רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

וידאו: מיכל דליות ב"תמיד נישאר אבא ואמא"

"מכיוון ששליש מהזוגות בארץ מתגרשים, ולחלקם הגדול יש ילדים, צריך לתת מענה גם למשפחות כאלה", אומרת מיכל דליות. בסדרה חדשה היא שומעת מהורים על הקשיים הרבים ומדריכה אותם כיצד לשתף פעולה בניהם

תגובות

"היום הגישה של ההורים לילדיהם רחמנית: כולם אומרים שצריך לזרום עם הילד ולהכיל אותו. אני חושבת להיפך, שצריך להיות קשה – אבל כמובן לעטוף את זה באהבה. טובת הילד דורשת מחשבה על העתיד. התייחסות קשוחה יותר מייצרת אדם אחר אחראי ומודע". זוהי, בקיצור, משנתה של מיכל דליות (סופר נני), שתכניתה החדשה, "תמיד נישאר אבא ואימא", צפויה לעלות היום (ה') בערוץ 2. כל פרק יתחיל בפגישה משותפת בין דליות לשני בני הזוג לשעבר, מהלכה הם משוחחים על היחסים בתוך המשפחה לפני הגירושין, על הסיבה לפירוק החבילה ועל ההשלכות על מערכת היחסים שבין ההורים לילדים. בהמשך, תצפה דליות בחומרים מוקלטים המתעדים את הנעשה כאשר הילד נמצא אצל כל אחד מבני הזוג, ותזמן על הורה בנפרד כדי לדון באתגרים שצפו על פני השטח. מאוחר יותר היא תתלווה לשהות של הילד אצל ההורה, תצפה במתרחש דרך מצלמה ותתדרך את המבוגר בעזרת אוזנייה. בסוף התהליך תקיים דליות שיחת סיכום משותפת עם ההורים, בה ידונו כולם בדרכים השונות לשימור שינויים חיוביים ולמניעת הידרדרות בעתיד.

"מכיוון ששליש מהזוגות בארץ מתגרשים, ולחלקם הגדול יש ילדים, קיים צורך לתת מענה גם לבעיות שמתמודדות איתן משפחות כאלה", אומרת דליות, ועומדת על ההבדל בין המשתתפים של "סופר נני" ושל התכנית החדשה: "כאן אין משפחה בתוך בית. מדובר על שני בתים, שני סוגי מצבים שונים ובעייתיות משפחתית אחרת. כל בעיה שיש עם ילדים צבועה עכשיו בצבע של גירושים. לכן, גם קהל היעד כאן שונה".

פרקי התוכנית שצולמו עד כה מציגים שלושה מודלים של יחסים טיפוסיים במשפחות גרושות: מה קורה כשההורים לא נפרדו רגשית והילדים נסחפים לסערת הרגשות, כיצד מתמודדים הילדים עם משפחה חדשה של ההורים,  ומה עושים כשהילדים מאשימים את אבא בפרידה ומסרבים לכל קשר איתו.

האם אפשר לקחת מהתכנית המלצות אישיות?לכל משפחה יש את המורכבות שלה, ולכן אפשר לעשות הקבלות ולראות מה מתאים בבית. באופן כללי, חשוב להקפיד על כבוד גם להורה וגם לילד. אסור לקלל, להעליב או להכות. אפשר להשתמש באסרטיביות אבל ללא אלמנט של השפלה. צריך גם לזכור שהורים גרושים סובלים מחוסר ביטחון ומפחד שהילד ירצה לעזוב להורה השני, דבר שנותן לילד הרבה כוח, וצריך ללמוד להתמודד עם זה.

*#