"מיילדת": הסדרה ששרה שיר הלל לסוציאליזם

הסדרה הבריטית שעלתה בערוץ הראשון לפני כשבועיים מעמידה במרכזה את הצדק החברתי ואת מדיניות הרווחה, ערכים שממש כמו בישראל נמצאים על סף פשיטת רגל. רק שבבריטניה להבדיל מפה, עוד עושים על זה סדרות

זיו יצחקי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זיו יצחקי, עכבר העיר

חג המולד 2012, לאחר שנים בהן שני הצדדים התחפרו בעמדותיהם והשליכו זה כלפי זה את כל סוגי התחמושת המוכרים לבני האדם, מתקבלת החלטה בלתי רשמית להכריז על הפסקת אש לרגל החג. הבי.בי.סי נוקט בצעד יוצא דופן ומזיז את השיבוץ של פרק הספיישל של "המיילדת" כך שלא ישודר במקביל לספיישל החג של "דאונטון אבי". זאת מתוך התחשבות ברגשות הציבור שמכור לשתיהן באותה מידה.

בעוד ש"דאונטון אבי" הצליחה להתנחל בלבבות הישראלים יותר מכל מאחז אחר, עלייתה של "המיילדת" בערוץ 1 נעשתה כמעט בחשאי לפני כשבועיים. בבריטניה היא מובילה גל של סדרות טלוויזיה, שמציבות נשים בתפקידים הראשיים ומציגות את המאבקים המקצועיים והאישיים שלהן. אחריה אפשר למנות את “The Fear”, שהחזירה את ג'יליאן אנדרסון בתפקיד בלשית בלתי שגרתית, את "סקוט וביילי" שהיא מחווה בריטית ל"קגני ולייסי", ואת "סילק" שבה עורכת דין עשויה ללא חת נאבקת במערכת הצדק ובקולגות. כל הסדרות הללו מצייתות לחוקים הישנים בהם אישה, המצויה בעמדת כוח שהיתה שמורה לגברים באופן מסורתי, נאלצת לפלס את דרכה למרות השוביניזם, השחיתות והלגלוג. לרוב היא תשלם על השאיפות האלה בחייה האישים. במקרה של "סקוט וביילי", הנשואה מבין השתיים אומנם מגדלת שתי מתבגרות, אך נישואיה לא מחזיקים מעמד. הרווקה נושאת על גבה את כל חטאי הרווקות באשר הן, מבלי להחמיץ את הרומן עם הגבר הנשוי, הסטוצים וחוסר היכולת להכין כוס תה בלי לשרוף אותה. המהפכה הפמיניסטית מתחוללת על המסך הבריטי. הטריילר לסדרה:

"המיילדת" נוקטת בקו אחר. היא מתרחשת בשנות החמישים המוקדמות בחלקים הפחות טובים של לונדון. ההריסות ממלחמת העולם השנייה עדיין מצויות בכל פינה. רבים מהתושבים עדיין חיים בתנאים בלתי היגיינים בעליל וביטוח הבריאות הממשלתי רק נוסד ביוזמתה של מפלגת הלייבור שעלתה לשלטון. לתוך הרקע ההיסטורי הזה נכנסות המיילדות. חלקן נזירות שעוסקות במקצוע הזה עשרות בשנים, חלקן אחיות צעירות שעדיין נושאות צלקות מימי המלחמה. כולן חיות במנזר שמצוי בתוך השכונה שבה הן עובדות, ובכל פרק הן מוזעקות לטפל באישה אחרת המשתייכת למעמד הפועלים הבריטי שכורעת ללדת. ג'סיקה ריין מובילה את הסדרה כג'ני, בת למעמד הגבוה הבריטי שהחליטה להיות אחות בעקבות המלחמה. הגעתה אל האיסטאנד ואל המנזר חושפת את הצופה לדמויות האחרות. דרך עיניה של ג'ני מועברים גם מסרים לא פחות חשובים על סוגיית המעמדות בחברה הבריטית. מה שנראה מזעזע בעיני ג'ני הוא דרך חיים עבור תושבי האיסטאנד. התהליכים שעוברת ג'ני בהבנה כיצד אנשים מגיעים או מונעים לחיות בתנאים מחפירים וללא השכלה, מעניקה לצופה הפחות אמיד שיעור בכלכלה ובסוציולוגיה. המסרים הסוציאליסטיים לא נעצרים שם. בכל הזדמנות מזכירות הדמויות כיצד הטיפול הרפואי השתנה לטובה מאז המלחמה. העובדה הפשוטה, שכל אחד זכאי לטיפול רפואי במחיר סביר, נראית כמו חידוש על סף נס שנישא בפי המיילדות, הרופאים והמטופלות. הסוף למעמדות

במבט ראשון אפשר לראות ב"מיילדת" כדרמה מחממת לב שנועדה לעלות על הגל של הדרמות התקופתיות שיצרה "דאונטון אבי". במבט שני קשה לחשוב על שתי דרמות שונות כל כך. "המיילדת" היא כל כולה שיר הלל לשיתוף, לסעד, לתמיכה, לצדק חברתי ולמדינת הרווחה. ואין ויכוח יותר רלוונטי מאשר על הערכים האלה לחייהם של הבריטים. כמו בישראל, גם שם מערכת הבריאות הממלכתית ניצבת על סף קריסה לאחר שנים של עידוד הפרטה. כמו בישראל, השירות שניתן לעתים הוא מצוין, אך הדרך אליו ארוכה מדי. לעומת המצב בישראל, בטלוויזיה הבריטית עוד משדרים דרמות מדי פעם. וכשעושים את זה, כבר מנסים לומר משהו על המצב, ובמקום זעם קדוש ודרמות היפר ריאליסטיות מבינים שהדרך הטובה ביותר להעביר את המסרים האלה היא בשיר, באנימציה או בדרמה תקופתית.

בכך סוטה "המיילדת" מהמסלול שהותווה בטלוויזיה מאז עליית "הסופרנוס". במקום אנטי גיבורים שאי אפשר שלא לאהוב אותם, מציבה הסדרה גיבורות ערכיות שאי אפשר שלא להתאהב בהן. במקום קידום ערכים אינדיבידואליסטים של הצלחה אישית בסדרות עורכי דין וסיפוק חרדת הנטישה שלנו באמצעות תמונות בלתי פוסקות של גופות, סדרה מוארת על עבודת צוות והתערות בקהילה שמולידה חיים חדשים. לצד העונה הרביעית של "משפחה בהפרעה", "המיילדת" היא הביקורת הכי נוקבת על מצב האנושות שנראתה בטלוויזיה. באמצעות סיפורם של כל אלה שבנו את מדינת הרווחה, היא מנסה להזכיר כמה מאמץ וכוונות טובות הושקעו בתוך המפעל הזה. היא גם מנסה לתאר מה השתבש, אבל מזכירה לכולנו שאת התינוק הזה אסור לשפוך עם המים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ