המסך המפוצל: יאיר לפיד ושלי מ"מאסטר שף"

שלי מ"מאסטר שף" הוכתרה השבוע כמנצחת המודחים לאחר שעשתה תיקון. יאיר לפיד הוכתר השבוע כמנצח הגדול של הבחירות. שניהם פועלים עבור ובזכות דבר אחד בלבד: הם רוצים שיאהבו אותם. מדור חדש על שני רגעים טלוויזיוניים בשבוע

סיון שור, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיון שור, עכבר העיר

1.      ביום ראשון שלי מ"מאסטר שף" עשתה את הלא ייאמן והצליחה להפוך את עורה. "מאסטר שף" החזירה אותה למקום הטראומה. הפעם היא כבר לא התמודדה על מקום בנבחרת וגם לא על מקום בגמר. היא התמודדה עם האישיות שלה. נגד האישיות שלה ליתר דיוק. אחרי שבישלה, בכתה, נפצעה, בכתה הודחה ובכתה כל הדרך הביתה, שלי גילתה שהעולם בחוץ הוא אכזרי יותר מהשופטים והמשימות. כשבאמתחתה מספר אימתני של טוקבקים ארסיים, שיכולים להשתוות אולי רק למספר הדמעות שהזילה מעל הכיריים, חזרה שלי כדי להוכיח שהיא יכולה גם אחרת. היא מאמינה בעצמה, היא השתנתה והיא הולכת להוכיח את זה לכל עם ישראל. כיוון ש"מאסטר שף" מאמינה שבאמצעות קציצה אפשר לתקן את היחסים עם ההורים או להשלים עם אובדן של קרוב משפחה, כמובן שגם השינוי של שלי הצליח. אייל שני וחיים כהן אמנם הסבירו לה כשהיא כמעט ואיבדה עשתונות שאהבת הקהל היא שולית לבישול, לדבר כשלעצמו, אבל זה היה רק כדי להעצים את הדרמה. כשהיא נבחרה למצטיינת בסוף הפרק שני, כהן ו"מאסטר שף" שיגרו מסר ברור: הדבר כשלעצמו הוא אהבת הקהל (במקרה הזה השופטים), וכל הכבוד על התיקון. עכשיו היא יכולה סוף סוף להזיל דמעה של אושר. נוקמת בטוקבקים. השופטים מתקנים את שלי:

2.      ביום שלישי עשה יאיר לפיד את הלא ייאמן והצליח להעביר את אותה אהבה ששלי חיזרה אחריה מעולם הטלוויזיה למציאות. את האהבה, שמושתתת על הפנים המזמינים שעל המסך (מי לא רוצה פנים כמו של יאיר או שלי, לא יחימוביץ' כמובן) ועל המכנה המשותף הרגשי הנמוך (מי לא שרף אף פעם סיר במטבח כמו שלי או הרגיש צביטה בלב מול כתבה של סמדר פלד כמו יאיר), הצליח לפיד לתרגם לבוחרים. לקולות בקלפי, לחברי כנסת שהם עצמם מעולם לא האמינו שיגיעו לרגע הזה. בשנה שעברה מאז פרש לפיד מכס המגיש של אולפן שישי הוא ניסה להתרחק כמה שפחות מדמותו הטלוויזיונית והעיתונאית. דמות ששומרת על ממלכתיות אבל יודעת לתבל אותה במעט ציניות, שלא תדבר בנחרצות אבל תרמוז שהיא מסוגלת לעשות את זה ובעיקר שיודעת להפגין המון אמפתיה ורגישות למרות הלוק המסוקס והמלוקק. דמות רחוקה ככל האפשר מכל פוליטיקאי אחר שצמח פה. למרות כמה פליטות פה שהסגירו את עמדותיו בכמה נושאים, הוא הצליח להישאר יאיר לפיד מהטלוויזיה: אדם שרק רוצה שיאהבו אותו ולא מרגיש צורך לענות לאהבה הזאת בתוכן.עבר לפוליטיקה אבל נשאר דמות טלוויזיונית. נאום הניצחון של לפיד:

3.      הניצחון של שלי ב"מאסטר שף" הוא גם הניצחון של יאיר לפיד בבחירות. הרדיפה האינסופית אחרי טוקבקים מחמיאים, לייקים בפייסבוק וחנופה ממגישי טלוויזיה הפכו אצל שניהם למהות. אהבת הקהל והצורך בה כדי להתקדם הוא כבר לא אפקט נלווה לדבר כשלעצמו, הוא הדבר כשלעצמו. זה אולי נכון וטוב כשמדובר במשימות, או בסמסים שימנעו הדחה, השבוע הסתבר שזה מספיק גם כדי להיבחר לכנסת. לבשל קציצה, להחליט על תקיפה באיראן - כל מה שצריך הוא לייק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ