אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

אין מחלות שמחות: גם בסדרות הטלוויזיה, הסרטן לא מרחם

כשהדמות של לורה ליני מגלה שיש לה סרטן, היא פורקת כל עול, הגיבור החולה של "שובר שורות" בונה מעבדה של קריסטל מת', ונייט מ"עמוק באדמה" חולה, מבריא ובסוף מצטרף אל אביו ואל שאר הדמויות המתות בסדרה

תגובות

החודש הגיעה אלינו הסדרה החדשה "מזל סרטן" (ימי ראשון ב-HOT3), בכיכובה של לורה ליני. הדרמה הקומית עוקבת אחר קאת'י ג'יימיסון, מורה בתיכון בת ארבעים ומשהו שמתגוררת בפרברים ומגלה שהיא חולה בסרטן העור בשלב סופני. היא בוחרת שלא לשתף את בעלה ובנה בעובדה המצערת הזו. החדשות הללו מביאות את קאת'י להתיר את הרסן ולשנות את דרכיה. מאישה מאופקת וקפדנית היא הופכת לכדי מורדת שחוזרת לעשן, חופרת בריכה בחצר הקדמית, עושה גלגלונים במסדרון בית הספר שבו היא עובדת ובסופו של דבר עושה הכל כרצונה – מנסה לראשונה בחייה למצות את קיומה לפני שתוכרע.

קשה שלא למתוח קו בין "מזל סרטן" לבין סדרה נוספת שנקודת המוצא שלה היא גיבור (ומורה בתיכון) המגלה כי הוא חולה בסרטן, שובר שורות, שעונתה השלישית עלתה החודש במכורתנו (yes Drama בימי שלישי). וולטר ווייט מגלה כי יש לו סרטן ריאות שלב 3 וכי ימיו על האדמה ספורים אף יותר מכפי שציפה. בהיותו מורה מבריק לכימיה, וולטר מחליט לנצל את ידיעותיו כדי ליצור מעבדת קריסטל מת' איכותית ולגרוף סכומי כסף גדולים שיאפשרו למשפחתו – אשתו ובנו – לשרוד בלעדיו.

על אף אחוזי התמותה הגדולים בסרטן מהסוג הזה בשלב שבו נמצא וולטר, הטיפולים האגרסיביים שוולט עובר מצליחים לצמק את הגידול ב-80 אחוז, לקנות לו זמן נוסף לחיות, ולמשוך אותו גם אל עונה רביעית שתעלה בקיץ בארה"ב. אפילו סדרה מוערכת כזו חוטאת בייפוי של מציאות המחלה ומצילה את הגיבור שלה מגורל אמין יותר. בתוך כך המחלה וההתמודדות עמה – כלומר כניסתו לעסקי הסמים הקשים – הופכות את וולט לאיש שונה בתכלית. ניסיונו הנרכש בתחום הסמים עושה אותו אדם קר ומחושב על גבול הסוציופתיה, ויחסיו עם אשתו עולים על שרטון כאשר היא מגלה את עיסוקו החדש.המחלה לא הרגה את הגיבור, אבל הפכה אותו לסוציופת. "שובר שורות":

"מזל סרטן" קלילה בהרבה מתוקף הגדרתה כדרמה קומית, הגם שיש בה רגעים מקמטי לב ככל שהיא מתקדמת. ככזו היא מצטרפת לחוג קטן מאוד של סדרות קומיות מעיקרן שטיפלו גם בדמות עם מחלה חמורה. בסקס והעיר הגדולה הוקדשה מרבית העונה האחרונה להתמודדות של סמנת'ה עם סרטן השד (ג'ני ביקס, אחת משתי המפיקות המנהלות של "מזל סרטן", הייתה מפיקה בכירה של "סקס והעיר הגדולה" ואחראית גם לעלילת סמנת'ה). חלק ניכר מכוחו של הסיפור נרשם בהתמודדות החזקה של סמנת'ה, באופן שבו שלטה בגורלה ככל שאיפשרה לה המחלה. השיער שלה מתחיל לנשור בגלל טיפולי הכימותרפיה? סמנת'ה תעשה בעצמה קרחת מראש. חם לה עם הפאה בזמן שהיא נואמת מול חולות סרטן כמוה? היא תעיף אותה באוויר ותחשוף את קרחתה, ואחריה יתר הנשים באולם, ברגע גדול של העצמה. פן יפה נוסף היה העובדה שהבוי טוי היפיוף והצעיר שלה, סמית', לכאורה מישהו זמני ביותר בחייה, התעקש להישאר איתה לאורך מחלתה חרף ניסיונותיה להיפרד ממנו ולהתמודד בלעדיו. לשם שינוי, סמנתה היא מקור השראה חיובי. "סקס והעיר הגדולה":

ולפעמים המחלה מביאה את הדרמה הקומדיות האלה הן היוצא מן הכלל המעיד על הכלל, מטבע הדברים רוב ההתמודדויות עם מחלות בטלוויזיה אירעו בסדרות דרמה. אחד הסיפורים הזכורים והנאמנים ביותר למציאות היה זה של צ'ארלי ב"שולחן לחמישה", האח הבכור שנאלץ להיכנס לנעלי שני הוריו אחרי שמתו בתאונת דרכים, ולטפל בארבעת אחיו. כאשר אובחן בלימפומת הודג'קין, צ'ארלי נכנס באיטיות ובהדרגה אל תוך המחלה הזו ואנחנו עמו.לנגד עינינו קמל צ'ארלי, בשעה שאחיו הצעירים חוששים לאבד את הדמות ההורית האחרונה שנותרה להם. העונה הרביעית כולה עסקה בכך, ברגעים הגדולים והקטנים של התמודדות, הן של צ'ארלי והן של הקרובים אליו. אחיו נאלץ לנהל את העסק המשפחתי במקומו, החברה שלו לא הצליחה להתמודד עם הנושא ועזבה אותו, אחותו הקטנה נכנסה לדיכאון. שום היבט לא נזנח במהלך הטיפול הזה. בלי גלגלונים או פריקת עול, כי אם שרטוט אמין של משבר גדול.

חוסר הרצון להנחית בשורות איוב שכאלה על האנשים הקרובים ביותר הוא משהו שחוזר בסדרות שונות, וביתר שאת במקרה של נשיא ארה"ב. בארטלט בהבית הלבן שלט על ארה"ב כנשיא בזמן שיש לו טרשת נפוצה, אבל ההתמודדות הפרטית והאישית הזו, אותה חלק עם הגברת הראשונה, שאף הייתה רופאה, נאלצה להפוך לסוגיה לאומית. האם נשיא מכהן יכול להרשות לעצמו לכהן בעודו חולה במחלה כה קשה? מדוע הסתיר זאת בעת ההתמודדות לנשיאות?

שיקולי אתיקה לא פשוטים עברו גם על הסייעת הרפואית ג'יני בולה ב-E.R, אחרי שגילתה שבעלה הבוגדני הדביק אותה בנגיף ה-HIV. דמות קבועה שלוקה בנגיף לא הייתה דבר מובן מאליו בפריים טיים האמריקני השמרני, אבל "ER", שהבידור-חינוך היה נר לרגליה, המחישה כיצד הנגיף פוגע בלי אבחנה, לא רק בהומוסקסואלים או במכורים לסמים. מצבה של ג'יני הביא אותה להתחבט בקושיות מוסריות הנובעות מעבודתה: עד איזו רמה היא צריכה לספר על מצבה לחולים במסגרת הגילוי הנאות? האם העובדה שהיא שומרת על כל כללי הסניטריה אינם די והותר? כמו הנשיא בארטלט, גם במקרה שלה ההתמודדות האישית הקשה נאלצה להפוך גם לסוגיה מקצועית מכבידה.

ג'יני היא דוגמה מייצגת לאשת רפואה שבעל כרחה הפכה לחולה. שנים מאוחר יותר, האנטומיה של גריי השתמשה בעלילה מעין זו כדי לדחוק החוצה את דמותה של ד"ר איזי סטיבנס, אחרי שקת'רין הייגל הקפידה ללכלך על ההפקה ועל החומרים האומללים שאיתם היא נאלצת לעבוד. לאורך תקופה ניכרת הפגינה איזי שכחה והזיות, עד שבסופו של דבר גילתה כי יש לה גידול סרטני, מלנומה, שהתפשט בין היתר גם למוחה. הדעת נותנת שההשתלחות של הייגל בבוסים שלה תביא למותה של דמותה, אבל איזי עברה ניתוח מוח שבסוף העונה הרביעית הותיר את הצופים תוהים אם שרדה או לא, בזמן שחבריה נאבקים על חייה. היא שרדה, כך גילתה העונה העוקבת, אבל לא הצליחה להמשיך לתפקד ביעילות כרופאה, עד שפוטרה מבית החולים ועזבה גם את הסדרה. עוד דרך לגרום לדמות להעלם מהסדרה. "האנטומיה של גריי":שידור הפרק פרסם USA Today כתבה על חוסר שביעות רצונם של רופאים וחולי סרטן מהאופן שבו טופלה מחלתה של איזי בסדרה, ובעיקר על דרכי הטיפול שנדונו בה. מנגד חולים רבים שיבחו את התהליך שעבר על דמותה של איזי במהלך המחלה, שהמחיש את הקושי והכאב שבה. הסיפור הזה היווה ערך נוסף בדברי הימים של סדרות בית חולים כמקור לא אכזב לאשליות. בשנים הראשונות של "ER" רופאים אהבו לספר על כך שחולים מגיעים אליהם עם ציפיות לישועה כמו שהם ראו בטלוויזיה. מחקר בדק למשל שהחייאה, למשל, בסדרה "ER" מצליחה ב-75 אחוז מהמקרים, לעומת 40 אחוז בעולם האמיתי.

הסיכויים הגבוהים של "ER" לא עזרו לרופא אחר שחלה במחלה קשה – מארק גרין האהוב. כמו הייגל ב"אנטומיה", גם אנתוני אדוארדס חפץ לעזוב ובכך זכה לקו עלילה סופני ושובר לב, גידול במוח, אלא שבמקרה שלו זה לא נעשה תוך לכלוכים הדדיים בינו לבין ההפקה, וגם הסוף היה שונה בתכלית. ד"ר גרין, על אף שהתעקש להמשיך לעבוד כרגיל, מצא את עצמו פחות ופחות כשיר לעשות זאת: הידיים רועדות בפתאומיות, פקודות פשוטות לא מצליחות לצאת מפיו, שמאל וימין מתערבבים. התסכול האדיר הפך אותו לקצר רוח ולאיש שקשה לעבוד איתו. אחרי סדרה של ניתוחים הוא הצליח להתגבר על הגידול, רק כדי שזה יחזור שוב שנה לאחר מכן, הפעם באופן סופני. לקראת סוף חייו, מוחו של מארק לא איפשר לו לעשות פעולות מוטוריות פשוטות. את ימיו האחרונים עשה עם בתו רייצ'ל בהוואי וניסה לכפר על אובדן עתידם המשותף בסדרה של עצות, לימודים ורגעי אב-בת מזוככים ככל הניתן. מאוחר יותר הגיעה גם אשתו עם בתם התינוקת. מארק מת במחיצתם.

פטירתו של מארק ממחלה הוא מקרה חריג בנוף סדרות. לא שחסרות מיתות של דמויות קבועות, אבל בדרך כלל זה קורה באופן אלים ואינטנסיבי בהרבה; "ER" עצמה הפגינה כמה וכמה כאלה לאורך 15 שנותיה. אל מארק מצטרפת סדרה אחרת שבה מתה דמות ראשית: עמוק באדמה, סדרה שמראש חרתה על דגלה את העיסוק המתמיד במוות מעצם ההתמקדות שלה במשפחת פישר, שהעסק המשפחתי שלה הוא קברנות. אב המשפחה שנהרג בתאונת דרכים בפרק הראשון, מלווה את התמה של הסדרה לאורך העונות.

נייט פישר, האח הבכור, מגלה שיש לו מפרצת במוח המונעת ממנו אפילו להגות מילים לאשורן, ברגע מצמרר שבו הוא מנסה להזמין אוכל באינטרקום של מסעדת מזון מהיר. משפחתו של נייט הייתה עמו לאורך כל הדרך, עד לניתוח שעבר. בעוד איזמל המנתחים מפשפש במוחו, נייט חווה את כל האפשרויות הנגזרות מניתוח כזה ובכלל בחייו, משייט בעולמות המקבילים: הוא מת ועד להלוויה שלו, שנעשית באופן שלא רצה. הוא נשאר משותק ונתון לחסדי אחרים. הוא מבריא לחלוטין וחי באושר עם זוגתו ועם בתם. הוא בארוחת חג עם כל משפחתו, כולל אביו שמעולם לא מת, וכן הלאה. לבסוף הניתוח מצליח ונייט מחלים, אולם גם במקרה שלו המחלה חוזרת לתקוף מספר שנים אחרי כן, ואף הוא מוכרע בפעם הזו במהירות ונאסף אל אבותיו. כלומר אל אביו.נייט בדרך אל בית הקברות המשפחתי. מתוך "עמוק באדמה":

מארק גרין ונייט פישר הם היוצאים מן הכלל המעידים על הכלל. בטלוויזיה כמו בטלוויזיה, רוב הזמן יש נטייה לייפות את המציאות. גם "ER", שהביאה את הנטורליזם המקצועי אל קדמת המסך לראשונה בתולדות הטלוויזיה, הואשמה לא אחת בכך שאחוזי ההחלמה שלה גבוהים מאשר במציאות. סדרה פחותה בהרבה כמו "מזל סרטן" מתמקדת – לפחות בנקודת המוצא שלה – במשובותיה של החולה, ואילו "שובר שורות" דוחקת הצדה את דבר מחלתו של הגיבור לטובת עסקי הסמים שלו. בסופו של דבר אולי קשה לשרטט מאבק נפשי כואב לאורך זמן במדיום כה אסקפיסטי.

כתבות שאולי פספסתם

*#