משחק מכור: איך מתמודדות סדרות עם כוכבים בגמילה?

קורי מונטית', הלא הוא פין הדסון מ"Glee" נכנס בשבוע שעבר למכון גמילה מסמים וממשיך מסורת מכובדת של כוכבים. מה עושים יוצרי התכניות כדי להסתיר את ההתמכרות מהקהל ומתי הם משתמשים בה לטובתם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

השבוע פרסמה רשת פוקס הודעה רשמית כי קורי מונטית', השחקן בן ה-30 שמשחק את פין הדסון, אחד מהכוכבים הבולטים של סדרת הלהיט "Glee" לא ישתתף בשני פרקי סיום העונה. "אנחנו אוהבים אותו ומתגעגעים אליו", הודיע הדובר, "ומקווים כי יחזור אלינו במהרה לצילומי העונה החמישית". בהוליווד קוראים לזה הודעת פיטורין פומבית. מונטייה יכול לחשוב על איך חירבן לעצמו על הקריירה ב-30 הימים הקרובים, בזמן שהוא שוהה במכון גמילה יוקרתי כדי להתנקות מסמים. למרות התמיכה הפומבית לה זכה מיוצר הסדרה ריאן מרפי (שמפרסם בטוייטר ציוצי חום ואהבה) כולם בתעשייה יודעים שגם אם תהליך הגמילה שלו ייגמר בהצלחה מסחררת מונטית' הפך מפוטנציאל לאכזבה ותפקידו בסדרה, בהנחה שבכלל יחזור, יצטמצם למינימום ההכרחי. התגובות המרושעות לאשפוזו של מונטית' ( no glee for glee star – כותרת מובילה) נובעות בעיקר מתפקידו המרכזי באחת מהסדרות החיוביות של המסך הקטן. » "Glee" - כל הכתבות והביקורות

במשך ארבע עונות מיצבה את עצמה "Glee" כפצצת רייטינג לכל המשפחה. היא לא נרתעה להציף נושאים בעייתיים כמו הריון בתיכון, הפרעות אכילה או יציאה מהארון אך שמרה על קווים אדומים שהיו עלולים להרתיח את הצנזורים העצמאיים של הרשת ואת ארגוני ההורים. אלכוהול, סמים והתמכרויות נותרו מחוץ לתסריט. אם לא די בכך, מונטית' מגלם בסדרה את התפקיד החשוב (אך הפחות מתגמל) של ה"בחור הטוב". זה שתמיד מציל את הבחורה, עושה את הדבר הנכון ועוזר לאמא במטבח. אפילו הנשיקה הכפויה שלו עם מיס פילסברי, ארוסתו של החבר הטוב\מורה לשעבר לא הצליחה לערער את מעמדו. מונטייה אמור היה להפוך לאווזת הזהב של "Glee". מסוג הבחורים שמתבגרות מגיעות לראות בהופעות ומורידות בגללו את השירים באייטונס. התמכרות לסמים קשים ממש לא הייתה בתכנית של יוצרי התכנית.

מונטית' הוא כמובן לא הכוכב הראשון שנאלץ לעבור אל מאחורי הקלעים כתוצאה מגמילה, וכנראה שהוא גם לא האחרון. הלחץ הרב שבהם מצויים שחקנים שזינקו מאלמוניות לסופר-סטאריות בזמן קצר הוא זרז מצוין להתמכרות. אובדן פרופורציות, העלאת סף הריגוש ונכונות של עשרות מלחכי פנכה לספק לך כל מה שתרצה בהתראה של רגע מובילים רבים מהעלית ההוליוודית להעשרת העו"ש של מוסד הגמילה בטי פורד. הבעיה מתחילה כשהכוכבים הללו נושאים על כתפם תוכניות שלמות ומפרנסים אלפי משפחות ואישפוזם מחייב את מנהלי התוכנית לפתרונות אלגנטיים. ב-"Glee" בחרו להעלים את מונטייה מרוב הפרקים האחרונים ולמעט סצנת מכות בבית מלון (עצבים אחרי קריז?) הוא כמעט לא הופיע. פרקי הסיום המתוכננים שוכתבו ללא היכר והרומן שניצת מחדש בין פין ורייצ'ל נותר ברמת הבטחה בלבד.

גם ב"אנטומיה של גריי", עוד סדרת אנסמבל, בחרו לטשטש את נוכחותו של שחקן שסרח על ידי ניווט של הדרמה לעבר מחוזות חדשים. אריק דיין, מארק בשבילכם, אישפז את עצמו מספר פעמים במוסד גמילה בלוס אנג'לס כדי לטפל בהתמכרות למשככי כאבים. בדיילי ניוז דיווחו בזמנו כי מדובר בהתמכרות שהחלה בעקבות פציעת ספורט ישנה וכי דיין אמור לשוב לעבודה תוך מספר שבועות. שורות התסריט של דיין צומצמו וחבריו זכו מההפקר. בסוף העונה שעברה דיין שוחרר מתפקידו ונהרג בהתרסקות מטוס. לפי ההודעה הרשמית דיין "הביע את רצונו להתרכז בפרויקטים חדשים", אך על הסט הודו כי לא יכלו לעבוד עמו יותר וכי "ההיעדרויות הרבות פגעו ברוח הצוות". ביי ביי מארק. סצנת הפרידה ב"אנטומיה של גריי":

אם יש מישהו שהמציא את המושג לפגוע ב"רוח הצוות", מדובר בצ'רלי שין. השחקן חובב הסמים, האלכוהול והזונות, היה בעל השכר הגבוה ביותר בטלוויזיה האמריקאית בזכות "שני גברים וחצי" אבל זה לא מנע ממנו למרר את החיים לכל מי שעבד איתו. שין, שפוטר מהסדרה בשנה שעברה בשל סכסוך מתוקשר עם צ'אק לורי, יוצר הסדרה, היה  מגיע לסט לעיתים קרובות כשהוא שיכור, מסומם או שילוב מוצלח של השניים. בראיונות שיצאו לאחר עזיבתו תיארו העובדים על הסט את חייהם כ"סיוט" וימי צילום שחלק ניכר מהם הוקדש לאיפוס השחקן. למרות שחלק מהסצנות המוצלחות ביותר של שין צולמו ככל הנראה כשהיה תחת השפעה, ההתמכרויות שלו עלו לו לבסוף בעבודתו ברשת. שין עזב את רשת NBC ועבר ל-X , שם ניסו להפוך את החרא לזהב ואת ההתמכרויות שלו לפצצת רייטינג. באופן אירוני, הסדרה "סדנה לעצבים" (שתעלה בחודש הקרוב בהוט) זכתה גם היא לתקרית סמים מתוקשרת, דווקא מכיוון תפקידי האורח. שין הזמין לתפקיד אורח את לינדזי לוהן שנבעטה בעצמה מכמה סטים בשל נטייה להתמכרות ושערוריות משפטיות. מה שהיה אמור להיות בדיחה פנימית עם הד ציבורי הפך לתקרית שכיכבה בצהובונים (וסייעה להקפיץ את הרייטינג של שין). לוהן הגיעה לצילומים כשהיא בהנג אובר נוראי, הקיאה ממושכות במגרש החניה של אולפן הצילומים ופשוט לא הצליחה לתפקד מול המצלמה.

שחקן או שחקנית מכורים הם כאמור פצצה מתקתקת ורוב האולפנים יעדיפו להוציא אותם לחופשה שקטה ללא תשלום מאשר להתמודד עם הקפריזות על הסט. אך מה קורה שהשחקן חיוני לכל יום צילום וכל עיכוב עולה מאות אלפי דולרים? מתיו פרי, אחד מששת כוכבי "חברים" סוחב התמכרות ארוכת שנים שגרמה לו להתאשפז מספר פעמים במכוני גמילה נוצצים. צופים אדוקים של "חברים" בוודאי הבחינו בשינויי המשקל הדרמטיים של פרי בין העונות לצד סצנות שבהן הוא נראה מחוק מהרגיל. בדיעבד הסתבר שלפרי הוצמדו על הסט עוזרים מיוחדים שכל תפקידם היה לדאוג שהוא ייראה עירני בזמן שמצלמים ולפנות אותו בדיסקרטיות לקרון הפרטי בכל פעם כדי שיוכל לשתות עוד כוסית. לאחרונה פירסם האתר TMZ כי פרי אישפז את עצמו לחודש במוסד אלמוני ויוקרתי כדי שיוכל להתמקד בפיכחון שלו. מייסד הז'אנר. צ'רלי שין ב"שני גברים וחצי": גם שושלת טיודור הבריטית נאלצה להסתדר עם כוכב לא מאוזן. הסדרה הצליחה לאסוף מעריצים אדוקים במשך ארבע עונות בעיקר הודות לעלילה נוטפת סקס ואלימות ולגופו העירום של השחקן ג'ונתן רייס מאייר. השחקן האירי שהתפרסם בסרטים כמו "נקודת מפגש" של וודי אלן היה מכור לאלכוהול במשך כל צילומי הסדרה וצוות הצילומים זכה להזמין לו אמבולנס מספר פעמים לאחר שהתעלף בקרון הפרטי. מאיירס, ששיחק בסדרה את המלך הנרי והיה הציר העלילתי המרכזי של התוכנית, השתתף כמעט בכל סצנת צילום ונאלץ להתמודד עם התמכרות שהלכה והחריפה. ההצלחה של התוכנית רק החריפה את הלחץ שהונח על כתפיו של השחקן הצעיר והובילה לתקרית לא נעימה שבסופה הוא התפרע במהלך טיסה של יויינטד איירלינס, הורד מהמטוס ונאסר עליו לטוס בחברה למשך כל ימי חייו. גם היום, שלוש שנים לאחר סיום הצילומים מסרב מאיירס להתייחס לחוויה ורק סיפר בראיון בלקוניות: "פשוט לא יכולתי להתמודד עם זה".

לפעמים התמכרות על הסט עוזרת, במיוחד אם התכנית עוסקת בחייך. תוכנית הריאליטי "סלבריטי ריהאב" נחשבת לפצצת רייטינג משעשעת למרות שמספר מהמשתתפים בה מצאו את מותם לאחר הצילומים בשל מנת יתר או התאבדות. קים ריצ'רדס, כוכבת "עקרות בית אמיתיות" של בוורלי הילס הפגינה התנהגות לא יציבה לאורך כל הצילומים (שהקפיצה את הרייטינג) וצוות התכנית ליווה את תהליך הגמילה החל מהיום הראשון. צ'לסי הנדלר הודתה בביוגרפיה שלה כי היא מחבבת סמים ואף ניסתה אותם בעבר בהזדמנויות שונות (אחת מהן עם הגניקולוג שלה). כשנתפסה לפני מספר חודשים עושה שורות של קוקאין במסיבה על ספינה היא הפכה זאת לאנקדוטה משעשעת בתוכניתה "הלילה עם צ'לסי". מצד שני, אם את לא מספיק מוכרת התמכרות מתוקשרת יכולה למחוק אותך מהקאסט. פז דה לה הווארטה נתנה הופעה נהדרת ומרובה בקטעי עירום בעונה הראשונה של "אימפריית הפשע" אך לאחר מספר תקריות פומביות של השתכרות והתפרעות בעירום היא נבעטה מהצילומים ודמותה נעלמה לחלוטין מהעונה השנייה, מלווה בהסבר קלוש.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ