רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

שלום מיקי: פרידה ממגישה שאכפת לה

מיקי חיימוביץ' לא התאמצה להיות הילדה הכי חכמה בכיתה והשאירה את העבודה העיתונאית הקשה לכאורה, לשותפיה להגשה. היא בחרה להתמקד בסיפורים אישיים ואנושיים, הפגינה חוכמה מסוג אחר וחשפה את הפגיעות והאכפתיות של כולנו

תגובות

אחרי קרוב ל- 20 שנה, אומרת מיקי חיימוביץ' שלום לטלפרומטר, הדמות המשמעותית ביותר בקריירה הטלוויזיונית שלה. מאחוריה היא תשאיר את יעקב אילון, את יונית לוי וגם את החברה החדשה במועדון מקריאי החדשות: תמר איש שלום. ושלא יהיה ספק, זה התפקיד של האנשים האלה. להיות קרייני רצף שמדביקים אייטם אל אייטם לכלל שעה טלוויזיונית. העבודה האמיתית והחשובה ביותר של בחירת האייטמים ואף למעלה מכך, האופן שבו יוצגו וינוסחו, כבר לא קשורה למיקי חיימוביץ’. זאת העבודה של העורכים שלה ושל הכתבים שהיא מארחת באולפן. מהדורת החדשות היא סך כל הלחצים הפוליטיים, התקשורתיים והתקציביים שמופעלים על המערכת. יכול להיות שבמערכת החדשות של ערוץ 10 היתה לחיימוביץ’ השפעה עריכתית, הרצון שלה שקולה יישמע נרמז בין השורות בהחלטה המפתיעה לעזוב את ערוץ 2 לטובת המתחרה דל הרייטינג. » אין כמו מיקי חיימוביץ' וטוב שכךעניין של בחירה עד כמה היתה מעורבת חיימוביץ’? האם הצליחה אי פעם לשנות את האופן שבו המערכת החליטה להתייחס לנושא מסוים? זאת כנראה כבר לא נדע, אך בדיוק באותה מידה אין לנו מושג מה מידת השפעתם של יעקב איילון ושל יונית לוי על סדר היום של המהדורות המרכזיות. משום מה, נדמה לנו שלשניים האחרונים יש השפעה רבה יותר, בעיקר בזכות הדימוי הציבורי שלהם, עליו עמלו בדייקנות רבה. בזמן שחיימוביץ’ לא התביישה להזיל דמעה או הרשתה לעצמה להיות נרעשת באמת אל מול עוד אייטם שחושף עד כמה רחב ועמוק הוא הרוע האנושי, הקפידו איילון ולוי לשמור על מבטי הספינקס שלהם. בזמן שאיילון ולוי סידרו את המיקרופון בחדר הסגלגל של הבית הלבן לקראת ראיון נשיאותי, חיכתה מיקי בחדר מלון מט לנפול במדינת עולם שלישי לאמא טריה, שזה עתה הגשימה את חלומה ואימצה תינוק. בוחרת בסיפור האנושי. מתוך "אמא יקרה לי":

אלו היו הבחירות של חיימוביץ’, שיכלה לבחור כמעט כל נושא שרצתה. היא בחרה לבחון סוגיות כמו השמנה, אימהות ומעשים טובים. נושאים, שבחלוקה המסורתית שבין חשוב ללא חשוב תמיד יסומנו גם כנשיים וגם איזוטריים. לא אייטמים שבהם פותחים מהדורת חדשות, כמו ראיון עם נשיא ארצות הברית. אבל אם מקרבים את המבט ובוחנים לעומק את אותם “הישגים” של אילון (קלינטון ובוש) ושל לוי (אובמה) נגלה שמהראיונות האלה לא נשאר בזכרון הציבורי ולו ציטוט אחד, תשובה אחת או אמירה כלשהיא שהעניקו הנשיאים למראיינים שלהם. הם עשו את  מה שעושים פוליטיקאים ודקלמו את דף המסרים שלהם. חשיבותו של האירוע היה בעצם קיומו ובבמה שנתן למראיינים להפגין את שליטתם בשפה האנגלית. זאת היתה עוד הזדמנות להוכיח שוב שהם התלמידים הכי חכמים בכיתה, בכל זאת צריך בדרך כלשהיא לתת תוקף לשתי השורות שמובילות אל האייטם הבא. אם התלמיד הכי חכם בכיתה מדקלם אותן,  אז הוא בטח יודע על מה הוא מדבר ואפשר להאמין לו. הליהוק של תמר איש שלום כמעין מחליפה של חיימוביץ’, מוכיח שבערוץ 10 החליטו לא לסטות מהקו הזה ולבחור את מקבילתו הגברית של אילון. הילדה הכי חכמה בכיתה? מחליפתה של חיימוביץ', תמר איש שלום:

אמפתיה חיימוביצ'ית חיימוביץ’ לא השתתפה במשחק המיושן, הצבוע והפטרנליסטי הזה. כולנו גילינו לא מזמן מה קורה כשנותנים לבחורים הכי חכמים בחדר את המפתחות לכלכלה העולמית. כולנו גם יודעים איך נראית הקריירה הפוליטית של האיש הכי מבריק במדינה. כולנו כבר יודעים, שאף אחד לא יודע שום דבר. כולנו כבר יודעים שהחוכמה אינה ערובה לשום דבר. לחיימוביץ’ בער יותר להציג חוכמה מסוג אחר. אינטליגנציה רגשית קוראים לה או במילים אחרות, אמפתיה. אותו רגש שלרוב התנגש עם המסרים של הכתבות אליהן הובילה ועם הראשים המדברים שכיכבו בהן. ובאמפתיה של חיימוביץ’ לא היה זיוף, תכנון מוקדם או תסריט. היתה בה רק פגיעות אין סופית שהפכה אותה ליפה יותר והזכירה לנו שרובנו מנסים להרדים את הפגיעות שלנו, לקבור אותה מתחת לשכבות עבות של אדישות, ציניות וחוסר אכפתיות. אופרה ווינפרי עשתה מהכישרון הזה מיליארדים ופרשה לא מזמן. קייטי קוריק עשתה מהתכונה הזאת מיליונים ועכשיו היא בדרך לנסות להחליף את אופרה. במדינת ישראל ספק אם אפשר לחקות את שני המודלים האלה, אז חיימוביץ’ הגיעה הכי קרוב שאפשר במהדורות החדשות, המקום המרכזי שבו הפגיעות שלנו יוצאת לתרדמת עמוקה, אין הרי דרך אחרת להתמודד עם גודש האירועים. קרוב לעשרים שנה היתה שם חיימוביץ’ בשביל להעיר אותה ולתת לה מקום. ולו רק בגלל זה היא תחסר מאוד.

*#