"החיים זה לא הכל": מה סוד הקסם של הקומדיה הכי מיושנת בטלוויזיה?

הדמויות תמיד נכנסות למצבים מגוחכים, אותם משפטים חוזרים שוב ושוב וגם הויכוחים והמריבות נשמעים מוכרים. הסיטקום הישראלי הכי ותיק על המסך מגיע לעונה תשיעית ואחרונה ושוב מעלה את השאלה, איך זה קרה?

איציק לוי, עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איציק לוי, עכבר העיר אונליין

פנים. הבית של גדי. יום.גדי יושב על הספה ונראה רגוע מתמיד, הדלת נפתחת במפתיע (או שלא במפתיע, כי כמה פעמים אפשר להיות מופתעים מאותו דבר) ומיקי נכנס בבהלה. הוא צועק (כמו תמיד): "קרה אסון". גדי באדישות כהרגלו שואל אותו מה קרה, ומיקי ממשיך: "מנהלי "רשת" הודיעו כי הפקת הסדרה תסתיים אחרי העונה הזאת". גדי צועק אליו שהוא מטומטם, וחוזר לאדישותו. בינינו, גם אנחנו צריכים להישאר אדישים. די, פשוט די. כמה אפשר ללעוס את אותו מסטיק ישן?

 התחילה את דרכה ב-2001, כסדרת הדגל של טלעד, זכיינית העבר של ערוץ 2. ארבע עונות אחר כך, הזכיינית רכשה אותה והמשיכה להפיק עונות בזו אחר זו,  עד להודעה השנה כי העונה התשיעית שמשודרת בימים אלו, תהיה גם האחרונה.

הסיטקום הישראלי, שכתב  וביים עדי בנימינוב, זכה בימיו הטובים במספר רב של פרסים וביניהם פרס מסך הזהב לסדרה הקומית הטובה ביותר לשנת 2005.  מאז, עולה הסדרה בהתמדה בעונות חדשות וכל עונה שמגיעה למסך שלנו מעלה את השאלה: איך לעזאזל מצליחה הסדרה הכה מיושנת הזו,  שמחזיקה בתואר קומדיית המצבים ארוכת הימים ביותר בישראל, להישאר על המסך כל כך הרבה זמן?  הסדרה בנויה על פי על הפורמט הותיק של קומדיית מצבים, בו שורה קבועה של דמויות נקלעות מידי פרק למצבים אבסורדיים ומגוחכים, הסטים מעטים, הצחוק מוקלט ויש בו משפטים חוזרים (כמו שמיקי שתמיד מגיע לדירתו של גדי צועק "קרה אסון"). לרוב גם אין קשר עלילתי בין פרק אחד למשנהו אבל יש לו מבנה נרטיבי שבולט בכל פרק: בתחילת הפרק יש את מצב הסטאטוס-קוו של הדמויות, לאחר מכן יש ערעור במצב, שנפתר בהמשך  וחוזר למצב רגיל. בדרך כלל גם נקבל מוסר השכל קטן בסוף. ואם נתייחס לוותק, לא רק הפורמט ותיק, גם השחקנים, אליהם נגיע בקרוב.  לפי החוקים של הסיטקום. "החיים זה לא הכל":בעולם שרודף אחרי חידושים והמצאות ובבטלוויזיה שתרה אחר הדבר הגדול הבא שיביא את הצופים ואיתם את הרייטינג והכסף, הקיום של "החיים זה לא הכל", אינו ברור. מה מבדיל אותה מקומדיות לא רעות אחרות, שהורדו מהמסך ללא סנטימנטים?

הכל נשאר במשפחה התשובה המרכזית, עד כמה שאבסורד להגיד, היא הסיפור עצמו. הסדרה מספרת את סיפורם של גדי ודפנה נוימן, מתארת את חייהם במסגרת המשפחתית, החברים המופרעים שלהם ואת ההבדלים בין גבר לאישה מנקודת מבט הומוריסטית. "החיים זה לא הכל" משקפת את המציאות של המשפחות בישראל ומשמשת כמראה מגדילה שלה. במציאות בה שיעור הגירושין עולה, כמות הילודה יורדת, נוצרות משפחות חד הוריות המנהלות משק בית לבד, אבות חורגים שלא מבינים את תפקידם במשפחה, הגברים ממלאים תפקידים שנחשבו בעבר נשיים, ובעקבות ריבוי מסגרות משפחתיות ושינוי חלוקת תפקידים וסמכויות בתוך המשפחה, הגבולות היטשטשו וכל אלו באים לידי ביטוי בסדרה.

אם מסתכלים על ההתפתחות המשפחתית של הדמויות ב"החיים זה לא הכל", מקבלים תמונת מצב ישראלית קיצונית:  בעונה הראשונה גדי ודפנה מנסים להיכנס להריון, ובשניה נולדה להם ביתם - מיכל. בעונה השלישית הם נתקלים במשבר ביחסיהם בגלל ההורות החדשה, פונים לייעוץ זוגי ומחליטים להיפרד. לעומתם, חבריהם מיקי ואורלי מתחתנים. בעונה הרביעית, גדי ודפנה גרים דלת מול דלת, כזוג פרוד ובסופו של דבר הם מתגרשים.  כאן לא תמה סאגת מערכת היחסים של בני הזוג נוימן: בעונה החמישית לגדי ולדפנה יש מערכות יחסים חדשות: גדי עם מיכל, גרושה עם בת בגיל הבגרות ודפנה עם אהוד הנשוי. לגדי לא ממש ברור תפקידו כאבא חורג למיכל. בסוף העונה גדי ודפנה נתפסים "על חם" בעת שבוגדים בבני זוגם הנוכחיים. אף אחד כבר לא מבין מי במערכת יחסים עם מי , כשגדי בגד בחברתו מיכל, עם אשתו לשעבר דפנה. מבולבלים?! גם אנחנו. ביחד או לחוד? תחליטו! מתוך לקט של "החיים זה לא הכל":

בעונה השישית גדי ודפנה מתחזים לזןג נשוי כדי לקבל פרס של מיליון יורו. אורלי ומיקי מחליטים לפנות לעו"ד כדי שיערוך חוזה גירושים אפילו שאינם מעוניינים להתגרש. אם מישהו חשב שהאושר חוזר למעונם של הזוגות בסדרה,  הוא מוזמן לחשוב שוב. בעונה השביעית גדי ומיכל נפרדים - מיכל עוברת לגור עם דפנה ואילו נועה בתה נשארת לגור עם גדי. בינתיים אורלי נכנסת להריון, ובסוף העונה נולד לה ולמיקי בן - גדי. בעונה השמינית, גדי ודפנה מחליטים לגור בדירתם הקודמת, ביחד, בגלל מצבם הכלכלי וכדי לחסוך לדפנה שכר דירה. במקביל, מיקי ואורלי מגדלים את בנם התינוק. בסוף העונה שוקלים גדי ודפנה לשוב לחיות כבעל ואישה ומחליטים להטיל מטבע: העונה מסתיימת בהקפאת התמונה כשהמטבע באוויר. העונה התשיעית ממשיכה מאותו מקום בו המטבע עומד ליפול ולהחליט אם גדי ודפנה חוזרים לתמיד או נפרדים לעולמי עד. כל כך הרבה מערכות יחסים ופרידות וכל כך מעט פאנצ'ים מתוחכמים והומור ראוי.

ניתן לומר שעצם העיסוק במשפחה בסדרה, מצליח להביא צופים למסך. כאלה שמזדהים עם הדמויות והסיפורים וכאלה שמאחלים לעצמם לעולם לא להיות מקום שלהן.  המשפחה הכי לא מתפקדת בטלוויזיה. עם נספחים. "החיים זה לא הכל (צילום יח"צ)תשובה נוספת לשאלה, איך הסדרה המיושנת הזו מחזיקה מעמד, היא  קאסט מרשים של שחקנים קומיים מקצועיים. , שפרץ לתודעה בימי "זהו זה", והמשיך כשחקן בתאטרון 'הבימה', משחק את הדמות הראשית - גדי נוימן, האדם המיואש מעבודתו, מאשתו ומחברו הטוב מיקי. , בעלת התזמון הקומי המדויק ומימיקה מצוינת, שעוזרים לה לגלם את דמותה של אשתו של גדי - דפנה נוימן העקשנית והצעקנית, בצורה מושלמת. אליהם מתחבר, , הכה קומי, שנכנס אל ליבינו עוד מימי פלטפוס ומגלם פה את הדמות הכי קומית של הסדרה- מיקי חברו של גדי, שבלעדיה לא היו רגעים קומיים מספיק. עוד שניים שלוקחים חלק בסיטואציות הדי מופרכות של הסדרה הם ונורית כהן שמשחקים את ההורים של גדי. הקומיקאית מגלמת את זוגתו של אלתרמן, בכשרון קומי לא רע בכלל. המפגש  של קאדר השחקנים הקומיים הזה, מצליח להפיח רוח חיה והבלחות מצחיקות בסדרה שמסרבת לרדת מהמסך.  התשובה האחרונה ואולי הפשוטה מכולן היא הרגל. כולנו יצורים של הרגלים ונחמד לנו לפגוש דמויות מוכרות, גם אם הן רק מבקרות על מסך טלוויזיה שלנו. כמו להיכנס לנעלי בית חמימות, הבדיחות של אבי קושניר והמימיקה של ענת וקסמן, מזכירים לנו משפחה שאנחנו לא חלק ממנה, וזה נעים.

אבל, עם כל החיבה לדמויות הקומיות, להנאה שלנו מהצחוק על בעיות של משפחות אחרות, וההרגל שחיבר אותנו למסך, אחרי עשר שנים של מפגשים עונתיים, עם כל המוכר והשגרתי שבדבר, גם אנחנו רוצים קצת גיוון, משהו שיוסיף לנו עניין לחיים. איזו פרשייה רומנטית שלא מערבת את דפנה הנוירוטית או את מיקי הילדותי, אולי פשע מסקרן או שערורייה, משהו שלא ידבק למשפחת נוימן גם אם יצמידו אותו עם סופר גלו. אז רשת, תודה. תודה שהבנת שגם סדרה שהביאה רייטינג לא רע וחוסכת  עלויות בפיתוח של משהו חדש, הגיעה זמנה ללכת לארץ הסדרות המבוטלות. שלום משפחת נוימן, ברוכה הבאה משפחת רמזור 3.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ