מדקסטר ועד Glee: הטלוויזיה מאוהבת בגיבורים מאומצים

רוצח סדרתי, נערה שחולמת להיות כוכבת מחזות זמר ובחורה שקוראת מחשבות וחיה עם ערפדים-כולן דמויות שאומצו בילדותן. גל הגיבורים המאומצים בטלוויזיה מערער את מוסד המשפחה השמרני של אמריקה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הרחבת התא המשפחתי באמצעות אימוץ הפכה בשנים האחרונות לטרנד. סלבריטאים כדוגמת בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי, סנדרה בולוק וקת'רין הייגל הם חלק מרשימה ארוכה של כוכבים שבחרו לאמץ ילדים, והציבו בכך אלטרנטיבה משמעותית לתא המשפחתי הקלאסי. השינוי שאלה מסמנים בתפיסת המשפחה בעשור האחרון, משתקף גם בטלוויזיה האמריקאית, שמציפה יותר מתמיד, את המסך בדמויות מאומצות, ובהן גיבורת "חיים בלתי צפוים", ששבה אל המסך שלנו עם העונה השנייה והאחרונה (ב-5 במאי ב-Hot3).

אימוץ בין גזעי ומשפחות מעורבות

בימים בהם ניל פטריק האריס ובן זוגו מעלים לטוויטר תמונות של התאומים המאומצים, ואלטון ג'ון ובן זוגו מעטרים את שערי המגזינים עם בנם המאומץ,  המדיה מיישרת קו, וזונחת את דימויי המשפחה השמרניים לטובת תא משפחתי בשיק ליברלי. השינויים החברתיים זוכים לרוח גבית מסדרות הטלוויזיה, ובהן משפחה מודרנית הנחשבת לאחת הסדרות המצליחות על המסך האמריקאי. הסדרה מציבה במרכזה את מיטשל, בנו של ג'יי, ובן זוגו מזה חמש שנים, קמרון, שהרחיבו את המשפחה כאשר אמצו את לילי התינוקת, ילידת וייטנאם.

המודעות העצמית של הסדרה לנישת "זוג הגייז והתינוקת האסיאתית", הובילה אותם לצחוק על הסקס אפיל שמלווה את דימוי התא המשפחתי המודרני. כך למשל, בפרק בו מיטשל וקמרון מחפשים אחר גן ללילי, השניים מגלים כי האטרקטיביות המשפחתית שלהם שמה אותם בראש הרשימה של אחד הגנים הפרטיים הנחשקים באיזור. בסופו של דבר הם מנוצחים לבסוף על ידי זוג לסביות, שאחת מהן נתונה בכסא גלגלים, ולהן ילדה אפרו אמריקנית מאומצת.

מיטשל וקמרון בראיון זוגי על ההורות

מרדנות בגיל ההתבגרות

גם Glee המצליחה, הדואגת לשזור בכל פרק מסרים דידקטים על קבלת השונה, סיפקה לריי'צל ברי (ליה מישל) תא משפחתי דומה, עם זוג הומוסקסואלים כהורים מאמצים. מהר מאוד חושפת רייצ'ל את הקונפליקט בין אהבתה לצמד האבות ובין חלומה למצוא את אמה הביולוגית. (ספוילר) לאחר שהיא מגלה כי אמה, שלבי, היא המנהלת המוזיקלית של של נבחרת 'ווקאל אדרנלין', נאלצת רייצ'ל להתמודד עם הידיעה כי היא אינה מעוניינת במערכת יחסים עם בתה.

השאיפה לאתר את ההורים הביולוגים על מנת להתעמת עם הסיבות לנטישה ולהמשיך הלאה, משורטטת כמעט תמיד כקונפליקט משמעותי בגיבוש זהותם של הגיבורים המאומצים. בדומה לרייצ'ל מ"Glee", גם גיבורת "חיים בלתי צפויים" מנסה לאתר את הוריה הביולוגים, אולם היא אינה מבקשת להכיר אותם אלא להתנער מהם. לקס, נערה בת 15 שעברה כל חייה בין משפחות אומנות, מחליטה שהיא רוצה להיות ברשות עצמה, אך כדי לעשות זאת היא זקוקה לחתימתם של הוריה. למרות שהשניים לא דיברו מאז אותו לילה פרוע בתיכון, הם נאלצים לנסות לראשונה לתפקד כמשפחה. על אף שלקס זכתה להגשים לכאורה בחלומו של כל ילד מאומץ, התא המשפחתי אינו מאפשר לה להמציא את עצמה מחדש. הקונפליקטים ותחושת היתמות צפים אל פני השטח ומאלצים אותה לבסוף להתמודד עם סודות קשים מעברה.

רייצ'ל מגשימה חלום ושרה עם אמה הביולוגית. מתוך "Glee"

מאומצים ופגומים

הסדרות הללו אינן רק משקפות שינוי משמעותי וחשוב בתפיסת התא המשפחתי הקלאסי, אלא מביאות אל המסך שורה של גיבורים טלוויזיונים פגומים, המסוכסכים תמידית עם עצמם, ונאלצים להתמודד עם השדים בעברם בכדי לגבש את זהותם. הגיבורים הללו הם למעשה אנטי-גיבורים קלאסים, הנטועים היטב בקולנוע, בטלוויזיה ובספרות. דמויות כמו הארי פוטר, גיבור "מלחמת הכוכבים" לוק סקיווקר, ואפילו גיבורי אנימציה כדוגמת פו ב"קונג פו פנדה", משורטטים למעשה על פי אותו המודל. כל אלה איבדו את הוריהם הביולוגים, ואומצו על ידי דודיהם. האימוץ משמש במשך שנות התבגרותם כהסוואה לזהותם האמיתית, ובאמצעות הדרכתו של מנטור רוחני, הם נחשפים לייחודם.

אנטי- גיבור מאומץ מובהק, המסוכסך תמידית עם עצמו ועם עברו הוא דקסטר מורגן, כוכב דקסטר. אולם, בניגוד לגיבורי הקולנוע המדוברים, דמותו של דקסטר נושאת טוויסט אפל המאלץ אותו שלא לטפח את זהותו האמיתית, אלא לרסן אותה. "הנוסע האפל" שמלווה אותו כל חייו, התפתח בעקבות רצח אמו מול עיניו כשהיה תינוק. דקסטר ונותר במשך שעות בשלולית של דם, ועם הגעתה של המשטרה אומץ על ידי השוטר הארי מורגן. מהר מאוד נחשף שלטראומה בעברו של דקסטר הייתה השפעה מכרעת על חייו, ונטעה בו תאוות רצח בלתי נשלטת. הארי משמש כמנטור של דקסטר הן בחייו והן לאחר מותו (בדמותו המושמצת כרוח רפאים), ומלמד את דקסטר להפוך מרוצח לסוג מסויים של גיבור, שרוצח אך ורק פושעים שהצליחו להתחמק מזרועות החוק.  האם זה מה שקורה למי שלא גדל עם הוריו הביולוגים? "דקסטר":

גיבור שסוע נוסף שנאבק עם סודות אפלים בעברו הוא כוכב מד מן דון דרייפר (ספוילר). דרייפר, איש הפרסום המצליח ואיש המשפחה, היא למעשה זהות שהמציא לעצמו דיק ויטמן, שנולד לזונה בת 22 שמצאה את מותה במהלך הלידה, ולאב מתעלל שנפטר כשהיה בן 10. אמו החורגת גידלה אותו ונישאה מחדש למי שכונה בפיו "דוד מק". העבר הטראומטי הוביל את דרייפר להמציא את עצמו מחדש באמצעות זהות חדשה, אך התחושה כי הוא פגום, מצוי במאבקים פנימיים ומדוכא, המשיכה ללוות אותו גם תחת מעטה איש העסקים הכריזמטי. גם בזירה הפנטסטית ניצבת נישת הגיבור המאומץ באור הזרקורים. לצד גיבורים מאומצים בעולם הקומיקס כדוגמת ספיידרמן, סופרמן ובמידה רבה גם באטמן, סדרות הטלוויזיה העל טבעיות סובבת גם הם פעמים רבות סביב גיבור מאומץ (ספוילר). אלנה גילברט, גיבורת "יומני הערפד", מאומצת על ידי דודתה לאחר מות הוריה בתאונה, אך מגלה בהמשך כי גם הוריה למעשה אימצו אותה, וחושפת בהדרגה סודות אפלים על זהות הוריה האמיתיים. באופן דומה, גם גיבורת דם אמיתי סוקי סטקהאוז, מאומצת על ידי סבתה לאחר שהוריה מצאו את מותם בשיטפון כשהייתה בת 7.

היעדרם של ההורים הביולוגים מעניק נפח ועצמאות לשתי הגיבורות, שבוחרות לנהל מערכת יחסים עם ערפד (ובהתאם לז'אנר, גם ניצבות במרכזו של משולש רומנטי). יתר על כן, בהתאם למודל הגיבור המאומץ שמגלה כי הוא שונה מאחרים, גם צמד הגיבורות חושפות אט אט את ייחודן. אלנה חושפת את תפקידה בכישוף שישחרר את הערפדים להתהלך בשמש, וסוקי קוראת המחשבות מתמודדת עם הגילוי שהיא אינה אנושית.

למרות כי בחיים האמיתים במרבית הפעמים האימוץ נעדר כל דרמה ומספק בית חם ואוהב למאומצים, במסך הקטן מהווה הנושא פעמים רבות גימיק תסריטאי בלבד, המעצים את הדרמה שבעלילה באמצעות חשיפת סודות מהעבר. עם זאת, במרבית הפעמים מדובר בגימיק שעובד, שמעניק נפח משמעותי לגיבורים ולסדרות בכיכובם. גל הגיבורים המאומצים ששטף את המסך, אינו רק טומן בחובו שורה של גיבורים מורכבים מתמיד, אלא מגבה אותם במשב רוח מרענן, היוצר סדקים בשמרנות הטלוויזיונית שטיפחה במשך עשורים את התא המשפחתי הקלאסי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ