רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

סקר חדש מגלה: השתתפות בריאליטי משפרת את תדמית בעלי המוגבלויות בעיני הצופים

סקר מטעם משרד המשפטים מגלה שהשתתפות של בעלי מוגבלויות בתוכניות ריאליטי, דווקא משנה לטובה את הדעה עליהם בקרב הצופים, בניגוד לטענות הקשות שהושמעו לאחרונה נגד אלעד צפני מ"האח הגדול"

תגובות

עם כניסתו של נמוךהקומה אלעד צפני, לבית האח הגדול, התעוררו נמוכי הקומה בישראל והעלו טענות קשות נגדו, בין היתר בגלל שהוא נוהג לכנות את עצמו "אלעד הגמד".

בניגוד לטענות שהעלו נמוכי הקומה, סקר חדש מגלה כי הופעתם של בעלי מוגבלויות בתוכניות ריאליטי גרמה לרבים מצופי הריאליטי לשנות את דעתם עליהם לטובה.

מהסקר שערך מכון "דיאלוג" עבור נציבות שיוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות במשרד המשפטים עולה כי 46 אחוז מהצופים בתוכניות ריאליטי שינו לטובה את דעתם לגבי אנשים עם מוגבלויות, בעקבות צפיה בתוכניות בהן הםמשתתפים. יותר מ 53 אחוז טענו כי לא שינו את דעתם, החיובית מלכתחילה, אודות אותם משתתפים. רק אחוז אחד דיווח כי דעתו על בעלי המוגבלויות השתנתה לרעה, בעקבות צפייה בתתוכניות.

בנוסף מגלה הסקר כי  34 אחוז מהנשאלים סברו כי למתמודדים בעלי מוגבולויות יש סיכוי גבוהה יותר להתקדם בתוכניות ריאליטי, לעומת 17 אחוז שסבורים ההיפך.

המסקנה הבולטת מהסקר היא שהשתתפותם של אנשים עם מוגבלויות בתוכניות ריאליטי יכולה רק לשמר את הדעות החיוביות או לשפר את השליליות אך לא מובילה להרעה בתפיסתם.

אחיה קמארה, נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות: "עמדות אלו הן מעניינות מכיוון שהן משקפות במובן כזה או אחר את האופן שבו החברה הישראלית תופסת אדם עם מוגבלות. בין היתר עולות כאן שאלות לגבי יכולתנו כחברה לראות את האדם לפני המוגבלות ולבחון את מידת התמודדותנו עם דעות קדומות כלפי אנשים עם מוגבלות. תוכניות הריאליטי ימשיכו להתקיים וככל הנראה אנשים עם מוגבלות ימשיכו לקחת בהם חלק. ככל שהנראות של אנשים עם מוגבלות תמשיך ותתקיים סביר להניח כי המוגבלות כגימיק תקשורתי יחלש, ודמותם ואישיותם של המתמודדים ככל מתמודד אחר יהפוך לקריטריון המהותי להצלחתם או כישלונם בתחרות".

*#