טובים השלושה מהשניים: משולשי אהבה בטלוויזיה

לעתים, הדרך לאהבת אמת בטלוויזיה עוברת דרך משולש רומנטי. דווקא הידיעה שהמשולש יהפוך למערכת יחסים זוגית, היא זו שמניעה את המתחים בעלילה ומצמידה את הצופים למסך. תראו את סוקי, ביל ואריק, מ"דם אמיתי"

חן חדד, עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חן חדד, עכבר העיר אונליין

המשולש הרומנטי הוא קונספט שהצית את דמיונם של יוצרי המסך הקטן והגדול מאז ומתמיד, והוכיח את עצמו שוב ושוב כצורה הגיאומטרית המסוכנת מכולן. נדמה שהיום, יותר מתמיד, חצו מערכות היחסים המשולשות את מתחם אופרות הסבון, והפכו לאלמנט בסיסי בעלילתן של סדרות מצליחות רבות. מבט על הסדרות שמשודרות כיום על המסך האמריקאי, מראה כי התסריטאים אמנם מאפשרים לדמויות להשתעשע ברגשות רומנטים לשני מושאי אהבה, אך שבים בסופו של דבר לקונצנזוס כי החיים בשלושה הם בלתי אפשרים. למעשה, האפקט הגדול של המשולש הרומנטי, מסתמך על הנחת היסוד כי הצופים מודעים לכך שמדובר במצב זמני, וכי בסופו של דבר אין אלטרנטיבה לאהבה זוגית.בשבועות האחרונים, שורה של סדרות אמריקאיות חתמו את העונה, עם פרקי סיום שהביאו לשיא את המתח המלבה את המשולשים הרומנטים שבעלילה. כל אחת מהסדרות הללו, ובהן האישה הטובה, אחת שיודעת, Glee ויומני הערפד, שרטטה במהלך העונות מערכות יחסים משולשות הנשענות על מתחים שונים.

ערפדים בשלישיות אחד המתחים הקלאסים העומד בבסיס המשולש הרומטי הוא הפיתוי בין הבחור הטוב, הרע והנערה. הניגודים בין הצלעות הגבריות של המשולשת, מוקצנים באופן המקסימלי בזירת הפנטזיה, ובעיקר בטרנד הערפדים השולט בשנים האחרונות בקולנוע ובטלוויזיה. המשולש, הכולל ערפד מיוסר טוב לב, בחורה אנושית, וערפד אפל ונוטף סקס אפיל, כבש את הצופים כבר בימי (אנג'ל-באפי-ספייק), ושב לסחוף את חובבי הז'אנר בסדרות הערפדים המצליחות שעל המסך.

שלישיה שכזו עומדת במרכזה של סדרת הטלוויזיה המצליחה , שמתארת עולם בו הערפדים מתערים בחברה ומתקיימים על דם סינתטי, ובנות האנוש נמשכות אליהם כמו פרפר לאש. סיפור האהבה הסוער ביותר מתפתח בין הערפד המיוסר ביל קומפטון וסוקי, מלצרית בעלת יכולת קריאת מחשבות. מול ביל בן ה-172, ניצב אריק נורת'מן, ערפד אפל וכוחני, שחצה מזמן את קו 1000. בניגוד לשוברי קופות כדוגמת "דמדומים", אריק לא עומד מהצד ומחכה שסוקי תבחר בו, אלא מצליח ליצור סדקים במערכת היחסים של הצמד לאחר שהוא גורם לסוקי לטעום מדמו. טיפות הדם יצרו בין השניים קשר על טבעי, שהוביל למשיכה ופנטזיות מיניות שסוקי לא מצליחה להתנגד להן. משולש התשוקה הסהרורי אף הופיע בצילום עירום מתוקשר על שער הרולינג סטון, בו מוצגים שלושת כוכבי הסדרה, אלכסנדר סקארסגרד (אריק), והזוג , כאשר את גופם מכסים רק נתזי "דם". ערפד מיוסר טוב לב, בחורה אנושית, וערפד אפל ונוטף סקס אפיל. כוכבי "דם אמיתי" (צילום מסך מאתר הRolling stone)

ליברליות מינית גם ב נשענת העלילה על משולש רומנטי עתיק יומין, שמשכפל את עצמו לאחר אינספור שנים. בימים בהם היו אנושיים, התאהבו צמד האחים סטפן ודיימון בקת'רין, ערפדית שהתגוררה באחוזתם. לעומת השמרנות במשולשים הרומנטים המודרנים, קת'רין אינו מתייסרת בצורך לבחור בין צמד האחים, והופכת את השניים למאהביה. אותה ליברליות מינית אינה ממהרת לחזור על עצמה 150 שנה לאחר מכן, כשסטפן ודיימון, שהפכו לערפדים, מתאהבים באלנה, כפילה של קת'רין. בהתאם למודל הקלאסי, בצלע האחת של המשולש ניצב סטפן, ערפד מיוסר שלמד לשלוט בעצמו אל מול צווארן הענוג של נשות מיסטיק פולס. בצלע האחרת ניצב אחיו דיימון (בן זוגה של נינה דוברב במציאות), שהשנים הרבות שבילה כערפד לא הוציאו ממנו את חדוות ההרג. למרות בחירתה של אלנה בסטפן, אהבתו של דיימון משפיעה על הדינמיקה בין השלושה, שהגיעה לשיאה עם טוויסט דרמטי בפינאלה של העונה השנייה.

ליברליות מינית. המשלוש של "יומני הערפד" (צילום יח"צ)אין ספק כי הסקס אפיל השזור בניגוד בין הבחור הטוב והבחור הרע, מהווה מקור משיכה עבור צופים רבים, אולם ניתן למצוא על המסך גם משולשי אהבה מעודנים וריאליסטים יותר. משולש רומנטי אמין למדי, עומד בבסיס קו העלילה הרומנטי של , המציג את המתחים שנרקמים בין בן הזוג הנוכחי לאהבה ישנה שצפה מחדש אל פני השטח.

הצלע המרכזית במשולש היא אלישיה, עורכת דין במקצועה, שנטשה את עבודתה לפני 15 שנים כשנישאה לפיטר, התובע מהחוזי של שיקגו, והפכה לאם. לאחר שנחשפה מעורבתו של בעלה בשערוריית מין ושחיתות, שבה אלישיה אל שוק העבודה, והצטרפה כעורכת דין זוטרה בחברה בניהולו של האקס המיתולוגי, ויל. למרות הנסיון לשקם את יחסיה עם פיטר, תחושת הבגידה מרחיקה אותה ממנו, ומציפה מחדש את המשיכה לויל. עד פרק הסיום של העונה השנייה, נעה העלילה סביב השאלה האם תוכל אלישיה לסלוח לבעלה ולתמוך בו גם מאחורי המצלמות, או שתתפתה לשוב לזרועותיו של ויל.

סצינת הסיום המבריקה של העונה השנייה (זהירות, ספוילר): גם  ממציאה את עצמה מחדש בכל כמה פרקים עם אינספור שילובים שונים של משולשים רומנטים, שכוללים ברובם את האקס המיתולוגי והפרטנר הנוכחי. במהלך העונה הנוכחית התישה סרינה את עצמה (ואת הצופים), בנסיון לבחור בין שני הבחורים שבחייה – נייט או דן. כבר בתחילת הקשר עם נייט ניצבה סרינה במרכזו של משולש רומנטי, לאחר שבילתה עמו לילה אינטימי בזמן שהיה במערכת יחסים עם בלייר. בלייר מצידה רקמה במהלך העונה מערכת יחסים עם הנסיך לואי, והתייסרה במהלך העונה בין צ'אק, אהבתה הגדולה, ובין הפוטניצאל לאושר שטמון בקשר הנוכחי. רגע לפני שחשפה בפני לואי את בחירתה, קיבל צ'אק את ההחלטה עבורה.

בחירתה של בלייר:נלחמות על אותו בחור לעומת סדרות רבות, שבוחרות במשולש הרומנטי הקלאסי שבו שני גברים נלחמים על לבה של בחורה, אחדות מהסדרות המצליחות מסירות את האבק מהשלישיה המוכרת, עם שתי נשים הנלחמות על בחור (המעלות זכרונות לימי ברנדה-דילן-קלי הטובים). למרות שלכאורה מדובר בשינוי מרענן בצלעות המשולש, התסריטאים שבים שוב ושוב לפורמט השחוק, הסובב סביב בחורה מרשעת ואובססיבית, שתנקוט בכל מניפולציה אפשרית, כדי להפריד בין זוג האוהבים. משולש שכזה נרקם בעונה האחרונה של , עם נסיונותיה של אדריאנה להשיב אליה את נאוויד, שמעדיף במקום את חברתה הטובה סילבר. גם ב נרקמו משולש אהבה דומה, שבמסגרתו נאבקות קווין הדיווה ורייצ'ל הדחויה,על תשומת לבו של פין, ומשולש אלטרנטיבי נוסף הציב במרכזו מערכת יחסים גאה בין סנטנה המאוהבת בבריטני, שניהלה מערכת יחסים עם ארטי.

שני שליש ממשולש אהבה גאה. סנטנה מתוודה על אהבה לבריטני:

למרות שלעיתים מדובר בגימיק תסריטאי בסיסי שמלבה את הדרמה ללא מאמץ, פעמים אחרות מדובר במשולש רומנטי אמין ומלא עומק, שמאפשר לדמויות להתפתח בזכות מערכת היחסים המשולשת. אמנם בסדרות מצליחות רבות הדרך לאהבת אמת עוברת דרך משולש רומנטי, אך הידיעה כי צלעותיו יצטמצמו לבסוף למערכת יחסים זוגית היא זו המניעה למעשה את המתחים שבעלילה, ושומרת את הצופים מול המסך עונה אחר עונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ