שרים בכיכר: כי ככה זה להיות ישראלי

לתהות על ההיא מדה וויס, להתעצבן על העיבוד המתחכם של עברי לידר ל"גשם אחרון" ולבכות על כל מלחמות האין ברירה שהיו ושיהיו. גם השנה עמדנו בכיכר רבין בתל אביב ונזכרנו מה זה באמת להיות ישראלי

אורי ערן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי ערן, עכבר העיר

להיות ישראלי היום זה לתהות אם ליאור אשכנזי הוא שר האוצר הבא של מדינת ישראל. להיות ישראלי היום זה להתלבט אם הז'קט השחור והשיעור המאפיר שמשוח לאחור הם במקרה, או קריצה מתוחכמת של ההפקה. להיות ישראלי היום זה לחשוב שאולי, למרות שהוא שחקן, ותל אביבי, ובוהמייני וקוק וכל זה, אולי הוא עדיין בסדר ואוהב את המדינה. כמו ההוא, נו. להיות ישראלי היום זה להגיד שבשביל שר אוצר זה כנראה מספיק טוב.

להיות ישראלי היום זה לחשוב בלב "מה לעזאזל ההיא מדה-ווייס עושה פה?" אבל לא להגיד את זה בקול כי זה לא מכובד. להיות ישראלי היום זה להסתכל על פוליקר ולהגיד "כמה שמן - ככה מוכשר". להיות ישראלי היום זה לשאול מה בדיוק עילי בוטנר עושה עם כל השירים האלה בשאר ימות השנה, ולאן באמת יגאל בשן נעלם ואיך כבר עשרים שנה הוא וזאב נחמה וירדנה ארזי נראים אותו הדבר. להיות ישראלי היום זה להתעצבן על העיבוד המתחכם של עברי לידר ל"גשם אחרון", ולתהות באיזה קטע "חצבים פורחים" זה שיר יום הזיכרון. להיות ישראלי היום זה לספור את המזרחים על הבמה ולהגיד שמשה פרץ עשה בשכל כשהלך ל"בית ספר למוסיקה".

כמה שמן - ככה מוכשר. פוליקר, שרים בכיכר (צילום מסך)

להיות ישראלי היום זה להסתכל על חולדאי- ליד יחימוביץ' - ליד לבני - ליד יולי תמיר - ליד אבישי ברוורמן ולא להיות בטוח אם זה הטקס של רבין או של יום הזיכרון. להיות ישראל היום זה לראות בסוף את גאולה אבן וגדעון סער ממלמלים את "התקווה" ולהירגע קצת כי הם ימנים. וצעירים, ויפים. להיות ישראלי היום זה להקשיב למילים של דוד אבידן "ייקברו אותו שלם בין יהודים" ולהבין שזה כנראה משהו רע של שמאלנים, אבל לא להבין בדיוק למה. להיות ישראלי היום זה לחשוב שאיזה כיף זה שיש יום אחד שכולנו יחד ואין פוליטיקה. להיות ישראלי היום זה להקשיב לראש הממשלה, הנשיא והרמטכ"ל אומרים שהאיומים עלינו גדולים מתמיד, ושיד אחת מושטת לשלום והשנייה אוחזת בחרב.

להיות ישראלי היום זה להסתכל על האם השכולה הרוסייה והאב השכול הדרוזי ולהגיד שוואלה, לא בדיוק יהודים אבל נתנו יותר מרוב השמאלנים. להיות ישראלי היום זה להקשיב לאב השכול שאומר "הפכנו לישראלים בן-לילה" וגם לרצות קצת להפוך לישראלי. להיות ישראלי היום זה לבכות על הגורל המר והאכזר שלנו, על החיים על החרב, על כל מלחמות האין ברירה שהיו ושיהיו, אבל גם לדעת שרק ישראלי אמיתי מבין שבאמת אין ברירה. להיות ישראלי היום זה לסגור כל פתח של תקווה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ