בריאן סטלר, ניו יורק טיימס

באחת הסצנות המוקדמות בסדרה החדשה של נטפליקס "House of Cards", קווין ספייסי מיישיר מבט למצלמה ואומר לצופים "כוח הוא כמו נדל"ן. זה הכול עניין של מיקום, מיקום, מיקום. ככל שאתה קרוב יותר למקור, כך הערך של הנכס שלך גבוה יותר". ספייסי, שמגלם את הפוליטיקאי פרנסיס אנדרווד, אומר את הדברים כשברקע נערך טקס ההשבעה לנשיאות מחוץ לבנין הקפיטול בוושינגטון. הוא שואל במבטא דרומי "מאה שנים מהיום, כאשר אנשים יצפו בסרטון הזה, את מי הם יראו מחייך בקצה המסך?". במהירות, הוא חוזר לתוך הפריים, מתיישב במרחק שורות ספורות מהנשיא ומנופף בנונשלנטיות למצלמה.

» "House of Cards" - כל הכתבות » כשקולנוענים גדולים עוברים לטלוויזיה

אנדרווד, שניסיונו להפוך למזכיר המדינה נדחה בבוז, נמצא בעיצומו של מסע להשגת כוח. סיפורו מצליח לשמור על עניין ומתח גבוה כמו בכל דרמה אחרת שתראו בטלוויזיה. אבל הסיפור האמיתי כלל לא מתרחש בסדרה עצמה, אלא הוא באתר הסטרימינג נטפליקס, שהשקיע מאות מליוני דולים בתוכן מקורי. בנטפליקס מתכננים להעלות לצפייה את העיבוד האמריקאי למיני סדרה הפוליטית של ה-BBC הערב. האתר יקרא תיגר על המתכונת הטלוויזיונית הרגילה לא רק בהפקת תוכן מקורי עבור האינטרנט אלא גם בכך ש-13 הפרקים של הסדרה יהיו זמינים לצפייה בבת אחת ויאפשרו למנויי האתר ליהנות ממרתון של כמה פרקים יחד.        

כבר עכשיו, עוד לפני מועד ההשקה של העונה הראשונה, מופקים לסדרה 13 פרקים נוספים, כך שמרבית הסיכויים שהצופים יבלו עוד זמן רב בראשו של אנדרווד, עם המניפולציות והאיומים שהוא מטיל על יריביו. "הוא הופך אותך לשותף לדבר עבירה באופן מוזר", מסביר במאי הקולנוע המוערך דיוויד פינצ'ר במאי הסדרה החדשה. פינצ'ר שאב השראה מהסדרה המקורית וגם הוא שובר את הקיר הרביעי שמאפשר לספייסי לפנות ישירות לצופים. "אני אוהב את הרעיון של לקחת חלק אינטימי מתהליך המחשבה של הדמות הראשית", מספר פינצ'ר, "בעיקר משום שהוא יכול לקחת אותך הצידה ולהסביר לך מה הוא עושה, למה הוא עושה את זה ולאן פניו מועדות".

פינצ'ר והמפיקים האחרים אמנם לא מוכנים לחשוף איך יסתיים "המקבת" המודרני שלהם, אבל אפשר להמר שלגיבור הסדרה יש סיכוי טוב לזכות בנשיאות. הדמויות הנוספות שמוצגות בשני הפרקים הראשונים כוללות את פיטר רוסו, אשר משמש כלי משחק בידי אנדרווד (ומגולם על ידי קוריי סטול שגילם את המינגווי בסרט "חצות בפריז"), לינדה ואסקז, ראש הצוות של הנשיא (בגילומה של סקינה ג'אפרי) וקלייר, אשתו הערמומית של אנדרווד (רובין רייט). "בפוליטיקה יש שאפתנות, תשוקות ובגידות - אותם הדברים בדיוק שאנחנו חווים בחיים היום יום", אומר השואו ראנר של הסדרה בו ווילימון. פינצ'ר, ווילימון ושאר האנשים שמאחורי הסדרה, אנשי קולנוע מוערכים אך טירונים בכל מה שנוגע לטלוויזיה, גויסו על ידי האולפן העצמאי "מדיה רייט קפיטל". האולפן רכש את הזכויות לסדרה רק בזכות מתמחה שהמליצה עליה למייסד השותף של האולפן מרדכי וויקזיק.

פינצ'ר בדיוק סיים את סרטו "הסיפור המופלא של בנג'מין באטן" כשאחד הסוכנים הציג לו את המיני סדרה של ה-BBC. "הוא אמר לנו שהוא נלהב לשמש כמפיק בכיר בסדרה ושהוא רוצה להביא איתו את אריק רות שכתב את התסריט לבנג'מין באטן'", נזכר וויקזיק. "כשמקבלים שיחת טלפון כזו, הדבר הטוב ביותר הוא להגיד מיד 'כן', וזה בדיוק מה שעשיתי". פינצ'ר החל לחפש מיד אחר כותב שיהיה מסוגל להעביר את הפוליטיקה של הפרלמנט הבריטי לוושינגטון, וכך הצטרף לצוות השואו ראנר ווילימון שכתב את המחזה הפוליטי "Farragut North" ועיבד אותו לסרט המצליח "משחקי שלטון". לאחר שהוא צפה בסדרה המקורית, ווילימון הודיע לאולפן כי "יש פה שפע של הזדמנויות להפוך את המיני סדרה הבריטית לסיפור אמריקאי מודרני, להרחיב את ההיקף ולהעמיק את העלילה. זה לא הולך להיות רימייק אלא המצאה מחדש".תשמור על מתח באמצעות דמויות מתוחכמות. הטריילר לסדרה:

לאחר שווילימון השלים את הפיילוט בתחילת 2011, סוכנו של קווין ספייסי החל להתעניין בפרוייקט וסיפרו שהכוכב הוא "אנגלופיל" מהשורה הראשונה. כשהאולפן הגיע לרשתות HBO, AMC, שואוטיים ושאר רוכשות פוטנציאליות לסדרה עם ההצעה, ספייסי כבר היה חלק מהעסקה. אולם עוד לפני שבכירי האולפן נפגשו עם רשתות השידור השונות הם גיששו גם אילו אפשרויות קיימות עם נטפליקס, מתוך מחשבה שהאתר יציע לרכוש את הסדרה לשידור בסטרימינג לאחר שהיא תשודר לראשונה בטלוויזיה. עורך התוכן הראשי של נטפליקס טד סרנדוס, שהיה גם מעריץ של הסדרה המקורית, בחן את הנתונים וראה שמנויי שירות הסטרימינג של האתר אוהבים לצפות גם בסרטיהם של פינצ'ר וספייסי וגם במותחנים פוליטיים. אם כל זה לא הספיק כדי לשכנע שהגרסה החדשה של הסדרה תהיה אידיאלית עבור נטפליקס, התברר שגם ה-DVD של הסדרה המקורית היו גם הם פופולרים בקרב המנויים של נטפליקס לשירות הזמנת DVD עד הבית. סרנדוס תיאר את הפרוייקט כ"מבטיח מאוד. סערה מושלמת שמשלבת בין תוכן וכישרון", ובצעד שגרם לרבים לשמוט את הלסת, ביקש לרכוש את הזכויות הבלעדיות לסדרה. אז, נטפליקס עוד לא פיתחה כלל תוכן מקורי, אבל 100 מיליון הדולר שהציע לצד ההתחייבות ל-26 פרקים מראש, סגרו את העסקה.

מאז שהעסקה נחתמה במרץ 2011, נקטה נטפליקס במספר צעדים כדי להיכנס לזירת התוכן המקורי עם רכישתן של סדרות זרות שלא שודרו מעולם בארצות הברית. בהמשך השנה האתר ישדר את העונה החדשה של הקומדיה המבוטלת של רשת פוקס "משפחה בהפרעה", סדרת האימה בהפקת אלי רות' "Hemlock Grove", קומדיה חדשה בשם "Orange is the New Black" מבית היוצרת של "העשב של השכן" ג'נג'י קוהאן, ואת הסדרה החדשה של ריקי ג'רוויס "דרק". מבין כל אלו, "House of Cards" היא הסדרה הראשונה שאפשר להגדיר אותה כתוכן שנוצר עבור נטפליקס. זוהי גם הסדרה הראשונה שמשתווה ברמת התכנים לסדרות שלHBO  ורשתות כבלים נחשבות אחרות. המחויבות של נטפליקס לשתי עונות בהחלט הייתה חשובה עבור יוצרי "House of Cards", אך לא פחות מחשוב היתה ההבטחה מצד האתר שלא להתערב בפיתוח הסדרה. "אנחנו מאמינים בך", אמר סרנדוס לפינצ'ר ולמפיקים.

ווילימון השואו ראנר עבד עם צוות התסריטאים על טיוטות לכל 13 הפרקים של העונה הראשונה עוד לפני תחילת הצילומים שנערכו באולפן ליד בולטימור באפריל האחרון. בניגוד למרבית סדרות הטלוויזיה, שמופקות בלוח זמנים עמוס הרבה יותר, אינטנסיביות העבודה על הסדרה החדשה נבעה מההחלטה לחשוף את כל פרקי העונה הראשונה בבת אחת. "מבחינה יצירתית ניגשנו לעבוד על העונה כמו על סרט בן 13 שעות", מסביר ווילימון, ומספר גם כי נמנע מ"קליף האנגר" בסופו של כל פרק כתוצאה מכך. "ברגע שידעתי מראש שיש לנו שתי עונות מלאות, לא הרגשתי שקיים לחץ 'למכור' בסוף כל פרק 'קליף האנגר' שטחי או להשתמש בטקטיקות הלם כדי שהצופים יחזרו וישמרו על הרייטינג", הוא מסביר ומוסיף: "אני מקווה שהגרסה שלנו לשמירה על מתח באמצעות דמויות מתוחכמות וסיפור מורכב תהיה מספקת עבור הצופים".

מאחר שהעלילה מתרחשת בוושינגטון, חלק מהצופים יתהו וודאי אם הדמויות מבוססות על אושיות פוליטיות מהמציאות. "כן, אנשים יתפתו לחשוב שמדובר בתיאור ריאליסטי של החיים בוושינגטון די.סי אבל זהו בעצם סיפור דמיוני ומדהים", אומר סרנדוס, "זהו אינו נסיון להציג את הרשעות של וושינגטון אלא את רשעותה של האנושות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ