אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

הומופוביה שמומופוביה: תנו למנחם בן שבתוכנו לחשוב בשקט

ההתנפלות הגדולה על מנחם בן מסמנת שביל מסוכן שבו הולכים אלה שרוצים לצנזר גם את המחשבות שלנו. אלון עידן כבר מרגיש מיעוט נרדף

תגובות

1.הצל, מה עושים עם הצל. השאלה של התקופה. אם הבנתי נכון, צריך להסתיר אותו היטב, להחביא איפשהו, שאף אחד לא יראה. אם הבנתי נכון, מי שיעז להראות אותו בפרהסיה, עשוי להיפגע. איך ייפגע? יריקה, סקילה, קללה, מכה, החרמה, גירוש. כל האופציות פתוחות. רק שייקח בחשבון: פה זה לא מקום לאנשים עם צל, פה זה מקום לאנשים בלי צל. פה זה מקום לאנשי אור בלבד. מקום נקי.מה זה בכלל הצל הזה: מחשבות שעוברות בראש. זהו פחות או יותר. אם צריך לאפיין את המחשבות: כאלה שלא מסתדרות עם המחשבה שנוסחה כדי לאפשר התנהלות נעימה של חברה. כלומר: מחשבות שעלולות לחתור תחת הסדר שהושג בעמל רב. למשל, המחשבה של מנחם בן: הומואיות מגעילה אותי. מדוע זו מחשבה שחותרת תחת ההסדר שהושג: משום שהקצה של אותה מחשבה עלול להיות התכחשות לצורת החיים ההומוסקסואלית, כלומר: רצון להכחיד כמות גדולה של בני אדם. אכן, זו מחשבה עם מאפיינים רצחניים. אבל השאלה נותרת בעינה: מה עושים עם מחשבה כזאת? האם מעלימים אותה תחת העור? האם מאיינים אותה בעזרת התכחשות? האם מאיימים עליה בחרם במידה שתעטוף עצמה במילים ובמנגינה?נדמה לי שזו רוח התקופה. תולדה לוגית שהתפתחה מאז רצח רבין: אם הוכח שמילים הורגות, אז מדוע בכלל להגיע לשלב מתקדם שכזה. עדיף להרוג את המילים עוד בשלב המחשבה. ואת המחשבות, מיד כשהן נולדות. אולי עוד לפני שנזרעו בכלל. ניסוח אפשרי לתקנה: כל מחשבה גזענית/הומופובית/שוביניסטית/אנטי פטריוטית/פדופילית/פלילית/חתרנית, היאורה השליכוה.

2. קרל גוסטב יונג כתב: "היצור החי זקוק לצל כדי להיות תלת מימדי. ללא צל, הוא נותר רוח רפאים שטוחה; ילד מחונך היטב, פחות או יותר". ובכן, נדמה לי שזו תקופה של ילדים מחונכים היטב, פחות או יותר. עושים מה שאומרים להם לעשות; אומרים מה שמצווים עליהם לומר; חושבים מה שמאפשרים להם לחשוב. אחר כך מסיימים בהצטיינות תואר שני במינהל עסקים בבינתחומי ונרשמים בדיאדה.צריך להעמיק בתוכן ההישג הזה: המשמעות האמיתית של משטור מחשבות – שליליות, חיוביות - היא צורך לא מודע ביצירת סוג מסוים של תודעה, כלומר של אנשים. התיאור הפשטני הקרוב ביותר לסוג המסוים הזה של אנשים יהיה "חיילים". לא במובן הצבאי, אלא במובן של מכונה שלא מסוגלת לחתור תחת הנתונים שהוזנו לתוכה. ברגע שלא מתאפשרת סטייה מהתקן – אפילו לא באופן תיאורטי – נעצרת ההתפתחות (ע"ע דרווין). ברגע שצד אחד של דיאלקטיקה נמחק אפריורית, השוק מוצף בצורה אחת קבועה של קיום. כך שהצורך העמוק הוא לקבע מצב, לשמר אותו.אני מניח שהרצון לקיבוע הוא תולדה של טראומה. הקהילה הלהט"בית למשל חוותה במשך מאות שנים התעמרות קשה על רקע צורת חיים. ההתעמרות ייצרה תחושת פחד. הפחד ייצר חתירה עקשנית לשינוי התרבות. לאחר שהתרבות עברה שינוי לא מבוטל, נוסחה מטרה חדשה: מניעת חזרה לאחור. הדגש הושם על "מניעה", כלומר: על הצורך לא לאפשר את המחשבה אודות, לעצור את הרגרסיה לפני שהיא נחשבת בכלל. ובכן, מניעת מחשבות עלולה להתברר כשיטה לא יעילה למיגור כוחות שליליים.כשמלמדים "מניעת מחשבות הומופוביות", יש סכנה שהשיעור שיופנם יהיה קשור ל"מניעת מחשבות" יותר מאשר ל"הומופוביות". כלומר: כשמלמדים אנשים שאסור לחשוב באופן מסוים, קיימת אפשרות שהמסקנה העמוקה תהיה שיש חוקים למחשבה. ולמחשבה כמובן שאין חוקים, המחשבה היא חופשית, היא האדם עצמו. מחשבה עם חוקים שנקבעים מראש באופן חיצוני אפשר למצוא בחוברות ההרכבה של איקאה. מחשבה חופשית אמיתית לעולם תתנגד לצורת הלמידה הזאת, גם אם התוכן של השיעור נכון.

3. מדוע המחשבה "מנחם בן" הפכה כה פופולרית? משום שהיא גדלה והתעצמה ככל שהוכחשה והועלמה. מנחם בן הפך לסיפור גדול לא בגלל שהודח מ"רייטינג" ומ"דיבור ישיר", אלא הרבה קודם, כשבתוכנית כמו "האח הגדול" – כלומר, באמצע הסלון הישראלי – הוא שטח את משנתו ההומופובית מבלי להתבייש. כוכבו זהר משום שחשב ואמר את המחשבה שחל עליה איסור פומבי גורף. ההצלחה שלו לא קשורה בהכרח לתוכן המחשבה, כמו לאלימות שנכרכה כלפי זה החושב את המחשבה. המסקנה עשויה להיות זו: מתקיים מיאוס מסוים באטמוספירה הישראלית מכך שלא ניתן לבטא מגוון שלם של מחשבות, אלא רק רסיסי תודעה שעברו אצל מיטב הצנזורים של הקהילות השונות.מתוך כוונות טובות שנשזרו בזיכרונות טראומתיים, התפתחה בקרב קהילות מדוכאות לשעבר (חלקן אף מדוכאות בהווה) אלימות קשה כלפי הצל שקיים בכולנו ושמבקש מדי פעם לעלות מעל פני המים ולזהם מעט את האוויר. נשכחה העובדה שעדיף צל שמדי פעם מזהם את האוויר, צל בשליטה, מאשר צל מוכחש שנאלץ להילחם על חייו ולבסוף להפעיל את תוכנית מצדה.

4. חברה שעסוקה בייצור המוני של ילדים מחונכים היטב שמקבלים דפי מחשבות לפני השיעור, צריכה לזכור: המחשבה "הומואיות זה מגעיל" התאפשרה בעבר בזכות אותה שיטה בדיוק. והיא הוכחדה בין היתר בזכות כאלו שהיו מוכנים לחשוב מחוץ לשיטה.אנו עדים כעת לעלייתם של כוחות חדשים, שלא יודעים איך להתמודד עם הכוח שנצבר ברשותם. העובדה שבמשך שנים הם היו "החלשים", גורמת לכך שכעת הם מוצאים לנכון להפעיל עוצמה חזקה מדי, אלימה במידה בלתי נתפסת, כלפי אלה המפקפקים בהם (לפרטים: יהודה פוליקר). על הרקע הזה אפשר להבין גם את צמיחתו של מיעוט חדש, נטול מאפיינים מגדריים מסורתיים, שניתן לאפיינו על דרך השלילה: כמה אנשים – לא הומואים, לא חרדים, לא פמיניסטיות, לא מתנחלים, לא משתמטים, לא קצינים, לא פוליטיקאים, לא ברגים - שמבקשים לא לחשוב כפי שמבקשים מהם, אלא כמו שמתחשק להם לחשוב. מחשבות טובות ורעות, מותרות ואסורות, הרואיות ואפלות. מיעוט שמדי פעם - רק מדי פעם - מבקש לתת ביטוי גם לצדדים האפלים שבו, מכוערים ככל שיהיו, כדי להתעמת איתם ובעיקר כדי לבדוק אותם בעצמו, בלי קשר לדף שחולק בתחילת השיעור. מיעוט שמבקש שתסמכו עליו שיוכל להבדיל בין מחשבה למימוש, בין רעיון לביצוע. מיעוט שמבקש לתת למנחם בן שבו קצת מקום, כדי לא להפוך בסופו של דבר למנחם בן.מיעוט שבקרוב ייאלץ אף הוא להפוך לקהילה.

כתבות שאולי פספסתם

*#