תומר פרת, עכבר העיר אונליין
תומר פרת, עכבר העיר אונליין

קשה להצביע על הרגע המדויק בו הפך אסי כהן מעוד סטנדאפיסט מהשורה למישהו גבוה מכולם בחצי ראש. הצמיחה הזאת לא קרתה ביום אחד. היא התפתחה בלילה, כשכהן ישן על החומרים שלו בלי לקשקש  על עצמו מול כל מיקרופון מזדמן. איך קורה שפרישה של חבר צוות בתכנית טלוויזיה, זוכה לכותרת  בעמודים הראשיים של העיתונים והפורטלים החשובים? אולי מפני שבכהן יש משהו נוגע ללב מלבד כישרון. יש לו מבט עצוב בעיניים. כמו שייקה אופיר עם ה"עין אחת צוחה, ועין שניה בוכקת"  בסצינת הסיום של "השוטר אזולאי". כהן הוא ישראלי יפה שמחקה ישראלים מכוערים וגורם להם להתבייש. מבין כל חברי צוות ארץ נהדרת, שאמנם מצליחים להצחיק, אבל משדרים ריחוק והתנשאות ברנז'אית, אסי כהן נראה ומתנהג, כמו הישראלי שאנחנו רוצים להידמות לו ולהיות חברים שלו. היופי שלו אינו עקר והכשרון שלו לא עטוף במגלומניה.  פורש מהפרלמנט: אסי כהן עוזב את ארץ נהדרתבניגוד לכוכבים אחרים, הרייטינג לא עלה לו לראש. עובדה שהוא מעדיף לעזוב את מדורת השבט. את התוכנית שכולנו רואים בשישי בערב. דורון שפר, עוד גיבור עם עיניים עצובות, נימק את פרישתו מכדורסל  ב"צו הלב", היה בנימוק הזה משהו מתייפיף ולא משכנע. הוא ביטא  מין פוזה רוחנית, שהיה ברור שלא תוביל לשום מקום. האם העזיבה של כהן את מדורת השבט, היא בגדר כיבוי צופי כדי לעבור לקומזיץ אחר? אסי כהן רוצה לעשות משהו בעל משמעות. לשחק דמויות, לא לחקות, לא לעשות פוזה. כך הוא גם מצטייר מהראיונות הקצרים ואורח החיים המשפחתי שנחשף בצילומי פפראצי.  

שילוב מצויין של כשרון, חריצות ומזל

אומרים עליו שהוא איש מקצוע מעולה, שחקן רב תחומי.  גרסת הנגטיב של דב נבון, עוד חבר  ב"ארץ נהדרת", שפרש. נבון היה חסר כישורי חיקוי. דמות הלוזר התובעני  והבכיין אותה גילם תמיד, נחשבה משום מה ככישרון קומי, עד שיום אחד התברר מבלי שמישהו טרח לציין זאת, שהאיש הוא מדריך הטרמפיסט לגלקסיה. מאסטר בחבירה אל צוותים מנצחים כמו "החמישיה הקאמרית" ו"ארץ נהדרת". הצלחתו של כהן היא  דוגמה טיפוסית לשילוב של כישרון חריצות ומזל. מיד אחרי שחרורו מהצבא  הוא  קם בבוקר והלך לעבוד. משנת 1996 הופיע  כסטנדאפיסט במועדון דומינו גרוס. בשנים הבאות  השתתף בדרמה הטלוויזיונית "עשרים פלוס ו"דומינו", ב-99 הקים  עם גורי אלפי את הצמד אסי וגורי ו ב- 2000-2003 השתתף ב"רק בישראל" לצד אלפי, אורנה בנאי וארז טל. כישוריו הקומיים הגיעו לשיא ב"שידורי המהפכה", שיא שנשבר שוב ב"ארץ נהדרת".קוקו הזמר המזרחי עשה פרסומת לפני אסי כהן לבינלאומי:אומנתו של כהן אינה בדרנותו בלבד. שיחק בסרטים  כמו יוסי וג'אגר, "הכוכבים של שלומי", "אהבה קולומביאנית"  והפליא לשחק ב"אהבה זה כואב" לצדה של דנה מודן.  בשנת 2007  גילם בדרמה הקומית מסודרים, מתעשר הייטק צעיר ושרמנטי ("אמרו לך שיש לך מבט עצוב בעיניים?") ובשנים הבאות  ב"איים אבודים", זוהי סדום ובסדרת  הטלוויזיה חטופים, שנמכרה בימים אלו לרשת האמריקאית SHOW TIME. מדובר אם כן בוורקוהוליק, אבל החריצות לא הספיקה כשהופיע ערב ערב עם גורי אלפי (תקווה) עם דמותו של דוד הסטריאוטיפית. הכישרון  לא עמד לו לבדו כשארז טל בחר בו להשתתף לצידו ב"איפה אתה חי" הכושלת,  שם שיחק  הילר רוחני לבוש בלבן. האינטראקציה  בין השניים הייתה צולעת והדמות שגילם  הייתה משעממת  ובעיקר לא מצחיקה.  לא מסתפק בבדרנות פשוטה 

"ארץ נהדרת" הייתה הזכייה שלו בלוטו. פתאום נפתחו בפניו אלף אפשרויות לחיקוי וכמעט בכולן הצליח: אביגדור ליברמן, אברי גלעד, גבי אשכנזי, גיא זוהר, טל ברודי וגם דמויות בדויות כמו שאולי הרשקוביץ מהפרלמנט. השמועות אומרות שכהן אינו מרוצה מהדמויות האלה, אותן הוא נאלץ לחקות שוב ושוב, ומעדיף את הדמויות הפיקטיביות, כמו שאולי. יתכן שכהן הגיע לשלב בקריירה שבו חיקויים אינם גורמים לו סיפוק מקצועי, שכן, חיקויים הם בדרנות פשוטה ואילו גילום דמויות בדויות מאפשר לו לממש את כשרונו ולהביא משהו ממנו אל המסך.    מזכיר את דוד מ"שידורי המהפכה". אסי כהן ב"ארץ נהדרת":

אברי גלעד
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ