יצפאן יעשה קסמים לרייטינג של רשת?

לקראת עליית תוכנית הקסמים החדשה של אלי יצפאן והקוסם מקס רייבן, אור בר שלום תוהה איך קרה שאמני המחשבות והאשליות שוב משתלטים לנו על המסך

אור בר שלום, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור בר שלום, עכבר העיר

ב-1973 החליטה רשת CBS לעלות עם תוכנית טלוויזיה חדשה בשם "הקוסם". לתפקיד הראשי לוהק ביל ביקסבי, עד אז שחקן ששיחק בסיטקומים משעשעים ונחשב לדמות אהודה על הצופים. ביקסבי, לרוע המזל, לקח את התפקיד ברצינות מדי. כקוסם חובב הוא התעקש לבצע את כל הקסמים בתוכנית במציאות ואף עיגן זאת בחוזה. המפיקים התעקשו, ביקסבי התעקש יותר ויועץ טכני מיוחד שנשכר לסייע (ונקרא בשורת הקרדיטים "יועץ קסם") לא הצליח להבהיר לשחקן האמביציוזי שבטלוויזיה הקסמים מתנהלים קצת אחרת. או בקיצור: מותר לרמות. "הקוסם" נחלה הצלחה בינונית בתחילת שנות השבעים ולא המריאה מעבר לעונת שידור אחת. ביקסבי המשיך לשחק בטלוויזיה ואת הקסמים שמר להזדמנויות חברתיות שונות. למרות זאת, באחד הראיונות המאוחרים שנערכו עמו הוא ציין את "הקוסם" כאחת מתוכניות הטלוויזיה האהובות עליו. ביקסבי לא לבד. למרות הפוטנציאל הנפיץ שבהן, תוכניות על קוסמים וקסמים ממשיכות לרתק ילדים וילדות בכל הגילאים לאורך 40 השנים האחרונות. גם ברשת, זכיינית השידור המקרטעת של ערוץ 2, הפנימו שבעיתות מצוקה וכשהערוץ המתחרה מפגיז בביקיני בכל מיני צבעים, מוטב לחזור לקלאסיקות, לפחות עד שהרייטינג יתייצב. בשישי הקרוב יעלו שם עם התוכנית "מי יפיל את המאסטר?" שמערבבת לעיסה אחת קסמים עם הספקנות הישראלית המולדת, בתוספת פירורי "אנחנו לא פראיירים"  מלמעלה. על ההנחיה הופקד אלי יצפאן, שנשלף היישר מערוצי הנישה החמימים שלו, ובתפקיד האלטר אגו המרושע לוהק מקס מייבן, קוסם אמריקאי ו"מאסטר בינלאומי בקריאת מחשבות". בעוד יצפאן ינחה ויצחיק, על מייבן מוטלת המשימה לחשוף את סוד הקסם שיציגו בפניו ארבעה קוסמים מקצועיים. לזוכה תוענק ההזדמנות להתמודד על מקום בתחרות בלוס אנג'לס. כדי למשוך גם קהל שקסמים הם לא כוס התה שלו, יארחו בתוכנית סלבריטאים (מירי בוהדנה, אילנית לוי, עודד מנשה וכו') שיציגו קסם שהכינו עם המנטליסט, שימי אטיאס. אטיאס אגב מחלטר גם בערוץ הראשון בתוכניתו של יענק'לה מנדל, "נפגשים בשישי". צפו באמן החושים שימי אטיאס גורם לבחורה להתאהב:

ברשת מאמינים בכוחם של קוסמים, אמני חושים ומאחזי עיניים, גם אם הם רק מנחים שעשועון. ליאור סושרד שהתגלה בתוכנית "אורי גלר מחפש את היורש", ששודרה ב-2006 אצל הזכיינית המתחרה, הוצנח כדי להנחות את משאבת הכסף שבה שני מתמודדים צריכים לענות מהר על 8 שאלות לפני שמשאבת הכסף הגדולה תשאב את מיליון השקלים שמונחים לפניהם. מהמנחה עצמה לא נדרשות קריאת מחשבות או יכולת על טבעית, אלא פשוט הנחיה כריזמתית וניחוחה. משהו שלקוסמים יש בשפע וגיא זוארץ עדיין מחפש.הקסים את קים קרדשיאן. ליאור סושרד מתארח אצל ג'יי לנו:

מליאור מנור עד לליאור סושרד בישראל, הראשון שזכה לתוכנית משלו היה ליאור מנור בתוכנית בשם "קלף חזק" בערוץ הראשון, שעלתה לאוויר ב-1997. התוכנית שודרה במשך שנתיים ופתחה את הדרך לקוסמים נוספים. מנור מגדיר את עצמו כיום כ"מהנדס מחשבות" ועורך מופעים למחברות מסחריות. ב-2000 העלתה הזכיינית טלעד ז"ל את תוכנית הטלוויזיה "מערת הקסמים של קליוסטרו", שבה לימד הקוסם ישראל קליוסטרו את סודות הקסם לילדים. ב-2001 עלתה בערוץ 2 תוכנית "הקוסמים" עם רועי אורון וצביקה טוויק. בתוכנית המצליחה, שהייתה הראשונה מסוגה של ישראל, נקבעו סטנדרטים חדשים השואבים את השראתם ישירות מתוכניות מקבילות בארצות הברית וכן סטנדרט הפקה גבוה ויקר להחריד. בעקבות הפופולאריות הגבוהה המשיכו השניים לסדרת הופעות ברחבי הארץ.קבעו סטנדרטים חדשים. תוכנית הקוסמים של רועי אורון וצביקה טוויק: כמו בחו"ל, גם כאן קוסמים הגיעו לתוכניות אירוח כדי לפזר קצת אבקת קסמים ולהחיות את השידור באווירה על חושית. אורי אשכנזי היה אורח קבוע בתוכניות כמו "דן שילון מארח" ו"מילשייק" של צופית גרנט. רון פרשט החזיק פינה קבועה בתוכניתה של מיכל זוארץ "שישי עם מיכל זוארץ", אבל אז הגיע נמרוד הראל. הראל - "אמן תדהמה" - כפי שהגדיר את עצמו בראיון עיתונאי, קיבל ב-2006 תוכנית בשם "מחשבות נסתרות" שהפכה אחר כך ל"בלתי נתפס" (2007) בערוץ 10. תוך זמן קצר הפך הראל לסוג של ידוען בתחום והצליח לחרוג מגבולות הז'אנר. העובדה שהסתכסך עם אורי גלר (טען כי לאף קוסם אין יכולות על טבעיות ומי שטוען כך הוא שרלטן ושקרן), זכה לחיקויים ופארודיות, ואישיותו מעוררת האנטגוניזם הפכו אותו מקוסם זניח לטאלנט טלוויזיוני. ב-2008 הנחה את תוכנית העוקץ המבוססת על פורמט בריטי.

הסכסוך עם גלר הזניק את הראל לכותרות דווקא בשל מעמדו המיתולוגי של הקוסם\אמן האשליות הישראלי. בשנות השבעים היה גלר הישראלי המפורסם ביותר בעולם. הוא הופיע בתוכניות טלוויזיה בכל רחבי תבל, הקהילה המדעית החלה לחקור את יכולות המדיום שלו, הוא התארח בתוכניות אירוח עתירות רייטינג (טונייט שואו) ואפילו כיכב בסרט טלוויזיוני על חייו (Mindbender,1994). ב-2006, לאחר שהחיה את הקריירה הטלוויזיונית והקולנועית שלו בארצות הברית חזר גלר לארץ כדי להנחות את תוכנית הטלוויזיה "אורי גלר מחפש את היורש". התוכנית, שמטרתה היתה לגלות את "הקוסם הבא של ישראל" זכתה לפופולאריות מפתיעה ולביקורות מחמירות (כולל חיקוי מושלם של אסי כהן בארץ נהדרת שהפך לקאלט). בתוכנית נבחר ליאור סושרד, אז קוסם צעיר בן 25 והיום מעצמה כלכלית שמתארחת בימי ההולדת של ברברה סטרייסנד. הקוסם המפורסם בישראל. מתוך אורי גלר מחפש את היורש:

גלר לקח את הפורמט לאמריקה והרים תוכנית בשם "Phenomenon" לצד הקוסם האמריקאי הנודע, כריס אנג'ל. התוכנית האמריקאית לא שרדה, אבל גלר ייבא אותה גם לגרמניה, הולנד והונגריה, שם זכתה לאחוזי צפייה ממוצעים.

נכון למציאות הטלוויזיונית הנוכחית, בארצות הברית אין ממש תוכניות טלוויזיה שכל עניינן הוא קסמים וקוסמים והן נחשבות מיושנות מבחינה טלוויזיונית. קוסמים ממשיכים להיות המרענן הרשמי של תוכניות אירוח למיניהן (ליאור סושרד אצל ג'יי לנו למשל) אבל יותר כקוריוז של קריאת מחשבות ופחות של שפנים נעלמים וחתיכות נחתכות. הספיישלים המיוחדים שמצולמים באולמות מגוחכים בגודלם מגיחים מדי פעם למסך, אבל תמיד סביב חגים או אירועים מיוחדים. העובדה הזו רק מאירה באופן תמוה את הסגידה שיש לז'אנר בישראל בייחוד לנוכח השיבוץ של התוכנית בפריים טיים של יום שישי בערוץ המסחרי הפופולארי בישראל. ייתכן שהסיבות לכך הן בעיקר פחד ורצון ללכת על בטוח. מי יודע, אולי ברשת מאמינים שקסם יציל להם את הרייטינג. מי יפיל את המאסטר, ערוץ 2, שבת ב-21:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ