רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

נבחרות הפרשנים של חדשות 2 ו-10: קבינט מכובד מול אופוזיציה בועטת

הפומפוזיות של רוני דניאל מול הגבריות של אלון בן דוד, הממלכתיות של אהרון ברנע נגד הדעתנות הצינית של רביב דרוקר וחוסר העדכנות של אהוד יערי מול החדשנות של צבי יחזקאלי. איך מביסה נבחרת הפרשנים של חדשות 10, את הגברדיה המאובקת של חדשות 2

תגובות

כשבונים קבוצת כדורגל, נהוג לשלב שחקנים צעירים מסביב לציר מרכזי ותיק ובעל ניסיון, שיוכל לספק מנהיגות, אחריות, קור רוח וחניכה. כשבחרו בערוץ 2 ביונית לוי להוביל את המהדורה היומית, הם החליטו לעבוד הפוך. לוי הצעירה רופדה בפאנל של עיתונאים ידועי שם עם קילומטראז' גבוה: אהוד יערי, רוני דניאל, אמנון אברמוביץ', אהרון ברנע, ערד ניר. כעת, עם מניין השנים ושערות השיבה, דיוני הפאנל נדמים כמעט כדיוני הקבינט. במיוחד כשהמזרחן יערי משוחח עם מקורות מודיעיניים ומתריע מפני ההתפתחויות בעולם הערבי, השגריר ברנע מדווח מסבב שיחות חשאיות בוושינגטון, והגנרל דניאל מבקש לשמור על אחריות לאומית ולהימנע מהשתלחויות פופוליסטיות בתקציב הביטחון.כמו דיוני קבינט. מימין למעלה עם כיוון השעון: אמנון אברמוביץ', רוני דניאל, אהרון ברנע ואהוד יערי (צילום יח"צ)אם לערוץ 2 יש קבינט מאפיר צדעיים, ערוץ 10 מחזיק ממשלת צללים אופוזיציונית. סביב שולחן הממשלה האלטרנטיבית יושבים פרשנים צעירים ונלהבים שלא מוכנים ליישר קו עם המשטר הקיים. רביב דרוקר נושם את כיכר הבימה, צבי יחזקאלי מריח את כיכר תחריר, נדב אייל חי את כיכר פוארטה דל סול. הם רוצים שינוי. ליעקב אילון, החיים יבין של הדור החדש, לא קל להשתלט על חבורת הצעירים הציניקנים שהשתלטה לו על האולפן הדינמי (שטרם הוכיח את עליונותו במלחמת הערוצים, למעט השימוש באינטרנט פה ושם). החבורה הזו עובדת היטב, גם אם כל אחד לחוד. דרוקר תמיד נכון להסתער על הממשל בשיניים חדות עם קריצה צינית; יחזקאלי לא מצליח להסתיר את רצונו לקחת אופנוע ולקרוע את טריפולי, אבל לפחות מצליח בהתלהבותו לתעל את רוחות המהפכה הלוהטות אל האולפן הממוזג; אייל, שהצליח לעשות את הבלתי יאומן ולהשכיח את ניצן הורביץ, ממשיך להפציץ את הצופה בידענות רהוטה. ההתרגשות הנערית מהאירועים שמסעירים את הארץ והעולם עוברת מסך.וכשיעקב לא שם, תמר איש שלום שם. במציאות הישראלית, אין כזה דבר "תקופת הכשרה" עבור עיתונאי. מתן חודורוב מצא את עצמו זמן קצר לאחר שהצטרף לחדשות 10 תופס שולחן ב"טוני וספה" ומוביל את מחאת האוהלים, ותמר איש שלום, שהוצנחה לכורסה של מיקי, מצאה את עצמה במהירות שוחה במים הסוערים של המזרח התיכון. איש שלום מתפקדת עד כה כצפוי: היטב. היא משלבת יפה בין הרגישות של מיקי לחקרנות של יונית, מין חום אינטליגנטי שנותן אלטרנטיבה מעניינת לקרירות של ערוץ 2. היא אמנם נאבקת עדיין על האוטוריטה שלה, אבל גם זה יגיע. מי שנותן לה היום כבוד מתוקף תפקידה, יתן לה בעתיד הקרוב את אותו הכבוד מתוך מתוך הכרה באישיותה.תרוויח את הכבוד ביושר. תמר איש שלום:*סכנת התאבנות?

בשעה טובה, מצאו בשנים האחרונות חדשות 2 וחדשות 10 את מקומם זה מול זה וזה ולצד זה. כשחדשות 2 עלתה לאוויר, היא ביקשה להציג אלטרנטיבה צעירה ומודרנית לערוץ 1 המקשיש, והצליחה. כשחדשות 10 עלתה לאוויר, היא ניסתה לייצר העתק מעודכן של חדשות 2, כולל צמד המגישים המוכר בפרונט. היא נכשלה. דווקא הקו המערכתי הביקורתי של חדשות 10, שהלך והתגבש עם השנים ובלט במיוחד במאורעות מלחמת לבנון השניה, הצליח לבדל אותה ולקנות לה קהל צופים קטן מזה של ערוץ 2 אך נאמן. בזמן שחדשות 2, המהדורה הנצפית בישראל בערוץ הנצפה בישראל, השתלטה על הנישה הממלכתית שהיתה בעבר נחלת הערוץ הראשון, הפכה חדשות 10 לתשובה החתרנית והנשכנית. לחברת החדשות של ערוץ 2 יש קאדר עיתונאים מעולים ובעלי שיעור קומה – מעטים יערערו על יוקרתם המקצועית של יערי, ברנע או אברמוביץ' – אך סכנת ההתאבנות של הערוץ הראשון רובצת לפתחה.לא צריך לשלוח אף אחד בערוץ 2 לגמלאות. את הדוגמה הטובה ביותר לעיתונאות משובחת אפשר למצוא דווקא אצל צמד הקשישים של ערוץ 10, לונדון וקירשנבאום. ניסיון מקצועי, קשרים ענפים ואוטוריטה הנקנית עם השנים הם מעלות ולא מגבלות. מוטב רק לחברת החדשות – שכבר הוכיחה במקרה יונית כי היא יודעת לטפח צעירים לצד מבוגרים – לא לשכוח את המוסד אותו קמה בשעתה לנער, לפני שתמצא את עצמה שבויה בתהילת העבר כמו עריץ ערבי שאיבד קשר עם העולם החיצון. ותשאלו את קדאפי.

*#