שירה פליקס על רוני הררי: "יכולתי להבחין בניצוץ של רצח בעיניים"

במסגרת התוכנית "פנים אמיתיות" פגשה שירה פליקס את עבריין הצמרת רוני הררי, ושמעה ממנו למה לא כדאי להיכנס לעולם הפשע. פליקס: "במידה מסוימת הוא לא שילם מספיק על מה שהוא עשה". קטע וידאו

עידן חגואל, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידן חגואל, עכבר העיר

החיבור בין "המקצוענית" שירה פליקס לעבריין הצמרת רוני הררי לא מתיישב מייד עם השכל הישר. בשבוע האחרון מרצדים על המסך של ערוץ 10 פרומואים עם שירה פליקס, מנחת התוכנית "מקצוענים" בערוץ, ורוני הררי, מי שהיה ראש כנופיית עמידר. פליקס ממשיכה להנחות את תוכנית המומחים, אבל גם משתלבת בעונה החדשה של פנים אמיתיות, עם סדרת כתבות. במהלך הצילומים לאחת הכתבות נתקלה ברוני הררי. הררי מי שהיה (כאמור) במשך שנים מראשי כנופיית רמת עמידר, יחד עם אחיו התאום הזהה (יוסי הררי). רוני ישב 23 שנים מחייו בכלא, לפני חמש שנים התחתן בפעם השנייה ולדבריו אין לו כיום שום נגיעה לעולם הפשע. השבוע הוא מוציא ספר שכתב על חייו בו עושה חשבון נפש בפומבי.פנים אמיתיות - כל הביקורות והכתבות

עבור שירה פליקס, הררי היה מעניין בעיקר בגלל אותו שינוי קיצוני שהחליט לעשות בחייו. "רוני הררי החליט לכפר על חטאי העבר", היא מסבירה". במשך שנים ארוכות הוא עמד בראש עולם הפשע הישראלי, ועשה דברים איומים - דקר, סחט באיומים, חתך לאנשים אצבעות עם פלייר.  היום הוא רוצה לנסות ולפתוח דף חדש, לחיות אחרת".

מעניין אותך הרצון שלו לשינוי או לאפשר לו להשתנות?"אני נותנת הזדמנות לצופים לתת לו הזדמנות. מעניין אותי לדעת למה בן אדם, שהתעשר מעולם הפשע, רוצה לעשות את השינוי. האם עולם הפשע מוכן לאפשר לאדם 'לחזור בתשובה'? המסר של רוני חזק; הוא רוצה להגיד לכל העבריינים הצעירים שמביטים בו, שהוא מוכן היום לנסוע בסובארו, ולגור בדירת 2.5 חדרים, אם מישהו היה מחזיר לו את כל מה שהפסיד".

מעדיף קונטסה בחצר. רוני הררי:

לא לייף סטייל שירה פליקס מתעקשת שהמעבר שלה מהתוכנית "המקצוענים", לתוכנית "פנים אמיתיות" הוא לא מעבר חריג. זאת למרות שתוכניתה נחשבת כתוכנית בוקר, שנופל לרוב על ז'אנר תוכניות הלייף-סטייל", ו"פנים אמיתיות" היא תוכנית תחקירים בפריים טיים, עם ארומה מעט יותר בוגרת ורצינית. "קודם כל המקצוענים היא לא תוכנית בוקר", מבהירה פליקס בענייניות. "היא משודרת כבר שנים בשלוש בצהריים. לייף אצלי הוא מושג שמתחבר לאופנה, איפור ובישולים. כמו שלאודטה יש איזה שף בצד במבשל לה. אני לא מתעסקת בנושאים כאלה! אצלי יש עורכי דין, מחנכים ומומחים מכל תחומי החיים. לא מבשלים אצלי בתוכנית ואין לי תצוגות אופנה".

גם עם המילה "מעבר" היא לא מסכימה: "אין פה מעבר. התחלתי לעבוד גם בעונה הראשונה של 'פנים אמיתיות' בסדרת כתבות שנקראו 'איפה הם היום'. על אנשים שהיו בראש הכותרות ובדקנו מה קרה איתם במהלך השנים. באותה מסגרת אז איתרתי את השר לשעבר גונן שגב (שישב בכלא) חי בניגריה, ואת ילד הפלא אורן הקטן באיזה בית דפוס בפרדס כץ". והררי פנה אליך לקבלת הראיון?"זה אינטרס משותף. לא כל יום פושע בדרגה שלו מוכן לפתוח דלת לחייו. רוני פתח עבורי דלת מאוד רחבה; הוא הכיר לי את אשתו, והיו לנו המון שיחות מקדימות. לי היה אינטרס לפתוח צוהר לעולם של עבריין, ולרוני היה אינטרס להעביר את המסר שלו. הוא טוען שהוא לא יכול היה לבחור אחרת, שהוא הגיע מבית אלים שהוא עבר התעללויות קשות, והוא לא ידע לדבר בשום שפה אחרת חוץ משפת האלימות".אינטרס להעביר את המסר. רוני הררי (צילום מסך)איפה האחריות של רוני הררי?"שאלתי אותו - האם כל מי שבא מבית אלים הפך בסופו של דבר לעבריין? התייעצתי עם כמה קרימינולוגים לגבי הדרך בה גדל הררי, ולאן שהיא מובילה אותך, והדעה הייתה כמעט אחידה; מי שחי בכזאת דרגת אלימות, ובגיל 10 כבר נשלח למוסד עבריינים צעירים, וחווה שם התעללות נוראית, רוב הסיכויים שהוא ימשיך בדרך הזו. לא היה שום ניסיון לשקם אותו, אלא רק לכלוא אותו מאחורי סורג ובריח. אני לא מצדיקה את המעשים שהוא עשה, אני חושבת שבמידה מסוימת הוא לא שילם מספיק על מה שהוא עשה".

מה לדעתך הוא היה צריך לקבל?"הוא אומר שאם הוא היה צריך לשלם על כל מה שהוא עשה הוא היה צריך לחיות 4,000 שנה".

פחדת להיפגש איתו?"פחדתי מאוד, משום שהסטיגמה של העבריינים הכבדים היא תדמית מאוד אכזרית. חשבתי שאפגוש אדם קשה, אדם קר. ופגשתי אדם אחר. פגשתי אדם חם מאוד, מצחיק. איש משפחה. זה נכון שברגעים מסוימים יכולתי להבחין באותו ניצוץ של רצח בעיניים".  

את לא מרגישה אי נעימות עם המעגל הזה; אותו פושע מוציא ספר והופך לכוכב מסוג אחר. כוכב תקשורתי."אני לא יודעת. זה כוכב?"

אנחנו מדברים עליו עכשיו, הוא מוציא ספר שכנראה יסקרן המון אנשים, הוא מופיע בערב בטלוויזיה. סוג של כוכב."הייתה התלבטות. לא התקבלה החלטה לראיין אותו באופן אוטומטי. אבל הסיבה שהחלטנו לתת פתחון פה לדברים שלו הייתה שיש לו מטרה מעבר. כשרוני הררי בא ואומר אם הייתי יכול להיוולד שוב, לא הייתי בוחר בחיים האלה אז אולי זה ידבר אל עבריינים צעירים".   

מעניין לדעת אם עברייני על בפוטנציה אכן יצפו בהררי מדבר עם פליקס, והמסר המשודר אכן יעבור. או שאולי דווקא יראו בההרי דוגמה למופת של אדם, שלולא היה משיג את "תהילתו" כעבריין צמרת, כלל לא היה מגיע למעמד של פירסם ספר, וקוצר דקות מסך יקרות בפריים טיים.  "פנים אמיתיות", רביעי, 21:00, ערוץ 10

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ