פיטר רוט קפץ למים העמוקים של The voice והופתע לטובה

כל תוכניות הריאליטי חיזרו אחרי המוזיקאי המוערך, אבל רק The Voice נתנה לו אפשרות לעסוק במוזיקה. ולמרות זאת אין לו תשובה לשאלה האם התוכנית היא יצירה מוזיקלית בעלת משמעות

עידן חגואל, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידן חגואל, עכבר העיר

את פיטר רוט אין צורך להציג. רשימת האמנים שרוט עבד ויצר איתם לאורך השנים, שכוללת את שלמה ארצי, אריק איינשטיין, מאור כהן ומלכת הפלקט, מספיקה כדי להבין את גודל הטריטוריה שלו בתעשיית המוזיקה בישראל. את קריירת הסולו, שהחל לפתח רק בשנים האחרונות לאחר שנים של יצירה במסגרת מוניקה סקס, הוא לא מתעדף במקום הראשון: "אני נורא מודע למגבלות שלי כזמר", "אחד החלומות הכי גדולים שלי הוא לעשות אלבום בז'אנר של DC\AC אבל אני לא יכול לבצע את זה כמו שצריך". כשהוא נשאל מדוע הוא לא מצליח לצרוח את זעקת הרוק'נרול בה הוא חפץ הוא עונה שניסה אך לא הצליח. "אני פשוט מרגיש שזה לא קורה, אני מנסה לכתוב שיר רוק כזה ואז אני מגיע למסקנה, 'אוקי, שמאור ישיר את זה'. מאור זו דוגמא לאמן שיכול לשיר הכול, מפרנק סינטרה לAC DC. ולעמוד בזה בכבוד". לסדר היום העמוס שלו הוסיף רוט באחרונה תפקיד חדש, המנהל האמנותי בעונה החדשה של "The Voice", ובכך למעשה זכה בגושפנקה בלתי מעורערת כשכיר חרב בשירותו של הזרם המרכזי.

» The Voice - כל הכתבות והביקורותאיפה אני תופס אותך?"בבית".

בבית? אתה לא אמור לעבוד כמו משוגע על התוכנית?"אני אמור אבל היה לנו שינוי בלוח הזמנים. זה די נדיר שאין כלום בתקופה הפסיכית הזאת".

נהנה מקצב העבודה הזה?"האמת שמאד, אני וורקוהוליק וזה חדש לי לגמרי. חוץ מלעבוד כמוזיקאי במסגרת להקה, לא עבדתי בטלוויזיה ממש. שלא נדבר על תוכנית שהיא פריים טיים. בכלל עם המוזיקה בארץ אין לך הרבה מקומות ללכת בתקשורת. אתה יכול להופיע על שער של עיתון, או בזמנו עם מוניקה סקס יכולת להגיע לדן שילון. אין היום כמעט תוכנית אירוח שאתה יכול לבוא ולנגן, אולי רק ב'פוטו פיניש' או אצל טל ברמן בערוץ 1".

דה וייס גוזלת זמן מיצירת מוזיקה?"היא לוקחת זמן, אבל זה לא 24 שעות. אני כן יוצא לסיבוב הופעות עם 'מוניקה' ואני כן מופיע עם משינה". בשנה שעברה ניגן רוט עם להקת הרוק הוותיקה והשנה הוא מצטרף אליהם בשנית. "הייתי מעריץ שלהם בתור ילד, הרבה חזרות לא הייתי צריך כי אני מכיר את כל השירים"."כולם פרגנו, כולל שלמה ארצי". צוות השופטים של The Voice (צילום: ינאי יחיאל)

ראית את הפרק עליהם ב"אלבומים"?"לא , אני ב-yes. ראיתי רק את הפרומו וזה נראה מעולה. זאת אחלה סדרה, אני רק יכול להצטער שלא עשו פרק עדיין על 'פצעים ונשיקות'. אולי בעונה הבאה".

מה הכי מתסכל בתעשיית המוזיקה הישראלית?"אני חושב שהתחלואה הכי גדולה בארץ מבחינה תרבותית בכלל הוא שהמקום של השוליים נורא קטן, הרבה דברים שאני עושה ועשיתי בשוליים לא מקבלים חשיפה במדיה. לצורך העניין בסוף שנות התשעים הייתי בלהקת מלכת הפלקט, שלקח להם עשר שנים להיכנס לפלייליסט. לא הרבה זוכרים את זה".

אכזב אותך שמלכת הפלקט לא הצליחה?"מאוד אכזב אותי, זאת הייתה מכה קשה. כשלא שמים אליי לב אני לוקח את זה כמו ילד קטן. אני רוצה שיקשיבו למה שאני עושה. לפעמים פונים למאור כהן ואליי ושואלים למה אנחנו לא מוציאים שיר רוק'נרול כמו פעם - כמו של 'זקני צפת'. אם הם היו מתאמצים ובודקים אז הם היו רואים שזה קורה כל הזמן, במקביל".

לא מונע משיקולי רייטינג למרות שהוא מבכה את היעלמות השוליים בתרבות הישראלית, עושה רושם שרוט נסחף עם הזרם המרכזי ולא קורא עליו תיגר. כשהוא נשאל על המעבר שלו לתרבות הפופולארית, דוגמת שלמה ארצי והמעבר לתרבות הרייטינג, ואם הוא לא סובל מהתחלואה שהוא מאבחן בתרבות המקומית, הוא עונה: "אני אף פעם לא עוצר וחושב אם אני עושה מיינסטרים. כמובן שרוב התעשייה מתרחשת בזרם המרכזי. אני לא חושב שאי פעם ניסיתי להתאים את עצמי, אני פשוט מתאים – אף פעם לא התאמצתי. באופן אישי אני בן אדם מאוד קומוניקטיבי שאומר שלום לאנשים ברחוב שאני אפילו לא מכיר. אני יודע להתאים את עצמי, אם מזמינים אותי לנגן באלבום של שרית חדד אז אני יודע שאני צריך לנגן בצורה מסוימת".

קרה שהציעו לך עבודה וסירבת כי לא התחברת?"הציעו לי להשתתף בכל מיני תוכניות ריאליטי ואמרתי לא. אני לא יכול ללכת ל'הישרדות', ל'מחוברים' ולא ל'אח הגדול'. ב-'The Voice' בסופו של דבר אני מתעסק ברפרטואר של מוזיקה"

אתה רואה יתרונות של הפורמט הזה על של כוכב נולד?"הן תוכניות שונות לדעתי. קודם כל אצלנו מבצעים שירים גם באנגלית, השנה יש גם שירים בשפות אחרות - ערבית, צרפתית ואיטלקית. בכוכב נולד עובד איתם עמוס בן דויד, שאני מעריך ועושה עבודה מעולה. אבל ב'The Voice', מעבר למעבד המוזיקלי, יש את המנטורים שעובדים עם האנשים האלה. וחוץ מזה אני שם, שזה הבדל גדול", הוא אומר בהומור."שתי תוכניות שונות". שופטי "כוכב נולד" (צילום: רונן אקרמן)

אתה מרגיש בנוח שב"The Voice" יש פחות מוזיקה ישראלית?"אני יכול להגיד לך שבעונה הקרובה יהיו הרבה יותר שירים בעברית, זה מאוד חשוב לי. אני מאוד אוהב מוזיקה ישראלית. עשיתי המון מאמצים שיהיו שירים בפלייליסט שלא מתבקש שיהיו בתוכנית פריים טיים".

אתה מתפתח כמוזיקאי בתוכנית הזו?"אני אוכל לשפוט את זה רק בסוף החוויה. בינתיים אני נורא שמח שיש שם צוות מגניב של אנשים. לפני זה דמיינתי שעולם הטלוויזיה יהיה לא קל ולחוץ. אבל אני נהנה מכל רגע. היה לי חשש כשנכנסתי, כי כל דבר שמונע מלחצי רייטינג אז אני לא רגיל אליו".

זו עשייה מוזיקלית שיש לה משמעות עבורך? אתה יכול לשים אותה באותו מקום כמו מלכת הפלקט?"מצחיק שאתה שואל אותי שאלות כשאתה יודע את התשובה".

ובכל זאת תענה."החלום שלי הוא למצוא את השיר הבא וליצור דברים. שם אני לא יוצר דברים. הגשמת החלום עבורי, חוץ ממשפחה ודברים כאלה, זה ליצור שיר טוב. אני לא יכול לעשות את ההשוואה הזו".

אם עשייה מוזיקלית בעלת משמעות מבחינתך זה ליצור, אז אולי העבודה ב"The Voice" היא לא כזו."אתה מצליח להתקיל אותי אני חייב להודות".

אנשים סביבך מעולם המוזיקה שמחו שאתה הולך על ""The Voice"?"בטח, כולם כולל כולם. אפילו שלמה, כולם נורא מפרגנים".

אפילו אריק אינשטיין?"אין על אריק", מתמוגג רוט. "לא שאלתי אותו מה הוא חושב אבל כמובן שהוא יודע, הוא הכי מעודכן, הוא יודע הכול. גם אתמול דיברנו, אמנם הפרעתי לו באמצע משחק כדורגל אבל הוא שאל אותי והתעניין איך הולך".

יש לך קו פתוח אליו?"האמת שהוא התקשר אליי, אני חזרתי אליו. אבל זה היה באמצע המחצית. אז עד שחזרו מהמחצית דיברנו. אנחנו מדברים המון".

המשפט "אני מדבר המון עם אריק איינשטיין" יעורר קנאה בלא מעט אנשים. איך נוצרה מערכת יחסים קרובה איתו?"היו לנו המון חוויות משותפות בזמן יצירה, וזה הדבר הכי נשגב מבחינתו לאורך השנים. אנחנו צוחקים מאותם דברים, יש לנו חוש הומור די משותף ושנינו אוהבים כדורגל". "אין כמו אריק". מתוך האלבום המשותף שלהם:

אני לא אשאל אותך אם איינשטיין היה עושה את "The Voice", אז שלמה ארצי היה עושה את זה?"אריק לא היה עושה את דה ווייס, את זה אנחנו יודעים. אבל שלמה? צריך לשים את זה על השולחן – שלמה נמצא במקום שלא שייך לשאר התעשייה. לא ראיתי דבר כזה. אני חושב שאם הוא רק היה רוצה אז הוא היה יושב שם על הכיסא".

מה משותף למאור כהן, שלמה ארצי ואריק איינשטיין?"יש לי תשובה מעולה, שלמה איינשטיין. זה נורא הצחיק את אריק. שלמה הוא אמן שהלכתי לחנות תקליטים לקנות את 'חום יולי אוגוסט' ואת 'ירח'. אריק הוא אמן שגדלתי עליו כל החיים ומאור זה בן אדם שנורא רציתי להיות במחיצתו - הוא נראה לי בן אדם נורא מגניב עוד לפני זקני צפת. לא התאמצתי לרגע לגרום שהעבודה איתם תהיה חלקה, ועובדה היא שמערכת היחסים איתם ממשיכה ובכול הכוח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ