למי לתת את הקול? המנטורים שעשו את The Voice

שרית חדד זייפה לאורך כל הדרך, שלומי שבת מנסה לעבוד עלינו שהוא זקן ולא מעודכן, למשינות פשוט לא היה שום דבר חכם להגיד ואביב גפן התחיל גבוה ומסיים נמוך. לכבוד סוף העונה, המבקר מלמד את המנטורים לבקר בארבעה מכתבים גלויי לב

יפתח אילון, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שרית חדד,

איתך הכי קשה, כי ממך מקבלים הכי מעט. את מרעיפה חום ואהבה, את מכבדת ומפרגנת, את מחמיאה ומעודדת, אבל את מסרבת להעניק לנו את החסד הממשי – את האמת. ולא, הכוונה איננה לחיים הפרטיים שלך, אלא למה שבאמת עובר בראש ובלב של המבצעת הכי פופולארית בישראל כבר עשור וחצי. הפער האדיר הזה בין טיב הביצוע שלך לטיב החומרים שלך רק מתעצם כאן, כשהוא משתרע בין התגובות הרגשיות העזות שאת מעוררת באנשים (כמעט תמיד חיוביות, ובצדק: את כריזמטית, נעימה ומוכשרת) לבין האיפוק, הממלכתיות והדביקות שאת מתעקשת לשדר. אולי נראה לך שזו רכות מצידך לנהוג בנו כך, אבל לא, זו קשיחות בלתי רגילה. אנחנו מתים לשמוע מה את באמת חושבת, מה את באמת מרגישה. איפה באמת הביצוע היה טוב, מי באמת צמרר אותך, איך באמת היה הסלסול הזה. הרי כשכולם מדהימים ומרגשים, אף אחד לא מדהים ומרגש. יכול להיות שזה המצב?

הידיעה שלא נזכה להכיר אפילו שמץ ממך –סוגרת את הדמות הטלוויזיונית שלך הרבה יותר ממה שנראה לך. אפילו היחסים שלך עם המנטורים האחרים, שמתנהגים אלייך כל הזמן כאילו את המלכה, הוקפאו לאורך העונה. הליקוקים ההדדיים עם שלומי והמשינות החווירו ונמוגו, והרי לעקיצות של אביב את גם מסרבת לענות לעניין, אפילו כשמגיעה לו תשובה אחת אפיים. ואיפשהו אולי את כבר באמת פחות מחוברת לעצמך: פישלת העונה בענק בבניית הנבחרת שלך. הסתובבת מהר מדי מוקדם מדי, לא הבאת את הלהט והתסס והחדות של המוזיקליות שלך לרפרטואר שהציגו המתמודדים, ושיתפת פעולה יותר מדי בחליבת הדמעות האובססיבית הזאת מהילדים. בקיצור, שרה, אנחנו יודעים שכולך אש. אז למה אנחנו מקבלים רק אוויר ומים? את סשן השיפוט את נוהגת לפתוח לאחרונה במחווה רגוזה: משחק של היד ומיקוד של העין על ברך קפוצה מעט, מלכסנת מבט קצר רוח בטרם את מדקלמת מחמאות שאין להן פשר. את כבר לא נראית מרוצה, ובצדק. באת לאשרר את מעמד המלוכה שלך – מגיע לנו לשמוע אותך נואמת מהמרפסת, לא רק מנופפת סתם לשלום.אפילו אובמה פחות דיפלומטי, איפה הנשמה שרית? (צילום מסך)

שלומי שבת,

אז אתה תמים ופרימיטיבי, אה? כותב גוגל בגוגל ויוצא לך גוגל? כולך בן 100 ולא מבין מה זה אלקטרו-שמקטרו? כל הצעירים האלה עם הפייסבוק שלהם השאירו אותך הרחק מאחור, ואתה, הפייטן העירום, נותרת על הסלע עם המנדולינה ומסתכל לשקיעה באישון ורק לשיר אתה יודע? תעשה לי טובה, מר שועל. אתה הממולח ביותר בכל הפאנל כאן אנד יו נואו איט. ואתה גם יודע טוב מאוד מה אמרתי עכשיו באנגלית, תפסיק כבר לזבל לי במוח!!!  אתה חד וערמומי ביחס לחבריך, וגם הכי יודע מתי להסתובב. הסיבה שיצאה לך כזאת נבחרת על העוקם היא לגמרי פועל יוצא של הפורמט – השמן והמנופאי, שטכנית לוקחים בהליכה את רוב מתמודדי העונה, פשוט לא מחזיקים שלב מתקדם של ריאליטי בלי קשר למוזיקה, ואין דרך לדעת את זה בבליינד אודישן. זה עד כדי כך פשוט. אתה גם קורא את המתמודדים שלך טוב מהאחרים, בונה להם רפרטואר הולם יותר ורואה בבירור יותר את הדרך בינם לבין הקהל. זה לא עניין של נשמה ענקית (כן, כן, אתה נשמה ענקית, די כבר), אלא של אינסטינקטים, שגם פותחו היטב על ידי כישרון וניסיון רבים מאוד.

הקריקטורה הטלוויזיונית שעיצבת במומחיות וכישרון היא לגמרי אחלה, שלא תבין אותי לא נכון, נשמה. בורא עולם יודע כמה אתה לב ענק ואמיתי, והמתמודדים כולם מעידים שאתה אבא, וכולך רגש ולא מסוגל לזייף, ואהבה, הו, כמה אהבה אתה חש. הבעיה היא לא שאתה מעמיד פנים, או מזייף משהו מכל אלה, אבל אתה כן מתכחש להרבה דברים אחרים שעומדים שם – בך, בתוכנית, במתמודדים, במוזיקה. כן, יש לך יציאות, בעיקר עם ערבים, שלפיהן אפשר להאמין כי הינך אותו איש המערות הפרימיטיבי שאתה מציג. אבל רק דבר אחד אל תנסה למכור לנו: שאתה פראייר, כי וואלה, אתה לא. מבין כל הארבעה, אתה בעל השליטה התדמיתית העצמית הגבוהה ביותר, ויש מקום טוב לחשוד שגם ניחנת במודעות העצמית המפותחת ביותר ובחוש ההומור החריף ביותר. בביצועים שהפקת היו הכי פחות יומרה והכי פחות פדיחות, שמע, אתה מנטור פצצה. אתה גם זקן השבט. איפשהו, הבעיה איתך היא שאתה ראש קטן: לא לוקח עליך את מלוא האחריות שמעמדך ותפקידך בפאנל מחייבים, כי זה בטח יותר קל. בסופו של דבר, גם אם בעקיפין, זה כנראה ישים אותך מאחורי אביב גפן בגמר. בטח כבר שמת לב. אתה לא מפספס כאלה דברים.אל תנסה למכור שאתה פראייר, כי וואלה אתה לא (צילום מסך)

משינה,

תתפלאו, אבל אין שום בעיה עם הפתטיות שלכם. היא אפילו די חמודה, ומחוללת כינוס איברים מינורי יותר מהצפייה ברמי קליינשטיין בעונה שעברה. זה שברכה שתקן ובנאי עילג כבר ידענו, גם עם הקלפים האלה יכולנו לעבוד, לא ציפינו פה לשי ודרור. אפילו עם הלקקנות הזאת שסיגלתם לכם מיד עם שלב סגירת הנבחרות אפשר לחיות. גם עם התיעוב הבלתי מתפשר לאביב ניתן להשלים. הבעיה אתכם היא שבאמת, באמת לא היה לכם מה להגיד. לעילגות של יובל לא היה אפילו מה להרוס. אתם פשוט לא אומרים מאום. לא בעיבודים, לא בביקורות, לא בוויכוחים ולא בפרידות. לא הבאתם שום אישיות מוזיקלית של ממש לתוכנית, אפילו לא את זו הוותיקה והאהובה על העם, שגונבת בלי בושה מהפיקסיז ומאדנס. גורנישט, יוק, נאדה. בעצם סתם ישבתם שם, פסעתם בין הטיפות וספרתם את הכסף. האכזבה נובעת מהעובדה שאתם האחראים למבחר האדיר ביותר של פניני תרבות מכוננות מבין כל המנטורים, גם ביצירה וגם בביצוע. אתם הייתם אמורים להביא לתוכנית את המוזיקה הטובה. כבר מזמן לא כתבתם שיר מוצלח, נכון, אבל כאן הרי לא הייתם צריכים, ולפחות את מומחיות ההגשה היה מצופה מכם להצליח להעביר הלאה.

אז לא, לא סיפקתם את הסחורה. לא השכלתם ללמד אותנו משהו על דן סלומון מעבר ל"הוא מוזיקאי ברמה גבוהה". את רודי, במקום להרים לגבהים, סיבכתם וטלטלתם מטה. בזבזתם מלא אוויר חם על פוסטרים כמו מייק סלע ודניאלה בת-מונטזומה, והרווחתם לא פחות מדן ורודי מכך שהם בחרו בכם. תראו, הליהוק שלכם בעייתי, אין ספק. אתם לא באמת משינה, ואף אחד מכם לבד לא מחזיק תפקיד מנטור. העניין הוא שלא נשמע שמישהו מכם הועיל לשני בנוכחותו, אלא יותר שדאגתם לא להסתובב אחד לשני בין הרגליים ולא לטפס על עצים גבוהים או להתפזר. יש להניח שגם אתם למדתם כמה מוסרי-השכל חשובים: לא כל מי שצועק זה רוקנ'רול, למשל. או שגם אם חושבים שכן, לא חייבים להגיד את זה. או שאם כבר אומרים, לא חייבים ללוות את זה במחוות מביכות. אבל עזבו, זה כבר קטנות. זה לא שאתם זקנים ביחס לאביב, זה שאתם זקנים ביחס לשלומי. לא מרגישים אתכם. אתם שניים, גאד דאמיט, אתם אמורים להשתלט על התמונה. במילים אחרות, אתם בסדר גמור, פשוט לא כל כך מורגשים. אפשר יותר?פשוט לא היה לכם מה להגיד (צילום מסך)אביב גפן,

איתך, חביבי, תענוג לעשות עסקים – יש לך תודעת שירות מפותחת במיוחד ואתה נותן את התמורה המלאה ביותר לשכר. אתה, אמנם, מפדח את עצמך כמו ליהיא גרינר בחידון טריוויה/אור יום על הדרך, אבל עזוב אותך משטויות, אתה היחיד שעשה פה משהו, מכל הבחינות, ועל כך – התודה נתונה. העמדת נבחרת טובה, תפרת להם הפקות מושקעות, זרמת, נתת, הלכת, ניסית, דיברת. חוץ מזה, הוכחת פרובינציאליות בלתי רגילה לאורך כל הדרך, והפדיחה היא שזה נראה לך בדיוק ההיפך. חו"ל זה קוּל, כל מה שבאנגלית עובד, אל.איי זה העולם, ביטים ושואו ולופים ואימג' זה הדבר האמיתי. מי ישמע היית ג'סטין טימברלייק בכל ה-20 שנה האחרונות. אתה ישראלי כמו תפוח אדמה מפוחם בקומזיץ, אתה יודע? אין בשורת אוונגרד ממקומות רחוקים בכנפיך ואתה לא מעצב טרנדים מעודכן מאיזה סוהו. גם המרד והזעם שלך נשכבו מזמן בפק"מ, זו כבר עונה שנייה שלך בפריים טיים והגיע הזמן להשלים עם זה. ובאותה הזדמנות, להיפטר מכל התדמיות הריקות והקליפות הנדושות האלו שאתה כל כך מאמין בהן, מכתר הקוצים ועד הקפיצה על התופים.לא בגלל שזה אינפנטילי, אלא בגלל שזה גם מה שאתה דורש מהמתמודדים: הדבר האמיתי.

הדבר האמיתי שלך הוא הניסיונות המפוארים והמופרכים והמגוחכים והיומרניים שהרמת עם הפרסונות שהדליקו אותך לעצב אותן. הנכונות שלך להתאבד על דברים חסרי סיכוי, לעשות מעצמך צחוק, לריב ולעצבן, אפילו לזלזל ולהתנשא בלי לדעת או עם לדעת. חוץ מזה, יש לך בורות מוזיקליים עמוקים מאוד – הקטע שלא היכרת את ג'ו עמר היה אמור להביך אותך קצת, והזחיחות שהפגנת היתה קצת מוגזמת. אתה צריך להתפקס על עצמך כאישיות טלוויזיונית, בן אדם. לקראת הסוף התחלת ממש להתפזר. חוללת דרמות חסרות בסיס, רצת לכיוונים מיותרים ודלתות פתוחות. אף אחד לא יוכל לקחת ממך את קלף ה"אמיתי בביקורות", אבל למה לסחוט ככה את השטאנץ בעצם? יש בעיה עם צורת השיפוט שלך, כי היא 100% טעם ואין בה מספיק מקום לשיקולים טכניים אובייקטיביים. איפשהו מותר לך, אתה הרי הזמר הדפוק היחיד מבין כל המנטורים. אבל ברגעים רבים מדי לאורך העונה זה הופך את המופע שלך למעט אוטיסטי, ודי צפוי. מאי, סהר, רוני ואופיר היו – לפי סדר זה – הרביעייה הסופית שלך כבר מתום השלב הראשון. העובדה שבכל זאת קפצת ראש, למרות שידעת מה יש למטה, שירתה אותך נאמנה, ויש לך סיכוי גדול מאוד לזכות הפעם. אבל הסוס שלך כבר גוסס. אם אתה עושה עוד עונה, תצטרך להתארגן על רכב.  גמר העונה את הסוס (צילום מסך)

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ