אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מלילה כלכלי, דרך דפני ליף ועד כנס 2021: חמש הערות על השבוע

כנס מחאה בחיפה בנושא חינוך עם תובנות שיופצו הלאה, מה עשתה דפני ליף בקיץ האחרון, האם הויכוחים במאהלים יפרקו את המחאה, למה ניצן הורביץ לא מתפטר מהכנסת ובאיזה דיון תשתתפו בכנס 2021 של דה מרקר?

תגובות

1. בשני בערב, במאהל המחאה בחיפה, דפני ליף ישבה בשורה הראשונה. על הבמה התקיים כנס שערכנו שם בשיתוף מובילי המחאה המקומיים, שהחליטו להתמקד הפעם בחינוך. הם דאגו לקהל של מאות פעילים, אנחנו לקחנו על עצמנו את ההפקה והתוכן. זה היה אירוע מרגש. בעיקר בגלל האופן שבו הדברים במחאה הזאת עובדים. סביב שולחנות התקיימו אחרי האירוע דיונים פתוחים בנושא חינוך. בדיונים האלה השתתפו פעילי המחאה, אנשי חינוך וגם לא מעט אנשים שסתם עברו במקום וביקשו לשמוע או להשמיע דעה. הרעיונות שהועלו נכתבו במחברות. תוכן המחברות יסוכם ויועבר לדיוני חינוך שיתקיימו בעוד מאהלים. בסוף יהיו גם מסקנות. אבל זה לגמרי לא העיקר. כי גם אם המסקנות האלה לא יאומצו על ידי אף אחד, מדובר כאן בתחילתה של מעורבות ציבורית חסרת תקדים.עכבר מהפכה2. ערב קודם, בלילה כלכלי בערוץ 10, התראיינה דפני ליף. המנחה שרון גל בחר לתקוף אותה ולטעון שלא בטוח שהיא ראויה להנהיג את המחאה. כי היא לא עשתה צבא, כי היא גדלה בכפר שמריהו, וכי אומרים שהיא בכלל לא ישנה במאהל ברוטשילד. לדפני היו תשובות טובות לתהיות הלא רלוונטיות האלה, אבל כשגל לא הרפה היא בחרה לנטוש את הראיון. הבינה שהיא משחיתה שם זמן ושמוטב לה להמשיך להתעסק בדברים החשובים באמת. הדברים שהיא עושה כל הקיץ הזה. יותר מכולם, דפני ליף יודעת שהיא ממש לא הסיפור במאבק הזה. היא הציתה אותו, היא בין מוביליו, אבל מדובר כאן במשהו שהוא גדול מדי מכדי שינווט על ידי מנהיג אחד. מותר לדפני לא לישון יותר ברוטשילד. מותר לה לשוטט בהנאה בין המאהלים בארץ ולראות מה היא עשתה בקיץ האחרון. » גיא מרוז נגד שרון גל נגד דפני ליף: הקרב על מחאת האוהליםמה רוצה שרון גל ממנהיגת המחאה? מתוך "לילה כלכלי":3. יש עכשיו לא מעט ויכוחים בתוך המאהלים. מתווכחים שם על הכל. על נושאים בעלי חשיבות כמו ועדת טרכטנברג ועל נושאים אוויליים כמו אם לקבל חומוס מתורמים מהמגזר העסקי. מקטרגי המחאה, ויש לא מעט כאלה, בטוחים שהוויכוחים האלה יגרמו למשבר שיפרק את כל העסק. אבל זה לא יקרה. כי ויכוחים הם חלק מהעסק. בטח כשמדובר במחאה חברתית שמטרתה היא להחזיר לנו את היכולת להתווכח ולהפסיק לקבל הכל כמובן מאליו.

4. ח"כ ניצן הורוביץ, שמסתובב במאהלים בארץ, פגש בחיפה פעילים שקראו לו להתפטר מהכנסת בטענה ש"אי אפשר להשפיע מבפנים וצריך לשנות את השיטה". בגילוי לב מפתיע הוא סיפר שהוא מתחבט בסוגיה הזאת מתחילת המחאה. אבל ככל שהוא חושב על זה, הוא מבין שאין כרגע אלטרנטיבה ושצריך לנסות להשפיע במסגרת כללי המשחק השלטוני הנוכחיים. גם הוא יודע שהם דפוקים ודורשים שינוי, אבל הוא בטוח שגם באמצעותם אפשר לשנות. כדי שזה יקרה, צריך לגלות מעורבות. הוא מזכיר שבבחירות המוניציפליות האחרונות בתל אביב, הצביעו רק 30 אחוז מהתושבים ושם מתחילה הבעיה.

5. השבוע עלה קמפיין ראשון שמנסה לנצל את המחאה כדי לטפל בבעיה. תחת הכותרת "סותמים את האף, נכנסים לפוליטיקה" (חפשו "מתפקדים" בפייסבוק), הוא מנסה לעודד התפקדות למפלגות (לא משנה איזה). מאחוריו עומדות עמותות חברתיות ופעילים פוליטיים, כשהרעיון הוא להפוך יותר אנשים למעורבים ומשפיעים. בקיצור, תפסיקו לשאול בסקפטיות "מה יצא בסוף מהמחאה מהזאת?". פשוט תשתתפו באיזה דיון, בואו ביום ראשון לכנס 2021 של "דה מרקר" במכללה האקדמית שיעסוק במחאה, הצטרפו לאיזו מפלגה או לפחות תגיעו בשבת להפגנת המיליון. דפני תהיה שם.

*#