לתפארת מדינת ישראל: המלצות צפייה ליום העצמאות

נתקעתם בבית בלי מנגל טבעוני? אל דאגה, הטלוויזיה תעזור לכם להכנס לאווירת יום העצמאות: מקלאסיקות ישראליות כמו "אלכס חולה אהבה" ו"סלאח שבתי" ועד כל סרט הוליוודי אפשרי של גל גדות

אורון שמיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלושה חיילים מנגנים
אורון שמיר

מיד עם שקיעת השמש ביום רביעי ה-18 באפריל, יחלו הערוצים וגופי השידור במתכונת חגיגית במיוחד של יום העצמאות למדינת ישראל המציינת 70 שנים להקמתה. בתאגיד השידור בחרו לציין זאת עם פרויקט תיעודי מיוחד, בחברת הכבלים ישלבו ישן וחדש ליממה של קולנוע ישראלי, ובחברת הלוויין יתהדרו בבכורות דוקומנטריות ועלילתיות כאחד לצד איסוף מרשים של פרויקטים המקשרים בין הקולנוע המקומי להוליוודי בעזרת הפקות וכוכבים.

»יום העצמאות 2018 - לכל האירועים
»מסיבות יום העצמאות ברחבי הארץ
»הופעות יום העצמאות: כל במות הבידור
»מה עושים עם הילדים ביום העצמאות?
»המדריך לטיולים ביום העצמאות
»מתכונים שווים למנגל טבעוני

כאן בהרצה – תאגיד השידור הישראלי

בערוץ 11 יוקרן בבכורה "רחוב העצמאות 70" (חמישי ה-19 באפריל, ב-17:30), סרטה התיעודי של ג'ולי שלז. הרעיון ליצירה הוא ביקור אצל הדיירים המגוונים המתגוררים בכתובת רחוב העצמאות מס' 70 במקומות שונים ברחבי המדינה, והביצוע מעלה תמונה מורכבת של אקראיות שמשולבת בה גם סמליות עמוקה - פסיפס אנושי, חברתי ופוליטי של ישראל בשנות ה-70 לעצמאותה. בין הדיירים המשתתפים בסרט: עולה חדשה שקעקעה על זרועה מפה של המדינה, מורה מצטיין למתמטיקה ממוצא ערבי, עורכת דין שלקוחותיה קשי יום, משתמש פייסבוק שלא מפסיק להתאהב, ספר שלא מבדיל בין זקנים של היפסטרים מוסלמים נוצרים או יהודים, ועוד.

חברת הכבלים – HOT

אצל הוט דואגים לילדים (ובעיקר להורים) ופותחים למשך יום העצמאות את HOT VOD Young המלא בתכנים מיוחדים למועד. בערוצי הסרטים הכריזו על יממה של קולנוע ישראלי, שתחל בערב יום העצמאות (רביעי ה-18 באפריל) מהשעה 20:00 עם קלאסיקות מבוססות כמו "אלכס חולה אהבה" ו"גבעת חלפון אינה עונה". אבל הסרט שיפתח את הערב שווה דיון מחודש בכל הקרנה שלו. "סלאח שבתי" (הוט בידור ישראלי, 18 באפריל בשעה 20:05), סרטו הראשון כבמאי של הסופר והסאטיריקן אפרים קישון, זכה באחרונה לקריאה מחודשת ברוח התקינות הפוליטית. את ההישגים של הסרט איש לא ייקח ממנו - הראשון לחצות את רף מיליון הכרטיסים, המועמד הראשון של ישראל לאוסקר האמריקאי, הזוכה הראשון בגלובוס הזהב, ואחד מאבות סרטי הבורקס בהם הקהל הישראלי מאוהב עד היום. גם בזמן אמת ביקרו אותו קשות, אבל בשנים האחרונות נטפלים לאופן בו מוצגת דמות העולה החדש בן עדות המזרח. אבל הרי איש אינו חסין בפני החיצים של קישון, לא הצברים היהירים, הנדבנים הנאיביים וגם לא כל העולים החדשים בני כל העדות והמוצאים. להתעלם מן ההומור והביקורת פירושו לפספס את הסרט הנהדר הזה.

"סלאח שבתי":

קרדיט: ChannelIsraeli

ביום חמישי ה-19 באפריל החגיגה הישראלית תימשך עם כמה מסרטי "קונילמל", סרט המתיחות "חייך אכלת אותה", סרטים צבאיים כמו "עזית הכלבה הצנחנית", "נשיקה במצח" ו"הלהקה", קומדיות עוקץ בנוסח "גונג מגנב פטור" וכמובן "חגיגה בסנוקר". לצידם יוקרנו גם סרטי העשור הנוכחי של הקולנוע הישראלי עם דוגמאות כגון "איים אבודים", "זוהי סדום", "שושנה חלוץ מרכזי" וסרט אחד שהצליח מעל למצופה ממנו בקופות הכרטיסים לפני כשנתיים, איתו בחרו לנעול את החגיגות. זהו "תפוחים מן המדבר" (הוט בידור ישראלי, 19 באפריל בשעה 22:15), סרטם של אריק לובצקי ומתי הררי, המבוסס על סיפור קצר מאת סביון ליברכט שכל תלמידי התיכון מכירים היטב. הסופרת גם חתומה על התסריט יחד עם הבמאים, המביאים את סיפורה של צעירה חרדית ירושלמית, בת יחידה להוריה המרגישה חנוקה בשגרתה ובמסלול החיים המצפה לה. היא מחליטה לברוח לקיבוץ מדברי בעקבות בחור בו התאהבה. הסרט מלא שחקנים נפלאים כמו שלומי קוריאט, ריימונד אמסלם ועירית קפלן, אבל מעל כולם זורחת ההופעה של מורן רוזנבלט בתפקיד הראשי, שמצדיקה את הצפייה כולה.

"תפוחים מן המדבר" - טריילר:

קרדיט: unitedkingfilms

ישנה גם בכורת שידור אחת, אך היא אינה בלעדית ותגיע גם אל yes, והיא שווה צפייה. הסרט המדובר הוא "הפורצת", סרטה של הגר בן אשר, שיגיע אל פלטפורמות ה-VOD של הכבלים והלויין כאחד גם הוא ביום העצמאות. ליהי קורנובסקי מגלמת נערה המגלה בשובה הביתה שאמה (סנדי בר) נעדרת והבית נפרץ. היא לוקחת על עצמה את עבודתה של האם בחי-בר, במקביל להמשך עבודתה במלון הסמוך לים המלח, לפני שהיא הופכת בעצמה לפורצת בניסיון להשיג עוד כסף וגם לנסות ולהרשים גיאולוג גרמני (רונלד זרפלד) ששבה את ליבה. הפרויקט הבא והבינלאומי של הבמאית מציג החודש בפסטיבל טרייבקה, וסרט זה הוא הזדמנות להתרשם בשנית מכשרונה האמנותי. "התפרצות מהפנטת של קולנוע": לביקורת.

"הפורצת" - לצפייה בטריילר:

קרדיט: unitedkingfilms

חברת הלווין - yes

גם אצל yes לא שוכחים את הצופים הצעירים מאוד בחג העצמאות, וערוץ yes5 יוקדש כולו לסרטי ילדים ישראלים כמו "האוצר מעבר לנהר", "המסע לכוכב המינימיקים", "גויאבות" ו"דץ הבלץ". זאת בעוד ערוצי הסרטים של yes1234 יציגו חגיגה ישראלית-הוליוודית - הכוכבים הצברים שעשו זאת באמריקה וההפקות הבינלאומיות שצולמו בארץ, שהמפורסמת בהן היא "אקסודוס". בסרטו של הבמאי ההוליוודי אוטו פרמינגר מככבים לצד פול ניומן ואווה מארי סיינט גם דן בן אמוץ, שמוליק סגל ואסתר עופרים, בסיפור אניית המעפילים ששמה כשם הסרט ובהפקה שהתרחשה ברובה בארץ. האפוס מתרחש על רקע הקמת מדינת ישראל ומעביר את סיפור המעפילים לצד זה של המחתרות והלוחמים במלחמת העצמאות, והיה מועמד לשלושה פרסי אוסקר - אבל ייזכר גם בתולדות הקולנוע המקומי ככזה שהביא ב-1960 את הוליווד אל חופי ישראל.

"אקסודוס" - לצפייה בטריילר:

קרדיט: Adlerangriffe

בקטגוריית נציגינו באמריקה אפשר יהיה למצוא את איילת זורר בריימייק לסרט המצליח "בן חור" (וגם את חיה הררית בסרט המקורי), מילי אביטל ב"סטארגייט", אלון אבוטבול ב"המטרה לונדון", עידו מוסרי ב"אל תתעסקו עם הזוהן", דניאלה קרטס ב"מלחמת העולם Z", אביב אלוש ב"הבקתה" וכמובן כמעט כל סרט שהשתתפה בו גדות בהוליווד של השנים האחרונות: החל מ"וונדר וומן" ושאר סרטי גיבורי-העל בהשתתפותה, המשך ב"מהיר ועצבני 6" או "כמו יום ולילה". אם לבחור אחד שנתפר במיוחד למידותיה לפחות כמו השריון של אשת חייל, זה "השכנים של ג'ונס" - קומדיית ריגול בה היא מגלמת סוכנת מוסד שסיפור הכיסוי שלה ושל בעלה (ג'ון האם) מוביל אותם לגור בשכנות לזוג נורמטיבי (זאק גליפיאנקיס ואיילה פישר) שמתחיל לחשוד בשכנים המושלמים מדי שלהם.

"השכנים של ג'ונס" - לצפייה בטריילר:

קרדיט: Cinemaisrael

ערוץ yes קולנוע ישראלי יערוך חגיגה ענקית של סרטים ישראלים, בין היתר ציון 40 שנים לסרט "הלהקה". אבל החל מהשנה שעברה ישנה להקה צבאית מפורסמת חדשה בקולנוע הישראלי, בקומדיה הצה"לית המצליחה של איציק קריחלי ובן בכר - "הלהקה האחרונה בלבנון" (yes קולנוע ישראלי, 18 באפריל בשעה 20:50). עפר שכטר, עופר חיון ואורי לייזרוביץ' מגלמים שלושה חברי להקה צבאית שמגיעים לבדר את חיילי צה"ל בערב האחרון שלהם בלבנון - ונשכחים שם. במהלך מסעם חזרה לישראל הם מגלים שהופעתם שימשה כהסחה להברחת סמים גדולה, ונאלצים להתמודד עם המקומיים. אחרי סרט זה ישודרו בערוץ הקלאסיקות "אלכס חולה אהבה" ו"גבעת חלפון אינה עונה", בתקווה שיום אחד הוא יגיע למעמד הקאנוני שלהם. "הקומדיה הצבאית האנרכיסטית ביותר שנעשתה פה": לביקורת של אורי קליין.

"הלהקה האחרונה בלבנון" - לצפייה בטריילר:

קרדיט: unitedkingfilms

למחרת תתקיים בערוץ בכורה בלעדית לסרט "ואז היא הגיעה" (חמישי, 19 באפריל 22:30 יס קולנוע ישראלי וגם yes VOD), בבימויו של רועי פלורנטין. מדובר בקומדיה רומנטית עדתית בכיכובם של מיכאל אלוני וחן אמסלם. אלוני מגלם בחור שחייו סלולים - הוא מתמחה בחברת עורכי הדין של אביו (שמואל וילוז'ני), מאורס לאישה (אפרת דור) החביבה על אמו (מיקי קם) ואפילו קבוצת הכדורגל שהוא אוהד, הפועל חיפה, עומדת בפני עונת אליפות היסטורית. מפגש מקרי עם מלצרית ירושלמית (אמסלם) גורם לו לרצות לחשב מסלול מחדש בכמה וכמה חזיתות. עוד מככבים: עינת שרוף, גל פרידמן, טל טירנגל והרבה הומור אשכנזים-מזרחים למרות שישראל חוגגת, כאמור, 70 שנה. "פספוס קומי ורומנטי כאחד": לביקורת.

"ואז היא הגיעה" - לצפייה בטריילר:

קרדיט: unitedkingfilms

בערוץ yes דוקו יקרינו המון קולנוע תיעודי משובח, וגם שני סרטים בבכורה. הראשון הוא "המוזיאון" (רביעי, 18 באפריל בשעה 21:00), סרטו של הדוקומנטריסט רן טל, שלמחרת יוקרנו בערוץ שני סרטים נוספים שלו - "גן עד" ו"ילדי השמש". המוזיאון שבכותרת הוא מוזיאון ישראל בירושלים, שמתפקד כמיקרוקוסמוס של החברה הישראלית בכמה רבדים. מצד אחד מראה הסרט את הפסיפס האנושי הרחב שמבקר במוזיאון, החברה על כל גווניה, וכתמונת מראה מוסיף את עובדי המוזיאון בכל המחלקות. לכן זהו גם מסע לא רק אל מאחורי הקלעים המרתקים בפני עצמם של מוסד התרבות, אלא גם כזה המתקיים על הפער בין מה שהוא מבקש לייצג לבין מה שמתרחש בו בפועל.

למחרת באותו שעה ובאותו ערוץ יוקרן בבכורה הסרט הישראלי-צרפתי "ישראל בעיני סופריה" (חמישי, 19 באפריל בשעה 21:00 ב-yes דוקו). גם במקרה זה מדובר בדיוקן מקורי וסובייקטיבי למדי של מדינת ישראל, שנוצר לכבוד חגיגות ה-70 ומציג את הארץ דרך נקודת המבט של הסופרים שלה, בהם: דוד גרוסמן, עמוס עוז, א.ב. יהושע, צרויה שלו, אתגר קרת ואשכול נבו. כולם פותחים את הלב ומפנים את אור הזרקורים למדינה בה הם חיים. על הבימוי חתומים וויליאם קארל ובלאנש פינגר המבקשים להביט על ישראל מבחוץ מבעד לעיני אנשי הרוח שנדמה כי איש כבר לא סופר את דעתם.

תגובות