סקנדינביה בוערת: הסדרה השוודית שאתם חייבים להכיר

בשוודיה החליטו לקחת השראה מהשכנה הדנית ולייצא סדרות פשע מסקרנות וקרירות. הראשונה (ונקווה שלא האחרונה) היא "ארנה דאל: האיש העיוור", שבה יחידת בלשים מנסה לפענח רצח של שלושה טייקונים. אין ספק שמדובר בסדרה שנותנת השראה (טלוויזיונית)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בעוד ששכניהם הדנים משלשים את התל"ג הלאומי באמצעות ייצוא סדרות פשע ומתח, החליטו בשוודיה לאמץ את הרעיון והכינו תגובה בלונדינית הולמת משלהם. אל שרה לונד ("The Killing"), בירגיטה ניבורג ("הבורגן") וסאגה נורברג ("הגשר") הצטרפו החודש לא פחות משישה בלשים תוצרת שוודיה שקובצו יחדיו כדי לפענח מקרי רצח בסדרה החדשה "ארנה דאל - האיש העיוור". הסדרה, שעלתה לא מזמן בבריטניה, מבוססת על ספריו של יאן ארנלד הכותב תחת הפסבדונים ארנה דאל. חלק מסיפוריו פורסמו בחלקים בעיתון יומי שוודי נפוץ. כבר מהפרק הראשון של העיבוד הטלוויזיוני, אפשר לראות שכמו הרהיטים שלהם באיקאה, השוודים אוהבים דברים מורכבים ומאתגרים להרכבה גם בטלוויזיה.

העלילה נפתחת עם הירצחם של שלושה פיננסיירים, כמו שבדה מרקר אוהבים לקרוא לזה. מסתבר שמתחת לחזות הקרירה, השוודים לא מסתפקים בשיפור יחס ההון-חוב כשהטייקונים שלהם מפרים את הברית החברתית. גם הקמת קבוצת מחאה בפייסבוק לא ממש נראית להם, והם מחליטים לנקוט באמצעים יותר דרסטיים כדי לשנות השיטה: רצח.  שוודית חזקה ומפתיעה. צפו בפרומו לסדרה:

לשם פתירת התעלומה מגייסת הבלשית הוותיקה ג'ני הולטין מגייסת צוות של שישה בלשים. החלוקה ביניהם די ברורה, פול הוא השוטר הטוב עם המבט המצועף בעיניים. חורחה צ'אבז הוא הצעיר, בן המהגרים וההאקר שבחבורה, הבלש הוותיק והשחוק הוא ויגו, ארטו חושב מחוץ לקופסא, גונר הוא השוטר המרביץ וקרסטין ידועה בכישורי החקירה המופלאים שלה. כנהוג בז'אנר, העלילה מסתעפת, מתכנסת ומתפצלת שוב ושוב כאשר כל אחד מהבלשים בודק קצה חוט אחר, שקשור אליה. כל אחד מהחוקרים מנסה להיות זה שיקבל את הקרדיט על פענוח מעשי הרצח המתוקשרים. פרגון וקריאות קומביה משותפות אינן חלק ממערכות היחסים ביניהם.

מי שהורגל כבר לקצב, לאווירה ולשפה הדניים, יגלה שהשוודים מנסים לעשות את זה קצת אחרת. במקום מסע ארוך אל תוך נפשה של הדמות הראשית, כפי שאפשר היה לעבור עם לונד ועם סאגה מציעים השוודים מערכת יחסים קצת שונה בין הגיבורים שלהם לבין הצופים. קודם כל, מותר להם להסתובב בחוץ גם כשלא יורד גשם, שזהו שינוי משמעותי ומבורך מכל מה שראינו עד עכשיו. שנית, "ארנה דאל - האיש העיוור " מנסה להתרחק כמה שיותר מהקלסטרופוביה והדכדוך הדני באמצעות לונג שוטים ותנועות מצלמה חדות, שמנסות לחקות את קולנוע הגנגסטרים הצרפתי של שנות השישים והשבעים. לפעמים הטכניקה הזאת עובדת, לפעמים לא כל כך ולעתים מקשה להתחבר אל הדמויות. כיוון שהעלילה עצמה של "ארנה דאל" מספיק חזקה ומפתיעה, ניתן לסלוח לה, להתמכר ולנסות להבין איך אומרים בשוודית את מה שכבר למדתם לומר בדנית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ