אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

ישראליסטן זה כאן: איתמר הנדלמן סמית' משיב לטוקבקיסטים

הטור שכתב הנדלמן סמית' על מרגלית צנעני גרר אחריו טוקבקים זועמים ותגובות זועמות. אבל מי כאן בעצם הגזען?

תגובות

בוקר טוב ישראליסטן; לפני שבועיים פרסמתי כאן טור בנושא מרגלית צנעני תחת הכותרת "שמור אותי (ממרגול וכו')". הטור עלה גם לאתרי "עכבר העיר" ו"הארץ", וזכה למעט פחות מ־400 טוקבקים. הדיכוטומיה באופי התגובות היתה פשוטה: מי נגדי, מי בעדי. למרבה הצער, נראה שגם אלו וגם אלו לא השכילו להבין את הטקסט. שמור אותי ממרגוללא היתה מילה של גזענות במאמרי. מעולם לא היתה מילה של גזענות בכתבי ככלל. למה? מהטעם הפשוט: אני אחד האנשים הכי פחות גזענים עלי אדמות. ממש ככה. ואיני מרגיש צורך אפילו לנסות להוכיח זאת (מה אספר - שכמה מחברי הטובים ביותר...? שהיו לי בנות זוג מעדות ישראליות שונות? שחייתי עם נוצריות, מוסלמיות, ערביות, שחורות וכו'? שאני נשוי לאנגלייה? שהייתי פעיל בחד"ש? שאחותי לא זונה?) מעמך ישראליסטן אני כבר לא מצפה לשום דבר. מה אפשר לצפות מאנשים שכותבים תגובות כמו: "העברתי את האשכנזים שואה והם עוד מרשים לעצמם להיות גזענים" (ע"ה: אלוהים), "רק חבל שלא הזכרת שהאשכנזים הם הפדופילים והרוצחים של כל הדור..." (ע"ה: חן), "אשכנזים אם זה לא נראה לכם קחו את הדרכון הפולני ותחזרו לאירופה" (ע"ה: ערס גאה), "סוף סוף פירסמו את מיין קמפ בתרגום לאשכנזית, היטלר בטח שמח" (ע"ה: kkk), "גזענות אשכנזית מוזרקת לוורידים של כל כוזרואשכנזי - שונאי אדם!" (ע"ה: מוני יקים אנטי ציוני) ועוד. 

מאנשים משכילים, מזרחיים או אשכנזים, אפשר היה לצפות לקצת יותר. ברם, בישראליסטן, גם אלו שהם אנשי המעמדות הגבוהים לכאורה, אנשי האינטליגנציה, האינטלקטואליה, הם ערסים בדיוק כמו כל השאר. הנה, מיד יצאו להגנתה של צנעני כל "המקופחים המקצועיים", אלו שלא מפספסים הזדמנות לפספס הזדמנות. חבורת אנשים מפוחדים, פרנואידים כאלה, מלאי רגשי נחיתות, שמיד ישלפו את כל התיאוריות הפוסט קולוניאליסטיות האפשריות רק כדי לטעון שוב ושוב אותו טיעון, בלוי מרוב שימוש, ש"דופקים אותנו כי אנחנו שחורים", אף על פי שמרכזי הכוח בידיהם ולא בידי אף אחד אחר. לראיה: בערב המחווה למרגול, במוצ"ש שעברה, חזר אריאל זילבר על תיאוריית הקונספירציה העממית, שלפיה מרגול סומנה על ידי התקשורת והמשטרה "האשכנזיות־סמולניות" אחרי שהתבטאה נגד המחאה החברתית. העובדה שיש רוב ימני קיצוני במדינה, שבחר בממשלה הימנית ביותר בתולדות ישראל, לא משנה כהוא זה. "האשמים הקלאסיים" הם תמיד אותם אשמים קלאסיים: האשכנזים השמאלנים. מה לא ברור? דפני ליף קשרה קשר עם שר המשטרה אהרונוביץ' (ישראל ביתנו) לעצור את מרגול.

הגדילו עשות הכותבות צפי סער ("לו מרגלית צנעני היתה גבר אשכנזי") ושושנה גבאי ("הסיבוב של מרגול בלימוזינה"). "האמת?" כתבה סער, "טוב שהדברים האלה - שלא ייאמנו ממש - פורסמו. דווקא משום שקשה להאמין שדעות כאלה עדיין קיימות כיום". למה בדיוק קשה להאמין? שהמוזיקה המזרחית העכשווית (ברובה, מה לעשות) היא פשע תרבותי אלים? זו דעתי והיא אינה קשורה לשום עניין עדתי. אשכנזים רבים מעריצים מוזיקה מזרחית. ובעיקר אשכנזים הם שמקדמים את התופעה הזו בתקשורת. העובדה שכתבתי באותו מאמר כמה אני אוהב מוזיקה ערבית־מזרחית מעולה, כמו זו של עבד אל חאלים חאפז, אום כולת'ום, זהר ארגוב ואחרים, לא שינתה דבר למצקצקים "גזען". אבל האמת היא שיש לי ספרייה ענפה של מוזיקה ערבית עכשווית שאני מאוד אוהב. נכון, יש גם ננסי עג'רם והייפא והבי, אבל הפופ הערבי הזול שלהן עדיין לא נורא בעיני כמו זה הישראלי. הוא לא נורא כי הוא לא דובר את שפתי והוא לא נורא כי הוא אינו כלי שרת של כוחות אפלים בחברה הערבית. להפך, הוא כלי שרת של השפיות הערבית, בעוד שרוב אנשי הזמר המזרחי העכשווי בישראליסטן הם שופרות של הכיבוש. והאופן שבו הם מטמטמים את העם עוזר לשלטון להשאיר את הכיבוש על כנו. צנעני היא תמצית ההוויה הזו, והיא מודה בכך בגאווה תחת כל זרקור רענן.ואני העזתי לצאת נגד תת התרבות הערסית־ישראליסטנית מהז'אנר שצנעני מייצגת. לתת תרבות זו אין שום קשר לאשכנזים מול מזרחים, חילונים מול חרדים, מעמד פועלים מול עשירון עליון. ערסים מסוגה של מרגול - אנשים וולגאריים, אגרסיביים, כוחניים, מושחתים, נובורישים, תאבי בצע ש"לא יוצאים פראיירים"- פשו בכל, ולא פעם נדמה שדווקא האשכנזים שבהם (ביבי, ליברמן ואחרים) הם הכי גרועים. למקופחים המקצועיים זה לא משנה.

"הטענה על אלימות מזרחית המטילה טרור כביכול על האינטליגנציה האשכנזית היא טענה ישנה הנשנית פעמים רבות ב'הארץ' ובעיתונים אחרים".  מתוך שלל הטענות של גבאי (שמרוב הזניית מושגים אינן שוות התייחסות רצינית), הרי שזו המגוחכת מכולן. באמת שאיני יודע על מה לעזאזל היא מדברת. לא הזכרתי שום אלימות מזרחית, אלא רק אלימות תרבותית של תעשיית המוזיקה המזרחית העכשווית (שרבים מעסקניה הם אשכנזים במוצאם) ותעשיית הריאליטי (מעניין שאיש מאותם "מקופחים מקצועיים" לא טרח להגן על תעשיית הריאליטי וגם לא נפגע מההתקפה אליה, שהיתה הרבה יותר אגרסיבית. למה לא בעצם?). כי זוהי ישראליסטן. ארץ  של "עולם הפוך". דווקא אותם אנשים שמקדמים גזענות נוראה כלפי פלסטינים, חרדים, מהגרי עבודה ו/או אשכנזים (איש מהם אינו תוהה למה ואיך הפכה המילה "אשכנזי" לכינוי גנאי רווח) נעמדים ומקרקרים: "גזענות". האנשים שהכי צועקים "עשו לי, שתו לי" עושים ושותים לכל השאר. אני מאסתי בשיח ה"עשו לי שתו לי" הזה. ואנשים כמו גבאי וסער? הם שמנציחים את תחושות הקורבנות והמסכנות המזרחית יותר מכל. בטח לא אני. אני תותח, מת עלי.

*#