אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

למה אנחנו רוצים לשמור על ערוץ 10?

חיקויים עגמומיים לתוכניות ריאליטי נחותות, סדר יום משתנה לפי השעה ומחשבה קצרת טווח. ערוץ 10 נתן לנו את כל הסיבות לרצות להוריד אותו מהאוויר, אז למה אנחנו בכל זאת רוצים אותו איתנו? התשובה מתחילה בחדר החדשות ונגמרת ב"מעושרות"

תגובות

ערוץ 10 נלחם על חייו. זה לגיטימי. מדובר בערוץ מסחרי בשדה תחרותי, הוא ניזון מכספים פרטיים ונמדד לפי הצלחה כלכלית, והוא נכשל. הבעיה היא שמכל העסק עולה ריח רע מאוד. ערוץ 10, שקוע בחובות עד צוואר, מוצא את עצמו במצב עדין ביותר בבואו לרשויות כדי להתחנן על חייו. הסיבה לכך היא שהנידון למוות הזה, הוא אותו אנרכיסט שיורק בפני הרשויות כבר שנים. למול הגישה הממלכתית באופן המתחייב של הערוץ הראשון וזו העממית-מיינסטרימית של הערוץ השני, מצא לעצמו ערוץ 10 דרך שלישית, גישה אנטי-ממסדית ומתריסה. הוא רחרח את עקבות השביל הזה מימיו הראשונים, עלה עליו במלחמת לבנון השנייה, ומאז לא ירד ממנו. עיתונאי הדגל של הקו החתרני הוא רביב דרוקר, שמעלליו של ראש הממשלה הפכו לתחום עיסוק מרכזי ולא אכזב בשבילו.

השיא האחרון הגיע בזמן המחאה החברתית. במשך הקיץ לא היה ברור מי מושך את עגלות המחאה – המוחים או העיתונאים. ערוץ 10 לא נבדל בעניין זה מחבריו, ובמידה רבה עלה עליהם בזכות עיתונאים שנקטו עמדה מובהקת בגלוי או במשתמע, כמו אושרת קוטלר, גיא מרוז ואורלי וילנאי. מנגד, עם זאת, עמדו אחרים, כמו שרון גל ודרוקר עצמו, תמיד חשדן וציניקן. והנה מגיעה שעתו של הערוץ, והוא מתייצב בפני חורצי דינו – ומתברר שאלו אותם אנשים שנגדם הופנתה האש בימיה הסוערים של המחאה, אותם ליווה – או שמא ליבה? – הערוץ. וזה אותו ראש הממשלה שעמד במרכז תחקירו המרעיש של דרוקר. וזה אותו ראש הממשלה שקשור באותו בעל עיתון שדרש את אותה התנצלות מפורסמת במגזין "השבוע". עכשיו הוא זקוק למחילתם.

המצב הזה הוא לא רק עדין. הוא גם מסוכן. האיום על חופש העיתונות, שבא לידי ביטוי באופן מובהק כל כך בפרשת זוהר-אדלסון, מתגלגל גם לכאן, לוועדת הכלכלה של הכנסת – שבראשה עומד ח"כ מטעם הליכוד, ושעל חברי סיעות הליכוד וישראל ביתנו הוטלה משמעת סיעתית להצביע נגד דחיית פרעון החובות. שוב עומדת העיתונות בישראל כולה בצלו הכחוש של ערוץ 10, שנדרש להלך בין טיפות האינטרסים. האפשרות שערוץ 10, ואולי אחרים בעקבותיו, יידרש לעשות חשיבה מחודשת באשר לדרכו העיתונאית מפחד המחוקק, היא אפשרות מטרידה ומסוכנת. אבל הצוק שעליו ניצב הערוץ מציעה לו לערוך רוויזיה שכזו גם בכיוון אחר. גם עיתונאים מוחים. גיא זוהר מתפטר:

ובמקביל לכל המחמאות, ראוי לזכור שערוץ 10 הוא לא רק חברת החדשות המשובחת. הוא גם מערכת התוכן, זו שקונה ויוצרת יצירה מקורית וזרה. ובעניין זה, ככל שחדשות 10 ביקשו לבדל את עצמם מהאח הגדול מערוץ 2, כך ערוץ 10 ביקש להתקרב אל אותו אח גדול, תרתי משמע. במקום לבחור בדרך עצמאית, הוא ניסה לחקות את ההצלחה ממול. וכך, על כל "ארץ נהדרת" קיבלנו "נבחרת ישראל בטלוויזיה", על כל "אל תפיל את המיליון" – "לעוף על המיליון", ועל כל "האח הגדול" – "24/7". במקום לייצר קול אחר מזה של הערוץ השני, העדיפו בערוץ 10 להגביר ווליום. ריאליטי תחת ריאליטי, שעשועון תחת שעשועון.

עם זאת, בחודשים האחרונים ניכר שינוי מבורך. עוד ועוד דרמות מקור (נכון, לפעמים זה "הכבוד של מרציאנו"), סרטי וסדרות תעודה (נכון, לפעמים זה "מעושרות") ותחקירים עלו על המסך. לאחרונה נדמה היה לי שמדי שבוע עולה סרט חדש של מוטי קירשנבאום. נכון, זה עדיין דורש כוונונים וקצת יותר בקרת איכות, אבל לפחות זה בכיוון הנכון.

הצרה של ערוץ 10 היא שלעומת הקול החדשותי הצלול למדי שלו, נדמה שהקול התוכני שלו עדיין מתחלף כל יום, שלא לומר כל שעת שידור. איך הסרטים של קירשנבאום או אלון בן דוד מתיישבים עם "ווייפאאוט"? באיזה עולם תוכן דרים בכפיפה אחת "המקור" ו"הישרדות"? ואיפה בתוך כל זה נכנס יציר הכלאיים המכונה "מעושרות"?

נדמה שערוץ 10 עדיין לא ממש החליט מה הוא, ואיפה הוא בדיוק מוצא את עצמו בין לונדון וקירשנבאום לגיא פינס. שני הצדדים לגיטימיים, רק שהם לא ממש משיקים בטבעיות בנקודת המעבר שבין הקרדיטים של האחד לנעימת הפתיחה של השני. אין פלא שהאייטמים המביכים הבודדים ב"לונדון וקירשנבאום" קשורים לרוב באקט יחצ"ני פנימי (כמו קידום "מעושרות"), שמביא לידי ביטוי את ההתנגשות הערכית הבוטה הזו. ערוץ 2 מתקשה להציג קו אחיד כיוון שהוא מטלטל בין שתי זכייניות עצמאיות. מה התירוץ של ערוץ 10?לפחות יש מי שמביא רייטינג. ניקול ראידמן מ"מעושרות" (צילום: אלכס ליפקין)

ערוץ 10, שיודע להביא למסך קול חדש ושפותח פתח נוסף של יצירה מקורית עבור התרבות המקומית, זקוק לכל העזרה שהוא יכול לקבל. בפרט כשאחדים משוחרי רעתו מונעים משיקולים לא ענייניים. יש לקוות שהעניינים יסתדרו לטובתו, ולטובת הצופה, ושבסיומם נקבל ערוץ 10 משוחרר ונטול פניות כבעבר, שמציע אלטרנטיבה מעניינת גם לשלטונה של ממשלת ישראל, וגם לזה של הערוץ השני.

*#