עידו רוזן, עכבר העיר אונליין
עידו רוזן, עכבר העיר אונליין

יש בדיחה ישנה שהולכת כך: שאלה: כמה סוריאליסטיים נדרשים כדי להחליף נורה?תשובה: דג.

נדרשו רק שישה קומיקאים סוריאליסטיים כדי לשנות את מה שאנחנו יודעים על סדרות קומיות בטלוויזיה, ולעצב את ההומור כפי שאנו מכירים אותו. זה אולי נשמע מפוצץ, אך עובדה שגם ארבעים שנה לאחר שחבורת מונטי פייטון החלה לפעול, ועשרים וחמש שנים מאז יצירתם המשותפת הרשמית האחרונה, העולם לא מפסיק לעסוק, להעריץ ולהתווכח על החבורה. השבוע מצוין יום ההולדת העגול במגוון אירועים חגיגיים, שאפילו יאחדו את הצוות מחדש.אמנם אחד החברים, גרהם צ'פמן, כבר אינו בין החיים (הוא מת מסרטן ב-1989), אך הדבר לא מנע ממנו להשתתף באיחוד שנערך בפסטיבל הקומדיה של אספן ב-98', אז למה להתחיל עכשיו? בזמנו, פשוט הניחו במושב השמור לצ'פמן כד אפר. כך שאפשר רק לנחש מה מכינים עבורנו השנה. מה ידוע בוודאות? מיד. אך קודם צריך להתחיל בהתחלה:

ב-1969 אספו מנהלי התוכניות ב-BBC כמה מהכישרונות המבטיחים שעבדו בתוכניות השונות בערוץ, והעניקו להם תוכנית. ממערכת הסדרה הסאטירית "At Last the 1948 Show"  נשלפו ג'ון קליז וגרהם צ'פמן, (ששיתפו פעולה עוד מימי הלימודים בקיימבריג'). ממערכת התוכנית הקומית "Do Not Adjust Your Set" נבחרו מייקל פאלין וטרי ג'ונס (ששיתפו פעולה עוד מימי הלימודים באוקספורד. כנראה שיש הרבה זמן חופשי שם, באוניברסיטאות הבריטיות...), אריק איידל, והאנימטור האמריקני טרי גיליאם, שקליפים שהכין שובצו בתוכנית.מתוך 'הקרקס המעופף':  מערכון 'התוכי המת'

מערכון 'הקליניקה לויכוחים'

מאז הוקמו, מונטי פייטון היוו ללא הפסקה תופעת פולחן עם גרעין מעריצים הולך ותופח. המערכונים והסרטים אינם חדלים לעלות לכותרות העיתונים (רק השנה הוסר החרם האחרון מעל הפצת 'בראיין כוכב עליון'), ולזכות לשלל אזכורים כחלק בלתי נפרד מהתרבות הפופולרית.כעת, עם חגיגות ה-40, לראשונה מזה זמן רב, הם יזמו את ההמולה. מאז הפירוק, החברים פיתחו קריירות מצליחות והתקדמו בחייהם כבמאים, מגישים ושחקנים. נדמה שרק אריק איידל ממשיך לחלוב את הפרה הקשישה, שהיא בכלל פיתון.   הוא מופיע בשירי החבורה (לאחד מסיבובי ההופעות שלו קרא 'סיבוב הממזר החמדן'), וב-2005 הפך ליקיר ברודווי בזכות העיבוד המוצלח של 'הגביע הקדוש' למחזמר זוכה פרס הטוני 'ספאמאלוט'. אין ספק שאירועי הארבעים שיזם יגרמו למנהל הבנק שלו לקפץ בשירת 'שיר הכסף' מהקרקס המעופף.

גולת הכותרת היא סדרת טלוויזיה חדשה: 'מונטי פייטון – כמעט האמת'. דוקומנטרי בשישה פרקים שישודר ברשת IFC , וייצא על גבי DVD בסוף החודש. הסדרה מתיימרת לספר בפעם האחרונה והמוחלטת את סיפורם מא' עד ת', באמצעות ראיונות חדשים עם החברים הנותרים, קטעי ארכיון של צ'פמן, חומרים שטרם נראו, ושיחות עם קומיקאים מושפעים, מדן אקרויד ועד סת' גרין. הפייטונים צפויים לכבד בנוכחותם את הפרמיירה של הסדרה בניו-יורק, ב-15 בחודש, במסגרתה האקדמיה הבריטית לסרטים וטלוויזיה (BAFTA ) תעניק להם פרס מפעל חיים.  הטריילר ל'מונטי פייטון – כמעט האמת:

אל תצפו מהם להתלבש כמו אבירים או זקנות - למרות שהאל יודע עד כמה הם נהנים מזה-  ולהציג חומרים חדשים. הפייטונים מעידים על עצמם שהפכו ל"פלוצים זקנים", ואין להם כוח להתרוצץ על הבמה. עם זאת, הם מכשירים יורשים. אריק איידל ביים את 'ערב עם בלי מונטי פייטון' – הופעה חיה ממיטב המערכונים. דומה להופעה הנודעת ב'הוליווד בואול', רק, כאמור, בביצוע שחקנים צעירים ודי אלמונים. השם הזוהר ביותר בהפקה היא ג'יין ליבס,שגילמה את דפני ב'פרייז'ר'.

הכי קרוב בו נזכה לראות את הפייטונים מופיעים יהיה בהפקה 'הוא לא המשיח – הוא ילד שובב!' שתועלה באופן חד פעמי ב-23 באוקטובר. שוב, המוח מאחורי הקלעים הוא איידל, שכמו בספאמאלוט, מציג עיבוד מוזיקלי לסרט של החבורה. הפעם – אוֹרָטוֹרְיָה לפי 'בראיין כוכב עליון'. התזמורת הסימפונית והמקהלה של הBBC ילוו את הכוכבים האורגינליים: איידל, פאילין, ג'ונס, וגיליאם בשורת מזמורים אוויליים להחריד ומצחיקים עד דמעות (כך לפי מבקרים שצפו בגרסה מוקדמת של הערב, שהועלתה עם משתתפים אחרים ב-2007).

אז יש סרט תיעודי, שהוא בעצם סדרת טלוויזיה, ויש מופע חי, ומופע מוזיקלי, ומה חסר? החודש יצא גם ספר חדש מטעם הקבוצה, 20 שנה מאז ספרם האחרון. הוא נקרא 'מונטי פייטון LIVE' (בעריכת... ניחשתם נכון, אריק איידל) ומתעד את ההיסטוריה של הפייטונים בהופעותיהם החיות. השיחות בדרכים, זיכרונות מאחורי הקלעים, תסריטים למערכונים שבוצעו רק על במות ועוד.  

 למעריצים בהחלט יש למה לצפות. רק אל תצפו לאינקוויזיציה הספרדית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ