אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

עשור ל-11 בספטמבר: שבוע שידורים מיוחד

מנסיונות ההתנקשות של ארצות הברית בבן לאדן, דרך יומן מצולם של האסון ועדויות אישיות ועד הקמת מסגד בגראונד זירו. ערוצי הלווין והכבלים נערכים לציון עשור לאסון התאומים, עם תוכניות המתעדות את האסון והשלכותיו מכל כיוון אפשרי. מדריך צפיה

תגובות

סרטים תיעודיים רבים נעשו בעקבות האסון – חלקם נובעים מתוך אותן שאלות, חלקם מטילים ספק וחלקם נועדו כדי למצוא שביבי תקווה וביטחון בין ההריסות. לרגל ציון עשור ל-11 בספטמבר, יקרינו ערוצי הדוקו וההיסטוריה מבחר סרטים דוקומנטריים מרתקים, ששופכים אור על האסון ועל הזיכרון הלאומי.

שיאו של השבוע הזה, שיחל כבר ביום חמישי הקרוב, יהיה שידורו של הסרט "102 דקות ששינו את אמריקה" בו זמנית בערוץ ההיסטוריה וערוץ הביוגרפיה. זהו סרט זוכה פרס האמי, אשר שישודר בשידור בינלאומי מסונכרן שיחל בשעה 15:46 שעון ישראל – השעה בה פגע המטוס הראשון במגדל הצפוני. הסרט יוצא הדופן נערך מקטעי וידיאו חובבניים ומקצועיים שצולמו בפרק הזמן שבין פגיעת המטוס במגדל הראשון, להתמוטטות המגדל השני. הרגעים הללו נערכו באופן כרונולוגי ומתארים במדויק את הכאוס והבלבול ששרר בדקות הארוכות הללו, כשאמריקה החלה להבין שהיא תחת מתקפה. ישודר במקביל בכל העולם, בשעה בה פגע המטוס הראשון במגדלים:

יום שישי 9/9 - לשרוד  ולהרוג

ערוץ הביוגרפיה ישדר בשעה 15:30 את הספיישל בן השעתיים "שרדתי את ה-11 בספטמבר", מתוך סדרת הדוקו של HBO המתארת סיפורי ניצולים מדהימים. עדים שניצלו מהפיגוע במגדלי התאומים ישחזרו את סיפור הישרדותם המופלא ומורט העצבים. באותה שעה ישדר ערוץ ההיסטוריה את הסרט החדש "10 דרכים להרוג את בן לאדן", המתעד את אינספור ניסיונות ההתנקשות של ממשלת ארה"ב בטרוריסט הגדול בהיסטוריה. ב-18:00 ימשיך ערוץ הביוגרפיה את הקו האופטימי ויספר את סיפורו של "מלון גראונד זירו". מלון "מריוט", שהיה ממוקם בין מגדלי התאומים ומתחתם, הכיל ביום האסון 940 אורחים ואנשי צוות, שכמעט כולם הצליחו להימלט בנס ממנו, למרות שקרס כליל. הסרט ישודר גם בערוץ ההיסטוריה בשבת, 10.9, בשעה 18:00. » "שרדתי את 11 בספטמבר", שישי, 15:30, ערוץ ביוגרפיה» "10 דרכים להרוג את בן לאדן", 15:30, ערוץ ההיסטוריה» "מלון גראונד זירו", 18:00, ערוץ ביוגרפיהסיבה טובה לברוח מהמלון. מתוך "מלון גראונד זירו":יום שבת 10/9 - יומן מצולם ב-15:30 יפתח ערוץ ביוגרפיה את שידוריו לציון העשור בסרט "יומן מצולם: התמונות של 9/11", העוקב אחרי חיפושיה של הצלמת אנדריאה בוהר בעקבות ניצולים שעזרה בחילוצם מההריסות, עשר שנים אחרי. היא חושפת את התיעוד הנדיר של אותם ימים ארוכים של חיפושים, עשרות מטרים מתחת לעיי החורבות בגראונד זירו, ומה אירע לאותם אנשים בשנים שחלפו מאז. סרט דומה ל"102 דקות ששינו את אמריקה", שנקרא "11 בספטמבר: הימים שאחרי", נערך מצילומי חובבים ומקצוענים שתיעדו את הימים, השבועות והשנים שלאחר אותו יום גורלי. הוא ישודר בערוץ ההיסטוריה ב-15:30 וגם בערוץ ביוגרפיה ביום ראשון ה-11/9 בשעה 19:05.

 "הנס של המגדל הצפוני" מתמקד בסיפורם של 12 כבאים, שלושה אזרחים ושוטר שנקברו מתחת להריסות המגדל הצפוני, אך הצליחו להישאר בחיים בדרך נס, הודות לגבורתם של כבאי ניו-יורק באותו יום גורלי. הסרט ישודר בערוץ ההיסטוריה ב-17:10 וגם בערוץ הביוגרפיה בשעה 18:00. ויש גם נקודה ישראלית – בסרט "בניית אתר ההנצחה ל-11/9", שישודר גם בערוץ ההיסטוריה ב-17:10 ובערוץ הביוגרפיה ב-20:30, לוקח האדריכל הישראלי מיכאל ארד את הצופים לסיור באתר החשוב, שעוצב ונבנה במשך שנים רבות בגראונד זירו. » "יומן מצולם: התמונות של 9/11", 15:30, ערוץ ביוגרפיה» "11 בספטמבר: הימים שאחרי", 15:30, ערוץ ההיסטוריה»  "הנס של המגדל הצפוני", 17:10, ערוץ ביוגרפיה, 18:00, ערוץ ההיסטוריה» "בניית אתר ההנצחה ל-11/9", 17:10, ערוץ ההיסטוריה, 20:30, ערוץ ביוגרפיהבזכות הכבאים. "הנס של המגדל הצפוני:"

יום שני 12/9 - מסגד בגראונד זירו? היום שאחרי יעמוד בסימן ארה"ב מול האיסלאם ואל-קאעידה. ב-22:00 ישדר ערוץ 8 את "מסגד בגראונד זירו", דוקומנטרי המתעד את ההחלטה להקים מסגד בסמוך לאתר האסון והשפעותיה על החברה האמריקנית והקהילה המוסלמית. הסרט חושף את גילוייה השנאה, הגזענות והאלימות כלפי מוסלמים בארה"ב מאז ה-11 בספטמבר, מול גילויי תמיכה בהחלטה להקים את המסגד, שמגיעים אפילו מכיוון משפחות הניספים באסון. באותה שעה ישדר yes דוקו את "המסע שלי לאל-קאעידה", עיבוד קולנועי דוקומנטרי של ספרו של לורנס רייט, זוכה פרס הפוליצר. הבמאי זוכה האוסקר אלכס גיבני מביא את החוויות האישיות של רייט בכתיבתו את הספר " המגדלים הגבוהים - 11 בספטמבר, אל קאעידה וכישלון המודיעין האמריקני", ומאבקו כסופר ועיתונאי לשמור על אובייקטיביות.  » "מסגד בגראונד זירו", 22:00, ערוץ 8» "המסע שלי לאל-קאעידה", 22:00, yes דוקומסע בעקבות הטרור האיסלמי. "הטיול שלי לאל-קעידה":

שלישי ורביעי, 13-14/9 - מאז היום ההוא ערוץ 8 ימשיך לעסוק בהנצחת האסון גם בהמשך השבוע, וישדר ביום שלישי ב-22:00 את הסרט "היום ששינה את העולם", מבית היוצר של ה-BBC. הסרט מגולל את ההתרחשויות באותו יום מנקודת מבטם של בכירים בממשל האמריקני, דרך עדויות נדירות של פוליטיקאים, אנשי צבא ואפילו סוכני ביון חשאיים. ברביעי ב-22:00 ישדר הערוץ את "היום השני", סרט יוצא דופן מנקודת מבטו של ברוק פיטרס בן ה-14, שהיה רק בן 4 כשהתאומים נפלו. בהיותו בן 11, שבע שנים אחרי, הוא לקח מצלמה והחל לתעד את השפעת אירועי היום ההוא על הסובבים אותו – ובכלל זה מורים, כבאים וגם ילדים כמוהו. לא בכדי נבחר סרט זה לסיים את שבוע שידורי ה-11 בספטמבר: הוא מעניק נקודת מבט מפוכחת אך גם מלאת השראה על דור שגדל בעשור של זיכרון וטראומה. »  "היום ששינה את העולם", יום שלישי, 22:00, ערוץ 8» "היום השני", יום רביעי, 22:00, ערוץ 8

*#