמובן את השירים שממש שברו לי את השיניים, אבל בסוף זה נכנס. עכשיו את גם רואה צעירים שאומרים 'האק' ו'פסא'רה' ומבחינתי אם אפשר לקרב ככה בין תרבויות - אז למה לא?"דווקא הבחירות האחרונות העידו על כך שהתרבויות עדיין רחוקות זו מזו"אני לא אומרת שהכל מצוין ואין בעייתיות, לצערי, אבל אני מאמינה שהשינויים מגיעים מהדברים הקטנים, מהתרבות. אם תרבות אחת מתחילה להתחבב על תרבות אחרת, זה נעים. במיוחד באווירה הזו".את חושבת שהסדרה עושה שירות טוב לעדה המרוקאית? "אני חושבת שמשהו בהווי הזה מקרב. זה מעמיד לבחינה את הסטריאוטיפים, כי זו סביבה שחוקרת את המנטליות וההתנהגות בצורה מאד אמיתית. אם זה עושה טוב או לא? אני לא יודעת. זה הווי. בנוסף, מדובר כאן על משפחה מאד בעייתית, אז מהבחינה הזו היא בטח לא מייצגת את העדה המרוקאית. אבל היא מאפשרת הצצה שהיא לא קלישאתית".

הצעירים מביעים עניין

הדמות של אלגריה מלאה בניגודים, מצד אחד היא אישה מרוקאית זקנה שגרה כל חייה בבאר שבע ומצד שני היא אישה שעזבה את בעלה והתנכרה לבת שלה. התכונות שלה לא מתכתבות עם הסטריאוטיפ של נשים מרוקאיות מבוגרות ויש שיגידו שהיא אפילו דמות פמיניסטית. "היא לא פמיניסטית בהגדרה ואני לא בטוחה בכלל שהיא אפילו יודעת מה זה", מודה חוה, "אבל בהכרה שלה, בתחושה שלה, היא כזו. היא הייתה חייבת להיות כזו".

את אוהבת את הדמות של אלגריה? "מאד, כי היא מאפשרת חופש, להגיד את מה שרוצים - לשקר, לגנוב, להתפרע, להיכנס באנשים וכל מה שאנחנו לא מרשים לעצמנו ביום-יום. יש לה אופי של אישה שלא דופקת חשבון. היא הייתה צריכה להתמודד עם הבעל שלה, לקבל את הבן שהוא הביא לה הביתה, לחיות בהאשמות שאין לה עוד ילדים ולדעתי בסוף היא התמרדה. היא לא הייתה מוכנה לקבל את זה, אז היא שמה לזה סוף. היא נפרדה מבעלה ולחתן שלה היא קוראת היטלר. היא לא 'אמא' במובן שמצפים מאימא להיות והיחסים בינה לבין ויויאן (שרה פון שוורצה) מאד מתוחים. מצד שני, זה לא שהיא ידעה מה זה אהבה וחיבוקים". יחסים קשים. ויויאן ואלגרה מתוך "זגורי אימפריה":

את מקבלת תגובות מהסביבה על הסדרה והתפקיד? "האמת שדווקא הצעירים ולא הדור שלי, המבוגר יותר, אומרים לי שזה מזכיר להם הרבה מהבתים שלהם. שמעתי הרבה על אנשים שמספרים שאלגריה החייתה אצלם דברים במשפחה. פתאום הם רואים את הסבתא כדמות משמעותית שהם לא שמו לב אליה בהתחלה".

יש לך תפקיד חלומות? "כשהייתי צעירה, רציתי לעשות כמה דברים של צ'כוב ועד היום לא יצא לי. היום אני מנסה לשחק בכל חומר טוב שמגיע לידי ולא משנה לי אם זה על הבמה או על מסכי הטלוויזיה. לכל מדיה יש את הקסם שלה".

האליטות החדשות

בטובתה או שלא בטובתה, נקלעה "זגורי אימפריה" בעונתה השניה לסערת השד העדתי, שמציפה את השיח הציבורי ללא הרף בשנים האחרונות. הפרק הראשון בעונה היה טעון במיוחד מאחר שעסק בפרה הכי קדושה: יום השואה. אב המשפחה - בבר (משה איבגי) מנהל מסע צלב משלו נגד "השואה של האשכנזים" ומסרב לעמוד בצפירה. בהמשך העונה חזינו בנגיעות של אפליה עדתית, יחסי פריפריה-מרכז וגזענות שמושרשת בתפיסה העצמית של הישראלים, לא משנה מאיזו עדה הם. אורטמן, שנמנעת באדיקות לאורך הראיון מלחשוף את דעותיה האישיות בעניין, מתעוררת לנאום חוצב להבות דווקא כשעניין העדתיות עולה על הפרק. "בילדותי הרגשתי מאד את הקטע העדתי" היא מתוודה. "זה היה מאד נוכח בחיים שלנו, האופן שבו דחו מזרחים ולימים זה השתנה בצורה קיצונית. היום אני לא מרגישה את זה בכלל, מהמקום שלי".מה עם הטענות הנוכחיות על קיפוח עדתי, התנשאות וניתוק? "אני מסכימה איתך שיש מזרחים שזה עדיין נמשך מבחינתם, אך מה שנמשך הוא ההעברה הבין-דורית. דור שלישי, רביעי שממשיכים לספוג את התחושה ואת ההרגשה של המקומות שהמזרחים היו בהם בשנים החמישים. לא כולם יצאו מהמקום הצר שבו שמו את המזרחים. היום אין דבר כזה. למה שמישהו יחשוב על המזרחים שהם שונים? אחרים? זה מה שאני יכולה להגיד. אני באמת מקווה שיבוא דור שבו כל זה יתפוגג לגמרי ולא יהיה לזה טעם יותר".

לא משפחה מייצגת. משפחת זגורי הטלוויזיונית (צילום: אוהד רומנו)יש שטוענים את הטענה ההפוכה, שהמזרחים הם האליטות החדשות "יש גם כאלו. ועדיין יש אנשים שחשים שהם עדיין מקופחים. כמו שאני עדיין נפגעת מהשואה, הם עדיין נפגעים מהקיפוח שהיה פה לפני חמישים שנה וזה לגיטימי".העובדה שאת ממוצא פולני והדמות היא ממוצא מרוקאי הקשתה או הקלה עלייך לשחק את התפקיד? "בכל שנות המשחק שלי עוד לא מצאתי חוקיות ברורה שהופכת תפקיד ליותר טוב או פחות טוב. יש חיבורים שאנחנו יכולים להבין אותם לגמרי, אבל להגיד בהכללה שבגלל שהדמות יותר רחוקה או יותר קרובה ממני כאדם פרטי אז קשה לעשות אותה? לא. הסיבות לחיבור הן עלומות מבחינתי, אני לא חושבת שאפשר להבין את זה". למה רצית להיות שחקנית? "זה סוג של צורך. הטמפרטורה של היצירה כשאתה נמצא בתפקיד ויש לך אפשרות פתאום להיות חופשי מהחיים שלך, בלי מגבלות. למה שמישהו לא ירצה את זה?"

הפרק האחרון של "זגורי אימפריה" ישודר ב-1.4 ב- 20:00 ב-HOT3

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ