רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

היום שאחרי האפוקליפסה: הסדרה הכי מפחידה בטלוויזיה חוזרת למסך

למרות שתוכננה מראש לחמש עונות בלבד, "על טבעי" חוזרת הערב בעונה שישית ומעולה כתמיד. מה נותר עוד לעשות אחרי שמצילים את העולם ממלחמות קטלניות של מלאכים ושדים? די הרבה, מתברר. נעלו דלתות והרחיקו את הילדים מהמסך

תגובות

עם עליית הערוץ החדש yes Sci-Fi, מגיעה הערב גם העונה השישית והחדשה של "על טבעי". הסדרה הזו, שהחלה ב-2005 כלא יותר מסדרת מיסתורין על טבעית (כמובן) חביבה, הפכה החל מעונתה השנייה לסדרה מעולה ממש. היא מגוללת את קורותיהם של האחים דין וסם ווינצ'סטר, שאיבדו את אמם לשד צהוב העיניים שהרג אותה כשהיו ילדים. הרצח החדיר נקמה בכל נים בגופו של אביהם, והפך אותו לצייד שתפקידו בחיים הוא לרדוף אחרי רוחות, שדים מסוגים שונים, ערפדים ושאר על טבעיים בניסיון ללכוד את אותו צהוב עיניים. כאשר האב נעלם בתחילת הסדרה, שני האחים יוצאים לחפש אחריו על ידי איתור של מקרים על טבעיים טריים. עם הזמן הם מגלים שאותו שד שרצח את אמם עשה גם הרבה מעבר לכך, ושיש לשניהם תפקידים מרכזיים באירועים הרי גורל, כאלה הגדולים בהרבה מהבורג שהם מהווים במערכת.

לצד חקירות "המקרה השבועי" וקשתות עלילתיות מחושבות ומקוריות, ידעה הסדרה לספק בעקביות פרקים היסטריים ועתירי הומור, עצמי ובכלל, שהפגינו מודעות עצמית גבוהה וחיונית. אבל לא פחות מכך, כוחה של הסדרה טמון בתהליכים הרגשיים שעוברות דמויותיה. גם העונה הקודמת, החמישית, הייתה כזו, אבל משהו בה בכל זאת השתבש.

במקור תכנן יוצר הסדרה בעל השם המצחיק, אריק קריפקי, קשת עלילתית בת חמש עונות בלבד, אבל במהלך שידור החמישית הזמינה רשת CW עונה נוספת. לא פלא, בהיותה אחת הסדרות המצליחות שלה גם אחרי כל השנים האלה. אולי השינוי הזה בתוכניות הוא הגורם לכך, אולי סיבות אחרות, אבל העונה החמישית התאפיינה במריחות זמן קשות בחלקה הראשון, שבתורן הביאו להאצה יתרה של העלילה בחלקה השני. בין לבין אמנם היו פרקים מעולים, חלקם מהטובים בסדרה (יצוין במיוחד פרק שהיה כל כולו פארודיות על סדרות כ"האנטומיה של גריי" ו"זירת הפשע", המתחרות ב"על טבעי" באותה משבצת בערוצי הרשתות הגדולות), אבל בסופו של דבר היא הפגינה נסיגה מהעלייה המתמדת באיכות שהפגינו העונות שלפניה.

קריפקי, במובן מסוים נאמן להבטחתו, ירד ממשבצת ניהול הסדרה עם תום העונה הזו ונותר רק על תקן מפיק מייעץ. החל מהעונה השישית תפסה את המושכות שרה גמבל, שהייתה שותפה בכירה להפקת הסדרה כבר מימים ימימה. בראיון של קריפקי עם Entertainment Weekly הוא מסביר שעזב בשלב הזה כי העיתוי היה נכון, כעת כשכרך אחד של הסיפור הגיע לסיומו ואחר מתחיל. "היה לזה הרבה קשר לשרה וההתלהבות שלה והאמביציה. אני באמת חושב שאחרי חמש שנים של כל החרא שלי, העובדה שיש מישהו עם נקודת מבט ואנרגיה רעננות על הדמויות האלה ועל היקום הזה, היא בריאה עבור הסדרה".

אבל אם למישהו היה חשש מירידה באיכות בעקבות חילופי השלטון, נראה שאין מה לדאוג – גם הפעם יש כיוון מוגדר הנראה לעין, ולצדו כמה פרקים הממחישים שוב עד כמה הסדרה הזו מצליחה לשמור על מקוריות בז'אנר חבוט לכאורה מעין זה. "'על טבעי' תמיד הייתה סדרה על המצאה מחדש", אומר קריפקי באותו ראיון. "אנחנו מאוד מנסים לא לעשות את אותו הדבר. אני חושב שהמעורבות של שרה באמת עזרה להבטיח שהעונה הזו תקנה תחושה מעט שונה, מעט רעננה יותר. יש לה רגישות שונה".

על העונה החדשה מספרת גמבל שגם בה צפויה קשת עלילתית והישענות על המיתולוגיה של הסדרה כפי שנחשפה בחמש העונות הראשונות. "העונה החמישית היא האפוקליפסה, אז העונה השישית היא הפוסט-אפוקליפסה, אז אנחנו מאוד ערים לכך שהלכנו על הכי גדול שיכולנו ללכת, אז לא רצינו סתם לשבץ עוד איזה רשע עונתי. לא רצינו לטפל בסיפור חדש באופן הזה כי זה ירגיש כמו רמאות. אני לא חושבת שאפשר ללכת על גדול יותר מלוציפר ולרגש אנשים". ובמובן מסוים אכן יש חזרה אל המקורות של הסדרה.

באותו ראיון למגזין Collider אומרת גמבל, "התחושה של הסדרה היא מעט יותר אמיצה ועם רגליים על הקרקע, וסם ודין נראים לפרקים כמו צמד של חוקרים תקיפים של מקרים על טבעיים, בניגוד לכלי משחק בקרב אפי".

נשיאת חטיבת הבידור של רשת CW, דון אוסטרוף, אמרה השבוע ל-E! שהיא תהיה בהלם אם "על טבעי" לא תחודש גם לעונה שביעית. ואין סיבה שלא תחודש - הרייטינג של הסדרה נותר מצוין ואף השתפר אפילו אחרי שעברה השנה למשבצת חדשה ביום שישי, הנחשב לחלש במיוחד, ומבחינה יצירתית נראה שכוחה עוד במותניה החטובים כמעט כמו פעם.

*#