השבוע בטלוויזיה: ספיישל ארץ נהדרת ליום העצמאות

תכנית הסאטירה חוזרת אחרי פגרה של מספר שבועות למשדר מיוחד, "Veep" חוזרת בעונה שנייה וספיישל סרטיו של הבמאי רן טל ב-yes דוקו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יום שני: הסופשבוע האחרון שלי אתכם עלילת "הסופ"ש האחרון", מיני סדרה בת שלושה חלקים המבוססת על רומן באותו שם מאת בלייק מוריסון, מתרחשת במהלך סוף שבוע ארוך אחד בכפר באנגליה. שני חברים שהכירו באוניברסיטה מחדשים את הקשר לאחר שנים של ריחוק ויוצאים לבלות יחד עם נשותיהם לסוף שבוע בזמן חופשת הקיץ. הגברים – איאן ואולי, אמנם נפגשו והתיידדו באוניברסיטה אבל החיים זימנו לכל אחד מהם מסלול שונה מאוד, חבר אחד עוסק בהוראה והשני עובד כעורך-דין מצליח, אך ההזדמנות למפגש חברתי נוסטלגי הופכת לתחרות קשה שתוצאותיה משפיעות על כל הנוכחים. בסדרה משחקים: רופרט פנרי ג'ונס ("ספוקס", "קזונובה"), שון אוונס ("חדר מורים", "אחים לפשע" של מרטינה קול), ג'נביב אוריילי (ג'יימי לפידוס ב"אפיזודס") וקלייר קילן ("מראה שחורה")."הסופ"ש האחרון", 22:00, ערוץ yes Oh HD נצא זוגות זוגות. טריילר "הסופ"ש האחרון":

וגם:

סיפורו של המפיק האגדי אברהם דשא פשנל ("הגשש החיוור", "שוקולד מנטה מסטיק", "כוורת") בסדרה בת 3 חלקים שנוצרה על ידי בתו שירילי דשא. הסדרה מציגה באמצעות קטעי ארכיון וראיונות את דרכו המקצועית של פשנל לאורך יובל שנים כשהוא נחשף במלוא צבעוניותו: החל מילדותו ונעוריו בסמטה פלונית בלב תל אביב הקטנה והציורית ועד לשיאי תהילה בעולם התיאטרון הבידורי. מעורבותו העמוקה בחוגי הבוהמה התל אביבית מאמצע שנות החמישים ועד למותו.הסדרה מביאה את סיפורו של נער שהיה ממש עזוב לנפשו והפך לחביב הבוהמה התל אביבית. לא כל אחד מבני אותה בוהמה יכול היה להתקבל לחוגו של האמרגן, רק אלה שצייתו לכללים שהכתיב להם. מבחינה זו הוא ראה בכולם את בני שבטו, אבל הוא היה ראש אותו שבט שעל-פיו יישק דבר. פשה בחן את ידידותו עם חבריו במידת הצלחתו להשפיע על מהלכיהם גם ביומיום. אבל עובדה היא שרבים הושיטו לעברו את ידם, השלימו עם תנאיו ובתמורה קיבלו מקום להתחמם מסביב למדורתו. בימוי: שירילי דשא, הפקה: ענת קנדל, פנס בודד הפקות

"פשה", 21:00, ערוץ 8סביבו הייתה שמחה והילולא. אברהם פשנל ז"ל (צילום: יח"צ HOT)ועוד:שידורי יום העצמאות בערוץ yes דוקו במחווה לבמאי רן טל:

במשך שנה שלמה עקב הבמאי רן טל ("ילדי השמש") אחר הסחנה - גן לאומי ואתר נופש, אחד מהפופולאריים והיפים בישראל. הסחנה מושך אליו את כל הזהויות הישראליות האפשריות – קיבוצניקים מהסביבה המתחילים את יומם בשש בבוקר בשחייה במימיו הכחולים. משפחות ערביות מכל הארץ פורשות שמיכות על הדשא ומנסות להרגיש בנוח. יוצאי ברית המועצות המקיימים בגן לילות של אכילה, שתייה ורחצה, ממש כמו במולדת. חניכי תנועות הנוער הפוקדים את המקום כחלק מתהליך החניכה המסורתי ותיירים מכל העולם.

בינות לעצים מצטופפים ורוחשים לא רק המנגל והספא, אלא כל מרכיבי הסיפור הישראלי. ארכיאולוגיה, היסטוריה, אידיאולוגיה, פוליטיקה, חלוציות, גבורה וציונות, הביקורת עליה והרבה מאוד רגשות סותרים. סתם אתרי נופש ישנם כנראה רק באירופה. בימוי: רן טל, הפקה: רן טל ואמיר הראל, איילת קייט - "למה הפקות". הופק בתמיכת קרן מקור לקולנוע וטלוויזיה.

"גן עדן", 22:15, ערוץ yes דוקוועוד:

הבמאי ג'ורג' עובדיה ז"ל, שהפיק וביים בין השנים 1983-1969 סרטים פופולאריים, כגון: "אריאנה", "נורית" ו"שרית", מעורר עד היום מחלוקת, לגבי איכות סרטיו. סרטו התיעודי של רן טל מביא את סיפור חייו ויצירתו של עובדיה, שבהיותו אדם קשיש וחולה, איש לא היה מוכן לאפשר לו לביים עוד סרטים, כשכל משאלתו הייתה לעשות עוד סרט אחד. התעודה משלבת קטעים נבחרים מסרטיו, שיחה עם אחדים מגיבורי סרטיו והצגת מזכרות מן העבר. בימוי: רן טל (ישראל, 1992)"מוכר הרגשות", 23:30, ערוץ yes דוקועל הסחנה ועל הרגשות. מחווה לרן טל בערוץ yes דוקו:

יום שלישי: ספיישל יום העצמאות ודרמות ישראליות מדינת ישראל חוגגת 65 שנות עצמאות, וזו הזדמנות פז עבור נבחרת "ארץ נהדרת" לאוורר את ארסנל הדמויות, הפרשיות והסקנדלים שנרשמו על דפי ההיסטוריה מאז ועד היום – היכונו לתותחי פאנצ'ים וחשבון נפש סאטירי בספיישל יום העצמאות.

"ארץ נהדרת: ספיישל יום העצמאות", 21:30, ערוץ 2 (קשת)וגם:

"זה עובר בגנים" הינה סדרה דוקומנטארית בה אסף אמדורסקי, רנן מוסינזון ויעל ונעמי פרלוב יוצאים למסע בעקבות אבותיהם הידועים, בניסיון לבחון את הבית בו גדלו ואת הפיכתם לאמנים בפני עצמם. הסדרה מספקת הצצה נדירה לחייהם של ארבעה יוצרים ישראליים, אשר אביהם, שכבר אינו בחיים, היה אמן בולט שהשאיר את חותמו. שלושת פרקי הסדרה עוקבים אחר "הבת" או "הבן" במסע היכרות מעמיק אחר אבותיהם, כאשר באמצעות המסע הם מתכתבים עם יצירותיו של האב שנפטר ובוחנים מולו את האמנות של עצמם.

"זה עובר בגנים" הנו מסע אישי בו נחשף הצופה למשמעויות הרבות והמוכרות של התבגרות בבית בו האמנות היא הגורם המוביל והדומיננטי. ליווי הדמויות ממחיש את ניסיונות ההתרחקות וההתקרבות להורה המנוח, את הרצון להחיות ולהפיץ את יצירתו, יחד עם הצורך לשמור על ביטוי אישי וליצור אמנות שעומדת בפני עצמה. סדרה בת 3 פרקים. יוצרי הסדרה: ניצן גלעדי, רינת קליין, דנה לויט, במאי ועורך הסדרה: ניצן גלעדי, מפיקה: מיכל אורון "זה עובר בגנים", 15:10, ערוץ 8צצה נדירה לחייהם של ארבעה יוצרים ישראליים. רנן מוסינזון (צילום: יח"צ HOT)

ועוד:

דרמה ישראלית המביאה את סיפורן של שתי משפחות המתגוררות בשיכון עולים, בסתיו 1949. למרות המצוקה הכלכלית, צלקות העבר והחשדנות, נוצרים קשרי נפש בין הגיבורים השומרים על מסורת מוצאם. כל זאת, סביב תוכנית הרדיו המיתולוגית "המדור לחיפוש קרובים". מוזיקת הג'אז של דיזי גילספי מלווה את הגיבורים כגעגוע לכל מה שאבד להם וכתקווה לעולם חדש, טוב יותר. מככבים: יונה אליאן-קשת, יחזקאל לזרוב, הילה פלדמן, לבנה פינקלשטיין, אבי גרייניק, רותם זיסמן, יפתח אופיר ועוד. בתפקיד אורח: ששי קשת.

"דבר על מקום הימצאם", 22:00, הערוץ הראשוןהמדור לחיפוש קרובים. פרומו "דבר על מקום המצאם":

יום רביעי:  VEEP חוזרת בעונה שנייה

הקומדיה הסאטירית של HBO חוזרת לעונה שנייה: סלינה מאייר (ג'וליה לואי דרייפוס, "סיינפלד"), סנאטורית לשעבר המקבלת על עצמה לכהן בתפקיד האדם השני הכי חשוב בארצות הברית, סגנית הנשיא. התפקיד, מסתבר, אינו דומה בדבר למה שדמיינה או למה שהזהירו אותה מפניו. VEEP (כינוי אמריקאי ל-Vice President, סגן הנשיא) עוקבת אחר מאייר והסגל שלה, כשהם מנסים להשאיר את חותמם ומורשתם אחריהם, מבלי להילכד במשחק הפוליטי היום-יומי, שמאפיין את וושינגטון. 

הסגל של מאייר כולל את ראש הסגל, איימי (אנה צ'למסקי, "בסוד העניינים"), הדובר הוותיק מייק מקלינטוק (מאט וולש, "מצויד") העוזר האישי גארי (טוני הייל, "משפחה בהפרעה") והמזכירה סו (סוף בראדשו). כולם, יחד ולחוד מנהלים קרבות יומיים עם דן אגן (ריד סקוט, "מזל סרטן") האמביציוזי והמעצבן, ועם איש הקשר המתנשא של הבית הלבן, ג'ונה (טימותי סימונס).Veep – עונה 2, 22:30, ערוץ yey Oh HDרמה גבוהה. פרומו העונה השניה של "ויפ":

וגם:

סרט המלווה שישה בני נוער בריטים הנבחרים לייצג את בריטניה בתחרות השירה היוקרתית ביותר בעולם, מסמטאות השכונות הקטנות שלהם בצפון אנגליה ועד לבמה על מדשאות הבית הלבן.

הסרט מציג תמונה חושפנית וקיצונית של עולמם של בני נוער, שפתם והחינוך שהם מקבלים. המשתתפים משתפים בתחושותיהם לגבי החיים בחברה של ימינו ולגבי המסע מעצב החיים שהם עומדים לעבור. הסרט הוא עדות מרגשת של כוחה של היצירתיות והדינמיות של אנשים צעירים, ומביא את קולם של בני הנוער – ציבור שרבים מגדירים כאדיש, אך מתגלה כבדיוק ההפך מכך.

אנחנו משוררים, 21:00, ערוץ 8מסע מעצב חיים. טריילר "אנחנו משוררים":

ועוד:

ה-24 באוקטובר 1929: הבורסה בוול סטריט בניו יורק קורסת ופורץ המשבר הכלכלי הגדול ביותר במאה העשרים. המשבר שם קץ לתחושת האופוריה הרווחת בעולם הכלכלי בשנות העשרים, לפיה כל אחד יכול להתעשר בקלות. הסדרה מציגה היסטוריונים ומומחים לכלכלה בעלי שם עולמי המנתחים את המשבר ואת הסיבות והאירועים שבעקבותיהם נוצר.

הסדרה מציגה באמצעות קטעים המובאים לראשונה, את מצוקתה הטרגית של אמריקה שבעקבות המשבר. אמריקה מתחילה להטיל ספק בערכי היסוד עליהם נוסדה והסדרה מציגה את התוצאות של החברה שנהרסה: התאבדות של ברוקרים, אלפי חסרי בית ברחובות ניו יורק, אבטלה המונית, שביתות, קיצוניות פוליטית ועוד -  מתגלה כיצד שקיעת הכלכלה מובילה את העולם לדיכאון המוני, המאפשר להיטלר לעלות לשלטון, ואיך בסופו פרנקלין רוזוולט מביא תקווה ואופטימיות חזרה לליבם של תושביו. סדרה בת 2 חלקים. 1929, בשעה 18:15, ערוץ 8הדיכאון הגדול. טריילר "1929":

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ