בחירתו של דון דרייפר קרובה מתמיד

לאחר שבכל עונה דון החליף בחורה, העונה החמישית שעמדה בסימן זוגיות הסתיימה בהצעה מפתה לפרק אותה. רגע לפני תחילתה של העונה השישית הגיע הזמן לבדוק האם דון ייענה לפיתוי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אתה לבד?

"אני ממשיך ללכת להרבה מקומות ומוצא את עצמי במקום שכבר הייתי בו".

(דון דרייפר, 1963)

אם יש משהו ברור אחרי חמש עונות של "מד מן", זה שבבסיס דמותו של דון דרייפר עומדת סתירה עמוקה. לא מדובר רק בזהות הישנה שלו, דיק וויטמן, אלא באופיו החצוי. העונה החמישית של "מד מן" נגמרה במעין קליף האנגר. אחרי שדון סידר למייגן את התפקיד שחשקה בו, הוא השאיר אותה והלך בגפו אל הבר, שם פנתה אליו בחורה צעירה ויפה ושאלה אותו את אותה שאלת הרת גורל: "אתה לבד?". רגע לפני חזרתה של העונה השישית בשבוע הבא זה הזמן לשאול מה תהיה התשובה של דון.

מצד אחד, מבחינה יצירתית גרידא, מוכרחים להודות שדון של העונה החמישית היה מעין צל חיוור של עצמו, וכתוצאה מכך העונה כולה היתה פושרת. זה השתנה בסוף, כשמותו של ליין היכה בדון, הציף זכרונות איומים והחזיר את דון של העונות הקודמות. מצד שני, קשה להאמין שמתיו ויינר יוותר על התהליך שעבר דון מאז ראשית ימי הסדרה ועד כה, כשנאבק ככל יכולתו במגרעותיו כדי לגרום ליחסיו עם מייגן לעבוד. האם המשמעות היא שהחתירה של דון לטוב, ניסיון שדבק בו כמעט שנתיים, הייתה פסיק שולי בחייו? האם המשמעות של ה"שחרור" של מייגן היא שהוא שוב לבד? בסופו של דבר דון עבד הרבה כדי להשתנות, אבל הוא לא בהכרח השתנה.

השאלה "אתה לבד?" מהדהדת את כל הווייתו של דון. כבר בפרק הראשון של הסדרה, כשהוא עוד היה נשוי לבטי, הוא אמר בבוטות: "אתה נולד לבד ואתה מת לבד, והעולם פשוט מנחית עליך כל מיני חוקים כדי לגרום לך לשכוח את זה. אבל אני אף פעם לא שוכח. אני חי כאילו אין מחר, בגלל שאין מחר". ב-1962, כשדון היה בקליפורניה ונסע לבקר את אנה דרייפר, היא קראה לו בקלפי טארוט, ועל סמך אחד מהם אמרה לו את המשפט שעשוי להיות החשוב ביותר כמפתח להבנת דמותו: "הדבר היחיד שמונע ממך להיות מאושר הוא האמונה שאתה לבד". הוא שאל אותה "מה אם זה נכון", והיא ענתה לו שהוא יכול להשתנות. הוא אמר, "אנשים לא משתנים". היא אמרה, "אחרי שאתה חי, אתה לומד דברים".מה זאת אהבה לפי דון דרייפר:

במובנים רבים אנה צדקה, דון אכן חי ולמד. שלוש שנים אחרי שיחתם, זמן קצר לפני שאנה מתה, אמר דון לפיי מילר שהיא לא יכולה לדעת כיצד אנשים יתנהגו בעתיד על בסיס התנהגותם בעבר. אז, אחרי הפרידה מבטי, דון הסתחרר במערבולות אלכוהול ואיבד את עצמו כאדם גרוש, עד שמצא אהבה שנראית אמיתית ומתוקה ויצא מגדרו כדי לשמור עליה.

הוא נאלץ אגב כך לפגוע באותה פיי מילר, שאמרה לו על ארוסתו החדשה, "אני מקווה שהיא יודעת שאתה אוהב רק התחלות של דברים", אבל בפועל דון היה עסוק בשיקום חייו, בדחיקת היצר ובניסיון להיות אדם טוב יותר. בכל זאת, הבעבוע הישן עוד קיים בו. הפינאלה של העונה החמישית המחישה זאת היטב, עם השן הכואבת ותחינתו המעורפלת לאחיו המת שלא יעזוב אותו. הוא לא רוצה להיות לבד. התחושה הזו מסרבת להרפות מדון, והעצוב הוא שהיא חוזרת אחרי שכבר ניסה לשנות זאת. אחרי שחקר והתאכזב, מה הסיכוי שיעשה זאת שוב? להפך, הוא קיבל הוכחה בצדקת דרכו הישנה - הוא אכן לבד, וההכרה החדשה רק מלבה את הריק הגדול שתמיד הגדיר את חייו.

לאורך יחסיו של דון עם מייגן ישנו פרט שקל לפספס ואולי כדאי לא להקל בו ראש. בשעתו, כשדון ביקר אצל אנה, זה היה לאחר שבטי זרקה אותו מהבית כי בגד בה עם בובי בארט. הוא הכחיש שוב ושוב, אבל בטי לא האמינה לו. לילה אחד כשדון ישן על הספה היא ירדה אליו והעירה אותו. "אתה אף פעם לא אומר לי שאתה אוהב אותי", אמרה. זה היה רגע הארה של ממש גם עבור הצופים, כי זה היה נכון. דון הכחיש וטען שהוא אומר לה את זה כל הזמן, אבל בטי פשוט אמרה שוב שהוא לא, והצדק עמה."אנשים לא משתנים". אנה מאבחנת את דון בקלפי טארוט:

הצופים לא נחשפו מעולם לדון בראשית יחסיו עם בטי. הדבר הכי קרוב לכך היה פלאשבק שבו סיפר עליה לאנה ואמר שהוא מתכוון לשאת אותה. העיניים שלו נצצו והוא נראה מאוהב, לא רחוק מכפי שהיה עם מייגן אחרי נישואיהם. אין ספק בנוגע לתחושותיו כלפי רעייתו השנייה, הם היו עזים ביותר, אבל גם לה הוא לא אמר שהוא אוהב אותה לאורך כל הזמן שראינו אותם ביחד, מלבד פעם אחת.

כמו עם בטי, מייגן העירה אותו באמצע הלילה משנתו, הפעם במיטתם ולא על הספה. היה לה דחוף לומר לו שהיא רוצה לעזוב את "סטרלינג קופר דרייפר פרייס", ואחרי שיחה קצרה דון הסכים. הוא שחרר אותה, היא אמרה לו שהיא אוהבת אותו והוא ענה שגם הוא אוהב אותה. הפעם הבאה שבה ראינו משהו קרוב לזה הייתה בפרק סיום העונה, כשמייגן עמדה בסט הפרסומת לקראת הצילומים. היא אמרה לדון, "אתה יודע שאני אוהבת אותך" ונשקה לו. הפעם הוא לא אמר דבר. היא, לבושה כמו שלגיה, נשארה באור האגדתי והוא יצא אל הצללים.

דון לא טיפש. הוא באמת לא רוצה להרוס את נישואיו השניים, בטח לא אחרי שהכיר מקרוב את השבר שבא אחרי כן, אבל בתוך נישואיו נדמה שהגיע לקו פרשת המים. השאלה של הבחורה מהבר אינה מוגבלת לאותו רגע שבו נקרית בפני דון הזדמנות לשכב עם מישהי אחרת, אלא נוגעת לתפישתו הכללית. בהתאם, ניתן לשער שהשיב את פני הבחורה ריקם, אבל בפועל הוא הרגיש וימשיך להרגיש לבד, השאלה אם גם הוא יישאר לבד. אוהב רק התחלות? הצצה לעונה השישית:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ