טל לוין, עכבר העיר אונליין

האם ברשות השידור מנסים להתנער מאחריות על כשלי הקדם אירוויזיון? ועד עיתונות ההפקה ברשות שיגר אתמול מכתב חריף ליו"ר אמיר גילת, לאור שורה של תקלות מביכות במשדר הקדם בשבוע שעבר. חברי הועד דרשו מגילת לחדול מלשכור את שירותיה של חברת ההפקות "תוצרת הארץ", ששיתפה עמם פעולה בניהול המשדר. לטענתם, היא האחראית העיקרית לתקלות. כך למשל, כשהעביר ינון מגל את השידור בין אולפן מבט למנחים אקי אבני ושירי מימון, לא הצליחו שני הצדדים לשמוע זה את זה. במקרה אחר, הייתה זו שרל'ה שרון, שהייתה ממוקמת באחת מעמדות השיפוט, ושרה ללא הפסקה גם כשתנבקשה להפסיק. » קדם אירוויזיון - המשחק המכור של רשות השידוראירוויזיון או אירו ביזיון?

כותרת המכתב כינתה את הקדם "אירו ביזיון", ותוכנו טען כי הכשלים מציגים את אנשי ההפקה מטעם הרשות באור רע. זאת למרות שעל התקלות, כאמור לדבריהם, אחראית חברת ההפקה. "הצופה בבית אינו יודע להבחין בין הפקה חיצונית לבין הפקה המתבצעת על ידי עובדי הערוץ", כתבו חברי הועד. "כך שהכשלים הללו מיוחסים באופן אוטומטי לעובדי הערוץ, פוגעים בשמם הטוב, ושמים אותנו ללעג ולקלס בפני הציבור על לא עוול בכפנו". בהמשך הם מוסיפים כי הם דורשים לבצע בדיקה מקיפה, שתאשר כי התשלום שקיבלה חברת ההפקה החיצונית  עבור עבודתה, ראוי לנוכח ביצועיה. "למעלה ממיליון וחצי שקלים הושקעו במשדר", טענו חברי הועד. "ומה קיבלנו בתמורה? סיקור תקשורתי רחב היקף- של כל התקלות בשידור".

חברי הועד מבקשים להשפיע גם החלטות עתידיות של הרשות, ודורשים מגילת כי יפקיד את משדר יום העצמאות הקרוב בידיהם. זאת היות שלפי התוכניות הם אמורים לחלוק אותו עם חברת "אליס הפקות".

מרשות השידור נמסר: "הנהלת הערוץ הראשון בודקת את כל ההיבטים של הפקת 'קדם אירוויזיון'. לכשיהיו מסקנות נפרסמם. עם זאת חשוב לציין שה'קדם' זכה לאחוזי צפייה גבוהים במיוחד לאורך כל המשדר שארך כ-110 דקות, מה שמצביע על כך שקהל הצופים התחבר למשדר ואהב אותו". בכל הקשור למשדר יום העצמאות אמרו ברשות: "חברת 'אליס הפקות' נבחרה להפיק את 'המופע המרכזי' לערב יום העצמאות, בעקבות פרסום 'קול קורא'. על פי החלטת מנכ"ל, את הצילומים, הבימוי והעריכה יבצעו אנשי הערוץ הראשון. חשוב לציין שרשות השידור חייבת על פי חוק להוציא חלק משמעותי מהתכניות שלה להפקות חיצוניות, גם אם עובדה זו אינה מקובלת על ידי הוועדים והעובדים. בנוסף, יו"ר רשות השידור ד"ר אמיר גילת, יביא את הנושא לועדת הטלוויזיה הקרובה".וקנאה לתוצרת הארץ חברת ההפקות "תוצרת הארץ", בבעלותם של מיכאל תפוח ואודי זמברג, מפיקה מדי שנה כמה טקסים בולטים, ובהם גם טקס פרסי אופיר וטקס פרסי הטלוויזיה. בתגובה למכתבם של חברי הועד, משחררים היום גם בחברת ההפקה תלונה חריפה לשולחנו של גילת. "הנהלת רשות השידור עמדה בתוקף על כך, שכל הנושא הטכני הקשור לקדם אירוויזיון יהיה באחריות עובדי רשות השידור עצמם ולא באחריות תוצרת הארץ", כותב זמברג. "גם בקשות מפורשות שלנו, והתראות בכתב לפני השידור, בנושא זה – לא הועילו. האחריות על הפקת הקדם אירוויזיון פוצלה בין תוצרת הארץ שהייתה אחראית על ההפקה ותכניה ובין אנשי צוות של רשות השידור שהיו אחראים על העברת השידור הטכנית - תמסורות, סאונד ניידת, אנשי VTR, נתב וכו'. אין חולק, כי שום תקלה לא הייתה קשורה כהוא זה, לתוצרת הארץ".

עוד מוסיף זמברג כי על מנת להפיק את הקדם ברמת הפקה גבוהה הוסיפה "תוצרת הארץ" אמצעים על חשבונה. זאת בכדי להשביח את התפאורה ואמצעי הצילום. לטענתו מכתב הועד הוא למעשה חלק ממאבק ציבורי שמנהלים חבריו כנגד הנהלת הרשות, כדי שזו לא תשחרר הפקות לגורמים חיצוניים. "'תוצרת הארץ' דורשת כי רשות השידור, תורה על בדיקה חיצונית של גורם בלתי תלוי אשר יבדוק את תפקוד כל המערכות בקדם אירוויזיון בלי חשש ומורא מכל גורם זה או אחר", מוסיף זמברג. "הנושא הועבר מכל מקום, לטיפול היועצים המשפטיים של תוצרת הארץ, על מנת לשקול הגשת תביעות מתאימות נגד כל גורם שהעז להוציא דיבתה של תוצרת הארץ רעה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ