יצאת צדיק? חיים הכט נגד גל המחאות החברתיות

חיים הכט כועס, ולא רק על אינסטלטורים. המחאה מזויפת, ביבי רמאי, דפני לא יודעת, הפראיירים טועים ובכלל, אין צדיקים בסדום. ראיון 

עידן חגואל, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידן חגואל, עכבר העיר

חיים הכט קבע את המפגש בינינו בקפה בתיה המיתולוגי. במודע או שלא, הוא בחר בלוקיישן המושלם לשיחה עם כוכב הטלוויזיה הכי יידישאי בפריים טיים. שאלות על פניה המשתנות של החברה הישראלית מחליקות טוב על כוס בורשט גלותי וקר. מדי פעם הוא זורק איזה “פויילישטיק” או “אביגזונט” קטן ומרגיש בבית. אבל הבית האמיתי של הכט שוכן ביישוב מגדל על יד הכנרת, והזמנים השתנו: קפה בתיה 2012 נפתח מאוחר מכפי שצפה. אז בית הקפה התחלף באחד צעיר יותר. “זאת העיר הכי טובה בעולם”, הכט מכריז בלי למצמץ, “הכי טובה בעולם!”. בגלל הים?“לא, לים אני לא יכול ללכת. מזהים אותי פה”.“יצאת צדיק!”, צועק לעברו נהג מונית מפרגן. הכט מודה בהרכנת ראש. הנהג מתעניין מתי התוכנית שלו חוזרת, והצדיק מפרט בחברמניות. “יצאת צדיק” עלתה לשידור ב־2004 וירדה מהאוויר ב־2007. הכט הגיע אז למסקנה שהאדם ברחוב הפנים את החוקים החדשים, וכבר נמצא בדריכות לקראת משפט המצלמה שהכט עלול לזמן לו. “היתה תחושה שמיצינו”, הוא מסביר. “הזמנו באחד מימי הצילום טכנאי למדיח כלים, והגיעו שניים. האחד אומר לחבר שלו ‘בוא, בוא החוצה’, הם יצאו, וגם ליד הדלת היתה מצלמה. הראשון אמר לשני: ‘אני אומר לך מצלמים פה’. השני אמר לו: ‘מה פתאום, עזוב אותך’. הראשון התעקש, ‘אני אומר לך – הם מצלמים’. בת הקול הפיצה שאנחנו מצלמים, והכי גרוע זה שחבר’ה יזייפו צדיקות. זה אתה לא רוצה”. הכט חזר לחשוף את ערוותם של הרמאים אחרי ארבע שנים. (צילום: יח"צ קשת) עכשיו, כשארבע שנים חלפו ובני ישראל חזרו לעשות את הרע בעיני אדוני, שב הכט לחשוף את ערוותם של הרמאים ולהוקיר את ההגונים. בפרק הראשון העונה, הכט שזר עלילת פורנו קלאסית, ישנה כמו הזמן עצמו: האשה הקטנה ממתינה במטבח עם בעיה בצנרת, שרק יגיע האינסטלטור ויסדר אותה. מה ההבדל בין “יצאת צדיק” לבין שאר הסדרות שלך?“היום דיברתי באיזו תחנת רדיו, ומישהו אמר לי: ‘אוקיי חיים, דיברנו על התוכנית. עכשיו בוא נדבר על פוליטיקה, הרי היית כתב בכנסת הרבה שנים’. אמרתי לו שאנחנו מדברים על אותו דבר. זו אותה משפחה. מה המשפחה? סביבה של חוסר אמון. כשאתה שומע דיון פוליטי ואתה לא מאמין למילה אחת שהם מדברים. ביבי מדבר איתך על שוויון בנטל, ואתה יודע שהוא לא מתכוון לזה. הוא לא רואה עקרונות, הוא רואה את יום הבחירות, הוא רואה אם עובדיה יוסף יתמוך בו או לא, ומי ילך לנשיא להרכיב ממשלה. אלה הדברים שמעניינים אותו. מה זה ‘יצאת צדיק’? זה אני לא מאמין לך ואתה לא מאמין לי”.אז תרוץ לפוליטיקה? “אני? מה קרה לך?” לא?“אני לא בנוי לזה”.אנשים תופסים ממך אדם אמין, חביב, עם חוש צדק, ואתה עובד בערוץ 2, זה מקובל עכשיו.“הכל בסדר, אבל זה לא מקומי. אתה יודע מה? אם אתה רוצה – אני אנוכי. אני לא מוכן, יש לי את חיי שלי. כשאתה הולך לפוליטיקה, הציבור בחר בך וחייך הם של הציבור. מותר לו לדעת כל מה שאתה עושה, כי הוא משלם את משכורתך. אני לא רוצה את זה”.הטלוויזיה שאתה עושה מגיעה מתוך רצון לשנות את החברה הישראלית?“למזלי, גם בגילי, ואני כבר מסתרק עם מגבת, הגעתי למצב שכל מה שאני עושה, לפחות ב־15 השנים האחרונות, זה רק דברים שאני מאמין שהם חשובים. יש להם איזשהו ערך, לבד מהערך הטלוויזיוני. תוכנית הרדיו שלי בצפון, ‘יצאת צדיק’, ‘רישיון להרוג’, ‘כרכור וסינגפור’, סרטים על השואה שאני עושה. אני בתחושה שאני עושה דברים חשובים”.

ראש הממשלה התקשר הכט הוא עוף מוזר בעולם הבידור והתקשורת. הוא התחיל את הקריירה כרפתן, אבל תאונת רכב (הכט נרדם על ההגה) ריסקה את קרסוליו והביאה לסוף כואב של סיפור האהבה עם חיות המשק. עינו צדה קורס שנפתח ברשות השידור לפרשני ספורט, וכך, בגיל 40 פלוס, עשה הסבה מקצועית לכדי פרשן טלוויזיה. דעתו היום לגבי עתידה של רוממה נחרצת: “צריך לסגור את הערוץ הראשון מיד. להחריב עד היסוד ולבנות מהתחלה. ב־92' הייתי כתב בכנסת, ורבין נבחר באותה שנה לראשות הממשלה. בסוף השנה סחבק עושה תוכנית בקול ישראל על השנה הראשונה שלו בתפקיד. עשינו סקרים ובדקנו עם הציבור איך הם מדרגים את התפקוד שלו, ופימפמנו את זה בפרומואים. איתן הבר, ראש הלשכה של רבין אז, התקשר אלי ואמר: 'ראש הממשלה מבקש לדעת מה היו תוצאות הסקרים', אמרתי לו: 'איתן, יום שבת, תאזין ותשמע'. הוא התקשר שוב: 'ראש הממשלה מבקש לדעת', והיה בזה יופי – היום מישהו מתקשר לבקש? לא יעיזו בכלל לעשות סקר כזה! ראש הממשלה יחכה שקול ישראל יעשה סקר שייתן לו ציון? הדבר הכי מסוכן זה שהם מסרסים את עצמם במחשבה. כי הם יודעים איפה הם עובדים".ממיומנותו הישנה כפרשן ספורט ופוליטיקה נשארו הרגעים ב”יצאת צדיק”, בהם הכט מוסיף למתרחש כתוביות בגוף הסרט. "הגעתי לתפקיד הזה די במקרה", הוא אומר, "אבל אני לא טאלנט ואף פעם לא הייתי. גם בזמנו, כשהציעו לי, לא הסכמתי”.תרגום בגוף הסרט. ההגשה של הכט ב"יצאת צדיק":

יושב מול הטלוויזיה ובוכה באופן די מפתיע, הכט מכריז שאין שום קשר בין המהפכה שצמחה בשדרות רוטשילד בקיץ האחרון לבין מה שהוא מנסה לעשות ב”יצאת צדיק”. המחאה, לטענתו, לא שינתה דבר בתוכנית, וגם לא מחוץ לה: “אין לזה שום קשר”, הוא אומר, “אני לא רוצה להרוס לך שום דבר, אבל היו כמה רגעים של אותנטיות בשנה שעברה במאבק החברתי, כל היתר זה זיוף”.מה היה אמיתי?“היתה הפגנה, לא ההפגנה הגדולה, אחת לפניה, שבה היה רגע שאנשים הלכו והרגשת שהם רוצים באמת לשנות. ואני יושב בבית מול הטלוויזיה ובוכה עם דמעות, ואוהב כל אחד שם. היום זה זיוף. היום אין שום מחאה ושום דבר. יש פוליטיקה בכל ההפגנות בכל המצעדים ובכל הדברים. זיוף טוטלי”. על סמך מה אתה אומר את זה?“ההתנהלות שלה. הניסיונות לכבוש כותרות, להגיע למקומות מסוימים בפוליטיקה, עזוב. היו רגעים מופלאים. אחד כמוני לא מתרגש בקלות ואני אומר לך, ישבתי ובכיתי. אני בונה מאוד על האנשים הצעירים שישנו פה. אני באמת מאמין שאנחנו מדינה שיש בה ממשלה נוראה, לא רק זאת, אלא לדורותיה. לא שהיא הרבה יותר גרועה מממשלות במערב, אבל ישראל, בניגוד לצרפת, שווייץ ואנגליה, שולחת את הצעירים שלה להסתער ולסכן את חייהם, אז זו ממשלה שצריכה להיות קדושה. ואתה יודע כמה קדושים אנחנו. יצאתי להפגנות בעפולה, ואחר כך הכל התמסמס. אני עדיין לא מבין מה דפני ליף רוצה להגיד. אני באמת מאמין שהפתרון זה שינוי דחוף של שיטת הבחירות, כי העסק לא עובד. לא יכול להיות שהזנב יכשכש בכל הכלב, ו־15 ח”כים חרדים יעשו איתנו מה שהם רוצים. צריך לשנות אחוז חסימה, לגרום לכך שראש המפלגה הגדולה הוא ראש ממשלה. אם המחאה היתה באה ואומרת ‘חבר’ה, צריך לעשות את זה’ – אני שם, בגופי”.גם מחאת הפריירים מרתיחה את הכט. “אני לא צריך שהם יתגייסו, אני גם לא צריך שערבים יתגייסו. יש פתרון אחד ויחיד: כמו שלא מימנתי לך לימודים, אני גם לא רוצה לממן לאף אחד אחר. לא ישיבות ולא נעליים. לא מעניש אף אחד, פשוט משווה. עד גיל 18 חוק חינוך, מעבר לזה – אל תתגייס אם אתה לא רוצה. אם הם לא יתגייסו אנחנו נחייה, אם הם לא יעבדו – אנחנו נטבע”. אתה בטוח שאתה לא רוצה להיכנס לפוליטיקה?“לא, מה פתאום”.עבור הכט, המחאה הכואבת באמת היא מחאת הצעירים שבוחרים לעזוב כאן הכל, לוותר על המאבק והמכשולים, ולדלג לשלב הצ’ק אין. “יש לי בן שחי בחו”ל וזה נורא, אין משהו שכואב לי יותר. אני מתגעגע אליו, אני יכול לאכול זכוכית”, מספר הכט בעיניים לחות. “כל יום יש הפגנה שאתה לא רואה אותה, אבל היא אמיתית. סע לנתב”ג ותראה כמה חבר'ה נוסעים לכיוון אחד. לכן אני מעריץ את אלה שרוצים שינוי, ומאוכזב שהם מפספסים”.מה אמרת לבן שלך כשהוא הודיע שהוא עוזב?“לא רוצה להיכנס לזה. נתליתי על קרסוליו שלא ייסע. זה לא פשוט”.במידה מסוימת, הכט מרגיש שהוא נלחם על הבית כדי שבנו ישוב לסביבה נעימה ונקייה יותר. את “יצאת צדיק” הוא קושר לשינוי שהוא מייחל לו: “בסופו של עניין, האינסטלטור שמגיע לבית של אשה וגובה 200 שקל לרבע שעה עבודה, הוא בסדר”, הוא מסביר, “אבל אז באה מדינת ישראל, שצריכה לממן חטיבות של חרדים שלא עובדים, ואומרת לו שמה־200 שקל האלה ייתן 140. אז הוא אומר – אין לי ברירה. כדי לרצות את המולך שנקרא מדינת ישראל, אני אדפוק את הגברת ואקח 600, כדי שיישאר לי בסוף 280”.למה בתוכנית שלך אתה לא מדבר על הדברים ברמה הזו?“תוכנית טלוויזיה זה לא אנציקלופדיה. אבל דרך הכיור של אותה גברת, אני רואה את החיים שלנו פה” ?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ