עובדה: גם מיקי חיימוביץ' השתעממה מעצמה

רגע לפני שהיא מפנה את הכיסא שלה כמגישת החדשות של ערוץ 10, בחרה מיקי חיימוביץ' לתת ארבע דקות של כנות למצלמות של "עובדה". התוצאה: חיימוביץ' הוכיחה שכוח ההרגל של הצופים, מנצח מגישה בלי קוצים וייחוד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ערב חמישי הוא זמן מלחיץ בטלוויזיה הישראלית. אתמול, הוא הגיע ממש למימדים מאיימים. באגף ימין (להלן ערוץ 2) קיבלנו את אילנה דיין חמושה בקפל"ד, נגמ"ש וסקביאס, ומלווה חיילים אמריקאים באפגניסטן. העובדה שדיין נהיית עם השנים דומה יותר ויותר ליעקב אחימאיר, הפכה את כל הסיפור לפלאשבק לא מוצלח לשידורי מלחמת המפרץ. באגף שמאל, יעלה ויבוא אמנון לוי, עם התכנית בעלת השם היומרני "פנים אמיתיות". הפעם היו הפנים הללו מכוסות בהרבה מייקאפ, קצת תוחם, סומק ומסקרה בשביל הפיניש, או כמו שקוראים לזה בסופר פארם - "פנינה רוזנבלום".

אבל נניח לרגע למחזה האימה הזה, ונעבור לרגע אחר, וליתר דיוק לארבעה רגעים כאלה. אלה הן הדקות שהגיעו אחרי מסעה של דיין בערבות אפגניסטן, ובמעבר לכתבתו הקצרה של בן שני על מיקי חיימוביץ'. מדובר בארבע דקות בהן שולבו לסירוגין קטעי ראיון עם חיימוביץ', עם צילומים שלה שוחה בבריכה. זהו, אגב, הראיון הראשון שהיא עורכת בעקבות הפרישה שלה. על פניו, אייטם סתמי, חמוד, מתוקי כזה, שסוגר תכנית כבדה בקלילות. בפועל, ארבע הדקות האלה מייצגות משהו קצת יותר רחב שקשור למגישת החדשות הותיקה. "מיקי חיימוביץ' שינתה את הדרך שבה אנחנו רואים חדשות", אומרת דיין בפתיח. בדיבור מלא פאתוס היא מדגישה את האומץ שנדרש מחיימוביץ', לא רק לפרוש מהכיסא החם והנוח שלה, אלא גם להצטלם בבגד ים. לפי ההכנה הזו חשבתי שלפחות נראה כאן גילוי לב על החיים הקשים של מגישת החדשות, על הפער בין הדמות הממלכתית על המסך, לזו שבחיים, על איזו אשת חדשות/אשת משפחה/אשת ברזל שנפשה הסוערת והמבעבעת רק מחכה שמישהו יתן לה לפרוץ החוצה.

מה אפשר לגלות בארבע דקות?

ומה קיבלנו? את מיקי חיימוביץ', אישה מקסימה לכל הדעות, אבל בטח לא מבעבעת. מיקי היא מיקי היא מיקי, וכמו שהיא על המסך, כך היא בחייה. אולי מאופרת קצת פחות טוב, אולי בלי הז'קט, אבל בכל זאת מיקי. כמו שהיא לא מביאה איתה לאולפן בבית הורד איזו אג'נדה לוהטת, נדמה שגם בבית התל אביבי אף אחד לא מתקומם. אצל יונית לוי, הצופה עוד מרגיש מסוקרן. אולי מתחת לחזות הקרירה הזו מסתתרת לה איזו מלכת סאדו, או אולי איזו ילדה פגיעה שאוכלת באמצע הלילה ישר מהמקרר. רינה מצליח מלאה להט פוליטי, ויש לה את הס' הרפה והמחוספסת הזו. אילנה דיין, אך כמה דקות קודם, לא היססה לעזוב את האולפן החם ברמת החייל, וללבוש עליה שכפ"ץ בכחול נייבי, עליו המילה Press. אפילו גל גבאי היא לוחמת צדק חברתית, שמפיצה בכל הזדמנות את קולם של החלשים, הנדכאים ומרב מיכאלי. אבל מיקי? מיקי עושה את "ישראלים 10", פינה שבה מפרגנים לאנשים שהם 10. שזה כשלעצמו 10, אבל לא יותר מזה. ובעולם שבו צריך להיות הרבה יותר מעניין מ-10, גם מיקי חיימוביץ' השתעממה מעצמה.

כשחיימוביץ' פונה למראיין ואומרת שהיא מרגישה שהיא לא יכולה יותר, ושהעבודה שלה הפכה רוטינית, ושעבודה של מגיש חדשות היא לא יצירתית, אני מתחילה לחשוב שהסיבה היחידה שבגללה היא נשארה עד כה בפריים שלנו היא פשוט כי התרגלנו אליה. פייס-איט, כשרק התחיל ערוץ 2, היא כנראה הייתה הבלונדינית היחידה בסביבה שידעה לקרוא פרומפטר, ומשם העניינים התגלגלו. היא עושה את עבודתה היטב, היא אף פעם לא תוקפנית מדי, אף פעם לא מקוממת מדי, ואנחנו, שלא רוצים יותר מזה בחדשות של שמונה, לא טרחנו לשאול על זה יותר מדי. אז כשחיימוביץ' אומרת שהיא רוצה לפנות למשהו קצת יותר קריאטיבי, הכי בא לי לרשום אותה לחוג מקרמה. שתבלה קצת, מה יש לה לקפוץ? אתם רואים אותה עושה עכשיו איתי אנגל וטסה להאיטי? אתם רואים אותה, מצד שני, הולכת לעשות תכניסת סטייל אופרה ווינפרי? הרי בסוף זה יסתכם באיזו תכנית בישול, עם טוויסט אירופאי, כולל נסיעה לחבל אלזס ומיסי נמל. כי הרי מה כבר יש שם שכל כך רוצה לצאת החוצה, ולא היה יכול לעשות את זה מאחד הכיסאות הכי משפיעים בטלוויזיה הישראלית? ככה, מתברר באותן ארבע דקות קצרות, שהדבר הכי מסעיר שאפשר ללמוד על מיקי חיימוביץ', קשור ליכולות השחייה שלה. אני התרגשתי לגלות שהיא גם יודעת לשחות פרפר, וגם משתמשת בסנפירים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ