עמית קלינג, עכבר העיר

כמו כל דבר שראוי לדבר עליו באינטרנט, גם הלולקאטס (LOLcats) צמחו בפורצ’אן (4chan). פורצ’אן, מערכת פורומים שיועדה במקור לאפשר לחנונים להחליף ביניהם תמונות מנגה, הביאה לעולם את ה"ריקרול" (השתלת הקליפ של ריק אסטלי, "Never Gonna Give You Up", בסרטוני יוטיוב), הולידה את מחתרת ההאקרים אנונימוס, ופלטה איפשהו בין שתי התחנות האלה גם את תופעת הלולקאט (הלחם בין LOL, אותו קיצור אינטרנטי שתורגם בעברית בחוסר חן לחחח, לבין Cat). הנוסחה להרכבת לולקאט פשוטה:1. קחו תמונה של חתול.2. הדביקו על התמונה כיתוב, לרוב כזה שלכאורה נאמר על ידי החתול.3. הכיתוב צריך להיות מלא בשגיאות כתיב ודקדוק, כי לחתול, כמובן, אין שליטה טובה באנגלית. 4. קיבלתם לולקאט.התוצאה היא מעין פצצת חמידות מרוכזת. נאמר שהחתול הוא הניטרו והכיתוב הוא הגליצרין: דרוש איזון נכון בין השניים. אי אפשר בכלל להתחיל להעריך את כמות הלולקאטים המסתובבים ברשת (המוקדמים ביותר החלו להתפרסם, כנראה, בסביבות 2005) – אבל הם עובדים על פי נוסחה די פשוטה. החל מהחתול השואל את הצופה "?I can haz cheezburger" (תמונה מוכרת במיוחד מ־2007, שהולידה אתר באותו שם), ועד לחתול העונד על הצוואר חישוק פלסטיק הזוהר בחושך, עם הכיתוב המבטיח "Turn laight off. I sho majik" ("תכבה אור. אני מראה קסם") – ללולקאטים יש דמות מאופיינת של ממש, מעין פרשנות מאנישה לאופיו של חתול בית ממוצע: הם זללנים, נואשים לתשומת לב ובעיקר אינפנטיליים. בסיכום העשור הקודם של "אנטרטיינמנט וויקלי", הלולקאטים הוגדרו בתור "הסחת הדעת הכי חמודה של העשור".הסחת הדעת האולטימטיבית. לולקאט מצוי (מתוך icanhazcheezburger)היתרון הדמוגרפי

אבל הלולקאטס היו רק התחלה. עם הזמן, לראות סרטונים של חתולים ביוטיוב הפך להיות כמעט ביטוי נרדף לבזבוז זמן באינטרנט. חשבונות פייסבוק, בלוגים, כמות בלתי נתפסת של טאמבלרים – כולם קידשו את חיית הבית הפרוותית באורח כמעט דתי. במדור המחשבים של נענע10, למשל, פורסמה במשך כמה שנים פינת "החתול היומי" – מדי יום פורסם בה סרטון אחר עם חתול ש... ובכן, עושה משהו מצחיק. "Cat#" היא אולי רק התגית ה-13 במצעד הפופולריות של אינסטגרם, אבל היא גם השנייה שממש עוסקת בנושא הצילום (פופולריות ממנה תגיות כמו “Instagram#” או “Iphone#”, שלא מלמדות כלום על תוכן המצולם. החתולים בכל זאת מפסידים ל"Sky#", אבל זו לא חוכמה. יש הרבה יותר שמיים מחתולים).למה דווקא חתולים? אמת, הם חמודים מאוד – אבל גם כלבים, ארנבים, סוסים ובכלל, רוב מה שמעוטר בפרווה ובזנב. נכון שהם קצת יותר נפוצים. "מספר החתולים הביתיים הולך וגדל משנה לשנה", אומרת ריבי מאיר, מומחית להתנהגות חתולים, "האוכלוסייה שמחזיקה חתולים נהיית מרובה יותר ומגוונת יותר. פעם האוכלוסייה היתה או מבוגרת או צעירה - אנשים היו עוזבים את הבית של ההורים לבית משלהם, ומציינים את החופש בכך שהם מאמצים לעצמם חתול. אבל עכשיו כולם מגדלים חתולים. זו הולכת ונהיית החיה הכי נפוצה בעולם המערבי, וגם לישראל זה מגיע. אנחנו אמנם, כרגיל, מפגרים אחרי העולם בכמה שנים, אבל כרגע בישראל יש כמיליון חתולים ביתיים. אצל חרדים אין חיות, גם אצל הערבים לא רואים כל כך, אבל בגדול, החתולים הולכים ונכנסים לכל בית ובית בישראל".חתול מס' 1. מארו:בסקר שנערך בקרב בעלי חיות מחמד בארצות הברית בשנה שעברה נמצאו כ־73 מיליון חתולים לעומת 68 מיליון כלבים. בהנחה שזה פחות או יותר הממוצע בעולם המערבי (שמייצר את מרבית התוכן באינטרנט), מדובר אמנם בניצחון בנקודות, אבל לא בפער משמעותי מספיק כדי להטות את הכף בצורה כל כך ניכרת לטובת החתולים. אז למה חתולים? ובכן, או שזה משהו בחתולים. או שזה משהו באינטרנט. או שאלה היפנים.לא סתם בועה של גיקים

אולי זה לא היה החתול שהתאים לאינטרנט, כמו האינטרנט שהתאים לחתול. למרבית בעלי חיות המחמד יש איזשהו דחף להציג את החיה שלהם לעולם, ובעוד שבעלי כלבים יוצאים עם הכלבים שלהם לרחוב על בסיס יומיומי, החתול נשאר בבית. עם התפשטות אתרי השיתוף, יכלו בעלים גאים להציג לראווה את החתול שלהם באופן שמעולם לא התאפשר קודם לכן. ומה קרה אחר כך? לא היה צריך לקרות שום דבר מיוחד: האינטרנט עשה את שלו. כדור השלג המיילל החל להתגלגל, ועדיין לא עצר. ליימקאט (חתול רגזן עם קליפת פומלה על הראש) אינו שונה מהותית מה-Socially Awkward Penguin – דמות מצוירת של פינגווין, שכמו הלולקאט, זוכה גם הוא לכיתוב במתכונת קבועה. אחד נוצר, שני משתמשים רואים אותו, כל אחד יוצר אחד, וכך הלאה.אפשרות אחרת. לתרבות היפנית – שהיתה אובססיבית למדי לגבי חתולים מאות שנים לפני שמישהו בכלל חשב על יוטיוב – היתה השפעה די מהותית על התרבות האינטרנטית של סוף שנות ה־90 ותחילת שנות האלפיים. אחד מהחתולים היותר מוכרים ביוטיוב הוא מארו, חתול יפני שמנמן שאוהב לצלול עם הראש לתוך קופסאות. תחביב משעשע, אמנם, אבל מדהים שהוא הספיק כדי לסדר לו כ־130 מיליון צפיות, ודירוג במקום השביעי בערוצי היוטיוב, עם הכי הרבה מנויים בכל יפן (זה כולל גם ערוצים רשמיים של להקות מקומיות או ערוצי טלוויזיה). יתר על כן, התרבות היפנית, ותרבות הנוער בפרט, קידשה מזמן את מושג החמידות – כדי להבין את זה מספיק להסתכל על האיורים היפניים המודרניים: הפרצופים העגלגלים, העיניים הגדולות, האף הקטן השטוח והפה הקטן והוורוד... רגע, זה מזכיר משהו, לא?חתול עם פרי הדר על הראש? כן, זה עובד. ליימקאט

"אני חושב שהחתול הוא באמת אייקון תרבותי ‘אותנטי’ של האינטרנט, לא סתם בועה של גיקים", אומר אלי לוין, דוקטורנט ללימודי תרבות באוניברסיטת בר אילן וכותב הבלוג "הציווי החדש", שמתעסק בעיקר בתרבות אינטרנט. "זה נכון שבמובן מסוים יש כאן אפקט של היזון חוזר – מרוב שכותבים על חתולים ברשת ועל החתול כאייקון תרבותי של הרשת, זאת הופכת להיות עובדה מוגמרת שמוסכמת על כולם. אבל זה לא שאין לדבר ביסוס. חתולים אכן מככבים ברשת יותר מכל חיה (או אייקון תרבותי אחר)"."אצלי, אלמנט ההאנשה הוא זה שעובד”, מספרת הילית וולברג, מנהלת האתר Flix, על המשיכה שלה לסרטוני חתולים. בחודשים האחרונים החלו ב־Flix לשחרר סרטונים (עד כה 16 במספר) שחומרי הגלם שלהם הם סרטוני חתולים ביוטיוב, ולערוך מהם פרקים לסדרת אינטרנט בשם "חתולונובלה" (ראו מדור "טלוויזיה", עמ' 84), שכשמה כן היא – טלנובלת חתולים. "הדיבוב של החתולונובלה מושלם, כי הוא מעניק לחתולים תכונות אנושיות, הרבה יותר מהסרטון עצמו". אבל "חתולונובלה" נולדה מתוך צורך, ולא מרצון לעשות דווקא סרטוני חתולים. "בתוכן אינטרנטי יש פרדוקס קל", אומרת וולברג. "מצד אחד הוא צריך להיות ממש מוצלח כדי שהגולש יעקוב אחרי סדרה באינטרנט. מצד שני, הוא חייב להיות זול להחריד, כי אין לנו תקציבי טלוויזיה. חיפשנו דרך לארוז תוכן שהוא כבר פופולרי באינטרנט, אבל בדרך חדשה. בשביל הפתיח איתרתי במשך שעות חתולים שמסתובבים למצלמה בדרמטיות, כדי ליצור את האפקט של פתיחי אופרות סבון, כשהדמות מסתובבת מופתעת למצלמה. אחר כך כולנו עמדנו על מיקרופון וייללנו את נעימת הפתיחה של 'רמת אביב ג'' במיאו-מיאו-מיאו. גם ביקשנו מאנשים שישלחו לנו חומרים. חלקם שלחו קטעים טובים שצולמו בטעות, אבל חלק ניסו להכריח את החתולים שלהם לעשות טריקים, וזה כבר גבל בהתעללות. לא היינו מוכנים לתת לזה יד. איכשהו, עם חתולים, הסרטונים הכי טובים יוצאים בטעות".בחרת בחתולים בגלל הפוטנציאל הוויראלי שלהם?"יש כל מיני גורמים שהופכים סרטון לוויראלי, אבל בסופו של דבר המרכיב המרכזי הוא סימן שאלה אחד גדול. ובכל זאת, יש דרכים שבהן אפשר לתמרן את זה, ואחת השיטות היא לרכב על גל קיים".ויראלי בכוונה. "חתולונובלה":

אז אולי אלה כן החתולים עצמם? ג'ק שופילד, שכותב בלוג טכנולוגיה ב"גרדיאן", כתב פעם ש"חתולים קוסמים לסוג האנשים שמבלים את זמנם בתכנות מחשבים. הם דורשים מעט תחזוקה (אין אמבטיות, אין טיולים), והם חיות ליליות, מה שמשתלב טוב עם אורח החיים של הגיק/המתכנת/ההאקר". ויש גם סיבות פיזיות די פשוטות: מבין כל חיות הבית הנפוצות, לחתולים יש את פוטנציאל הסלפסטיק הגדול ביותר. "יש לאנשים כמה סטריאוטיפים על חתולים", אומרת מאיר. "מצד אחד, מדובר בחיות רציניות, בטורפים, בציידים, ומצד אחר, יש אנשים שרואים בהם סוג של תינוקות פרוותיים. אבל החתולים גם משלבים את התכונות המנוגדות האלו וגם מתנהגים באופן מאוד לא צפוי. קשה מאוד לדעת מה יהיה הצעד הבא שלהם, והרבה פעמים זה יכול להוביל לסיטואציות משעשעות". לחיות יש אופי שונה, ולא צריך להיכנס שוב לדיון העקר על "מי חמוד יותר". אבל יש עובדות פשוטות: חתולים קופצים ומטפסים יותר מכלבים, הם גמישים יותר וזריזים יותר - ולכן יש יותר סיכויים שייווצרו סביבם סיטואציות קומיות בסיסיות, עם או בלי מעורבות אנושית. אם במקרה מישהו תיעד את זה בווידאו, הפוטנציאל הוויראלי ברור."למה חתולים זאת באמת שאלה עתיקה", אומר לוין, "אני מאמין שהסיבות העיקריות הן קודם כל שמדובר בחיה מאוד חמודה, והחמידות היא חלק חשוב מתרבות הרשת. ושנית – החתול באופן מסורתי נתפס כחיה סרקסטית ואפילו קצת מרושעת, מה שמתאים לתרבות הרשת ה'נשכנית' – במיוחד הציניות שמאפיינת את מעוזי התרבות השוליים ברשת. ואולי זה השילוב הפרדוקסאלי של חמידות ורשעות שמתקיים בחתול, ומאפיין גם את האינטרנט".קיטלרים, הדור הבא

חמישה אתרי חתולים שקשה להסביר באמצעות מילים שהן לא WTF

youtube.com/user/mugumogu מארו הוא מלך החתולים של יוטיוב: חתול יפני מפונק עם פרווה מפוארת ונטייה להתנהג כמו דמות מסרט מצויר, או לפחות כמו דמות מסרט מצויר שכל מה שקורה בו הוא שחתול נכנס לקופסאות ולשקיות.

catsthatlooklikeronswanson.tumblr.com חתולים שנראים כמו רון סוואנסון, המנהל המשופם האגדי ממחלקת גנים ונוף. הספין־אוף העדכני וההכרחי ל"חתולים שנראים כמו היטלר".

writtenkitten.net רגע אינטרנטי מוזר. מדובר באפליקציה שסופרת את כמות המילים בטקסט שאתם כותבים, ומספקת תמונה חדשה של חתול אחת ל־100, 200, 500 ו־1,000 מילים. שיטה חדשה להזרקת מוטיבציה בכתיבת טקסטים או אבסורד מוחלט? קשה לומר.

pusheen.tumblr.comסדרת אנימציות גיפים על חתולה שמנמנה בשם פושין. כדאי לנסות ללחוץ עליהם, לפעמים זה עובד (אבל לפעמים זה גם לא עושה כלום ואז אתם סתם מרגישים מטופשים).

barelyferal.tumblr.com תמיד הרגשתם מעט נבוכים כשהחתול שלכם התהפך על הגב ופתח רגליים בהתנהגות שנראית חמודה למדי בעבור חתול אבל בלתי הולמת לגמרי עבור אדם? הטאמבלר הזה חוגג רגעים פורנוגראפיים של חתולים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ