השבוע בטלוויזיה: האפוס ההיסטורי של ספרטקוס מגיע לטלוויזיה

וגם: אמריקה נגד תא הטרור האקולוגי, ריאליטי קאפקייקס, סדרה דוקומנטרית על שריפת הבגדים הגדולה ושיעורים באפיה

עכבר העיר אונליין
עכבר העיר אונליין

יום ראשון: החזית של לוחמי איכות הסביבה

בדצמבר 2005, נעצר דניאל מק'גואן ע"י סוכנים של ה-FBI בארה"ב במסגרת פשיטה ארצית על קבוצת לוחמי איכות הסביבה שנקראת "החזית לשחרור הכדור", קבוצה שהוגדרה ע"י הבולשת כ"איום הטרוריסטי הפנימי מס' 1". במשך שנים, החזית, שפעלה בתאים נפרדים ואנונימיים ללא הנהגה מרכזית, גרמה להצתות מרהיבות של עשרות עסקים שפוגעים בסביבה - חברות לכריתת עצים, סוכנויות למכירת רכבי SUV, משחטות סוסי פרא, ולודג' סקי של 12 מליון דולר שהוקם על חלקת טבע מדהימה.

במעצרו של דניאל ו-13 פעילים אחרים, הממשלה שברה את התא הגדול ביותר של החזית באמריקה, זה שהיה אחראי להצתות הראשונות במדינה.הסרט מספר את הסיפור המופלא והדרמטי של עלייתו ונפילתו של התא הזה, תוך תיעוד ארוך של מעצר הבית של דניאל, לפני שהוא מושלך לכלא. הסרט מעלה גם שאלות קשות על אקטיביזם ועל הדרך בה אנו (והממשלות) מגדירים טרור.

בסרט מופיעים חומרי ארכיון של פעולות התא, שיחות אינטימיות עם חברי התא, כמו גם עם התובע והבלש שרדפו אחריהם. כל אלה משרטטים את התקופה הסוערת שבין 1995 ו-2001, כאשר המילה "טרור" טרם קיבלה משמעות חדשה בעקבות אירועי 9/11. זוכה פרס העריכה בפסטיבל סאנדנס 2011

החזית לשחרור הכדור: אם עץ נופל, 22:00, yes Docu

סדרת ריאליטי חדשה. במהלך כל פרק יתמודדו זה מול זה ארבעה מאמני הקפקייקס הטובים בארה"ב בתחרות בת שלושה שלבים. הפרס: 10,000 דולר וההזדמנות להציג את יצירתם באירוע יוקרתי במיוחד כגון טורניר גולף לידוענים, סעודה למועמדים לפרס הגראמי, או חגיגה עמוסת כוכבים להשקת מגזין.

צוות השופטים מונה את  קאנדס נלסון, בעליה של מאפיית הקפקייקס הראשונה בעולם, Sprinkles Cupcakes, שבין מעריציה ניתן למצוא את אופרה ווינפרי, ריאן ריינולדס, בלייק לייבלי ואחרים. לצידה של נלסון ישפוט פלוריאן בלאנג'ר, בעליה של חברת Mad Mac המתמחה באפיית עוגיות מקרון צרפתיות אותנטיות ועוגיות מדלן. את הסדרה מנחה ג'סטין ווילמן, מי שהתארח באופן קבוע בתכניתה של הבשלנית רייצ'ל ריי.

מלחמות הקאפקייקס, 18:35 ו- 22:00, ערוץ האוכל

מלחמת הקאפקייקס. קאפקייקס של קונדיטורית אביב (צילום: אפרת אשל)

יום שני: האסון התעשייתי שהביא למהפכה

ב-25 במרץ 1911 פרצה שריפה קטלנית במפעל Triangle Shirtwaist - מפעל טקסטיל במנהטן. השריפה, שנחשבת עד היום לאסון התעשייתי הגדול ביותר שארע בעיר ניו יורק, הביאה למותם של 146 מעובדי המפעל, מתוכם 140 נשים. הלכודים בשריפה, שניסו להימלט מהקומה השמינית של הבניין, גילו שדלתות המפעל נעולות כדי למנוע את יציאתם המוקדמת מהעבודה. מכבי האש לא היו ערוכים לטיפול בשריפה וסולמות הכיבוי הגיעו עד הקומה השישית. העובדים נאלצו לקפוץ אל מותם מהקומות הגבוהות של המפעל.

האירוע המחריד עורר זעזוע רב בקרב הציבור באותה תקופה והביא לשינוי בתקנות התכנון והבנייה בעיר ניו יורק ולשינוי מרחיק לכת בהיערכות ובציוד במחלקת כיבוי האש בעיר. אולם, ההשפעה המשמעותית יותר הייתה דווקא בזירה החברתית-פוליטית. לרגל 100 שנה לאותו אירוע היסטורי, מספר הסרט שלפנינו את סיפורו הטראגי של המפעל ואת סיפורה של תנועת הפועלים המודרנית - שבין מוביליה היו אותן מהגרות צעירות, שעבדו בתעשיית הטקסטיל. ההשלכות החברתיות של אותה שריפה מורגשות עד ימינו אלה.

שריפת הבגדים הגדולה, 22:40, yes Docu

וגם: סדרת ריאליטי שעוקבת אחר שלושה צוותים מתחרים של סוחרי מתכות בברוקלין, ניו-יורק. הצוות הראשון, "Scrappers USA", מונה את פרנקי נוטס, ג'ו פוסה ודארן. בראשו של הצוות השני, "P&F Service and removal", עומדים סאל "הספר" וחניכו גרג. הצוות השלישי מורכב ממימו ודינו. במהלך פרקי הסדרה נראה מה קורה כאשר סאל גורר את מכוניתו הראשונה, הדרך המהירה בה עבודה שגרתית מתדרדרת לתגרת פיזית, מהם בדיוק החוקים בכל הנוגע לצריכת פורנו בזמן העבודה, כיצד הניסיון של ג'ו פוסה לגבות חוב מסאל הופך למלחמה כוללת ומה מוביל לגילוי הדפס נדיר של פיקאסו בתוך ערימה של זבל.

גלגול מתכות, 18:30, ערוץ אגו

יום שלישי: ההיסטוריה במפת ארצות הברית

בסדרה חדשה המבוססת על הספיישל המצליח בעל אותו שם, יוצא המנחה בריאן אונגר ("הדיילי שואו") למסע דרכים חוצה-יבשת במטרה לגלות את ההיסטוריה החבויה עמוק במפת ארה"ב. בכל קו על מפת אמריקה טמון רמז החושף כיצד הפכו 13 קולוניות לארץ בעלת 50 מדינות, ומגלה כיצד הכוחות שעיצבו את צורת המדינות של ארה"ב, ממשיכים להשפיע עד היום על האופן בו כל אמריקאי ב-50 המדינות אוכל, מדבר, מצביע, מתפלל ונופש.

"אמריקה על המפה" 22:10, ערוץ ההיסטוריה

יום רביעי: האפוס של ספרטקוס

סדרה ויזואלית המבוססת על חייו המוקדמים (והפחות מוכרים לציבור הרחב) של העבד ספרטקוס, שהופך לגלדיאטור אגדי ובהמשך מוביל מרד נגד האימפריה הרומאית. הסדרה מגוללת את סיפורו של ספרטקוס הגדול וחייו ברגעיו הקשים וברגעי התהילה, כשבדרך ניצבות בפניו התמודדויות קשות שישפיעו על עתידו, בין אם בקרב ובין אם בחדר המיטות.

הסיפור הקלאסי מוגש בהפקה חדשה וגדושת אפקטים בסגנון וזיאולי קולנועי השואב את השראתו מסרטים כמו "300" ו"גלדיאטור". היא היתה מבשרת העידן החדש המכונה Epic-Erotic, סדרות אפיות ומשקעות המשלבות מין נועז (ולעיתים בוטה) לצד סצינות לחימה מרהיבות ונתזי דם מהודנסים להפליא.

ספרטקוס: דם וחול, 22:45, yes Action הגלדיאטור הכי מפורסם בהיסטוריה. ספרטקוסהשף קונדיטור אורן בקר בהפקת מקור המוקדשת כולה לאפיה. במהלך הסדרה יארח בקר תלמידים חובבי אפיה וילמד אותם כיצד להכין מאפים טעימים וקינוחים מנצחים. בקר יעביר שישה שיעורים העוסקים כל אחד ביסוד אחר של עולם הקונדיטוריה: לחמים, פטיפורים, שוקולד, עוגות לחגים, קינוחים אישיים וקינוחים דלי קלוריות. הסדרה תספק לצופים, כמו גם לתלמידיו של בקר, הזדמנות להתמקצע בעולם האפייה הודות להסברים הבהירים והעצות הפרקטיות.

בית ספר לאפיה, 22:00 ו-18:35, ערוץ האוכל

תגובות