חיים יבין יודע את מלאכתו

כך כתב <STRONG>מבקר הטלוויזיה של "הארץ" באוגוסט 1968</STRONG> על מגיש החדשות הטרי, מר <STRONG>חיים יבין</STRONG>. הערב הוא יגיש את "מבט" בפעם האחרונה

מערכת עכבר העיר און-ליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מערכת עכבר העיר און-ליין

"אמש הטעימה אותנו הטלוויזיה לראשונה טעמה של תכנית חדשות והטעם ערב לחיכנו... מגיש התכנית, מר חיים יבין, יודע את מלאכתו. הופעתו היתה נעימה, דיבורו קולח והוא לא הטרידנו בהתחכמויות". כך כתב יהודה קסטן באוגוסט 1968 בטור "אמש בטלוויזיה" בעיתון "הארץ" על "מאגאזין" החדשות הראשון. תחת הכותרת "סוף סוף מאגאזין חדשות" משבח קסטן את ההחלטה לערוך בעבור הצופים תוכנית שמסכמת את מאורעות הימים האחרונים. "השהות הניתנת לעורכים להכין את המאגאזין קצרה אמנם", מבין קסטן את מגבלות העולם המודרני, "אך היא צריכה להספיק להכנת סרטוני חדשות להקרנה, זימון פרשנים וסיכום המאורעות. במבחנים אלה עמד המאגאזין אמש", הוא כותב. קסטן מהלל - אולי באירוניה דקה - את יכולתה של הטלוויזיה לקרב את הציבור לנבחריו: "הוקרן ראיון קצר עם שר החוץ מר אבא אבן וניתן לצופה הישראלי לחזות - לרבים זו הפעם הראשונה - כיצד מנווט מר אבן בזריזות את ספינת הדיפלומטיה לפני עדשת המצלמה". קסטן מלין גם על "אלמנט ההומור" המיותר, ששורבב למהדורה באמצעות כתבה על החילופים בממשלה דרך עיניו של קריקטוריסט. אבל בשורה התחתונה - יבין ו"מבט לחדשות" ריצו את המבקר. "לתכניות מסוג זה - אולי מגובשות יותר ומעמיקות יותר - אנו מצפים", הוא מסכם.מאז ועד הערב נתן יבין משמעות חדשה לקונספט ה"עוגן" החדשותי. "דן שילון וטוביה סער לא יגישו מבט לחדשות", גורסת כותרת קטנה אחרת בעיתון "הארץ" ב-3 ביולי 1969. "נקבע כי מר חיים יבין יגיש אותן דרך קבע", ממשיך לדווח הכתב, מבלי לדעת שכעבור כמעט 40 שנה, המידע יהיה מדוייק ממש כמו ביום הפרסום המקורי.הערב (שלישי) בשעה 21:00 ישב יבין בפעם האחרונה בכיסא מגיש "מבט לחדשות", לפני פרישתו ההיסטורית והשניה במספר - ב-1997 יבין ערק לשורות ערוץ 2, אך כעבור עונה שב לזרועות הערוץ הציבורי. לאחר מהדורת מבט ישדר הערוץ הראשון תוכנית פרידה מיוחדת שתוקדש לאחד האנשים הוותיקים - אך גם הפופולאריים - ביותר בתולדות הטלוויזיה בישראל.זה הזמן להיזכר במשדר החדשות הראשון, בהגשתו של יבין, מ-20 באוגוסט 1986. על הפרק - משבר המטוס החטוף באלג'יריה , אך אנחנו בחרנו להביא דווקא את האייטם המרתק על אופנת הסתיו. כתבתה של שרי רז:

הטלוויזיה הפכה את יבין, איש קול ישראל, לכוכב. מבקרת הטלוויזיה המיתולוגית הדה בושס התייחסה לעניין ב-24 למרץ, 1969, שנה אחרי שיבין החל להגיש את מהדורת החדשות: "היום הוא כוכב טלוויזיה, ולא רק שרואים אותו, אלא רוצים לדעת פרטי פרטים על חייו, אהבותיו ושנאותיו", היא כותבת על יבין. "הוא משלם את המחיר המלא של תהילה ופרסום בחברת ההמון המגורה על ידי המדיום החזותי, אבל", מקנחת בושס באבחנה אופטימית, "אין סימנים גלויים שהוא סובל מכך".רוצים לדעת עוד על קשיי חייו של הסופרסטאר הטלוויזיוני העברי הראשון? קראו את מכתבי המעריצות המובאים כאן (מתוך "הארץ", 16 בינואר, 1969):

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ