רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מ"מהפך" עד טריני וסוזנה: למה הטלוויזיה רוצה לשנות אותנו

תוכניות הטלוויזיה מנסות לשנות אותנו: אורנה דץ ב"מהפך" ו"המראה", אביעד קיסוס ב"בעירום מלא" וגם "לרדת בגדול" בעניין. כולם ידברו איתנו על קבלה עצמית, אבל מדובר במהפך. אין קבלה, יש שינוי. תשאלו את טריני

תגובות

שרה גיבורת ניל"י אמרה את זה קודם – אי אפשר ככה יותר, צריך להביא לכאן את הבריטים. והנה, הם באים שוב להציל אותנו, הפעם מעצמנו, או יותר נכון מהמלתחה שלנו. אחרי עשיית המולדת האנגלית, אמריקה, אוסטרליה ובלגיה, הן סוף סוף באות אלינו. טריני וסוזנה. הללויה. כוהנות האופנה הבריטיות מגיעות לישראל לאחר דרך מפרכת. הן התפרסמו בתוכנית ה-BBC "מה לא ללבוש" ומשם עלו ופרחו כמומחיות מהפך. הן כתבו ספרים, עצו עצות, משמשו אברי גוף ותרו ברחבי העולם בכדי להפיץ את משנתן. ואכן הן מקרה ייחודי בו האדם הוא חלק מהפורמט. בעוד שג'ף ממשיך לשרוד עם חבריו האמריקאים על איים בודדים, שולח אותנו כלאחר יד לזרועותיו של גיא זוארץ, טריני וסוזנה הן חלק בלתי נפרד מקונספט התוכנית. הן יודעות מה הטעם הנכון ומה אסור בתכלית האיסור. בלעדיהן, אין טעם. 

בעוד שמכתיבות הלוק הבינלאומיות מקבלות מנדט על ארץ ישראל, אחרי שנים רבות נטולות סטיילינג לאומי, בל נשכח את מנהיגתנו הלאומית הראשונה: אורנה דץ. הכל התחיל בתוכנית "מהפך" בה המשתתפים הולבשו, אופרו, סופרו וסורקו בקפידה וזכו לראות את תדמיתם המשופרת רק לאחר מעשה, משתוממים, אל מול מראה גדולה. אני לא מאמינה!, מלמלו בהתרגשות. קאט, דצה מתמוגגת. אחרי שהשתפשפה במהפכים גנריים פנתה לכאלה רציניים יותר והנחתה את "המראה", עיבוד ישראלי לתוכנית "הברבור" האמריקנית. בתוכנית זו עברו המשתתפות סדרת טיפולים קוסמטיים וניתוחים פלסטיים שלא ביישו אף פרק בניפ-טאק.

טעימה מהמהפך הקיצוני בתוכנית "המראה":

את דרכה של חלוצת הטעם העברי המשיך בקלילות עולם הריאליטי ובראשו לרדת בגדול, המבוססת על פורמט אמריקאי, שמצליח ברחבי העולם. אם עד כה העניינים נוהלו בידי בוגרת כמה מהפכים משל עצמה (אחח, איפה הימים של כאן ביתי פה אני נולדתי?) ששמה את הדגש על הסטייל כעת יש דצה חדשה ושרירית בעיר, והיא לא באה לבד. ב"לרדת בגדול" ניווטו את המהפכים מאמן ומאמנת כושר, שכל מטרתם  להביא את המתמודדים אל הרזון, בעבודה קשה ומשברים מרובים. הדרך אל הרזון לוותה באלמנט בריאותי, ובבריאות כמו בבריאות, המהפך הוא הכרח של ממש.

בניגוד ל"לרדת בגדול", בו הגוף עובר שינוי מהותי, התוכנית "בעירום מלא" בהנחיית אביעד קיסוס, מציגה עצמה ככזו המקבלת את הגוף כפי שהוא. "בעירום מלא", המבוססת גם היא, על פורמט בריטי מצליח, שמה לה למטרה לייצר חוויה שתשדרג את הביטחון והדימוי העצמי של המשתתפות. את הביטחון החדש שלהן הן מדגימות באמצעות  צילום של כמעט עירום על שלט חוצות.

איך להראות טוב בעירום, הגרסה הבריטית:

» אם אתה משתתף באחת התוכניות הללו אתה כנראה - את (או גבר שמן במיוחד). בסופו של דבר ברור על מי מוטל עול היופי.נשים רצות להשתתף בתוכניות מהפך מעין אלו, כאילו מדובר בקבלת פרס יוקרתי ובעל ערך. האפשרות לזכות במראה מצודד ואטרקטיבי יותר בעיני החברה, מעורר נשים לפעול בכל דרך אפשרית על מנת לזכות במראה חדש ובכמה דקות של חשיפה טלוויזיונית. » אגב, מתברר שבשביל להיות יפה בטלוויזיה, צריך להתפשט. כדי להיוולד מחדש אל העולם על גבי שלט חוצות או במראה שיקי עם חותמת ייצור של טריני וסוזנה, יש צורך לחשוף בשר, ורצוי לא מושלם. לא ברור איך בתוכנית שמנחות שתי נשים, רואים חצי עירום, כאילו הפמיניזם לא נולד מעולם. כדי להתאים מראה חדש, צריך להיפטר מהמראה הישן, וכדי להיפטר ממנו, צריך לראות מה יש מתחת. בשלבים האלה, המצלמה נדחפת לתאי ההלבשה, ידי המנחים נשלחות אל המשתתפת, בודקות את מבנה הגוף ואחוזי השומן ובעיקר-מאפשרות הזדמנות כל הצופים בבית, לדעת איך הן נראות מתחת לבגדים. מקומם? לא אם את חפצה במראה חדש ובחינם.

טריני וסוזנה במחוות טיפוסיות: "עושות מהפך באמריקה עם טריני וסוזנה:

» אם כבר התפשטת עכשיו כדאי שתהפכי לספוג: את עומדת לרשות המנחים. הקשיבי לעצות  המחכימות של יודעי דבר,סחטי החוצה את השומנים המיותרים כביכול ואת הבליטה באף, תלוי באיזו תכנית בחרת. המנחים ידברו על הביטחון העצמי שלך, על כמה שאת מהממת, הכי מהממת. מול מצלמה ידחפו אותך לפני מראות, יחפנו במידת הצורך ויפלשו עד כמה שניתן לנשמתך המשוועת לקצת סטייל.

חצי ערומות מול המצלמות. זה נעים? "בעירום מלא" צילום מסך

» הטעם שהבאת מהבית לא רלוונטי, אלא אם כן צוחקים עליו. כבר יגידו לך מה טוב בשבילך. טריני וסוזנה ידועות בטיפים שהן מביאות: אם יש לך חזה קטן חולצת גולף תגדיל אותו, אם את נמוכה אל תלכי עם מכנסי שלושת-רבעי. אבל העצות הללו, המבקשות להבליט תכונות גופניות שנחשבות לטובות ולהסתיר את אלה שלא, הולכות תמיד יד ביד עם טעמן האישי שנכפה באופן כזה או אחר על המשתתפות. ובכלל, בתוכניות מהפך, מי שמנחה מכתיב את הטעם, ימצא חן בעינייך או לא.

» אם את צופה את יכולה להתרווח על הספה, להימרח בסיפוק אל מול שמנים רצים או שומנים נשאבים. כנראה שתראי אנשים שמתלבשים רע ממך, עם צלוליטיס, ברוך השם. אולי תמצאי אפילו איזה טיפ שימצא חן בעינייך על ישבן גדול ומה לעשות איתו (לשבת על הספה למשל). האצבע קלה על השלט. אם המנחה בלתי נסבל, כל התוכנית בסכנת זפזופ. מה יעלה בגורלן של טריני וסוזנה? האם הצופה הישראלי רוצה ויכול לקבל מהפכים בשפת המלכה ולא בשפת אימו? הרייטינג עוד יגיד» כך או כך המצב ברור: כולם מנסים לשנות אותך, משתתפת או צופה. מצבך יהיה טוב יותר אם תהיי מי שאת לא, עוד קצת ואת שם. בכל תוכנית, תהליך השינוי והמהפך עובדים אחרת. קיים כמובן פער עצום בין שינויי גוף קיצוניים כפי שיש ב"המראה" לבין שינויים סביב הגוף והתדמית כפי שיש אצל טריני וסוזנה, בין דימוי עצמי הגדוש בשנאה לבין כזה המבקש פשוט להיראות טוב יותר. הרבה מילים יישפכו על קבלה עצמית, אבל העניין האמיתי כאן הוא במהפך. אין קבלה, יש שינוי. תשאלו את טריני.

*#