המלצות צפייה לערב יום השואה

"שתיקת הארכיון" של יעל חרסונסקי ישודר בערוץ הראשון, סרטו של קלוד לנצמן "סוביבור" ישודר בערוץ ההיסטוריה ויעקב אילון יוצא לבחון את האנטישמיות החדשה מסביב לעולם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ערוץ 2 » "האנטישמיות החדשה", 21:20יעקב אילון יצא לבחון את מצב האנטישמיות היום בתחקיר בינלאומי רחב היקף. בין הממצאים המטרידים שחושף הסרט למשל עומד סקר שנערך בארצות הברית העלה כי 19% מהאמריקאים הסכימו עם האמירה שליהודים יש יותר מדי כוח בוול סטריט ו-14% סברו כי ליהודים יש יותר מדי כוח בארצות הברית. גם בבריטניה פורחת האנטישמיות החדשה מתוך השמאל הקיצוני ומדי יום עולים לרשתות החברתיות אלפי סרטונים, תמונות ומסרים אנטישמיים. משפטים כמו "צריך לחסל את היהודים" ו"היטלר היה נחמד מדי" כבר לא נאמרים בהיחבא.

בסרט "האנטישמיות החדשה", מתחקה אילון אחר תופעת האנטישמיות בת ימינו אשר הרימה באחרונה את ראשה. בסרט שהוא קופרודוקציה ישראלית-קנדית וצולמה בין היתר בבריטניה, צרפת, ארצות הברית, קנדה ודרום אפריקה, מציג אילון את האנטישמים החדשים, חלקם מתחבאים מאחורי ארגונים אנטי ציוניים, חלקם לא מתחבאים מאחורי דבר.

הסרט מביא תיעוד נדיר של מפיצי האנטישמיות החדשה, באמצעות מצלמות נסתרות שהוכנסו לכנסים, הפגנות ואל מאחורי הקלעים של מפגשים אנטי ציוניים ברחבי העולם. אל מעוזי ההסתה חדרו מצלמות של צוותי צילום קנדיים (גם הם לעיתים סולקו מהמקום בחשד לציוניות) וכן מצלמותיו של צייד האנטישמים המודרני ריצ'רד מילט, שהביא להדחתה של חברת הפרלמנט הבריטית ג'ני טונג לאחר שצילם אותה במצלמה נסתרת במסרים אנטי ציוניים ואנטישמיים בדיון אקדמי.  עוד מתמקד הסרט באינטרנט וברשתות החברתיות, באמצעותם מופצים נאומים, מסרים ותיאוריות קונספירציה אנטישמיות, ובוחן כיצד מאפשרת הרשת את התפשטות האנטישמיות החדשה ברחבי העולם. » "ליגת טרזין", 22:05סרט תיעודי אשר מביא את סיפורה הלא ייאמן של ליגת כדורגל שפעלה בגטו טרזינשטאט ושיחקו בה שחקנים מקצוענים וחובבים שנכלאו בו בין השנים 1942-1944. בתקופה זו התקיימו מאות משחקי כדורגל במגרש מאולתר  לעיני אלפי צופים תחת אימת הטרנספורטים. » "אדם בן כלב", 23:30קופרודוקציה אמריקאית ישראלית גרמנית לפי הרומן רב המכר של יורם קניוק. הסרט מגולל את סיפורו של אדם שטיין (ג'ף גולדבלום), ניצול שואה ששרד את תאי הגזים בזכות כישרונו כבדרן על. עלילת הסרט נעה בין ההווה, בו שטיין מאושפז בבית חולים פסיכיאטרי השוכן במדבר יהודה בשנות ה-60 המוקדמות, לבין העבר, שעולים בו בזיכרונות ובסיוטים מתקופת מחנה הריכוז. בהשתתפות ויליאם דפו, סר דרק ג'קובי ואיילת זורר. סרטו של פול שריידר.

צפו בטריילר "אדם בן כלב":ערוץ 8

» "טרבלינקה: העדות האחרונה", 16:30באוגוסט 1943 כמה מאות יהודים שנכלאו במחנה טרבלינקה הצליחו לברוח מרצח ההמונים שהתרחש במחנה ולשרוד, כיום רק שניים מהם נשארו בחיים: שמואל וילנברג וקלמן טייגמן. הסרט חושף את עדויותיהם ושופך אור חדש על הנעשה בטרבלינקה, ומתעד את ההיסטוריה שלהם לאחר שהצליחו להימלט מהזוועות והמשיכו לנהל חיים יוצאי דופן; ילנברג הפך לגיבור של מרד גטו ורשה ב-1944, בעוד שטייגמן היה עד במשפטו של אדולף אייכמן, אחד האחראים העיקריים לשיטת הפתרון הסופי.

» "היטלר – מנהיג אל עבר התהום", 17:30סדרה מבית ה-BBC בודקת כיצד היטלר הצליח לסחוף אחריו את ההמון. דרך ההחלטות המרכזיות שלו במהלך מלחמת העולם השנייה מבקשים היוצרים לברר מדוע החליטו אחרים לעמוד מאחוריו ולעזור לו להשיג את מטרותיו וכן להבין את הדרך בה היטלר הקצין אמונות שהיו קיימות אצל העם הגרמני וכיצד מנהיגותו הייתה כל כך משכנעת. ההיסטוריון עטור הפרסים לורנס ריס מונה את הסיבות שמשכו את ההמונים לדרכו של היטלר.באמצעות יומנים, קטעי ארכיון מיוחדים וראיונות עם נאצים לשעבר שעבדו בשירותו של היטלר (חלקם עבדו איתו באופן אישי), בוחנת הסדרה השאפתנית הזו את יחסיו של היטלר עם האנשים שהנהיג, ואת האופן שבו ביסס את מנהיגותו בעם הגרמני. הסדרה בת שלושה פרקים אשר ישודרו ברצף.

» "רות קלוגר – נופי זיכרון", 18:10סיפורה של ניצולת השואה רות קלוגר, חוקרת ספרות אמריקנית מווינה. הדיוקן הקולנועי מבקש לעסוק באופן שבו חוויות השואה עיצבו את חייה דרך חזרה לביקור בארבעה מקומות משמעותיים בחייה: וינה, קליפורניה, גרמניה וישראל. קלוגר חולקת בסרט את מחשבותיה על נושאים מאוד אישיים: ילדותה בווינה האנטי-יהודית, חייה בארצות הברית, חווית האימהות לשני בנים אמריקאים והתרבות של ההנצחה.

שידורי הערוץ הראשון

» "שתיקת הארכיון", 22:00סרטה של הבימאית יעל חרסונסקי, בוחן באופן מעמיק את היחס המתעתע שבין זיכרון, אמת, ותיעוד באמצעות סיפור הפקתו של סרט התעמולה הנאצי הארוך והמשמעותי ביותר שהופק בגטו וורשה, במאי 1942, זמן קצר לפני שליחת רוב תושבי הגטו להשמדה בטרבלינקה. באמצעות חשיפת סיפור עשיית הסרט ועימות הדימויים אשר בעדויותיהם של ניצולים שנכחו בתעמולה ובצילומים ברחובות הגטו (מתוך קטעים מיומנים של תושבי הגטו היהודים), נחשפה תחבולת הבימוי. פרוטוקול חקירה נדיר של אחד הצלמים הנאצים המתגלה כאן לראשונה וחושף את המציאות המורכבת והקרובה ביותר לזוועה עליה רומזים הדימויים. בכך מערער הסרט את ביטחונו של הצופה באמת המוצגת לפניו, אך בו בזמן מגלה את כוחם של חומרי הארכיון המצולמים, מבעד מסך המניפולציה הקולנועית. צפו בטריילר של "שתיקת הארכיון":» "דראנסי 1941-1944", 23:00דראנסי, העיר הממוקמת מצפון לפריז, תישאר לנצח סמל לגירוש יהודי צרפת. מחנה הריכוז דראנסי שהוקם בעיר הוא מוקד לעניין רב, שכן סיפורו כמעט ולא נחשף לאורך השנים. הסרט חושף מידע חדש ומרתק, לקראת פתיחתו של מרכז הנצחה במקום. יוצרי הסרט פונים גם לדור הצעיר ומציגים עדויות ממקורות ראשוניים וחומר ארכיוני שלא נראה מעולם.

שידורי ערוץ ההיסטוריה

» "אפוקליפסה: היטלר", 21:20סרט תעודה מרתק בשני חלקים על סיפור עלייתו הדרמטית של אדולף היטלר לצמרת השלטון בגרמניה. "אפוקליפסה: היטלר" מתאר את סיפור עלייתו החל משירותו כחייל במלחמת העולם הראשונה, דרך ימיו כסטודנט כושל לאמנות ופעיל ימין קיצוני בשנים שלאחריה, בחירתו מטעם המפלגה הנאצית באופן דמוקרטי לקנצלר גרמניה ב-1933 והפיכתו לפיהרר שהביא לפרוץ מלחמת העולם השנייה.

תוך שימוש חסר תקדים בחומרים ארכיוניים נדירים שעברו המרה לצבע, הסרט מבקש לענות על השאלות: כיצד הצליח אמן כושל שנולד באוסטריה, להשתלט על פסגת השלטון בגרמניה? כיצד הצליחה המפלגה הנאצית, על אידיאולוגיית השנאה וחוסר הסובלנות בה, לצבור כוח כה רב, תחת הנהגתו של אדם בודד?

כיצד הצליח לצבור כוח כה רב? אפוקליפסה: היטלר (צילום: יח"צ)» "בחזרה למחנה בירקנאו", 18:10הסרט מבוסס על סיפורה של לורידן איבנס מרים, ניצולת שואה, עיתונאית ובמאית, אשר מחליטה לחזור למחנות ההשמדה בפולין, על מנת להתמודד עם עברה. שם היא פוגשת את אוסקר, גרמני ונכדו של קצין אס.אס. הזוועות שמרים חוותה ורגשות האשם של אוסקר מובילים לתחילתה של ידידות מיוחדת. הסרט זוכה פרס הזהות היהודית בפסטיבל ירושלים 2003, זוכה פרס פסטיבל מינכן - לבימוי ושחקנית.  שחקנים: אנוק איימה, אוגוסט דיהל. במאית: מרסלין לורידן איבנס. (צרפת, 2003).

המאבק בזיכרון. בחזרה למחנה בירקנאו (צילום: יח"צ)

» "סוביבור", 19:40ב-1979, בזמן צילומי הסרט "שואה", ראיין קלוד לנצמן את יהודה לרנר, שהיה אחת הדמויות הפעילות במרד גטו סוביבור, ב-14 באוקטובר 1943, ושם קץ להשמדה במחנה. לנצמן סבר שיהודה לרנר וסיפור המרד ראויים לסרט נפרד, וכך, כמעט 20 שנה אחרי "שואה", הוא יוצר את "סוביבור".

בסרט מספר לרנר כיצד נלקח בגיל 16 מגטו וורשה ונשלח למחנה הראשון שלו, משם נשלח לשמונה מחנות שונים במשך ששה חודשים, וכל פעם שיחק לו המזל והוא נבחר לעבודה ונשאר בחיים. לנצמן נולד בפריס ב-1925. במהלך מלחמת העולם השנייה שירת במחתרת הצרפתית וזכה לעיטורים רבים. אחרי המלחמה עבד כעיתונאי ב"זמנים מודרנים" של סארטר, והפך לקולנוען ב-1970. סרטו התיעודי "שואה", עליו עבד 11 שנים, הפך לאחד מהסרטים החשובים בתולדות הקולנוע. לנצמן מתנגד בתוקף לסרטים עלילתיים שעוסקים בשואה, ובמיוחד יצאה חמתו על "רשימת שינדלר" של שפילברג. ב"סוביבור" מבקש לנצמן לבחון האם היו יהודים שכן ידעו מה צפוי להם, וכן האם היו יהודים שלא צעדו אל מותם ללא מאבק. מתוך הראיונות עם לרנר עולה סיפור ש"אינו לחלוטין חסר תקווה ומלמד פרק באנושיות", אומר לנצמן, "הגיבור הצעיר מכניע בסופו של דבר את המפלצת."

שידורי ערוצי YES

» "באפילה", 22:00, ערוץ yes3 הסרט מספר את סיפורם האמיתי של קבוצת יהודים פולנים מגטו לבוב. כאשר הנאצים מתחילים לפנות את הגטו למחנות ריכוז, עובד ביוב פולני, שהוא גם גנב חובב, רואה הזדמנות לעשות עוד קצת כסף ממצוקתם של תושבי הגטו ומסייע להם להסתתר בתעלות הביוב. במהלך החודשים שעוברים באפלת הביוב, כאשר הרעב והתנאים הקשים מתגברים והלחץ להסגיר את כל היהודים המסתתרים הולך וגובר, מתגלה איש הביוב הפולני בטבעו האמיתי, הרחום והחנון, ובאמצעות עזרתו הבלתי נגמרת, קבוצה זו יכולה לספר את סיפור חייה גם בימינו. צפו בטריילר של "באפילה":» "זיכרונות מאנה פרנק", 22:00, ערוץ yes2 עיבוד קולנועי לאחד הסיפורים המזוהים ביותר עם שואת העם היהודי, הפעם מנקודת ראותה של חברתה הטובה של אנה פרנק: אנה פרנק והנלי (חנה) היו חברות טובות מאוד שהיו רגילות לעשות הכל יחד. עם עליית היטלר לשלטון משפחותיהן ברחו מגרמניה וחברותן הקרובה נקטעת. משפחתה של אנה עוברת לאמסטרדם ולימים היא מוצאת מקום מחבוא שלאחר זמן מה מתגלה - אנה ורוב בני משפחתה לא מצליחים לשרוד את המלחמה. עם תום מלחמת העולם השנייה, מחליט אוטו פרנק, אביה של אנה שהצליח לשרוד, ללכת ולבקר את הנלי בבית החולים, והופך לאביה המאמץ. השניים עולים לישראל במטרה להתחיל בחיים חדשים. צפו בטריילר "זיכרונות מאנה פרנק":» "שישה מיליון ואחד", 21:00, ערוץ yes דוקוהיומן הסודי של יוסף פישר, שתיאר את הישרדותו במחנות הנאצים, התגלה רק לאחר מותו. ילדיו סירבו להתמודד עם הקריאה הכואבת, למעט דוד, במאי הסרט, שראה ביומן את שליחות חייו והוביל את אחיו למנהרות הכפייה בהרי אוסטריה ולחוות ביחד את כוח הרצון הבלתי נתפס של אביהם, לאחוז בחיים בכל מחיר. פישר הבין שזו גם הזדמנות לפרק את מערכות היחסים הטעונות בין האחים וללכד מחדש את המשפחה.

אין זה עוד מסע שורשים בעקבות השואה. שמונה ק"מ במעבה האדמה החשוכה, בלב האופל של מה שהיה מחנה כפייה המוני, לאור פנסי כיס, האחים פישר מחפשים משמעות להיסטוריה המשפחתית והאישית כאחת. ככל שמקורות הכאב נחשפים, האחים מוצאים את עצמם בוכים וצוחקים, בסצנות מרירות-מתוקות, המעניקות ליצירה האישית אינטימיות נדירה. תסריט ובימוי: דוד פישר, הופק בתמיכת ZDF/ARTE, הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה, משרד התרבות של אוסטריה עילית, ועידת התביעות, קרן העתיד, אוסטריה, הקרן הלאומית של הרפובליקה האוסטרית. צפו בטריילר "שישה מיליון ואחד":

» "ספורים", 22:00, ערוץ yes דוקומספרם האישי של אסירי אושוויץ – בין אם יהודים ובין אם לאו – קועקע, תחילה על החזה ומאוחר יותר על אמת הזרוע השמאלית. ההערכה היא כי קועקעו מספריהם של כ-400,000 מאסירי אושוויץ ותת-מחנותיו, מהם נותרו כיום בעולם אלפים בודדים.

הסרט "ספורים" הוא חוויה רגשית וויזואלית מטלטלת, שמביאה מגוון עדויות של ניצולי שואה שידיהם קועקעו, מתעדת את המעמד בו קיבלו הניצולים את המספר ואת רצף האירועים והחוויות בכניסה למחנה ההשמדה הנורא. הגיבור הוא למעשה הקעקוע של המספר, מהותו והתגלגלותו לאורך השנים - מ-1940 ועד היום. צלקות אלו, אחידות ואנונימיות ככל שיהיו פיזית, מתגלות כשונות, מגוונות ומלאות חיים. בימוי: אוריאל סיני ודנה דורון; צילום: אוריאל סיני; עריכה: תור בן מיור; הפקה: "נואו הפקות". הופק בתמיכת קרן מקור לקולנוע וטלוויזיה והקרן לתרבות יהודית וועידת התביעות.

שידורי הטלוויזיה החינוכית

» "בקריאה ראשונה: שיחה על השואה", 20:00מה השתנה בחקר הנאציזם והשואה, האם חנה ארנדט צודקת בטענתה כי אייכמן לא היה אחראי לזוועות המלחמה?, האם אפשר "להסביר" את היטלר?, ומהן מגמות המחקר כיום?

פרופ' יהודה באואר, פרופ' דן דינר, פרופ' זאב שטרנהל ופרופ' דינה פורת משוחחים על יומני אייכמן, על ספרה של חנה ארנדט "הבנאליות של הרשע", על ספרו של רון רוזנבאום "היטלר- מסע אל שורשי הרשע" ועל ספרו של שאול פרידלנדר "גרמניה הנאצית והיהודים, שנות הרדיפות 1933-1939". בנוסף, תשוחח פרופ' דינה פורת על ספרה "מעבר לגשמי, פרשת חייו של אבא קובנר". מנחה: אבירמה גולן.

» "הכל אנשים: חנה סנש", 20:30חנה סנש (1921-1942) הייתה דמות שהפכה לאחד המיתוסים הגדולים של תקופתה. מודי בר-און  עוקב אחר ארבעת הימים שקדמו לנסיעתה של חנה סנש למבצע בהונגריה, ומספר את סיפורה של הנערה שהיטלטלה בין שתי ארצות מולדת, הונגריה וארץ ישראל, שתי שפות ושני שמות. נערה שבמותה הפכה הן לסמל הונגרי והן לסמל ציוני. הפקה של הטלוויזיה החינוכית, 1997.

» "ואקום: סודות הנצחת השואה", 21:40סודות הנצחת השואה בשנות ה-50 בישראל התאפיינה בהשתקת חלק מאימי השואה מצד הממסד בישראל ומצד הניצולים שרצו לשים את העבר מאחוריהם. שתיקה זו יצרה חלל ריק של אימה, בושה והדחקה. הסרט מציג את התפתחותם של מספר מיתוסים שדבקו בנשים ניצולות שואה לאורך השנים, ועוקב אחר הנצחתם והורשתם לדורות הבאים. מנחה: גל גבאי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ