המסך המפוצל: הקשר בין סלמה לאוהדי בית"ר

בית"ר ירושלים ניצחה את מכבי אום אל פאחם וגם את עצמה כשאוהדיה שמרו על איפוק במשחק. סלמה עלתה לגמר "מאסטר שף", ניצחה את ג'קי והוכיחה שטיקט הערבייה הוא לא רק טיקט. יכול להיות שהגזענות נעלמה מהמסך? שני רגעים טלוויזיוניים בשבוע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

1. בית"ר ירושלים הביסה את מכבי אום אל פאחם בכדורגל 5-0 השבוע. הניצחון היה כפול: בית"ר התקדמה עוד שלב לעבר גביע המדינה והצליחה להציג מפגן ראווה של איפוק. קנס של 50 אלף שקל, חמישה משחקים ללא קהל ביציע המזרחי, מאות ניידות שנפרסו כל הדרך לאצטדיון "טדי" וטלפונים שמזהירים את האוהדים לא להגיע למשחק עזרו לאוהדים להפנים שהם לא פועלים בחלל ריק. ארבעה ימים לאחר שנופפו בשלט "בית"ר טהורה לעד" והציתו גל של גינויים, ניסו להנמיך את הלהבות וכל תחזיות הפיצוץ בתקשורת (שמשמשות יותר כחומר דליקה מאשר כהתראה) התבדו. המשחק עבר ללא הפרות סדר והגזענות חזרה למידות הנורמטיביות שלה: סלים טועמה נשאר מחבל ואחמד טיבי הסתובב עם אבטחה מוגברת. כל עוד לא נגררים למילים המאיימות (טיהור) שמזכירות טראומות היסטוריות (שואה) הרי אין "הפרת סדר" של ממש. כזו גזענות הסדר יכול לספוג.2. סלמה פיומי הביסה את ג'קי אזולאי בגמר "מאסטר שף" 74- 106. המאמי הלאומית שהזכייה כבר היתה מונחת לה בסינר הודחה במפתיע ופינתה את מקומה לערבייה ולגרמני. במילותיה: "השם ישמור". לאורך כל העונה השופטים מרחו את ג'קי בחמאת מחמאות ומשחו עליה שמן זית לקראת טקס ההמלכה שהיה אמור להתבצע שלשום. לא ברור אם היו אלו אטריות הקדאיף שסלמה שיגרה לעברה, או הזחיחות שהחליפה את חוסר הביטחון במשדר הגמר, אבל ההישג האמיתי של סלמה היה הניצחון את ג'קי. המסע הערבי לכיבוש הפריים טיים הושלם. לא עוד לינה מח'ול שבאה מעכו אבל שרה על ניו יורק, לא עוד סאז שמוכן לספוג השפלות ומתבקש לעדן את הערביות שלו. סלמה לא התביישה בכיסוי הראש שלראשה, באותנטיות של התבשילים, בשמות הערביים של המאכלים ובמטבח הפלסטיני שהיא באה ממנו. המסע לכיבוש הפריים טיים. סלמה מגישה את מנת הגמר:

3. זפזופ בין ערוץ חמש פלוס לייב לערוץ 2 בערב יום שלישי סיפק את האשליה שזכייניות הטלוויזיה מנסות למכור. אשליה שנגמרה על מסך הטלוויזיה. אוהדי בית"ר לא באמת התנקו מהגזענות, הם בסך הכל נכנעו באופן זמני לפיקוח של מצלמות הטלוויזיה. גם ב"מאסטר שף" השוויון נשאר מאחורי המסך בלבד. מראית העין שהטלוויזיה ניסתה ליצור נחשפה במסכים אחרים, מעודכנים יותר. עמוד הפייסבוק של התוכנית הוצף במאות קריאות גזעניות נגד סלמה ובקריאות להדחתה. הגזענות לא נעלמה היא רק החליפה פלטפורמה, היא יודעת להתחבא היטב מהמצלמות, ולהסתתר מאחורי מסכי מחשב ושמות בדויים. הטלוויזיה הפסיקה לשקף את המציאות, אבל המציאות עדיין שם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ