תמר איש שלום? כן, דווקא היא

תמר איש שלום היא רק אחת בלהקה של נשות טלוויזיה יפות, אינטליגנטיות ומקצועניות, אז מה מייחד אותה מהשאר? מה גרם למנכ"ל חדשות 10 לבחור בה להחליף את המגישה הממלכתית מיקי חיימוביץ'?

ניב שטנדל, עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניב שטנדל, עכבר העיר אונליין

אנחנו תמיד נהנים לפנטז כיצד הזוגיות בין מגישי חדשות חוצה את האולפן וממשיכה גם מחוצה לו. זה אך הגיוני; אם אנחנו רואים במגישי המהדורות מעין סמכויות הוריות – מרגיעות בעת משבר, מגוננות מפני מעשי נבלה, תוקפות את האנשים המסוכנים – מובן שנקווה לראות אותם צועדים יד ביד אל תוך המטאפורה והופכים אותה לממשות. הרי הבחירה לשים זה בצד זו מגיש ומגישה, נציגי שני המינים, אינה מקרית. אם כך, מדוע לא להשלים את הדימוי ההורי?

בקרוב נזכה, כך נראה, לגרסה מסוימת של הזוגיות הטלוויזיונית במהדורת החדשות. אם אכן תחליף תמר איש שלום את מיקי חיימוביץ' כמגישת המהדורה המרכזית של ערוץ 10, כפי שמסתמן, הרי ששיחות הסלון שניהלה בחודשים האחרונים, בהם היתה מצויה בחופשת לידה, עם בעלה – עורך חדשות החוץ של חדשות 10, נדב אייל – יעברו לאולפן הדינמי. אם תמיד רציתם לדעת מה מספר נדב אייל לאשתו על המהפכות בעולם הערבי ועל האסון ביפן שהוא לא מגלה לנו, בקרוב אולי תוכלו לגלות.האם יעקב אילון אינו רוצה את תמר איש שלום?

מכל הבנות בעולם

בפני ראודור בנזימן, מנכ"ל חדשות 10, עמדו אפשרויות רבות. עם קצת יותר דמיון, אפשר היה להפיק מזה ריאליטי שבוודאי לא היה נופל מהאח הגדול או מהישרדות. יותר דומה להיפה והחנון, אם נקבל את יעקב אילון בתפקיד החנון. הרי זו דרישת בסיס, גם אם לא דרישה יחידה, ממגישת טלוויזיה – להיות יפה. גברים נהנים מגמישות גדולה יותר בסעיף המראה החיצוני, אבל מגישת טלוויזיה – לא כל שכן מגישת המהדורה המרכזית – צריכה להיות נאה עד יפהפיה פלוס סקס אפיל. אפשר לסמן לתמר איש שלום צ'ק גם בסעיף הזה.

אבל היא הרבה יותר מזה. היא מגישה צעירה ודומיננטית, שעשתה חיל באשר הלכה, מימיה בגל"צ, דרך תפקידים שונים בערוץ 10 ועד לאולפן לילה בערוץ 2, אותו נטשה לאחרונה לחופשת לידה. איש שלום התבלטה תמיד כעיתונאית מקצועית ורצינית, גם אם נאלצה לא פעם להעביר את זמנה ברצועה הרכה של תוכניות הבוקר או בכסא המחליפה של רפי רשף.איש שלום היא בחירה מצוינת, אבל היא רק אחת בלהקה של נשות טלוויזיה צעירות ומעולות בדמותה – כולן יפות, כולן אינטליגנטיות, כולן יודעות את התורה: טלי מורנו, לינוי בר גפן, הילה קורח, נסלי ברדה, רומי נוימרק, לילך סונין ואחרות. מה עושה את איש שלום עדיפה על מי מהן?איש שלום, חרף גילה הצעיר, משדרת סמכות וביטחון. היא דומה בכך לבעלה, שאף הוא נראה, מתנהל ובעיקר מפגין בקיאות וסמכותיות שכמו לא מתיישבים עם גילו הצעיר יחסית. היא גם משדרת אינטליגנציה וסקרנות עיתונאית בריאה. איש שלום צמחה כעיתונאית, ולא כמגישה, מבזקנית או קריינית. בכך היא דומה ליונית לוי, המתחרה לעתיד, אף היא בוגרת גל"צ, יותר מאשר למיקי חיימוביץ', שהחום האנושי והזוהר הבלונדיני הקפיצו אותה מכורסת מגישה אחת לאחרת.קריין או עיתונאי

לא צריך להגזים בתפקידו של מגיש מהדורת החדשות (כפי שעושים האנשים שמשלמים להם), אבל גם לא צריך לזלזל בו. לא מדובר בקריין טלפרומפטרים חסר ערך. נכון, יש גם ערבים כאלה, שהמהדורה אינה אלא רצף כתבות שהמגיש מחבר יחד במלל סתמי. אבל ערכו נמדד בערבים האחרים, הסוערים והבוערים, בהם הוא נקרא אל הגה הספינה, לנווט אותה בשאלות נבונות מסערות היום אל הצופה. בראש ובראשונה דרושה כאן פרסונה, כזו שהצופים ירצו לשים בה מבטחם מדי ערב.כמי שטען בעבר שתפקודה של חיימוביץ' כמגישת המהדורה לקה בחסר בכל הקשור בפן העיתונאי – בהתבסס על דבריה שלה, "זה לא במקום שאני אביע דעה" – אני סבור שאיש שלום, שמגיעה אל כורסת המגישה מעיתונות השטח, תוכל לעשות עבודה טובה יותר.אם יעקב יאפשר לה, כמובן. עדיין לא ברור כיצד תהיה חלוקת העבודה בין השניים. לאחר הודעת הפרישה של מיקי, נדמה היה שיעקב מתקנא ביונית, ורוצה לטוס סולו. יתכן בהחלט שבערוץ 10 ימשיכו את הקו של חדשות ערוץ 2, שבחרו בדני קושמרו כמגיש ברוטציה עם יונית (ליתר דיוק, כממלא מקומה במשרה מלאה). אילון ודאי יכול להחזיק מהדורה לבדו; לא ברור עד כמה איש שלום יכולה בשלב זה. יתכן שתידרש תקופת חפיפה, ויתכן שההגשה הזוגית תמשיך כרגיל. זה לא רעיון רע; אילון קר המזג, כפי שכבר למדנו, זקוק לאיזונים, ואיש שלום יכולה לספק אותם.

בתוכנית הבוקר של ערוץ 10 נשמעה איש שלום לא פעם, מביעה דעות ועמדות בקצרה, בבהירות וברהיטות בדיוק כפי שנדרש ממגישות טלוויזיה, ואף מעזה ומבקרת את מוסד העיתונות בו היא עובדת.  אם תצליח איש שלום להביא את הדעתנות הזו גם למהדורה המרכזית – דיינו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ